[HUN] AK-63 modernizáció

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Mondjuk amikor ki vagy be szállsz a BMP -be?
Mi elég sűrűn hajtottuk ki/be az AMD -t. Beszálláshoz behajtottuk, majd a BMP -ben kinyitottuk, mert a tartóba úgy lehetett betenni. :)
Akkor minek hajtottak be? Ha 5 másodperc múlva kihajtottad?

Simán ki-be fèrsz vele.

Pkm-el meg dragunoval mit csináltatok ami másfèlszer olyan hosszú?
Kettèfűrèszeltètek, aztán összehegesztettètek?
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 978
113
Akkor minek hajtottak be? Ha 5 másodperc múlva kihajtottad?

Simán ki-be fèrsz vele.

Pkm-el meg dragunoval mit csináltatok ami másfèlszer olyan hosszú?
Kettèfűrèszeltètek, aztán összehegesztettètek?
Mindig a géppuskás meg a mesterlövész szállt be először. Nekik még bőven volt helyük. De amikor télen negyediknek, hátadon a VV cuccal beszállsz az ajtó mellé, már nem olyan tágas. Ráadásul abban az időben még menet közben kellett ki / be szállni. Vagyis a BMP lassan ment és himbálózott, miközben az ajtót csuktuk be. Emiatt az ajtót részben lábbal nyitottuk / csuktuk. Álló géppel túl könnyű lett volna. :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Mindig a géppuskás meg a mesterlövész szállt be először. Nekik még bőven volt helyük. De amikor télen negyediknek, hátadon a VV cuccal beszállsz az ajtó mellé, már nem olyan tágas. Ráadásul abban az időben még menet közben kellett ki / be szállni. Vagyis a BMP lassan ment és himbálózott, miközben az ajtót csuktuk be. Emiatt az ajtót részben lábbal nyitottuk / csuktuk. Álló géppel túl könnyű lett volna. :D
Már ne haragudj de ha a géppuskás meg az SVD-s ül legkívül akkor van a legkönnyebb dolguk, hisz ha minden kötél szakad be is adhatják a fegyverüket beszállás előtt és kiszállásnál nem kell végigszenvedniük magukat az egész desszantteren keresztül, csak ki kell lépniük.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 978
113
Már ne haragudj de ha a géppuskás meg az SVD-s ül legkívül akkor van a legkönnyebb dolguk, hisz ha minden kötél szakad be is adhatják a fegyverüket beszállás előtt és kiszállásnál nem kell végigszenvedniük magukat az egész desszantteren keresztül, csak ki kell lépniük.
Nézd meg hol van a géppuskás lőrése a BMP-1-en. :) Mi mindent úgy csináltunk, ahogy a szovjetek kitalálták. Legbelül a géppuskások (2 volt a rajban) utána az RPG -s és a mesterlövész, kívül a lövészek. Ha bármiért ki kellett szállni 1 - 2 embernek, (pl. felderítés) akkor a lövészek szálltak ki. Nem volt cserebere hogy kiszáll géppuskás hogy a lövész ki tudjon szállni, aztán visszaül. A sorrend kötött volt. Mindkét oldalon dedikált ember volt, akinek az ajtó nyitás volt a feladata.
 
  • Tetszik
Reactions: Törppapa and endre

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Mindig a géppuskás meg a mesterlövész szállt be először. Nekik még bőven volt helyük. De amikor télen negyediknek, hátadon a VV cuccal beszállsz az ajtó mellé, már nem olyan tágas. Ráadásul abban az időben még menet közben kellett ki / be szállni. Vagyis a BMP lassan ment és himbálózott, miközben az ajtót csuktuk be. Emiatt az ajtót részben lábbal nyitottuk / csuktuk. Álló géppel túl könnyű lett volna. :D
Én is karabélyos voltam.
63d.
Le is vették volna a felyemet, ha becsukom a válltámaszt ès úgy desszantok.

Én is ajtónyitó voltam.

Alló helyzetben, meg menetközben is.

Az ajtót alló gépnél is lábbal nyitottak, ha nem vizszintesen állt meg.

Nem csak menet közben.
Hiszen az ajtó kurva nehéz volt.

Marhaságot tanítottak neked.
De gondold át és ne állj ki a hülyeség mellett.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Nézd meg hol van a géppuskás lőrése a BMP-1-en. :) Mi mindent úgy csináltunk, ahogy a szovjetek kitalálták. Legbelül a géppuskások (2 volt a rajban) utána az RPG -s és a mesterlövész, kívül a lövészek. Ha bármiért ki kellett szállni 1 - 2 embernek, (pl. felderítés) akkor a lövészek szálltak ki. Nem volt cserebere hogy kiszáll géppuskás hogy a lövész ki tudjon szállni, aztán visszaül. A sorrend kötött volt. Mindkét oldalon dedikált ember volt, akinek az ajtó nyitás volt a feladata.
Legyen, én biztos nem ültettem volna legbelülre.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Már ne haragudj de ha a géppuskás meg az SVD-s ül legkívül akkor van a legkönnyebb dolguk, hisz ha minden kötél szakad be is adhatják a fegyverüket beszállás előtt és kiszállásnál nem kell végigszenvedniük magukat az egész desszantteren keresztül, csak ki kell lépniük.
Az ajtót egy csomószor ki kellett rúgni.
Mind a nyitás, mind a zárás nehézkes volt ha nem síkban állt a gép.(szopás/kínszenvedés/ napi gyakorlás végén leszakadt az ember combja)

A géppuska ilyen téren már problémás lett volna.

