[HUN] AERO L-39NG Albatrosz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Azért "kellene" IFF hogy saját földi légvédelem ne szedje le ha esetleg AG missiont repül...
Az AG missiont feltételesen írtam, mert nem ez az elsődleges feladata, de ilyen kevés Gripenünk lesz mint most akkor lehet olyan szitú ahol rákényszerülünk erre...
A kommentedből még akkor az sem derült ki, hogy akkor IFF transzponterd vagy interrogarra kérdeztél rá.
Transzponted minden gépen van, az hogy mire képes és alkalmas, az már más kérdés.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 347
35 194
113
A kommentedből még akkor az sem derült ki, hogy akkor IFF transzponterd vagy interrogarra kérdeztél rá.
Transzponted minden gépen van, az hogy mire képes és alkalmas, az már más kérdés.
Akkor az a kérdés, hogy tudni fogja-e a földi légvédelem hogy a L-39NG-re ne lőjjön rá?
Azt gondoltam ezt az IFF idegen-barát felismerő rendszer dolga biztosítani...
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon and Filter

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Ha tényleg kap saját célmegjölőt, akkor a has alá mehet egy önvédelmi és zavaró konténer, a szárnyak alá meg 4 GBU-12 akkor légifölény esetén tudna földi célpontokat támadni. Ha kívül marad MANPADS hatótávolságán (4500+ méter) persze...
És mi akadályozza abban hogy 5000-5500-on repüljön? ( Csúcs 11500m.)
Semmi.
Mehet rá a bomba vagy rakéta. Csapkodhatja amit kell.

Nem utolsó sorban:
"Le L-39 est aussi capable d'utiliser des aérodromes improvisés avec un équipement minimal."

- Az L-39 bevethető minimális felszereltségű ,szükség repterekről is.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 347
35 194
113
Valaki tudja esetleg, hogy EO/IR-rel hogy néz ki a gép, hova van "ráragasztva"? Csak mert EO/IR turret-et írnak mindenhol, nem pod-ot.

Esetleg:
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Az ukrán teheneken van alap beépített infra zavaró rendszer, ha nem is a legmodernebb.

Én elég sok lapot átugrottam az ukrán topicban. Valószínűleg azokon voltak azok a videók, ahol a fáklyát eregető heliket meg repülőket nem csapja telibe ugyan úgy a Stinger. Én szelektíven azokat az oldalakat néztem csak meg, ahol a dedikáltam harci heli meg dedikált CAS repülők épp pont le lettek szedve.

De megint oda lyukadunk ki, hogy ha ezeket az orosz gépeken is meglévő védelmet felraknánk az NG-re, akkor a fórum több mint fele továbbra is tiltakozna, hogy misszióba küldjük kecskepásztorok ellen, mert veszélyes, lelőhetik. Nem szabad, túl sokba kerül. Egy SOF katona Szolnokon ezzel a mentalitással szerintem teljesen alkalmatlan lenne. Ja, hát ő mehet veszélyes helyzetbe, majd az amerikaiak adnak neki CAS-t. Miért is?

Továbbra is azt mondom, bűzlik az érvelésből az, hogy Gosztomelbe senki nem repült volna be itt a fórumlakók közül. Én sem, de legalább én megadom az elismerést az oroszoknak ezért az akcióért.

Minimális esélye van békefenntartó misszióban egy harci repülőnek elveszni. Eddig sem lődöztek sem Afganisztánban, sem Irakban, sem Maliban az iszlamista terrorszervezetek le tömegesen harci gépeket. Egy valódi háborúban ennek sokszorosával fognak szembesülni a katonák. Annyi esély van Maliban elveszteni egy ilyen gépet, mint egy szolnoki különlegest, vagy még kevesebb.

De, a szerb légvédelem (meg a román, meg bármelyik szomszédunk) a mérvadó, nem Hasszán, a kecskepásztor.

Miért is? Ki mondta azt, hogy egy szomszéddal vívott háború esetén az első napon be kell repülniük öngyilkosnak lenni? Tényleg senki nem gondolt arra, hogy ésszel használjuk ki a lehetőségeinket! Márpedig a nincs ésszel kihasználása egy nagy darab nulla. Ha van, akkor lehet okoskodni, hogy hol lehet ezt bevetni. (Ezt tesszük Flitter és Pöcshuszár kollégával, próbáljuk megfejteni, hogy hol a határ. Egy légvédelemmel nem rendelkező gerilla haderővel szemben, ahogy Afrikában próbálják rendszerbe állítani? Vagy mennyivel lenne olcsóbb egy Bajraktár felderítő drón, mint egy felderítő Albatrosz NG drón? Kint lennénk a vízből, ha polcról vásárolnánk menő török drónokat vagy több pénzért kevesebbet kapnánk?)

