[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 665
35 801
113
Magyar fegyverkonstruktőröktől az elmúlt 150 évben én még nem láttam igazán jó kézifegyvert, a mi fegyverlegendáink külföldi / objektív szemmel erősen az "elmegy" kategóriában vannak, de inkább csak többnyire túlbonyolított, kissé elvarázsolt konstrukciók kísérletező kedvű konstruktőröktől. Mert egyszerűen nincs meg hozzá a tapasztalat, a fegyverkulturánk, ami az igényeket és a jó megoldásokat szüli, szűri, és a szükséges ipar háttér és know-how.

Király-féle géppisztoly elég jó fegyver volt a maga korában: egyesek szerint a gépkarabély előfutára.
9×25 mm Mauser az egyik legerősebb pisztolylőszer volt akkoriban, a csőhossza az MP40 csőhosszának kétszerese volt (499 mm vs. 248 mm). Igazi automata karabély - kuriózum a maga idejében.

Szóval voltak jó konstruktőreink, de az régen volt... :)

 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 851
15 187
113

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 851
15 187
113
Király-féle géppisztoly elég jó fegyver volt a maga korában: egyesek szerint a gépkarabély előfutára.9×25 mm Mauser az egyik legerősebb pisztolylőszer volt akkoriban, a csőhossza az MP40 csőhosszának kétszerese volt (499 mm vs. 248 mm). Igazi automata karabély - kuriózum a maga idejében.

Fenéket, egy korai (használható) géppisztoly, ami pont azokat a jegyeket mutatja, amit ezek: a konstruktőr nem igazán tudja eldönteni, hogy mire való a géppisztoly, most karabélyt tervez, vagy inkább automata fegyver, egy lőszerrel, amit senki más nem használt és azóta sem terjedt el sehol, mert köztes lőszernek meg túl kevés, pisztolylőszernek meg túl sok. Van egy elvarázsolt sütőszerkezete amit egy amúgy nem létező probléma (akkori rugók anyagfáradására találták ki ha jól emlékszem) találtak ki, egy rohadt bonyolult és drágán esztergálható zárszerkezettel. Behajtható a tár, MINEK? Pontosan az amit írtam, hogy bonyultnak elég bonyolult, a gyakorlatban különösebb előnyökkel nem kecsegtető, elvarázsolt konstrukció.

Ezt azon lehet legjobban lemérni, hogy mások mit vettek át belőle és mi terjedt el (semmi).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 819
113
Fenéket, egy korai (használható) géppisztoly, ami pont azokat a jegyeket mutatja, amit ezek: a konstruktőr nem igazán tudja eldönteni, hogy mire való a géppisztoly, most karabélyt tervez, vagy inkább automata fegyver, egy lőszerrel, amit senki más nem használt és azóta sem terjedt el sehol, mert köztes lőszernek meg túl kevés, pisztolylőszernek meg túl sok. Van egy elvarázsolt sütőszerkezete amit egy amúgy nem létező probléma (akkori rugók anyagfáradására találták ki ha jól emlékszem) találtak ki, egy rohadt bonyolult és drágán esztergálható zárszerkezettel. Behajtható a tár, MINEK? Pontosan az amit írtam, hogy bonyultnak elég bonyolult, a gyakorlatban különösebb előnyökkel nem kecsegtető, elvarázsolt konstrukció.

Ezt azon lehet legjobban lemérni, hogy mások mit vettek át belőle és mi terjedt el (semmi).
Azért behajtható, mert csendőröknek rendszeresítették először és ott kritérium volt az, hogy puska kinézete legyen.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 851
15 187
113
Szerintem 3,5 alatt normáls (nem CQB) kialakításban 3,5 alatt töltve nemigen találsz.

Pár dekán nem fogunk összeveszni.

Azért behajtható, mert csendőröknek rendszeresítették először és ott kritérium volt az, hogy puska kinézete legyen.

Én ezt értem, de ettől még egy totál useless feature. Érdekességnek jó.
 
