[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 273
14 173
113
Vonatkoztass el a katonai felhasználástól.
Ő. Nem.

Mármint VIP személy kísérését nem így különböztetünk meg.
Hanem rejtve van kísérve, vagy sem.

Márcsak azért sem mert ha az sas katona kísér/véd VIP személyt akkor az nem katonai?
Vagy ha háborús övezetbe kíséri egyenruhában akkor az, ha egy diplomatát kísér civilben egy afrikai országban akkor nem?

Szóval van amikor nem titkolod hogy egy VIPet szállítasz.
Ha kicsi a veszélyeztetettség, akkor pár fővel, 2 max 3 kocsival megoldható.
Nem kell páncélozott sem.
Sokszor mindössze 1-2 személy kíséri gyalog a védettet.
Pl: alapvetően magyar közjogi méltóságokat is sokszor szállítanak így.

Ha nagy a veszélyeztetettség(fenyegetés adott személy ellen/maga a terület ahol szállítod/a szervezet akinek dolgozik stb) akkor páncélozott kocsi minimum a VIP-nek.
De inkább mindenkinek.
Minimum 3 autó.
Lehetőleg azonos szin/tipus/hasonló rendszám.
VIP személyen is mellény.
Itt már 4-5-6 ember sem ritka aki közvetlenül kíséri a védettet.
Plussz a sofőrök.
Meg egy eü végzettségü.
Ahová mennek, ahonnan indulnak ott pedig egy jóval nagyobb csapat a külső gyűrű biztosítja őket.

Pl: Magyarországon így szállítják/őrzik a védett tanukat.
Vagy a veszélyes bűnözőket a tárgyalásra.
Prt parancsnokot, vagy kijövő politikusokat afgánba. Stb. 1

Pár ember van a világon akiket meg egy egész sereg véd.
Putyin/amcsi elnök/pápa más politikusok stb. Náluk vannak csuda dolgok, de őket tényleg egy hadsereg kíséri. Max itt tudom elképzelni a lynxet.
De NEM úgy ahogy promózták.

Másik módja amikor titokban szállítod.
Ilyenkor is több kocsit használsz.
Amik nembaj ha más tipusúak.
Ha kicsit ütöttkopottak, jellegtelenek, adott országban népautók. De műszakilag rendben vannak.
Itt nem mindíg célszerű a páncélozott, mert aki kicsit ért hozzá azért könnyen kiszúrja. A kocsiban ballisztikai ponyva nem árt.
De persze vannak olyan helyek(bejrút/irak/délamerika stb) ahol ezek annyira nem feltünők. Mert sok van belőlük.
Itt a rejtettségből adódóan főleg pisztolyok vannak a csapatnál, és rövid (magyaroknál pár éve mp5k 15ös tárral 1hk usp compact/a közvetlennél aki a védett személy mellett van hk usp, meg egy usp compact) /pici géppisztolyok amiket ruha alatt is tudnak rejtve viselni. Vagy vannak az aktatáskás fegyverek, bár nem annyira elterjedtek.

Ráadásul ezeknél a csapatoknál(CPT, Close Protection Team) fontos, hogy ha fegyvert használnak ne sérüljön más, a környezetben lévő ártatlan, vagy a külső gyűrű tagja.

A legtöbb ilyen támadás amúgyis iszonyat gyors sokszor mindössze pár másodperc. (Aldo Moro/Ronald Reagen/2. János Pál pápa stb)
A teamnek annyi feladata van, hogy minnél elöbb kivigye a védettet.

A reklámszöveg, hogy járműveket megállít vele ha szétlövi a blokkot.
Erre csak annyit tudok mondani
1. FASZT. Gurul az még párszáz métert.
2. Mikor kezdi el lőni? Civilbe? Háborúba? Több száz méterről már gyanús? :rolleyes: 50m-ről meg mindegy mivel lövöd. Úgysem áll meg.
3. Na ennél mennyire jön be a ne menjen át senkin, ne sérüljön ártatlan. Háborús övezetben mert magunkra haragítjuk az embereket.( amcsik is nemrég vettek B+T SCW-t emiatt) Nem háborús övezetben biztos 12.7 a legjobb módszer?