Megint valaki mond valamit és hivatkoznak rá, de nem arról beszélnek, ami elhangzott, hanem egész mást adnak a szájába. Mariupolban most mutasd meg nekem a térképen, hogy hol van szerb meg román szintű légvédelem! Mert az egy éles háború konkrét szituációja, amit a katonáknak ott meg kell oldani. Nem hipotetikus feltételezés, hogy bárhol támadunk, mindenhol légvédelem.

Sosem fog légiharcolni szóval tök mindegy. Radar nélkül esélytelen a légiharc - max helikoptereket lehet hajkurászni vele...
Ez a cucc arra jó, hogy a Zlin után a sugárhajtóműves alapokat megtanulják, aztán irány a két üléses Gripen és NATO-képzés.

Ezt annyira kategorikusan kijelented, mintha tudnál valamit. Csepegtetitek itt az információt. Pöcshuszár előjön látványosan többször is, hogy data linken keresztül tud nem létező ellenségre éles bombát dobni a hadgyakorlatok során. És hangosan tiltakoztok, hogy sosem fog légiharcolni, csak kiképzésre szerelnek fel rá olcsó, de elavult rakétákat.
Az alapján a fantom ellenséges kép alapján mennyire lehet megcsinálni, amit @LMzek 2.0 állandóan szajkózott, hogy egy Gripen, AWACS gép vagy földi radar biztonságos távolságból küldi a jelet, hogy ott van egy filléres drón és az UAV verziót beküldeni a röhejesen olcsó rakétákkal, hogy szedje le. Ha végfázisban van csak saját radarrávezetése, az is elég, mert nem fog a drón manőverezni.
Egy Orlan-10 például pont az a kategória, amire megéri egy drónvadásznak ráyolóznia, ha nem akar elég közel menni a földi védelemhez, csak kering rossz helyen, mint gólyafos a levegőben. És a drónvadász UAV-unkat visszaúton védi a Gripen, ha rá akarnak ugrani ellenséges vadászok, amíg vissza nem ér a mi légvédelmi ernyőnk alá.

De ez nekem sci-finek hangzik. Csak annyira pörögtök rajta. (Viszont a harmadik világban is terjednek a csatatereken a felfegyverzett UAV-ok is, komolyabb lérak nélkül, ez például olyan terület, ahol az AV-nak pont lenne tapasztalata, hogy lehetne összerakni egy Albatrosz NG árkategóriás sugárhajtású drónt.

Ha tényleg kap saját célmegjölőt, akkor a has alá mehet egy önvédelmi és zavaró konténer, a szárnyak alá meg 4 GBU-12 akkor légifölény esetén tudna földi célpontokat támadni. Ha kívül marad MANPADS hatótávolságán (4500+ méter) persze...

Úgy látom, @Filter már válaszolt, ezért sem értettem eddig sem, hogy mitől potyognának ezek. Akkor tudják elérni a MANPADS-ok, ha zuhanó támadásban lentebb megy. Vagy ha radar alatt repül be, de azt pont azért teszi, hogy ne tudják előre az érkezését. Ott a jóval komolyabb komplexum miatt vállalja be valaki, hogy be kell menni és lesz ami lesz. Mondjuk vagy kiszedek egy Armatát vagy bele halok, de 7:3 esély, csináljuk!
 
  • Tetszik
Reactions: OhioNurse

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 302
93
Senkit nem szeretnék az őrületbe kergetni,de még 2020-ban olvastam egy osztrák katonai lapban ezt a 12+12 darabos mennyiséget.
Akkor mosolyogtam rajta,de már a felét be is rendeltük.
Hogy honnan szedték az infót az rejtély,de bejött az első fele. :cool:
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 490
113
Senkit nem szeretnék az őrületbe kergetni,de még 2020-ban olvastam egy osztrák katonai lapban ezt a 12+12 darabos mennyiséget.
Akkor mosolyogtam rajta,de már a felét be is rendeltük. Hogy honnan szedték az infót az rejtély,de bejött az első fele. :cool:
Volt linkelve ez a cikk itt a fórumon is. Talán a haderőfejlesztéses topikban. Akkor is lement ugyanez a vita, mint most.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
7 744
26 195
113