  • Tetszik
Reactions: szzsolt81 and endre

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Szerintem 3,5 alatt normáls (nem CQB) kialakításban 3,5 alatt töltve nemigen találsz.
Az az igazság, hogy közvetlen egymás után még nem fogtam a Bren 2-t, és az AK-63D-t, de nekem a Bren megfogása után (az elmúlt 1 évben több ször is volt hozzá szerencsém) mindig volt egy olyan érzésem, hogy a kialakítása miatt lehetne könnyebb is. Valahogy nekem egy amolyan egy tömbnek éreztem.
A múltkor berakott "új" melső markolat is ugyan azt a kissé bumfordi érzetet adja.
Minidg az az érzésem, hogy egy reszelővel, fúróval még jelentős dekákat lehetne lefaragni belőle.
Pl. a Gestamen karabélyának M4-re hajazó teleszkópos tusája sokkal könnyebbnek tűnik ránézésre. Pedig lehet, hogy a Bren 2 hatalmas tömbösített tusája belülről csupa üreg, és szerkezeti erősítés, de szerintem @Kurfürst is inkább a szemének hisz, mint a súlyérzékelésének.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 819
113
Az az igazság, hogy közvetlen egymás után még nem fogtam a Bren 2-t, és az AK-63D-t, de nekem a Bren megfogása után (az elmúlt 1 évben több ször is volt hozzá szerencsém) mindig volt egy olyan érzésem, hogy a kialakítása miatt lehetne könnyebb is. Valahogy nekem egy amolyan egy tömbnek éreztem.
A múltkor berakott "új" melső markolat is ugyan azt a kissé bumfordi érzetet adja.
Minidg az az érzésem, hogy egy reszelővel, fúróval még jelentős dekákat lehetne lefaragni belőle.
Pl. a Gestamen karabélyának M4-re hajazó teleszkópos tusája sokkal könnyebbnek tűnik ránézésre. Pedig lehet, hogy a Bren 2 hatalmas tömbösített tusája belülről csupa üreg, és szerkezeti erősítés, de szerintem @Kurfürst is inkább a szemének hisz, mint a súlyérzékelésének.
Az nem új, ezt elmondtuk akkor is.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Más országokban üzletet kötni egy noném cég, azt úgy nehéz ha a fegyvereket amit gyárt, a saját ország sem veszi meg.
Ez a Noname cég azért helytelen hozzáállás, mert nem a cég neve a lényeg, hanem az, hogy kik vannak technikailag mögötte. Erről nekünk sok infónk nincs.
Egy példa az F1-ből. Vegyük a Brawn GP-t. Ross Brawn átvette 1 Euro-ért a Honda brutálisan veszteséges programját, amibe évekig öntötte a Honda a pénzt. Évi 150-200M-ós veszteséget termeltek 0 eredménnyel.
Brawn 1 évet kihagyott. Kitalálta a befújt diffúzort, és a következő évben elindulva elsőre világbajnokok lettek. Azóta azok az emberek, akiket komoly F1-es tapasztalattal összetrombitált, megalapozta a Merci hegemóniát. Persze, csak a befújt diffúzor nem lett volna elég, ha legalább a gép többi része is ne lett volna minimum 95%-os. Nem tudnék felsorolni egyetlen nevet sem, de valahogy csak összerakták.
Jelenleg annyit tehetünk, hogy bízunk benne, hogy a Gestament alkotó mérnökök tényleg mind jó helyen nevelkedtek, és a nyilatkozatokban emlegetett több 10 éves tapasztalat nem a külföldi fegyverfejlesztő cégek büféjének futtatása tette ki.
A rendszeresítés - többször is el lett mondva - komoly feltételekhez kötött.
És azért az kurv@ nagy kunszt, hogy míg a CZ összepakolt egy komplett családot, hevederes és full automata elemet - többünk homlokráncolására sem - sikerült összelapátolni a BREN szériából. Mondjuk ők elsősorban piacra terveznek, és mivel a cseh Védelmi Minisztérium nem nagyon halmozza el őket megrendeléssel, így szartak maguktól fejleszteni.

