[HUN] Aknák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

patriot

Well-Known Member
2022. március 11.
100
324
63
Hozzáértőktől kérdezem. Az ukri topikban sokat írnak az orosz aknamezők hasznosságáról, fontosságáról a ukri támadások lassításában, megállításában. Mi hogy állunk ezen a téren? Ha netán tényleg elakarnak érni két nap alatt a Balatonhoz, nem kellene arra a határszakaszra előkészíteni valami hasonlót.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 281
14 197
113
Hozzáértőktől kérdezem. Az ukri topikban sokat írnak az orosz aknamezők hasznosságáról, fontosságáról a ukri támadások lassításában, megállításában. Mi hogy állunk ezen a téren? Ha netán tényleg elakarnak érni két nap alatt a Balatonhoz, nem kellene arra a határszakaszra előkészíteni valami hasonlót.
Bèkèben nem szoktak aknát telepíteni.

Mi meg bèkèt akarunk.

Ja meg nekünk nincs is nagyon mit ès mivel telepítenünk.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Hozzáértőktől kérdezem. Az ukri topikban sokat írnak az orosz aknamezők hasznosságáról, fontosságáról a ukri támadások lassításában, megállításában. Mi hogy állunk ezen a téren? Ha netán tényleg elakarnak érni két nap alatt a Balatonhoz, nem kellene arra a határszakaszra előkészíteni valami hasonlót.

Fogalmam sincs ma mi a helyzet e téren a Honvédsgénél. Olyat tudok ,ami egykoron megvolt. Igaz rég, de az eszköz nem volt bonyolult. Néphadsereges gyakorlaton magam is láttam, hogy megy gyorsan az aknatelepítés. Valami teherautó után akasztott szerkezetet vontattak Urallal. Platóról adagolták, vagy lehet hogy nem is kellett ? Passz, nem emlékszem erre pontosan vissza. De a szerkezet rakta le az aknákat, ahogy vontatták. Elég gyorsan ment. Gondolom nem egy ilyen szerkezete volt az akkori Néphadseregnek. Nem tudom hány sorban rakta egyszerre, mert ugye az aknákat sakktáblaszerüen kell lerakni. A másik módja, amire mint lövészek, mi is kaptunk kiképzést, a kézi aknatelepítés. De az lassú, sok ember kell hozzá, stb. Próbálok bízni benne hogy a Honvédség legalább harckocsi elleni aknákkal rendelkezik, pár százezres tételben, valamint megvannak a telepítéshez szükséges eszközök. Akár a régiek is.
 
  • Tetszik
Reactions: BJani

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 281
14 197
113
Próbálok bízni benne hogy a Honvédség legalább harckocsi elleni aknákkal rendelkezik, pár százezres tételben, valamint megvannak a telepítéshez szükséges eszközök. Akár a régiek is.
Nem tudom a választ.
De èn ebben nem nagyon hiszek.

2000 utáni èvekben èn ilyet nem láttam.
Ráadásul 2003-4-ben nagyon nagyot szanáltak felszerelèsben.

Szóval ha lenne szerintem akkor sem működne már.

Az uka 63 után hadrendbe állított(?) Hak1-ből meg százezres darabszámot biztos nem vettek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 037
113
Hozzáértőktől kérdezem. Az ukri topikban sokat írnak az orosz aknamezők hasznosságáról, fontosságáról a ukri támadások lassításában, megállításában. Mi hogy állunk ezen a téren? Ha netán tényleg elakarnak érni két nap alatt a Balatonhoz, nem kellene arra a határszakaszra előkészíteni valami hasonlót.
Nincsenek aknamezőink a módszerváltás óta amikor felszedték őket az osztrák határ mentén. ;)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Én úgy tudom, hogy a Jugó határon szedték fel az aknákat, amikor megszüntették a déli erődrendszert, de ettől még lehet neked igazad és felszedhették az osztrák határon is a módszerváltás előtt.
Én úgy emlékszem, hogy fateromék szedték fel aknákat Körmend térségében sorkatonaként a hatvanas évek végén és utána lett a jelzőrendszer.

