[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 153
119 606
113
A BREN 2 BR az SzVD-t válthatja, mint "raj-mesterlövész" fegyver. Raj-mesterlövészfegyvernek (DMR-nek) az 5.56-os lőszert tüzelő fegyverek (mint a "normál" BREN 2) nem éppen ideálisak (bár vannak, akik használnak olyanokat is, de... az legyen az ő bajuk), oda már kell a nagyobb energiájú lőszer.
Jah csak nincs rajmesterlövész jelenleg..
 
H

Hummen23

Guest
A DMR nem mesterlövész, hanem távcsöves puskás.
Pontosabban, nagyobb távolságon, és kevesebb lőszerrel tud leküzdeni célokat raj szintem.
Mesterlövészek század szinten vannak, és azok TPG-t kapnak. Még pontosabbak, még nagyobb távolságon, és kiemelt célpontokat küzdenek le.
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 153
119 606
113
A DMR nem mesterlövész, hanem távcsöves puskás.
Pontosabban, nagyobb távolságon, és kevesebb lőszerrel tud leküzdeni célokat raj szintem.
Mesterlövészek század szinten vannak, és azok TPG-t kapnak. Még pontosabbak, még nagyobb távolságon, és kiemelt célpontokat küzdenek le.
Azt szerintem, hogy ki mit kap ne firtassuk.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
A DMR nem mesterlövész, hanem távcsöves puskás.
Pontosabban, nagyobb távolságon, és kevesebb lőszerrel tud leküzdeni célokat raj szintem.
Mesterlövészek század szinten vannak, és azok TPG-t kapnak. Még pontosabbak, még nagyobb távolságon, és kiemelt célpontokat küzdenek le.
Örülök a hozzáértő hozzászólásoknak.
 
H

Hummen23

Guest
Örülök a hozzáértő hozzászólásoknak.
Nem baj, hogy ha megcáfolsz. Még örülök is annak, ha felvilágosítanak a tévedéseimmel kapcsolatban.
Mindemellett ez egy nyitott fórum, ahol nem szakmabeliek is szabadon leírhatják a véleményüket, mégha az téves is.
De a te savanyú beszólásaid nem emelik sem a színvonalat, nem szolgálják a vélemények ütköztetéseit, és fel sem világosítanak. Pedig te aztán hozzáértő vagy.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Nem baj, hogy ha megcáfolsz. Még örülök is annak, ha felvilágosítanak a tévedéseimmel kapcsolatban.
Mindemellett ez egy nyitott fórum, ahol nem szakmabeliek is szabadon leírhatják a véleményüket, mégha az téves is.
De a te savanyú beszólásaid nem emelik sem a színvonalat, nem szolgálják a vélemények ütköztetéseit, és fel sem világosítanak. Pedig te aztán hozzáértő vagy.
Simán nem jött át a véleményem, nem cáfolni akartalak. Kérlek olvasd el még egyszer.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 153
119 606
113
Az általad közölt savanyú beszólás legyen a tiéd. A szekértői hozzászólások pedig legyenek az enyém. A színvonalat te erősen csökkented, mert, ha valamihez nem értesz, nem biztos, hogy szakértői megnyilvánulást kell tenned. A csökkentett színvonalat te képviseled.
Bocs, hogy beleszólok a beszélgetésbe, de amúgy amit leírt, vagyishogy DMR fegyver rajszinten (de leginkább szakasszinten) és komolyabb távcsöves fegyver pedig századszinten van elég sok ország haderejében így van alkalmazva. Szóval egyáltalán nem mondott hülyeséget még szakmai szinten sem, csak nálunk nem ez a rendszer van jelenleg, az új az meg nem ismert egyelőre.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 146
10 863
113
Nem baj, hogy ha megcáfolsz. Még örülök is annak, ha felvilágosítanak a tévedéseimmel kapcsolatban.
Mindemellett ez egy nyitott fórum, ahol nem szakmabeliek is szabadon leírhatják a véleményüket, mégha az téves is.
De a te savanyú beszólásaid nem emelik sem a színvonalat, nem szolgálják a vélemények ütköztetéseit, és fel sem világosítanak. Pedig te aztán hozzáértő vagy.

Hagyjad, kötözködni jár ide.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Jah csak nincs rajmesterlövész jelenleg..

Ez elég szomorú... :( De remélem, hogy lesz majd. Lesz?


A DMR nem mesterlövész, hanem távcsöves puskás.
Pontosabban, nagyobb távolságon, és kevesebb lőszerrel tud leküzdeni célokat raj szintem.
Mesterlövészek század szinten vannak, és azok TPG-t kapnak. Még pontosabbak, még nagyobb távolságon, és kiemelt célpontokat küzdenek le.