Van hogy nagy múltú fegyvergyártó cégek nem terveznek évente 6 új fegyvert. Főleg nem hadi használatra.
Ha jobban megnézed, ez nem amiatt van, mert nem akarnak, vagy mert nem tudnának, hanem mert nem bízza meg őket senki. Pl. most az Fn az Evolys esetén egyszerűen megcsinálta ugyan azt, az FN SCAR-ral, amit a Gestamen a fegyvercsaládon belül csinált.


Ami nekem fura.
2 éve rájöttek ennek a csúnya cz-nek drága az előállítása.
Mert ez nem volt letisztázva?
Fajlagosan drága, de valószínűleg olcsóbb, mint bármi más a kategóriájában. (Gondolom az FN a SCAR-ral is meg lett keresve) Akkor még 0 opció volt. Most már ott a Gestamen mint opció.
Minimum 5-6 évig biztosan pöcsölnek még a CZ fegyverekkel, mire elfogy a megvett licence-be foglalt 200.000 darab fegyver.
És akkor mi lesz? A 200.000 biztosan nem lesz elég!
Hát meg kell növelni a gyártható mennyiséget!
Mikor leszünk jobb alkupozícióba? Ha 0 másik opcióval félig felfegyverezve odaállunk a CZUB elé, hogy srácok kéne még pár alapfegyver, mer' nem lett elég. Na ilyenkor megropogtatja a knédlin nevelkedett sales manager az újait, és egy 2 számmal vastagabb ceruzát vesz elő a fiókból.
Most meg ha sikerül egy a teszteken jól teljesítő egy közös moduláris családot a hazai fejlesztőknek kiizzadni, akkor a 185.000-edik fegyver elkészülte után hétrét hajlongva fog megjelenni a CZ alkalmazott, hogy vegyük meg/gyártsuk már a "szarjaikat".


Ok akkor a fejlesztést ki fizeti? Az is költség!
Nem is kevés.
HK is ment majdnem csődbe fegyverfejlesztés miatt.
Mondom, a modern technikákkal CAD szoftverekkel, CNC gépekkel, 3D nyomtatással (műanyagokat és fémet is lehet velük nyomtatni) piszkosul felgyorsul a tervezés és a protó gyártás. És mivel minden eleme a tervezésnek digitalizált, így gyakorlatilag a végleges verzió mindenféle forma meg egyedi szerszám készítés nélkül akár kisszériás gyártásba adható. Hogy végül is a végső példányszámot mivel fogják legyártani az már az adott alkatrésztől függ, de az sem elképzelhetetlen, hogy hasonló digitális módszerekkel oldják meg.

Most képzeld el azt, hogy megírod az önéletrajzodat egy egyszerű Wordben. És mivel szépnek kell lenni, és rájössz, hogy javítanod kell, így kézzel az egészet újra írhatnád, még ha írógéppel is pötyögnél. A Word-ben meg a digitális állományban a szükséges javítást pillanatok alatt átírod, és az egészet újranyomtatod 30mp-en belül.
3D-ben egy szimulációval ez valahogy így néz ki - egy fa dombormű esetén:
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 247
14 100
113
Pedig csak innen 2021-ből visszatekintve fura. 2016-17-ben, amikor a Cz deal megszületett, se pénze nem volt az MH-nak, sem hadiipar. De még csírájában sem. Hova fejlesztettünk volna kézifegyvert, amikor szükséges volt a kézifegyverek cseréje és kézifegyvergyár sem létezett???

A Bren licensz elhozása jó húzás volt, ahogy a gyár felépítése is. Ennek a sikerére alapozva gondolták tovább az illetékesek. Én örülök, hogy nem elégedettek a Bren gyártással, hanem a folyamatos fejlesztést és fejlődést átgondolva önálló tervezésű, fejlesztésű és gyártású kézifegyvereink lehetnek, a MH igényeire speciálisan szabva.