Szóval kinek/hova?
Propaganda volt a cégtől amikor nem tudták eladni.
Szerencsére ez változott.
 
G

Galthran

Guest
Cukibogár, volt egy hír, hogy vesznek. Ez lett világsikerré felfúja a hozzá nem értők által.Náluk kb a kovás muskéta és a kőbunkó is megtalálható a fegyverszobában. Nem szánják harctéri szolgálalatra, arra alkalmatlan, BARETT moduláris cucca lesz Scud- dzihadali vadászatra a dzsumbujban lesz az infok szerint, Gepardból ha átmegy a brit teszteken-amit én kétlek, lex x db rendszeresítve, VIP konvojoknál elfér a csomagtartóban- hátha kellhet az .50es kaliber alapon,. Mint ahogy GIGN is vett pár tucat 7.62x29 es Brent, mert lehet, hogy olyan felpáncélozott rosszarcra kell menni, ahová az 5.56 nem elég. Ennyike. Bár emléxem, itt is levezettétek, hogy hülyeség at 5.56-os Bren a honvédségnek, mert a Gign is kalasnyikovos halállőszert vett-...

A gepeardokat meg vigye magával a harctérre az, aki elunta az életét...
nem tesztelik már , rendszeresítették

off
pár napja azt ígérted ignorálsz, valami gond történhetett, keresd meg tcatet. az fel sem merül bennem hogy nem mondtál igazat :oops::D:oops::oops:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 326
76 964
113
Ő. Nem.

Mármint VIP személy kísérését nem így különböztetünk meg.
Hanem rejtve van kísérve, vagy sem.

Márcsak azért sem mert ha az sas katona kísér/véd VIP személyt akkor az nem katonai?
Vagy ha háborús övezetbe kíséri egyenruhában akkor az, ha egy diplomatát kísér civilben egy afrikai országban akkor nem?

Szóval van amikor nem titkolod hogy egy VIPet szállítasz.
Ha kicsi a veszélyeztetettség, akkor pár fővel, 2 max 3 kocsival megoldható.
Nem kell páncélozott sem.
Sokszor mindössze 1-2 személy kíséri gyalog a védettet.
Pl: alapvetően magyar közjogi méltóságokat is sokszor szállítanak így.

Ha nagy a veszélyeztetettség(fenyegetés adott személy ellen/maga a terület ahol szállítod/a szervezet akinek dolgozik stb) akkor páncélozott kocsi minimum a VIP-nek.
De inkább mindenkinek.
Minimum 3 autó.
Lehetőleg azonos szin/tipus/hasonló rendszám.
VIP személyen is mellény.
Itt már 4-5-6 ember sem ritka aki közvetlenül kíséri a védettet.
Plussz a sofőrök.
Meg egy eü végzettségü.
Ahová mennek, ahonnan indulnak ott pedig egy jóval nagyobb csapat a külső gyűrű biztosítja őket.

Pl: Magyarországon így szállítják/őrzik a védett tanukat.
Vagy a veszélyes bűnözőket a tárgyalásra.
Prt parancsnokot, vagy kijövő politikusokat afgánba. Stb. 1

Pár ember van a világon akiket meg egy egész sereg véd.
Putyin/amcsi elnök/pápa más politikusok stb. Náluk vannak csuda dolgok, de őket tényleg egy hadsereg kíséri. Max itt tudom elképzelni a lynxet.
De NEM úgy ahogy promózták.

