[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Ha a rajba bekerül egy távcsöves puskás katona, akkor 12-15 százalékkal csökken a raj tűzereje.
Védelemben még csak-csak lehet feladata, de támadásban, szerintem nagyon korlátozottan lehet alkalmazni.
A szakasz szinten már kicsit más, ott jobban kihasználható.
Szerintem ez az oka, hogy raj szinten nincs.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Ha a rajba bekerül egy távcsöves puskás katona, akkor 12-15 százalékkal csökken a raj tűzereje.
Védelemben még csak-csak lehet feladata, de támadásban, szerintem nagyon korlátozottan lehet alkalmazni.
A szakasz szinten már kicsit más, ott jobban kihasználható.
Szerintem ez az oka, hogy raj szinten nincs.
Miért csökkenne?
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
Kétezres évek közepén szüntették meg
a szakaszban lévőt és vették el a szakaszpk mellől.
Rajban nem tudom volt e valaha nálunk.
Utána lett kialakítva a "mesterlövész" raj a támogató szakaszban.

Viccnek szántam de a "távcsöves" puskás pontosabb megnevezés mint a mesterlövész.
Ha TPG-3-as lessz század szintén, vagy BR szakasz/raj(nem hiszem) szinten, amíg az ember nem kap egy NORMÁLIS képzést, addig nem lessz mesterlövész.
Én is voltam szvd-s, gepárdos de mesterlövész nem.
Nemhiába van a DMR megnevezés is.


Ja várj, lehet, hogy kicsit félreérthető voltam. Tudtam, hogy viccnek szántad és neked/a hozzászólásodra csupán ezt a részt szántam válasznak: "Na igen... Erről beszélek. :) Hogy vagy nincs is jelenleg hivatalos megnevezése, vagy kb. senki nem tudja, mi az."

A többi rész az már egészen másra vonatkozott.