Eleve egy összeszerelésnél, gyártásnál mélyebb tapasztalatot és tudást nyerünk. A magyar mérnökök nem külföldi cégeknek termelik a profitot, adják a tudásuk, hanem itthon tartjuk.
Mivel a mi gyárunk modernebb, mint a cseh Cz, eleve a Breneket is kevesebb emberrel gyártjuk. Nah, most egy új fejlesztésnél ezeket a korszerű gyártási lehetőségeket is figyelembe veszed, lehet olcsóbb.
Az anyagköltség kapcsán a minőségen nem spórolnék, esetleg a mennyiségen, de ez kézifegyvernél sztem nem számottevő.

A beszallítókkal lehet olyan szerződést kötni, hogy minden kövi évben olcsóbban szállítsák ugyanazt, ez bevett gyakorlat.

Nemcsak Cz-s tapasztalatunk lesz/van, bérgyártásban itt áll még min. 3 másik cég.

Mire költenél inkább? A cseheknek licenszdíjra, ami különböző generációnként megújuló költség, vagy fejlesztési projektekre, ahol hazai szakembereket fizeted??

Lesznek bebukott projektek is, de a Honvédség feladata nem elsősorban a nyereség termelése. Persze jó ha van, főleg exportból, de az önvédelmi képességek erősítése ugyanilyen fontos. Márpedig ehhez egy potens hadiipar, a hadiipari fejlesztési bázissal együtt is hozzátartozik.


Miért pengette volna? Kapsz egy projektfeladatot, amit x összegből megfinanszíroz az MH vagy a VBÜ és bemutatod, mit alkottál belőle. A VBÜ meg választ. Az USA IFV projektnél is 5 pályázó projektjét részben megfinanszírozza a US Army, elmondja hova kell abból eljutni. Aki akar saját rizikóra még tehet mellé dellát.

Bent van a cikkben. Vmi jól, vmi kevésbé jól sikerült. De az igazi teszt még hátravan.

Sztem logikusan a VBÜ vagy az MH fizeti és ad minden támogatást hozzá, hisz nekünk lesz gyártva. Szted az ausztrál IFV teszteket ki fizeti???

Ezek rosszindukatú feltételezések részedről.

Erről sincs szó. Nagyon előreugrasz.

Vannak a lövéstesztekből tapasztalatok, ahol megfeleltek, ezért mennek a kövi fázisban a tartóssági tesztekre. De valszeg már az első tesztek alapján adtak visszajelzést, hol, min kell finomítani. Ezekben a tesztekben a katonáknak résztvenni komoly felelősség, de öröm is lehet, hisz a visszajelzéseik alapján alkotnak vmi újat.

Ez nem lózung, hanem magyar védelmpolitikai stratégia.
Amikor a cz deal megszületett nem volt pénz?
Akkor hogy született meg a szerződés?

Mire ebből sorozatban gyártható fegyver lessz a gyárat is megépíthetik.
A külföldről hazacsábított számtalan mérnök segítségével.

Magyar Honvédség igényeire fejlesztett fegyver?
Remélem a géppisztoly a cső alatti sörétessel nem a seregnek lett tervezve.
Vagy ha igen ott kinek?
Szóval az inkább rendőr/bv.
A Honvédség géppisztoly igénye nem akkora, hogy arra fegyvert keljen fejleszteni.
Még így sem, hogy pl a hk-sok nem rövidcsövű brent kapnak hanem skorpió. De logikus. :oops:

A gyárakat folyamatosan fejleszteni kell.
A Kiskunfélegyházit is.

Igen inkább a hazai fejlesztőkenk fizetnék mint a cseheknek.
Jaaa. Azoknak már fizettünk. Ráadásul nekik is gyártunk. Gondolom nem ingyér.

Igen a hazai fejlesztés egy jó gondolat. Csak nem annyira így.
Akkor inkább 2016-7ben álltak volna neki, és lehet már lenne gyártható pisztoly/karabély pár éven belül.
Gondolom a cz gyár is elvitt pár tehetséges szakembert.

Az USA=Magyarország? :D :rolleyes:
Hálisten nem.
Mire gondolsz?