Másik módja amikor titokban szállítod.
Ilyenkor is több kocsit használsz.
Amik nembaj ha más tipusúak.
Ha kicsit ütöttkopottak, jellegtelenek, adott országban népautók. De műszakilag rendben vannak.
Itt nem mindíg célszerű a páncélozott, mert aki kicsit ért hozzá azért könnyen kiszúrja. A kocsiban ballisztikai ponyva nem árt.
De persze vannak olyan helyek(bejrút/irak/délamerika stb) ahol ezek annyira nem feltünők. Mert sok van belőlük.
Itt a rejtettségből adódóan főleg pisztolyok vannak a csapatnál, és rövid (magyaroknál pár éve mp5k 15ös tárral 1hk usp compact/a közvetlennél aki a védett személy mellett van hk usp, meg egy usp compact) /pici géppisztolyok amiket ruha alatt is tudnak rejtve viselni. Vagy vannak az aktatáskás fegyverek, bár nem annyira elterjedtek.

Ráadásul ezeknél a csapatoknál(CPT, Close Protection Team) fontos, hogy ha fegyvert használnak ne sérüljön más, a környezetben lévő ártatlan, vagy a külső gyűrű tagja.

A legtöbb ilyen támadás amúgyis iszonyat gyors sokszor mindössze pár másodperc. (Aldo Moro/Ronald Reagen/2. János Pál pápa stb)
A teamnek annyi feladata van, hogy minnél elöbb kivigye a védettet.

A reklámszöveg, hogy járműveket megállít vele ha szétlövi a blokkot.
Erre csak annyit tudok mondani
1. FASZT. Gurul az még párszáz métert.
2. Mikor kezdi el lőni? Civilbe? Háborúba? Több száz méterről már gyanús? :rolleyes: 50m-ről meg mindegy mivel lövöd. Úgysem áll meg.
3. Na ennél mennyire jön be a ne menjen át senkin, ne sérüljön ártatlan. Háborús övezetben mert magunkra haragítjuk az embereket.( amcsik is nemrég vettek B+T SCW-t emiatt) Nem háborús övezetben biztos 12.7 a legjobb módszer?

Szóval kinek/hova?
Propaganda volt a cégtől amikor nem tudták eladni.
Szerencsére ez változott.
Mire is vette a SAS...? Ejtőernyős műveletekhez. Na ezek jellemzően nem a VIP kísérések.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 273
14 173
113
Mire is vette a SAS...? Ejtőernyős műveletekhez. Na ezek jellemzően nem a VIP kísérések.
Olvasd el mire válaszoltam és beszéld meg krisssel.
Ezenkívül leírtam röviden miért faszság a lynx/VIP kísérés mantra amivel a sero is haknizott egy időben.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 273
14 173
113
Tegnap 17:17kor írta krisss zsoltinak, higy vip kisérésre jó a lynx.
Erre válaszoltam.

Amit leírtam kísérésre azt meg nem csak az sas-re vagy más különleges alakulatra vonatkozik akik fontos embereket kísérnek. Azt is leírtam nem úgy szedjük ketté, hogy katonai vagy civil.

Pár éve láttam olyan videót ahol a rá szerelt kamerával promózzák, meg azzal,hogy vip kisérésre mennyire fasza.
Mert a védett személyt szállító járműbe belehajtani akaró másik járművet ezzel a fegyverrel meg lehet állítani. :oops: És mivel kicsi, milyen könnyen lehet kiszállni vele kocsiból.

Van még valami ami nem tiszta számodra abban amit írtam?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 326
76 964
113
Tegnap 17:17kor írta krisss zsoltinak, higy vip kisérésre jó a lynx.
Erre válaszoltam.

Amit leírtam kísérésre azt meg nem csak az sas-re vagy más különleges alakulatra vonatkozik akik fontos embereket kísérnek. Azt is leírtam nem úgy szedjük ketté, hogy katonai vagy civil.

Pár éve láttam olyan videót ahol a rá szerelt kamerával promózzák, meg azzal,hogy vip kisérésre mennyire fasza.
Mert a védett személyt szállító járműbe belehajtani akaró másik járművet ezzel a fegyverrel meg lehet állítani. :oops: És mivel kicsi, milyen könnyen lehet kiszállni vele kocsiból.