L-39NG - Next Generation Albatros

 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
Minimális esélye van békefenntartó misszióban egy harci repülőnek elveszni. Eddig sem lődöztek sem Afganisztánban, sem Irakban, sem Maliban az iszlamista terrorszervezetek le tömegesen harci gépeket.
Afganisztánban azért eléggé jól szerepeltek a vállról indítható légvédelmi rakéták...
És igen, harci gépeket jellemzően nem lőttek le tömegesen. De az L-39NG nem harci gép, ahogy kicsit fentebb ízlelgettették velem. Semmi keresnivalója békefenntartó missziókban. A lengyelek sem viszik sehová a potensebb új kiképzőgépeiket. A csehek sem valamelyik Alba-mutánssal járnak misszióba.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 509
15 699
113
Szerintem az L-39NG nem lopakodó és a Su-57 simán legyőzi, tehát szar"!.....:)
Majd nem neveted ki, ha felraknak rá pár antianyag bombát és jól "lekiev szellemezik" az ellenséget. :) MG-nek üzenem, h az ilyen beszerzései vészesen apasztják a stratégiai pálinkakészletem, amit simán Neki adok ha bejelenti a 2. (3.) Jas-39 grip(p...akárhány p)en századot!
 
W

Wilson

Guest
Majd nem neveted ki, ha felraknak rá pár antianyag bombát és jól "lekiev szellemezik" az ellenséget. :) MG-nek üzenem, h az ilyen beszerzései vészesen apasztják a stratégiai pálinkakészletem, amit simán Neki adok ha bejelenti a 2. (3.) Jas-39 grip(p...akárhány p)en századot!
A stratégiai pálinkakészlet szent és sérthetetlen azt a tényleg potens beszerzésekre kell felhasználni ez a beszerzés (a négy felderítő változat miatt) maximum egy kommersz dobozos sört ér....:).
Ha ennyivel megúsztuk a NER bevonását a magyar haderőfejlesztésbe akkor "lenyelem" ezt a beszerzést, bár ugyanaz a véleményem róla mint pl @krisss vagy bárki másnak aki azt mondja, hogy az erre szánt pénzt sokkal hasznosabban is el lehetett volna költeni, a magyar haderőfejlesztésen belül.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 509
15 699
113
A stratégiai pálinkakészlet szent és sérthetetlen azt a tényleg potens beszerzésekre kell felhasználni ez a beszerzés (a négy felderítő változat miatt) maximum egy kommersz dobozos sört ér....:).
Ha ennyivel megúsztuk a NER bevonását a magyar haderőfejlesztésbe akkor "lenyelem" ezt a beszerzést, bár ugyanaz a véleményem róla mint pl @krisss vagy bárki másnak aki azt mondja, hogy az erre szánt pénzt sokkal hasznosabban is el lehetett volna költeni, a magyar haderőfejlesztésen belül.
Félreérted, fájdalomcsillapítóként szedem :) Egy dolog üt szöget a fejemben; eddig elég jó beszerzések voltak. Erre ez...hátha nem csak 1 század Grippenhez kell.
 
W

Wilson

Guest
Félreérted, fájdalomcsillapítóként szedem :) Egy dolog üt szöget a fejemben; eddig elég jó beszerzések voltak. Erre ez...hátha nem csak 1 század Grippenhez kell.
Én is.....:) Ha van fájdalom akkor azért, ha nincs akkor megelőzésképpen..:)
Várható volt ez a beszerzés, már akkor megmondtam amikor megvették a céget pár évvel ezelőtt, kizártnak tartottam, hogy ezek után a magyar haderő ne vegyen L-39-t.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 347
35 194
113
Amúgy drónra vadászatra akár még jók is lehetnek ... egy Bayraktar megy mondjuk 150-el ... ez meg 500-al ....

Ha a felderítő verzió mondjuk pont ilyen célú lenne , akkor végülis működhet a dolog ...
FN géppuska konténerrel meg Mistral ATAM rakétákkal remek drón-és helikopter-vadász lenne - legalábbis elméletben. :)
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Több cikkett néztem.
Árcéduláról a 12 gép esetében usd-ben tud valaki írni?