Azokra a tenderekre ahol sokszor milliókat/százmilliókat/dollármilliárdokat költenek el?
Ahol végül nem is rendszeresítve azt az eszközt?
Vagy sokkal kevesebbet vesznek
Így annak az ára, vagy a rá rakott fegyveré csillagászati?

Ja nem.
Kézifegyverekről beszélünk.
Ő akkor mégegyszer. Mire is gondolszaz utóbbi évtizedekben?

Beretta m9. Nem annyira amcsi. Akkor már vagy 10 éve létező fegyver. Sokat nem kellett rákölteni.

SIG m17. Hanyadik tender volt amin nagynehezen döntés született?
Amúgy a sig320 módosítva.

Ja. Még szerencse mert még egy ekkora gyártó is tud hibázni.(nemhogy egy 0 éves)
És ez a nem ma kezdő gyár olyan pisztolyt dobott a polgári piacra éveken át ami leeséskor elsülhetett.
Ebből volt is baleset.
Sig először tagadott/utánna ingyen javította a fegyvereket.

A géppuskáik is csupa amcsi. :rolleyes:
Ami az, annak az alapja lassan jubilál.

Géppisztoly? Ja nem.

M4 karabély?
Hányszor volt már gondolatban a csere?
Egyedül a mc-nak volt töke lépni.

Meg különlegeserők kaptak hk416-ot.
Fnscar is nyert tendert.
De pár éve azt olvasta az 5.56 verzió vissza lett szedve, maradt az M4. Esetleg hk.

Most tender, kíváncsi leszek lessz e végeredmény.
Ki/hogy támadja meg.

Szóval az amcsi módi sem az igazi.
Bár nagyjából eddig azt követtük ami ott bevált. Bár nem azt amit te írsz.
Magyarországra hozattunk egy gyárat egy kész termékkel.

Az ifv tenderen elmondanád azokat az amerikai cégeket, pályázókat akik egymaguk fejlesztették ki a járművüket?
Reméljük elsőre hiba nélkül lefut a tender.
Őőő. Vagy esetleg ez már nem az első kör.

Szóval ne akarjunk usa lenni ebben sem. Mert ott a hadiipari a korrupció melegágya.
Csak ott ez elfogadott.
Ami nekünk korrupció az nekik lobbi. o_O

Mi sikerült jól? Mi rosszul? Miből állapították meg?
Elmondta a cég vezetője, egy-egy lövéseket adtak le.

Miről nincs szó? Hogy A tartalékosoknak szánják?
Elképzelhető hogy. Ez a mondat.
Szóval van róla szó.
Maróth azt mondja fejlesztéseket amiket a cz kitalál mi nem kapjuk meg. Ezért is kell belekezdeni egy csapat összehozásába.

Ha viszont szó nincs róla. És a cz-k kiszolgálják az idejük.
Ami minimum 25. De inkább több.
Akkor ez a cég 25 év múlva ad a magyar katona kezébe magyar fegyvert? :eek:
Szóval van róla szó.
Ja nem. Eldöntött tény.

Magyar védelmi stratégia lehet.
Valószínű az írásaimból az jön le egyáltalán nem támogatom a magyar fejlesztéseket.
Ami NINCS így.
Csak az ilyetén, szerintem logikátlan módját nem.
Főleg ha nagyjából lefutott a történet. De nekünk úgy adják elő, hogy nem. o_O
 
  • Tetszik
Reactions: therob and bel
G

Galthran

Guest
Mert egyszerűen nincs meg hozzá a tapasztalat, a fegyverkulturánk, ami az igényeket és a jó megoldásokat szüli, szűri, és a szükséges ipar háttér és know-how.

Ami nem megy, nem kell erőltetni.
épp azon vannak hogy legyen használható mérnök. én nem hiszek abban h genetikailag alkalmatlanok lennénk fegyvertervezésre
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Mire ebből sorozatban gyártható fegyver lessz a gyárat is megépíthetik.
A külföldről hazacsábított számtalan mérnök segítségével.

Gondolom a cz gyár is elvitt pár tehetséges szakembert.