Raj-mesterlövész, támogató mesterlövész, rajtámogató mesterlövész. Én ezeket a magyar nyelvű megnevezéseket hallottam. Mivel akadnak itt nálam a Magyar Honvédséget illetően szemmel láthatóan jóval nagyobb tudással rendelkezők is, ezért most kérném tőlük a hivatalos (és a későbbiekben hivatkozási alapul is szolgáló! ;)) magyar honvédségi megnevezését a Designated Marksman-nek.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 113
113
Ez elég szomorú... :( De remélem, hogy lesz majd. Lesz?




Raj-mesterlövész, támogató mesterlövész, rajtámogató mesterlövész. Én ezeket a magyar nyelvű megnevezéseket hallottam. Mivel akadnak itt nálam a Magyar Honvédséget illetően szemmel láthatóan jóval nagyobb tudással rendelkezők is, ezért most kérném tőlük a hivatalos (és a későbbiekben hivatkozási alapul is szolgáló! ;)) magyar honvédségi megnevezését a Designated Marksman-nek.
Távcsöves puskás :D
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Távcsöves puskás :D

:D :D :D
Na igen... Erről beszélek. :) Hogy vagy nincs is jelenleg hivatalos megnevezése, vagy kb. senki nem tudja, mi az. De az osztás, na az megy... Konstruktív beszélgetések az elmúlt 3-4 évben a HTKA-n rulz! :D
Ja, tegyem hozzá, de azért a "beszéljél magyarul ktsg a magyar fórumon", na az előfordul :D :D :D
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 113
113
:D :D :D
Na igen... Erről beszélek. :) Hogy vagy nincs is jelenleg hivatalos megnevezése, vagy kb. senki nem tudja, mi az. De az osztás, na az megy... Konstruktív beszélgetések az elmúlt 3-4 évben a HTKA-n rulz! :D
Ja, tegyem hozzá, de azért a "beszéljél magyarul ktsg a magyar fórumon", na az előfordul :D :D :D

Kétezres évek közepén szüntették meg
a szakaszban lévőt és vették el a szakaszpk mellől.
Rajban nem tudom volt e valaha nálunk.
Utána lett kialakítva a "mesterlövész" raj a támogató szakaszban.

Viccnek szántam de a "távcsöves" puskás pontosabb megnevezés mint a mesterlövész.
Ha TPG-3-as lessz század szintén, vagy BR szakasz/raj(nem hiszem) szinten, amíg az ember nem kap egy NORMÁLIS képzést, addig nem lessz mesterlövész.
Én is voltam szvd-s, gepárdos de mesterlövész nem.
Nemhiába van a DMR megnevezés is.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 357
46 164
113
Kétezres évek közepén szüntették meg
a szakaszban lévőt és vették el a szakaszpk mellől.
Rajban nem tudom volt e valaha nálunk.
Utána lett kialakítva a "mesterlövész" raj a támogató szakaszban.

Viccnek szántam de a "távcsöves" puskás pontosabb megnevezés mint a mesterlövész.
Ha TPG-3-as lessz század szintén, vagy BR szakasz/raj(nem hiszem) szinten, amíg az ember nem kap egy NORMÁLIS képzést, addig nem lessz mesterlövész.
Én is voltam szvd-s, gepárdos de mesterlövész nem.
Nemhiába van a DMR megnevezés is.
Nálunk szakasz szint alatt nem volt.
A nyugati mintát vették át azzal, hogy a század támogató szakaszába tettek mesterlövész rajt. Csakhát a DMR képzés egy világ, meg a mesterlövész képzés a másik. Az SZVD az DMR fegyver, de nálunk mesterlövésznek volt "csúfolva".
Remélem most rendberakják ezen elcsúszásokat.
Szerintem a BR-rel a portfolióban simán megtehetjük, hogy raj szintre kerül 1-1 DMR fegyver, míg szakasz szintre esetleg 1-1 mesterlövész. Ennek nem kell szervezeti szinten is így alakulnia. Maradhat úgy is, hogy szervezetileg a külön mesterlövész a mesterlövész raj tagja marad, de szakaszonként leosztják őket és szakaszparancsnokkal együtt utaznak (de inkább mesterlövész tűzpárban, 2 fő).
@Negan :
Pl. a török 4x4-esek kiválló járművei lehetnek a mesterlövész raj tagjainak. Egy 8-10 fős mesterlövész raj kaphat mondjuk 2 NMS-t. Egy hatfős esetén elegendő lehet egy Gidrán is.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 113
113
Nálunk szakasz szint alatt nem volt.
A nyugati mintát vették át azzal, hogy a század támogató szakaszába tettek mesterlövész rajt. Csakhát a DMR képzés egy világ, meg a mesterlövész képzés a másik. Az SZVD az DMR fegyver, de nálunk mesterlövésznek volt "csúfolva".
Remélem most rendberakják ezen elcsúszásokat.
Szerintem a BR-rel a portfolióban simán megtehetjük, hogy raj szintre kerül 1-1 DMR fegyver, míg szakasz szintre esetleg 1-1 mesterlövész. Ennek nem kell szervezeti szinten is így alakulnia. Maradhat úgy is, hogy szervezetileg a külön mesterlövész a mesterlövész raj tagja marad, de szakaszonként leosztják őket és szakaszparancsnokkal együtt utaznak (de inkább mesterlövész tűzpárban, 2 fő).
@Negan :
Pl. a török 4x4-esek kiválló járművei lehetnek a mesterlövész raj tagjainak. Egy 8-10 fős mesterlövész raj kaphat mondjuk 2 NMS-t. Egy hatfős esetén elegendő lehet egy Gidrán is.