Van még valami ami nem tiszta számodra abban amit írtam?
Sehol nem állítotam, hogy VIP ísérésre jó. Ezért írtam, hogy nézd meg mire vette a SAS.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 326
76 964
113
Bazdmeg mit nem értesz azon, hogy én krisssnek válaszoltam?
Aki azt írta arra jó.
Elbeszélsz mellettem. Téged erősítettelek meg abban amit írtál függetlenül attól, hogy kinek írtad. Nem is beszéltem arról, hogy nekem vagy krisssnek vagy akárki másnak szólt a hozzászólásod.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Igazából minden fontos dolog elhangzott, sokmindent nem tudok hozzátenni, de egyben még senki nem írta le:
  • szükség van a "standing army" mellett tartalékos, nemzetőr mittoménminek fogjuk nevezni olyan tartalék erőre, akiknél ott a felszerelés, és ha jön az ellen, akkor felkapja a felszerelést és intézkedik, ez amolyan svájci gárda jelleggel
  • ami nyilvánvaló, hogy a magyar földrajz nem kedvez annak, hogy ez egy hivatalos/hsztandard tartalékos rendszer legyen, mert hazánkat rég szétkapják, mire ez felállna "éles" helyzetben
  • realisztikusan tessék megnézni a gonosz NATO Gladio nevű dolgait, és elvonatkoztatni attól, milyen gonosz dolgok voltak. Nekünk szerintem az egyetlen értelmes ellenállás az éppen fegyverben álló hivatásosok mellett egy "stay behind army" azaz a frontvonal mögötti hatékony, szervezett és erős ellenállás támogatása kellene legyen
  • persze ennél sokkal egyszerűbb a tartalékos rendszer kezelése, és bizonyos esetekben még ez is működhet, ha pl balfasz a támadó fél...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and bel

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 273
14 173
113
Elbeszélsz mellettem. Téged erősítettelek meg abban amit írtál függetlenül attól, hogy kinek írtad. Nem is beszéltem arról, hogy nekem vagy krisssnek vagy akárki másnak szólt a hozzászólásod.
Aha.
Akkor nem értem miért nekem írod nézzem meg mire vették.
De annak örülök, hogy engem erősítesz meg. :D
 
  • Vicces
Reactions: pöcshuszár

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 580
8 186
113
A Gestamenen gondolkodva, bár nem tudom, milyen új géppuska-generáció lett nekünk betervezve, de a könnyű és közepes géppuskák terén azért én látnék némi piaci lehetőséget. Persze, ha normálisan működő, szériaérett konstrukcióval rukkolnak elő a Gestamennél csapatpróbak után, ami lesz pár év, ugye.
A piacon így NATO-körben az FN (amerikai alváltozatokat is), meg a HK új termékeit látom, esetleg izraelit. A lengyel UKM2000 mintha nem lenne akkora siker.
@krisss te hogy látod?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 218
119 866
113
A Gestamenen gondolkodva, bár nem tudom, milyen új géppuska-generáció lett nekünk betervezve, de a könnyű és közepes géppuskák terén azért én látnék némi piaci lehetőséget. Persze, ha normálisan működő, szériaérett konstrukcióval rukkolnak elő a Gestamennél csapatpróbak után, ami lesz pár év, ugye.
A piacon így NATO-körben az FN (amerikai alváltozatokat is), meg a HK új termékeit látom, esetleg izraelit. A lengyel UKM2000 mintha nem lenne akkora siker.
@krisss te hogy látod?
A lengyelek még fejlesztik az ukm-et jelenleg is, még mindig gondok vannak vele és nem hiszem hogy megveszi majd bárki tőlük.
De nem látom azt a piaci rést amiről beszélsz, teljes egészében lefedik az általad leírt gyártók..
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 580
8 186
113
A lengyelek még fejlesztik az ukm-et jelenleg is, még mindig gondok vannak vele és nem hiszem hogy megveszi majd bárki tőlük.
De nem látom azt a piaci rést amiről beszélsz, teljes egészében lefedik az általad leírt gyártók..
Akkor gondolom a mi váltótípusunk is vagy belga, vagy német lesz...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 273
14 173
113
A Gestamenen gondolkodva, bár nem tudom, milyen új géppuska-generáció lett nekünk betervezve, de a könnyű és közepes géppuskák terén azért én látnék némi piaci lehetőséget. Persze, ha normálisan működő, szériaérett konstrukcióval rukkolnak elő a Gestamennél csapatpróbak után, ami lesz pár év, ugye.
A piacon így NATO-körben az FN (amerikai alváltozatokat is), meg a HK új termékeit látom, esetleg izraelit. A lengyel UKM2000 mintha nem lenne akkora siker.
@krisss te hogy látod?
Ezzel az egésszel már nyilatkozat szinten is probkémák vannak.