Magyarországra hozattunk egy gyárat egy kész termékkel.
Nekem az a gyanúm, hogy a negatív érzelmeid egy félreértésen alapulnak.
Az félegyházi gyár nem a CZ gyára. Az az Arzenal-é. Az Arzenal megvette a CZ licencet 200000 fegyver erejéig. Ez szűken a jelenlegi fegyverigényt elégíti ki. De az nyilvánvaló, hogy ennyi nem lesz elég. Ez már akkor is nyilvánvaló volt, amikor megkötotték a szerződést.
De a gyár független a CZ-től. Ezért tud majd UA fegyvereket meg saját AR-t is közben gyártani.
Ergo teljességgel felesleges lenne a Getamennek saját gyárat építenie, amikor ott a rengeteg elsőosztályú kapacitás az Arzenalnál.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 247
14 100
113
Nekem az a gyanúm, hogy a negatív érzelmeid egy félreértésen alapulnak.
Az félegyházi gyár nem a CZ gyára. Az az Arzenal-é. Az Arzenal megvette a CZ licencet 200000 fegyver erejéig. Ez szűken a jelenlegi fegyverigényt elégíti ki. De az nyilvánvaló, hogy ennyi nem lesz elég. Ez már akkor is nyilvánvaló volt, amikor megkötotték a szerződést.
De a gyár független a CZ-től. Ezért tud majd UA fegyvereket meg saját AR-t is közben gyártani.
Ergo teljességgel felesleges lenne a Getamennek saját gyárat építenie, amikor ott a rengeteg elsőosztályú kapacitás az Arzenalnál.
Rosszul írtam. Vágom önálló cég.
Nekem az még mindíg cz-gyár. :D
Mert annak indult.

Teljesen felesleges új gyár. De én arról beszélek, hogy 5 évvel ezelőtt mi lehetett volna.

Ez a Noname cég azért helytelen hozzáállás, mert nem a cég neve a lényeg, hanem az, hogy kik vannak technikailag mögötte. Erről nekünk sok infónk nincs.
Egy példa az F1-ből. Vegyük a Brawn GP-t. Ross Brawn átvette 1 Euro-ért a Honda brutálisan veszteséges programját, amibe évekig öntötte a Honda a pénzt. Évi 150-200M-ós veszteséget termeltek 0 eredménnyel.
Brawn 1 évet kihagyott. Kitalálta a befújt diffúzort, és a következő évben elindulva elsőre világbajnokok lettek. Azóta azok az emberek, akiket komoly F1-es tapasztalattal összetrombitált, megalapozta a Merci hegemóniát. Persze, csak a befújt diffúzor nem lett volna elég, ha legalább a gép többi része is ne lett volna minimum 95%-os. Nem tudnék felsorolni egyetlen nevet sem, de valahogy csak összerakták.
Jelenleg annyit tehetünk, hogy bízunk benne, hogy a Gestament alkotó mérnökök tényleg mind jó helyen nevelkedtek, és a nyilatkozatokban emlegetett több 10 éves tapasztalat nem a külföldi fegyverfejlesztő cégek büféjének futtatása tette ki.
A rendszeresítés - többször is el lett mondva - komoly feltételekhez kötött.
És azért az kurv@ nagy kunszt, hogy míg a CZ összepakolt egy komplett családot, hevederes és full automata elemet - többünk homlokráncolására sem - sikerült összelapátolni a BREN szériából. Mondjuk ők elsősorban piacra terveznek, és mivel a cseh Védelmi Minisztérium nem nagyon halmozza el őket megrendeléssel, így szartak maguktól fejleszteni.


Ha jobban megnézed, ez nem amiatt van, mert nem akarnak, vagy mert nem tudnának, hanem mert nem bízza meg őket senki. Pl. most az Fn az Evolys esetén egyszerűen megcsinálta ugyan azt, az FN SCAR-ral, amit a Gestamen a fegyvercsaládon belül csinált.



