1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

[HUN] Airbus Helicopters H225M HForce

Diskurzus a(z) 'Helikopterek' témában - Terminator által indítva @ 2018. december 15..

1. Terminator

Terminator Well-Known Member

2018.12.14. péntek 13:00

MTI közlemény: Tizenhat Airbus H225M típusú helikoptert vásárolt a Magyar Honvédség.

A beszerzésről szóló szerződést pénteken Budapesten, a Honvédelmi Minisztériumban (HM) írták alá. A minisztérium részéről Fodor Péter, a HM Védelemgazdasági Hivatal főigazgatója, az Airbus Helicopters részéről pedig Dennis Bernitz és Thomas Hein értékesítési, illetve kereskedelmi vezetők írták alá a dokumentumot.

Az új helikopterekkel 2023-tól bővül a légiflotta.

A helikopterekkel együtt az Airbus átfogó képzési és szervizcsomagot is nyújt a magyar félnek a legmagasabb szintű üzemeltetés és rendelkezésre állás érdekében.

Az Airbus Helicopters sajtóközleménye

"The Hungarian Ministry of Defence has ordered 16 H225M multi-purpose helicopters equipped with the HForce weapon management system. The H225Ms selected by Hungary will be equipped with state-of-the-art communication capabilities and will be used for transport, combat search and rescue, and special operations missions. Its state-of-the art avionics and four axis autopilot, exceptional range and payload capacities, combined with a large cabin designed to carry up to 28 troops and powerful air-to-ground and air-to-surface armament as well as electronic warfare systems allow the H225M to carry out the most demanding missions. The helicopter has an all-weather capability supported by its night vision goggle compatibility.

With this contract, Hungary becomes the 9th country to have selected the H225M."

H225M típusismertető a gyártó weboldalán.

A Honvédelmi Minisztérium közleménye

"a meglévő Mi-8-as és Mi-17-es szállító helikopterek hamarosan elérik üzemidejük és rendszerben tarthatóságuk végső határidejét. A tárca ezek pótlásáról döntött az új helikopterek beszerzésével."

2018.12.15. szombat

Szénási Jenő ezredes, a Honvédelmi Minisztérium osztályvezetője az M1 aktuális szombat reggeli műsorában nyilatkozik:

"A Mi-17-esek a nagyjavítás után még nyolc évig repülhetnek, 2024-2025-re kifutják üzemidejük teljes tartalékát, addigra itt lesznek az új helikopterek, és a pilótákat is kiképzik."

Last edited by a moderator: 2018. december 15.
    blitzkrieg, tindalos, arcas and 4 others like this.
  2. ravenlord

ravenlord Well-Known Member

Jobb vétel, mint az uh-60 lett volna, de ezzel együtt 40 évre le is mondtunk a légi mozgékonyságú gépesített hadviselés koncepciójáról.
    Lehetett volna várni még 3-4 évet a beszerzéssel, addig talán az orosz viszony is normalizálódott volna.

3. Allesmor Obranna

Allesmor Obranna Well-Known Member

Nem feltétlen. Ha arra lesz igény, olyat is veszünk. Majd.

4. rudi

rudi Well-Known Member

Ha u.azt értjük "légi mozgékonyságú gépesített hadviselés" alatt akkor az remélem eszébe sem jutott senkinek mint elvárás.

svajcibeka likes this.
  5. ravenlord

Én speciel és konkrétan a Wiesel-1 közepes helikopteren történő szállíthatóságát értem.
    Ami a Mi-17-tel, AW-101-gyel ment volna.

6. Celebra

Celebra Well-Known Member

Mit értesz Te alatta?A 80as években kialakitott könnyű gépjárműves konccepcijónak volna létjogosultsága.Kinai ATVs megvalósitást lemásolhatnánk-ersze kisebb méretben.Század méretben,egylépcsőben szakasznyi erőt lehetne desszantolni.Légimozgékony rakétás ATVs páncélvadász kisalegységnek is látnám értelmét.