"Olcsót" akarnak. Ezért a különböző fegyverek közt alkatrésszinten átjárhatóságot szeretnének.
Nézd meg melyik hasonló projekt járt sikerrel a világon.
Rpd/rpk de ezek is kicsit félmegoldások voltak. Nem véletlenül sok helyen kikoptak, de a pkm meg maradt.
Annyi előnyük nem volt egy sima ak-val szemben.

Nézd meg egy XM8 mekkorát bukott.

Ha átfedést akarnak, akkor mindenből engedni kell.
Akkor a minőség és a felhasználhatóság lessz rosszabb.
Mondanám harmadik világban lehetne keresnivalója, deha nem szarért-hugyért adják akkor úgyis oroszt veszne.
Akkora innováció meg úgysem lessz amimiatt mindenki ezt akarná.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Gestamen... Nos, én örülnék neki, ha sikerülne egy valóban korszerű, jó és megbízható fegyvert-fegyvercsaládot összehozniuk. És természetesen azt is jó dolognak tartom, hogy egyáltalán belevágtak a dologba, mivel ha senki nem próbálja meg, akkor soha nem is lesz saját tervezésű és jó fegyverünk.

Aminek viszont nagyon nem örülnék, az az, ha mindenféle "mikutyánkkölyke", meg "innentöbbetlehetelsíbolni" dolgok mentén állami-politikai hátszéllel rásóznák az adott esetben nem megfelelő termékeiket a Honvédségre, Rendőrségre, stb. Mert ugye, sajna bőven vannak ilyen példák is a múltból, AMD gépkarabély, KGP géppisztoly, BM Heros Aquadux tűzoltóautó...

És akkor, amiket már ránézésre meg tudok állapítani problémaként (elsősorban a gépkarabéllyal, de a többivel kapcsolatban is):

_35b2516.jpg


1329470.jpg


Az első az ujjvájatok a markolaton. Én elhiszem, hogy annak nagyon fancy, meg badass a kinézete, viszont ha valakinek nem pontosan illenek bele az ujjai (és ilyen emberek elég sokan lesznek), akkor nagyon kényelmetlen tud lenni. Nem véletlenül nem alkalmazza már sok éve egyik komolyabb gyártó sem. Az utolsó mohikánok egyike a Glock volt, de már ők is megszüntették az 5. generációs pisztolyaiknál ezt a megoldást. Vájatok nélkül, egy közepesen durva textúrázással, hogy ne csússzon a vizes kéz sem, ennyi bőven elég. Ja és ne legyen túl vastag sem (vagy cserélhető panelekkel lehessen a vastagságot szabályozni), mert akkor meg kesztyűben lesz szar fogni.
A második, a Picatinny-sín, főleg a tok alján (mert úgy tűnik, hogy az még csak le sem szedhető és ha tényleg nem, akkor annak is nagyon szar a fogása, vágja a kezet, szétszedi a kesztyűt, ha nem használ az ember vertical foregripet), de a tok oldalán is. Már vagy 10 éve ez sem "divat". Már M-LOK, vagy KeyMod rögzítési pontokat használnak, amik által könnyebb a fegyver, jobb a fogása, meg jobb a cső és a gázhenger hűtése is. És természetesen ezekre is lehet Picatinny-sínt rögzíteni, ha valaki mégis azt akarna.
Mindkettő szabadon használható amúgy, a KeyMod open source, az M-LOK ugyan licencköteles, de a licenc ingyenes és csak a minőségbiztosítás miatt követelik meg. Amúgy az M-LOK a jobb, az ad erősebb-stabilabb rögzítést és a U.S. Army-nél is az már a standard (tehát ahhoz lesz a legtöbb fajta kiegészítő is elérhető).
A Picatinny maradjon csak kizárólag a tok tetején.
Szóval ne kövessék már el azokat a hibákat, amiken mások rég túl vannak és orvosolták.
A harmadik annyira nem jelentős, de szerintem a felső tok oldalán azok a geometriai idom-formájú bemélyedések feleslegesek, de legalább "élvezet" lesz a koszt, sarat kipucolni azokból is...
Még egy, amit így ránézésre nem tudok megállapítani, hogy behajtható-e a válltámasz? Jó lenne, ha az lenne és a fegyver üzemképes lenne behajtott válltámasszal is.
Aminek viszont örülök, hogy a BREN 2 (talán egyetlen komolyabb) hibáját nem követték el, vagyis itt már kellően hosszú a tok a tárfészek és a csőszáj közötti részen.
Hát nagyjából ennyi így külsőleg.