Fajlagosan drága, de valószínűleg olcsóbb, mint bármi más a kategóriájában. (Gondolom az FN a SCAR-ral is meg lett keresve) Akkor még 0 opció volt. Most már ott a Gestamen mint opció.
Minimum 5-6 évig biztosan pöcsölnek még a CZ fegyverekkel, mire elfogy a megvett licence-be foglalt 200.000 darab fegyver.
És akkor mi lesz? A 200.000 biztosan nem lesz elég!
Hát meg kell növelni a gyártható mennyiséget!
Mikor leszünk jobb alkupozícióba? Ha 0 másik opcióval félig felfegyverezve odaállunk a CZUB elé, hogy srácok kéne még pár alapfegyver, mer' nem lett elég. Na ilyenkor megropogtatja a knédlin nevelkedett sales manager az újait, és egy 2 számmal vastagabb ceruzát vesz elő a fiókból.
Most meg ha sikerül egy a teszteken jól teljesítő egy közös moduláris családot a hazai fejlesztőknek kiizzadni, akkor a 185.000-edik fegyver elkészülte után hétrét hajlongva fog megjelenni a CZ alkalmazott, hogy vegyük meg/gyártsuk már a "szarjaikat".



Mondom, a modern technikákkal CAD szoftverekkel, CNC gépekkel, 3D nyomtatással (műanyagokat és fémet is lehet velük nyomtatni) piszkosul felgyorsul a tervezés és a protó gyártás. És mivel minden eleme a tervezésnek digitalizált, így gyakorlatilag a végleges verzió mindenféle forma meg egyedi szerszám készítés nélkül akár kisszériás gyártásba adható. Hogy végül is a végső példányszámot mivel fogják legyártani az már az adott alkatrésztől függ, de az sem elképzelhetetlen, hogy hasonló digitális módszerekkel oldják meg.

Most képzeld el azt, hogy megírod az önéletrajzodat egy egyszerű Wordben. És mivel szépnek kell lenni, és rájössz, hogy javítanod kell, így kézzel az egészet újra írhatnád, még ha írógéppel is pötyögnél. A Word-ben meg a digitális állományban a szükséges javítást pillanatok alatt átírod, és az egészet újranyomtatod 30mp-en belül.
3D-ben egy szimulációval ez valahogy így néz ki - egy fa dombormű esetén:
Ahogy írod. Brawn egy kész terméket vett át. Amin csiszolt alakított kicsit. :oops:
Nem csak a diffúzor találta ki. Merci motor ment a kocsiba. :D
De értem a hasonlatot.
Nem is gondolom, hogy nyeretlen kétévesek terveztek 6 fegyvert 2 év alatt akik hasonlót sem láttak.
Főleg mivel a cikk leírja hány országból csábítottak haza embereket.

A rendszeresítése komoly feltételekhez kötött.
Reméljük így is lessz. o_O
Számomra a ami visszás pl RR nyilatkozatának stílusa.
Igazi politikussá vált ő is. o_O

A cz van akkora cég, hogy önerőből csinál egy ilyen fegyvert.
És házal vele máshol is. Nem csak a saját hazájában.
Az Evolyst az FN saját szakállára fejlesztette, vagy felkérésre?

A 200000ezer biztos nem elég. De amikor megkötötték a szerződést is lehetett tudni.

Hát alkupozíció erősítésnek biztos jó lessz. :D
Vagy magyar katona kezébe magyar fegyvert,és a cz már nem rúg labdába.
Ami ha jó fegyvereket sikerül csinálni, akkor fasza.
Ha cz 805-öt aminek több problémája is volt, és pont Bren2 vel cserélik a max 10 éves fegyvereket, nek akkora jóság.

Az,hogy a teszteken mi hogy bukik ki, azt hogyan orvosolják, főleg rövid időn belül, az más kérdés.
Ez nem csak a gestamenre vonatkozik, bármely gyárra.

Az, hogy egyszerűbb a mai technikával tervezni/újratervezni. Igen.
De elfelejted én is gyárban dolgozom. Láttam itt is 1-2 érdekes dolgot:rolleyes:
Tervezés/áttervezés/megvalósulás szintjén. ;)
Pedig tudás/tapasztalat it van dögivel.