Az ember fegyver nélkül szállna ki? Főleg menet közben?

Így sokkal gyorsabb volt.

Az üres gépen meg elég gyorsan végigment a gpu-s.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 978
113
Én is karabélyos voltam.
63d.
Le is vették volna a felyemet, ha becsukom a válltámaszt ès úgy desszantok.

Én is ajtónyitó voltam.

Alló helyzetben, meg menetközben is.

Az ajtót alló gépnél is lábbal nyitottak, ha nem vizszintesen állt meg.

Nem csak menet közben.
Hiszen az ajtó kurva nehéz volt.

Marhaságot tanítottak neked.
De gondold át és ne állj ki a hülyeség mellett.
Én '85-86-ban voltam Szombathelyen lövész. AMD-65 "géppisztolyom" volt. :) Lehet hogy azért nem preferálták hogy mindig legyen nyitva a válltámasz, mert egy törékeny szar volt. Egyszer nekem is letörött.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Én '85-86-ban voltam Szombathelyen lövész. AMD-65 "géppisztolyom" volt. :) Lehet hogy azért nem preferálták hogy mindig legyen nyitva a válltámasz, mert egy törékeny szar volt. Egyszer nekem is letörött.
Soroskènt nálunk is havi 1 eltört.

De volt behajtott állapotban amikor leesett valami kemèny felületre.

Szóval szerintem mindegy.

Csak maga a fegyver koncepciója a hú de rövid vagyok jelmondat.

Nálunk max az irányzó meg a sofőr hajtotta be. Aki desszantolt az nem.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Rferi66

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
„Az egész nemzetet fogják szolgálni”...
A hagyományőrzés kiemelt jelentőséggel bír a Nemzeti Közszolgálati Egyetem számára, amely – többek között – a Ludovika Fesztivál keretében szervezett „száznapos ünnepségben” is megelevenedik.
645fceb154da1426435314.jpg
645fcebeb2685209993778.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Már ne haragudj de ha a géppuskás meg az SVD-s ül legkívül akkor van a legkönnyebb dolguk, hisz ha minden kötél szakad be is adhatják a fegyverüket beszállás előtt és kiszállásnál nem kell végigszenvedniük magukat az egész desszantteren keresztül, csak ki kell lépniük.

Géppuskás ült előre, mert az első lőréspár, jobbról, balról, géppuskához van a BMP-1-ben. A többi oldalt és a hátsó ajtón lévő lőrés van gépkarabélyhoz. Amennyiben jól emlékszem. Azonban, mint rpk., én ültem a bal oldalon elől, a jobb oldali első ember, a deszanttérben elől ülő volt a géppuskás. Mivel békeidőben csak 1 géppuskás volt a rajokban. Valóban a ki és beszállás menet közben történt, nem álló helyzetben, harcászaton, ha harc volt.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Szenvedtek vele. De az AMD válltámaszát tényleg behajtottuk, ki és beszálláskor.
Persze ezèrt.
Mivel békeidőben

A kulcsomondat.

Mint ahogy nincs is csövön a fegyver.

Csak ha nem békeidő van,akkor sokmindent változik.
És ha nem úgy gyakorlod,mint ahogy azt élesben fogod használni,akkor minek gyakorlod.

Erre is írtam, afgánban 13 hónap alatt nem láttam olyat,hogy valaki behajtott válltámasszal száll a gépből.

És nem azért mert folyton tűzharc volt.
Hanem mert feltételeztük hogy bàrmikor lehet az.

Szóval senki nem akarta azzal húzni az időt, hogy csőre vágom,és kihajtom a válltámaszt.

Mert lehet pár másodperc is számít amíg ezt megcsinálod.

Másrészt mi tatán mindíg nyitott válltámasszal desszantoltunk bmp-ből. Btr-ből.

Bár a 63d-nek és a amd-nek máshogy nyílik a válltámasza.

De hogy csak a ki és beszállás idejére behajtsa az ember,az szerintem nettó hülyeség.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
2012-től 2014 végéig a Magyar Honvédség hadrendből kivont elfekvő készleteiből a Poligon Transz Kft. megvásárolt közel 30 ezer 7,62-es AK63D típusú gépkarabélyt. Az Iron Storm Kft. pedig 1414 db-ot. A RUAG Ammotech megvásárolt 10.288.020 db 39M és 43M 7,62mm-es lövésztöltényt, az Art-Picture Kft. pedig összesen 56.957 db 7,62 mm, 12,7mm, 14,5 mm lövésztöltényt.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
Becz László - A magyar gyártású, AK rendszerű fegyverek története (2021)