Érdekességként itt a története a határzárnak:
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 653
6 490
113
Nincsenek aknamezőink a módszerváltás óta amikor felszedték őket az osztrák határ mentén. ;)
1967-68-ban szedték fel az utolsó aknákat, utána már az S100 vagy melyik volt, aknák már nem voltak szerintem.
Mondjuk meg aknák lehetnének raktáron, de mindegy is, mert azok főképp manuálisan telepített botló- meg taposóaknák voltak 1947-56-ig, majd semmi, aztan 1958-59 körül újra letaktak, valami modernebbeket, akit aztan a nyugati enyhülés érdekében cserélték a jelzorendszerre, ha jól emlekszem. Ma ill frontvonalra olyanok kellenek, amelyek nagy mennyiségben terithetoek tomegesen, szorhatoak, lohetoek stb.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and dudi

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 653
6 490
113
Én úgy tudom, hogy a Jugó határon szedték fel az aknákat, amikor megszüntették a déli erődrendszert, de ettől még lehet neked igazad és felszedhették az osztrák határon is a módszerváltás előtt.
A jugo határon a magyar oldalon nem volt aknazar már régen. A JNA rakott le az ő oldalukon 91 során 2-3 savban taposoaknakat, de nem teljes hosszon, csak bizonyos határszakaszokon, de ott is úgy, hogy lássuk/láttuk-tudtuk mikor és hol (ezzel is jelezve, hogy nem ellenünk szánták.) Úgy rémlik, Beremend után volt valahol, ahol a rajzokon/térképen is számon tartottuk, de már nem esküdnék meg rá, mert 30+ éve volt...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Én úgy tudom, hogy a Jugó határon szedték fel az aknákat, amikor megszüntették a déli erődrendszert, de ettől még lehet neked igazad és felszedhették az osztrák határon is a módszerváltás előtt.

Felszedték már a 60-as évek végén talán. Utána jött az úgynevezett műszaki zár, a vasfüggöny, jelzőrendszerrel. Ennek hátulütője volt, hogy akár egy vad is beindította. Ebből kifolyólag, rendszeresek voltak a határ menti kis falusi őrsökön a riadók, akár egy vaddisznó miatt is. Nekiment a drótnak, aztán már ment is fel a jelző rakéta.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and bel

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 095
31 039
113
Vannak elvileg még raktáron aknáink.Hk és irányitott repeszhatású aknát is gyártottunk,ezek a taposóaknák kivonása után is rendszerbe maradtak.
tn_800x600_1168831_92657_HAK1.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Loken

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 052
113
Felszedték már a 60-as évek végén talán. Utána jött az úgynevezett műszaki zár, a vasfüggöny, jelzőrendszerrel. Ennek hátulütője volt, hogy akár egy vad is beindította. Ebből kifolyólag, rendszeresek voltak a határ menti kis falusi őrsökön a riadók, akár egy vaddisznó miatt is. Nekiment a drótnak, aztán már ment is fel a jelző rakéta.
A hatvanas évek közepén/végén felszedték. Apukám tűzszerész volt a határőrségnél, ők szedték fel.
 

patriot

Well-Known Member
2022. március 11.
100
324
63
Köszönöm a sok értékes infot. Remélem nem kell őket majd használni, telepíteni az ukrán határra.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
Fogalmam sincs ma mi a helyzet e téren a Honvédsgénél. Olyat tudok ,ami egykoron megvolt. Igaz rég, de az eszköz nem volt bonyolult. Néphadsereges gyakorlaton magam is láttam, hogy megy gyorsan az aknatelepítés. Valami teherautó után akasztott szerkezetet vontattak Urallal. Platóról adagolták, vagy lehet hogy nem is kellett ? Passz, nem emlékszem erre pontosan vissza. De a szerkezet rakta le az aknákat, ahogy vontatták. Elég gyorsan ment. Gondolom nem egy ilyen szerkezete volt az akkori Néphadseregnek. Nem tudom hány sorban rakta egyszerre, mert ugye az aknákat sakktáblaszerüen kell lerakni. A másik módja, amire mint lövészek, mi is kaptunk kiképzést, a kézi aknatelepítés. De az lassú, sok ember kell hozzá, stb. Próbálok bízni benne hogy a Honvédség legalább harckocsi elleni aknákkal rendelkezik, pár százezres tételben, valamint megvannak a telepítéshez szükséges eszközök. Akár a régiek is.

1967-68-ban szedték fel az utolsó aknákat, utána már az S100 vagy melyik volt, aknák már nem voltak szerintem.
Mondjuk meg aknák lehetnének raktáron, de mindegy is, mert azok főképp manuálisan telepített botló- meg taposóaknák voltak 1947-56-ig, majd semmi, aztan 1958-59 körül újra letaktak, valami modernebbeket, akit aztan a nyugati enyhülés érdekében cserélték a jelzorendszerre, ha jól emlekszem. Ma ill frontvonalra olyanok kellenek, amelyek nagy mennyiségben terithetoek tomegesen, szorhatoak, lohetoek stb.


Úgy tudom, miután aláírták azt az egyezményt, ami a kazettás tölteteket és az aknákat is tiltja, kibaszták még a vízóra aknákat is, mert benne van a nevében, hogy akna.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 663
113
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 092
113
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 092
113
Az az érdekes nekem, hogy nincs benne megemlítve olyan erdôrész az alföldön, ami konkrétan életveszélyes a II. VH óta.
 
  • Hűha
Reactions: LMzek 2.0