7. Terminator

Az AW101-be és a Mi-17-be biztos befér?
    A CH-53-ba befér, de az már nehéz helikopter.
    Az amerikaiak milyen járművet szállítanak a CH-53 belsejében? És más országok?
    Milyen Wieselhez hasonló típusok vannak még?

Külső teherként a H225M is elviszi.

8. ravenlord

Az
    Az aw-101-be bőven, a mi-17-be cipőkanállal. De pl a DIOK változat 15 cm-rel alacsonyabb az eredeti wieselnél, az biztosan befér fegyvertoronnyal együtt.

9. ravenlord

Külső teherként nem opció.

10. Terminator

Fotót tudsz mutatni? Én nem találtam hirtelen. Papíron csak 9 cm-rel magasabb a raktér, mint a jármű.

A németeken kívül más országoknál is van ilyen koncepció?

11. ms07

ms07 Well-Known Member

Van/lesz Wieselünk? Vagy most ez miért szempont? Amit eddig csináltunk a Mi8/17-tel, azt a Pumâval is meg tudjuk majd.
    Amúgy olyan vétel sose lesz, ami mindenkinek tetszik, valamibe belekötni mindig lehet .. :)

12. Terminator

Kivéve ezt...

Nem tudom, hogy ez mennyire fog hiányozni. (Ha jól emlékszem, én ilyet csak egyszer láttam kb. 25 év alatt.)

13. ms07

ms07 Well-Known Member

Megnézés előtt azt hittem, hogy az UAZ bepaszírozást linkeled :D
    Ha a tőlünk "kicsit" komolyabb franciák meg vannak gumicsónak dobálás nélkül, nálunk se lesz baj. Topiktársak, ne fanyalogjunk már minig mindenért ;)

14. rudi

rudi Well-Known Member

Igen, ennek lehet értelme és ehhez lehet hogy megfelelően lesz felszerelve a Caracal (értsd: tényleg megveszik e hozzá a MAW rendszert, besugárzás jelzőket, radart, stb..)

borisz likes this.
  15. Terminator

Azt már egyszer beszéltük itt valahol, hogy UAZ szállításnak nem sok értelme volt.
    Nem tudom, hogy a Polaris MRZR 4-t próbálták-e Mi-17-ben szállítani, de a H225M-mel erre sem lesz lehetőség.

16. ravenlord

Ha mást választunk, akkor eleve kizárjuk a Wieselt.

17. ravenlord

Nem is fogsz, mivel a két eszközt alkalmazó országok diszjunkt halmazt alkotnak.
    Ami nekünk bőven elég.
    Olyan, ami közepes helikoptert is magába foglalna, nincs.
    De ennek hiánya miért lenne akadályozó tényező?

18. tacticool

tacticool Well-Known Member

Nem mintha ennek lenne bármi realitása nálunk.

Elég, ha külső függesztményként elviszi a Polarist/quadot/wolfot a különlegeseknek, ha kell. Belülre meg mehetnek endurók, csepel bicikli, mittudomén.

19. Terminator

Összefoglalva:
    Adott egy koncepció, amit csak a németek alkalmaznak. De ők nehéz helikopterrel.
    Adott egy német jármű, amit 25 év alatt senki más nem rendszeresített. És nincs sehol sem hasonló típus/kategória.
    Talán befér az AW101-esbe is, de még senki sem próbálta, mert nem gondolta hogy erre szüksége van.

Én is láttam már néhányszor élőben, ahogy előjön a CH-53-ból leszállás után a Wiesel. Látványos és kicsit meglepő. A német hadsereg meg biztos tudja, hogy miért jó ez neki, a többi ország meg hogy miért nem.

blitzkrieg and luperator like this.
  20. rappali_

rappali_ Well-Known Member

Tudtok olyan hadműveletet, ahol a desszant összejött? Ahol döntő volt a mozgékonyság, ott is max tűzérséget vittek.

Ezen oldal megosztása