Amikor volt a szakaszban, akkor az azt használó embernek volt valami külön megnevezése?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Még több célt is le tud küzdeni mint a karabélyos, kevesebb lőszerrel, messzebbről.
Az hogy kevesebben durrant, az nem jelenti azt, hogy kevesebbett ér.
Semmiképpen sem ér kevesebbet, csak raj szinten több a hátránya, mint előnye.
A rajállás, amit véd egy raj kb.70, max 100 m széles. A raj tűzrendszerében egy keskeny sávban kaphat célokat. Amik mozgó katonák lehetnek pl.
Támadásban egy raj rohamcélja egy-két katona! Esetleg egy géppuska fészek. A tcspu. támadásban a biztosító alcsoportba működhet, de neki is kell mozogni. Közelharcban használhatatlan, emiatt a raj erejét sok szempontból gyengíti.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Semmiképpen sem ér kevesebbet, csak raj szinten több a hátránya, mint előnye.
A rajállás, amit véd egy raj kb.70, max 100 m széles. A raj tűzrendszerében egy keskeny sávban kaphat célokat. Amik mozgó katonák lehetnek pl.
Támadásban egy raj rohamcélja egy-két katona! Esetleg egy géppuska fészek. A tcspu. támadásban a biztosító alcsoportba működhet, de neki is kell mozogni. Közelharcban használhatatlan, emiatt a raj erejét sok szempontból gyengíti.
Miért kaphatna csak egy keskeny tüzelési szektort?Egyáltalán miért adnál neki fix tüzelési szektort?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Miért kaphatna csak egy keskeny tüzelési szektort?Egyáltalán miért adnál neki fix tüzelési szektort?
A raj tűzrendszerében (tüzelési sávjában) kaphat. A rajok tüzelési sávja átfedi a szomszedo is, tehát széles terület lehet, de a szakasz és szazadszinten lévő tcspu-k is ugyanitt dolgoznak.
Ráadásul a kiemelt célpontok leszedése sokszor a pk iranymutatásai alapján megy.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 816
113
Nálunk szakasz szint alatt nem volt.
A nyugati mintát vették át azzal, hogy a század támogató szakaszába tettek mesterlövész rajt. Csakhát a DMR képzés egy világ, meg a mesterlövész képzés a másik. Az SZVD az DMR fegyver, de nálunk mesterlövésznek volt "csúfolva".
Remélem most rendberakják ezen elcsúszásokat.
Szerintem a BR-rel a portfolióban simán megtehetjük, hogy raj szintre kerül 1-1 DMR fegyver, míg szakasz szintre esetleg 1-1 mesterlövész. Ennek nem kell szervezeti szinten is így alakulnia. Maradhat úgy is, hogy szervezetileg a külön mesterlövész a mesterlövész raj tagja marad, de szakaszonként leosztják őket és szakaszparancsnokkal együtt utaznak (de inkább mesterlövész tűzpárban, 2 fő).
@Negan :
Pl. a török 4x4-esek kiválló járművei lehetnek a mesterlövész raj tagjainak. Egy 8-10 fős mesterlövész raj kaphat mondjuk 2 NMS-t. Egy hatfős esetén elegendő lehet egy Gidrán is.
NMSel semmi bajom,a nagyobbik kebabot nem komálom.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
A raj tűzrendszerében (tüzelési sávjában) kaphat. A rajok tüzelési sávja átfedi a szomszedo is, tehát széles terület lehet, de a szakasz és szazadszinten lévő tcspu-k is ugyanitt dolgoznak.
Ráadásul a kiemelt célpontok leszedése sokszor a pk iranymutatásai alapján megy.
De a rajban,szakaszban lévő DMR fegyveres katonának nem szabsz sem tüzelési szektort sem konkrét poziciót.Feladatot szabsz neki(kikre lőjön elsősorban,milyen területet figyeljen elsősorban) és utána csinálja magától.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
A tűzerő nem csak tűzgyorsaságból áll.
Átütőerő, pontosság, hatótáv. Ezekben mind jobb a dmr.
Háát...
Értem mire célzol, de "taxative", a tűzerő az a tűzgyorsaság és a lövedék tömeg (méret) által meghatározott.
Én azt mondom nem nő, hanem csökken a raj tűzereje, akkor is, ha pontosabban, messzebbre és nagyobb átütő erővel lő a tcspu.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Háát...
Értem mire célzol, de "taxative", a tűzerő az a tűzgyorsaság és a lövedék tömeg (méret) által meghatározott.
Én azt mondom nem nő, hanem csökken a raj tűzereje, akkor is, ha pontosabban, messzebbre és nagyobb átütő erővel lő a tcspu.
Nem,a tűzerő annál komplexebb amit leírtál.
A lövedek tömegnek meg méretnek nincs hozzá köze.Az 5,56-os M855A1 tömege és mérete is kisebb mint a 43M lőszernek de az átütőereje mégis nagyobb.
 
H

Hummen23

Guest
Háát...
Értem mire célzol, de "taxative", a tűzerő az a tűzgyorsaság és a lövedék tömeg (méret) által meghatározott.
Én azt mondom nem nő, hanem csökken a raj tűzereje, akkor is, ha pontosabban, messzebbre és nagyobb átütő erővel lő a tcspu.
A te logikád mentén nagyobb tűzerő érhető el, ha a lynx torony helyett +1 karabélyost visz. Vagy a leo. Hiszen nagyobb a tűzgyorsasága.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Nem,a tűzerő annál komplexebb amit leírtál.
A lövedek tömegnek meg méretnek nincs hozzá köze.Az 5,56-os M855A1 tömege és mérete is kisebb mint a 43M lőszernek de az átütőereje mégis nagyobb.
Amikor a szaknyelv egy kötelék tűzerejéről beszél, akkor az egységnyi idő alatt leadható (gyalogsági lőfegyver) lövések száma a meghatározó.
Ezt arcvonal kilométerre eső lövések számával jellemzik.
Hidd el, a harcászatban (a nagy számok törvénye miatt) ez a fontos.
Emiatt alakult úgy a lövészalegységek szervezete, ahogy ismerjük.
Jók a sorozatlövő fegyverek.
Mert nagyobb a tűzerejük, mint a tcspu-knak.