Nos, ha esetleg innen valaki kapcsolatban van a Gestamen Arms-szal, akkor ezeket továbbíthatná nekik.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 748
35 930
113
Mintha a Repüléstudományi Közlemények • 2021/2. számában elárulták volna mi lesz a géppuskája a Honvédségnek.

A helikopter önvédelmére és támogató feladatok ellátására, a két oldalajtóba
fegyverállványokat szereztek be, amelyek már a Honvédség jövőbeni 7,62 mm-es szabvány
géppuskáját az FN MAG 58 típust képesek befogadni.
A géppuskák egyetlen hátránya, hogy
külső függesztmények (géppuska, gépágyúkonténer, NIR-blokkok) alkalmazása esetén azok
az oldalajtókban nem használhatók, elsősorban a helikopterek kis méretéből adódóan, ellen-
tétben más felfegyverezhető szállítóhelikopterekkel (Mi-17, UH-60 stb.).

Lehet hogy csak járművekre lesz ez?
@krisss ? :)
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 580
8 186
113
Mintha a Repüléstudományi Közlemények • 2021/2. számában elárulták volna mi lesz a géppuskája a Honvédségnek.

A helikopter önvédelmére és támogató feladatok ellátására, a két oldalajtóba
fegyverállványokat szereztek be, amelyek már a Honvédség jövőbeni 7,62 mm-es szabvány
géppuskáját az FN MAG 58 típust képesek befogadni.
A géppuskák egyetlen hátránya, hogy
külső függesztmények (géppuska, gépágyúkonténer, NIR-blokkok) alkalmazása esetén azok
az oldalajtókban nem használhatók, elsősorban a helikopterek kis méretéből adódóan, ellen-
tétben más felfegyverezhető szállítóhelikopterekkel (Mi-17, UH-60 stb.).

Lehet hogy csak járművekre lesz ez?
@krisss ? :)
FN volt az egyik tippem, jöhet vele a Minimi Mk3 is, gondolom.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 748
35 930
113
FN volt az egyik tippem, jöhet vele a Minimi Mk3 is, gondolom.
A Leopard 2A4-eseken már látható volt az FN MAG - szóval járművekre elég biztos volt, hogy ez lesz illetve már van.
Őszintén szólva nincs is nagy választék 7,62-es NATO géppuskából...MG3 meg MG4 lehetne - ennyi.

Rajokba talán túl nehéz a majdnem 12 kilójával (a PKM 7,5kg), ezért oda 7,62-es Minimi MK.3-nak lenne jobb helye...
7,62-es Minimi MK.3 tömege: 8,8kg - ez közelebb áll a PKM-hez.