[HUN] AK-63 modernizáció

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 595
3 813
113
Lendületes évkezdés a béketámogatóknál

x61e944eb9ef30141765039.jpg.pagespeed.ic.-SF6MnizH0.webp
x61e944ebb98fc315950322.jpg.pagespeed.ic.RjABriRLkO.webp

61e944ed270d4981259492.jpg

61e944ec02c27895164988.jpg
61e944eb9003c378816870.jpg
Sziasztok,

Nekem kicsit magasnak tunik az az iranyzek, jol jonne hozza szerintem egy plusz arctamasz.

Viszont pozitivum, hogy alatta el lehet latni, igy ha lemerul az elem, sem lesz hasznalhatatlan a fegyver (persze ezt a tulajdonsagon rontana egy fix arctamasz).
 
W

Wilson

Guest
Sziasztok,

Nekem kicsit magasnak tunik az az iranyzek, jol jonne hozza szerintem egy plusz arctamasz.

Viszont pozitivum, hogy alatta el lehet latni, igy ha lemerul az elem, sem lesz hasznalhatatlan a fegyver (persze ezt a tulajdonsagon rontana egy fix arctamasz).
Ez mg, hogy ,lehet én tudom rosszul, de nem elsulyesztették ezt a projektet?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 476
113

AK-63MA gépkarabély modernizáció


A HM Arzenál Elektromechanikai ZRt. 2013 év eleje óta foglalkozik az AK-63F gépkarabély modernizációjával, felhasználva a fegyver modernizáció terén az elmúlt évek során megszerzett tapasztalatokat.

Az eredeti AK-63F gépkarabélyt 1964-től kezdték el gyártani, óriási előnye a többi gépfegyverrel kapcsolatban, hogy -40°C és +50°C között is kiválóan működik.
Hátránya viszont többek között az, hogy sem optikai irányzékot sem pedig egyéb kiegészítőt pl.: taktikai fegyverlámpát nem lehet rá tenni és megfelelőképpen rögzíteni.

A modernizált gépkarabély kialakítása biztosítja modern célzóberendezések és egyéb kiegészítők felhelyezését, így lehetővé teszi a gyors és pontos tüzelést nappali és éjszakai viszonyok, valamint extrém hőmérsékleti körülmények között.

A következő ábrán az eredeti AK-63F típusú gépkarabély látható.

Az AK-63F gépkarabély eredeti állapotban
Az átalakítás során a gépkarabélyon elhelyezkedő tokfedelet lecseréltük, az általunk fejlesztetett tokfedélre, a mely tartalmazza a NATO által alkalmazott NATO STANAG 4694 szabványnak megfelelő sínt is. A modernizált fegyver új elnevezése AK-63MA.
A tokfedelet nagyszilárdságú, magas keménységű alumíniumból gyártottuk, melyet eloxálással felületkezeltünk.
2.%20%c3%a1bra%20A%20HM%20Arzen%c3%a1l%20ZRt.%20%c3%a1ltal%20fejlesztett%20tokfed%c3%a9l.jpg

A HM Arzenál ZRt. által fejlesztett tokfedél


A gépkarabélyon a modernizált tokfedél alkalmas különböző, a fegyverhez tartozó harcászati eszközök rögzítésére.

Ebben az esetben Aimpoint Comp M3 2 MOA lézeres optikai irányzék, Aimpoint 3xMAG nagyító LLM01 lézeres célmegjelölő modul és külön egy Night Optics D - 740 éjjellátó készülék került felszerelésre. A modernizált tokfedél az eredeti tokfedélhez hasonlóan eltávolítható, és a fegyver tisztítása könnyen elvégezhető.

Modernizálás történt a faanyagú hátsó markolat, valamint a szintén fából készült válltámasz terén is. A hátsó markolat egy CAA UPG-47 típusú, műanyag pisztoly markolatra, a válltámasz pedig CAA CBS és ACP műanyag állítható válltámaszra lett cserélve.
3.%20%c3%a1bra%20A%20felszerelt%20%c3%a9jjell%c3%a1t%c3%b3%20k%c3%a9sz%c3%bcl%c3%a9k%20Night%20Optics%20D%20740.jpg

Aimpoint Comp M3 2 MOA lézeres optikai irányzék


A fából készült első tusa része szintén módosítva lett. Ezt egy három NATO STANAG 4694 szabványnak megfelelő sínt tartalmazó elemre és egy első sínfedélre cseréltük.
4.%20%c3%a1bra%20A%20moderniz%c3%a1lt%20AK-63F%20az%20%c3%baj%20CAA%20Tactical%20markolattal%20%c3%a9s%20v%c3%a1llt%c3%a1masszal.jpg

Az AK-63MA CAA UPG-47 Tactical markolattal és CAA CBS&ACP válltámasszal


Az alsó sín alkalmazásával lehetővé válik több különböző kiegészítő egyidejű használata. Mint például: taktikai fegyverlámpa, lézeres célmegjelölő és gránátvető.
A villalábas (bipod) első markolat segítségével a fegyver pontossága és az alkalmazhatósága javítható.
5.%20%c3%a1bra%20A%20moderniz%c3%a1lt%20s%c3%adnfed%c3%a9l%20%c3%a9s%20els%c5%91%20markolat.jpg

A modernizált sínfedél és első markolat


A modernizálás során a fegyver tömege elhanyagolható mértékben nőtt, viszont a harcászati alkalmazhatósága jelentősen javult az eredetihez képest.