Két külön világ.
De ideális esetben ki lennének válogatva zászlóalj szintén a jobb képességűek mindkét feladatra.
Esetleg DMR-ből lehetne továbblépni mesterlövésznek.

A 8 fős mesterlövész raj azért nem 8 mesterlövész jelent legalábbis az én időmben.
2 tűzcsoport volt
pk/sofőr/2mesterlövész
Pkh/sofőr/2 mesterlövész

2 sofőr mert volt a btr mellett 2 uazunk.
Sem a sofőrök de a pk-k sem merültek nagyon bele az szvd/gepárd kombóba.
Úgyhogy mondhatjuk 2 pár volt aki lőtt. A gepárd mellé amúgy is muszáj volt "spotterkedni".

Gidrán/nms leosztásból én max az nms-t használnám.
Atz is alapvetően az eljövendő 8*8 mellett, a lynxekkel nem tudom egyes terep viszonyok közt mennyire tudná tartani a tempót.
Felázott/ saras/havas talajra gondolok.

Amcsikat olvastam Irakban ahol zászlóalj szinten voltak, és ha valahol szükség volt rájuk, hummveval odarobogtak.
De azt lassúnak tartom. Ha századszinten vannak ideálisabb.


Ha van annyi ember akit a képességei is megfelelővé tesznek.
Mert itt már a lövész állomány kb 10 százalékáról beszélünk.
 
H

Hummen23

Guest
Nálunk szakasz szint alatt nem volt.
A nyugati mintát vették át azzal, hogy a század támogató szakaszába tettek mesterlövész rajt. Csakhát a DMR képzés egy világ, meg a mesterlövész képzés a másik. Az SZVD az DMR fegyver, de nálunk mesterlövésznek volt "csúfolva".
Remélem most rendberakják ezen elcsúszásokat.
Szerintem a BR-rel a portfolióban simán megtehetjük, hogy raj szintre kerül 1-1 DMR fegyver, míg szakasz szintre esetleg 1-1 mesterlövész. Ennek nem kell szervezeti szinten is így alakulnia. Maradhat úgy is, hogy szervezetileg a külön mesterlövész a mesterlövész raj tagja marad, de szakaszonként leosztják őket és szakaszparancsnokkal együtt utaznak (de inkább mesterlövész tűzpárban, 2 fő).
@Negan :
Pl. a török 4x4-esek kiválló járművei lehetnek a mesterlövész raj tagjainak. Egy 8-10 fős mesterlövész raj kaphat mondjuk 2 NMS-t. Egy hatfős esetén elegendő lehet egy Gidrán is.
Nincsenek pontos ismereteim a témáról, de a 8-10 fő az iszonyatosan sok mesterlövészből. Úgy értem, hogy ha egy járműbe/egységbe zsúfolod össze őket.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 357
46 164
113
2 sofőr mert volt a btr mellett 2 uazunk.
Sem a sofőrök de a pk-k sem merültek nagyon bele az szvd/gepárd kombóba.
Úgyhogy mondhatjuk 2 pár volt aki lőtt. A gepárd mellé amúgy is muszáj volt "spotterkedni".
:D :D o_O
El tudsz képzelni ennél nagyobb ember pazarlást?
OK, hogy a sofőr nem tud mesterlövészkedni, de minek külön sofőr? A mesterlövész sem tud vezetni? :rolleyes:

Atz is alapvetően az eljövendő 8*8 mellett, a lynxekkel nem tudom egyes terep viszonyok közt mennyire tudná tartani a tempót.
Felázott/ saras/havas talajra gondolok.
Nem is kell. Ha minden szakasz - műveletnél - megkapja a maga mesterlövész tűzpárját a szakasz pk. járművében, akkor annál jobban nem lehetnek kéznél. Ez 6 fő.