Szám
Típus
Kiegészítő
Tömeg [kg]
1.
AK-63F
(fa tusa)
___
3,460
2.
AK-63MA
(műanyag tusa)
___
4,337

A fegyverrel különböző tesztek lettek elvégezve 2015-ben Táborfalván a Magyar Honvédség Lőkísérleti és Vizsgáló Állomásán, ahol egy 15000 lövéses tesztet hajtottunk végre eredményesen. Ezek a tesztek a gépkarabély működésére, illetve a biztonságos használatára irányultak. A modernizált változat minden esetben helyt állt, megfelelt a fegyverrel szemben támasztott követelményeknek.

A fegyverrel való támadás hatékonyabbá tétele érdekében a fegyvert gránátvetővel is fel lehet szerelni.
8.%20%c3%a1bra%20A%20moderniz%c3%a1lt%20AK-63F%20g%c3%a9pkarab%c3%a9ly%20gr%c3%a1n%c3%a1tvet%c5%91vel%20%c3%a9s%20Aimpoint%20Comp%20M3%202%20MOA%20l%c3%a9zeres%20optikai%20ir%c3%a1nyz%c3%a9kkal,%20%c3%a9s%20Aimpoint%203xMAG%20nagy%c3%adt%c3%b3val%20felszerelve-2-large-2-large.jpg

Az AK-63MA gépkarabély felszerelt HK 416 40x46 mm-es cső alatti gránátvetővel, Aimpoint Comp M3 vörös pontos irányzékkal, Aimpoint 3XMag nagyító toldattal és CAA bipod markolattal


Szóráskép vizsgálat eredménye: modernizált alkatrészekkel a találati középpont nem vándorol, a szóráskép megfelelő, mert kisebb, mint az eredeti fegyver nyílt irányzékával.

Hőmérséklet tesztek: a fegyver kiemelkedő megbízhatósággal működött állandó alacsony (-38,1°C) és állandó magas (+50°C) környezeti hőmérsékleti viszonyok között.

A modernizált gépkarabély az új első markolattal,a NATO STANAG 4694 szabványú sínrendszerrel és az új fejlesztésű és gyártású tokfedéllel megfelelt minden, a vizsgálatok során vele szemben támasztott követelménynek.
6.%20%c3%a1bra%20A%20moderniz%c3%a1lt%20AK-63F%20g%c3%a9pkarab%c3%a9ly%20CAA%20bipod%20markolattal.jpg

AK-63MA gépkarabély Aimpoint Comp M3 2 MOA lézeres optikai irányzékkal, és Aimpoint 3xMAG nagyítóval felszerelve
AK-63MA_gepkarabely_D-740_ejjellato_keszulekkel_felszerelve.jpg

AK-63MA gépkarabély D-740 éjjellátó készülékkel felszerelve


 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
Sziasztok,

Nekem kicsit magasnak tunik az az iranyzek, jol jonne hozza szerintem egy plusz arctamasz.

Viszont pozitivum, hogy alatta el lehet latni, igy ha lemerul az elem, sem lesz hasznalhatatlan a fegyver (persze ezt a tulajdonsagon rontana egy fix arctamasz).
Van a fegyveren állítható magasságú pofadék....
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
vólt az arzenál féle amit Terminátor linkelt.
vólt az infrabakos verzió
22.jpg

és van ami a linkelve lett ahol a gázdugattyú vezető csak le lett mázolva feketére. (annak cserélye nem történt meg sporolós)

mind a 3 rendszeresítve lett melyikből mennyi nemtudom. de a megrendelés 7700 ra szólt.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 822
31 809
113
nem a faszt hanem akkor számot írj. légyszives. ha tudsz mert én 7700 as megrendelésről tudok. mert ez vólt a nyilvános. hogy mennyi ment végbe a 3 különböző verzióból azt nem.

Remélhetőleg nem lett 7700 teljesen feleslegesen modernizálva, másfél milliós vagy mekkora költséggel/db.
A Bren rendszeresítése után totál felesleges, tartalékosok kezébe meg túl drága cucc. Kiknek akarják adni, a "szittyáknak"?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Remélhetőleg nem lett 7700 teljesen feleslegesen modernizálva, másfél milliós vagy mekkora költséggel/db.
A Bren rendszeresítése után totál felesleges, tartalékosok kezébe meg túl drága cucc. Kiknek akarják adni, a "szittyáknak"?
ki akar bárkinek bármit is adni (én annak idején is ellene vóltam az ára miatt még balhém is vólt belőlle az eggyik ellátóssal...) porcelánpuska ként kezelte én meg nem bírtam megállni... szerencsém vólt hogy az elöljáronk lenyugtatott mindenkit a picsába.
 
  • Tetszik
Reactions: kiskrumpli

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
Remélhetőleg nem lett 7700 teljesen feleslegesen modernizálva, másfél milliós vagy mekkora költséggel/db.
A Bren rendszeresítése után totál felesleges, tartalékosok kezébe meg túl drága cucc. Kiknek akarják adni, a "szittyáknak"?
Sehova nem lesz adva. Elhordták a missziók. Azóta koptak is sokat. Majd szépen az enyészeté lesz
 

andris.7

Well-Known Member
2016. szeptember 17.
82
424
53
Van egyáltalán értelme még pénzt kidobni ilyen modernizációkra? Szerintem inkább legyen több bren...
Egy Ak modernizációt ismerek ami tényleg jó lehet de valószínűleg túl drága lenne, pár napja linkeltem is a Kasnyikov variánsok topic-ba. De szerintem pénzkidobás lenne ilyesmivel bohóckodni.