[HUN] Egyéb használt eszközök beszerzése és/vagy felújítása, átalakítása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

independence

Active Member
2012. december 28.
385
62
28
Dudi !

 

Nem rég azt mondtad mikor kérdeztem , hogy a kivont régi tankjaink , már semmire se lesznek jók , nincs értelme másra se alakítani.

 

Na ezekkel cáfolható a dolog . :

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/BMPT

 

és

http://en.wikipedia.org/wiki/BTR-T
 

independence

Active Member
2012. december 28.
385
62
28
Asszem a védelmi szintjeit kifogásoltad pontosan.

De ezt meg azért nem értem mert a manapság használt IFV , stb se valami védettek , a legtöbb még egy 30-as lőszert se bír ki mindenhol...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
<a title="Profile" rel="nofollow">independence</a>

De az IFV nem harckocsi...
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
"a manapság használt IFV , stb se valami védettek , a legtöbb még egy 30-as lőszert se bír ki mindenhol…"

 

Mit vársz? Egy 30as pácéltörőt még dedikát tankok T72/T90 is csak frontból bírnak ki. Sött leginkább frontban csak. Több T72t Bradleyk löttek ki nem towwal, hanem M242vel, oldalról. 

 

Pumanak fulos verzioban van all aspect 30mmes védelme. De az 43tonna úgy, hogy nincs rajta tanktorony ami egy tank súlyának ~30%. 
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
"Egy 30as pácéltörőt még dedikát tankok T72/T90 is csak frontból bírnak ki."

 

A T-90-re ez már nem igaz!A T-72-höz meg nem kell modern páncéltörő lőszer elég a 30 éves orosz is,hogy átlője oldalról.
 

independence

Active Member
2012. december 28.
385
62
28
dudi said
<a title="Profile" rel="nofollow">independence</a>

De az IFV nem harckocsi...
 

Persze , nyilván...

 

Talán nem is a legjobb példát hoztam fel az IFV-vel.

 

De...

 

IFV-k is látnak el olyan feladatott amit a fenti linkben írnak nem ?

idézem:"<a title="Oroszország" href="http://hu.wikipedia.org/wiki/Oroszorsz%C3%A1g">Oroszországban</a> kifejlesztett harckocsi-támogató vagy tűztámogató harcjármű. A harckocsik és a gépesített lövész csapatok tűztámogatására, elsősorban <a title="Helységharc (a lap nem létezik)" href="http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=Helys%C3%A9gharc&action=edit&redlink=1">helységharcra</a>, "

 

És ez egy jó megoldás lehetne erre a feladatkörre , noha kevesebb belső tere. De itt vannak a leállított ,  elvileg még mozgóképes járműveink aminek egy fajta átalakítással , új feladatkörben még hasznát vehetnék. Csupán erre gondoltam.

 

Ez természetesen nem vált ki egy modern IFV-t például teljesen , de ezt a féle tűztámogatást megoldaná és erre már nem kéne sokkal drágábban új járműveket venni majd.

 

Remélem érted mit akartam ebből kihozni , nem okoskodni akarok.

 

Szimplán látom a két linket és hogy kivont Orosz tankokból mit lehet kihozni , ami talán nekünk se volna rossz...
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 567
113
A BMPT "Terminator" tesztelése Algériában:
emqvn.jpg

gr4U8.jpg
 
S

szpg9

Guest
T fórumtársak. a BTR családról semelyikötöknek nem tér el a véleménye attól a hivatalos HM állásponttól, ami szerint a meglévő harceszközöket kukázni kell. Hosszú már a sor (pld: BMP-1, T-72 nagy része, rakéta tüzérség..Gvozgyika, Akacija, MT-LB-u...stb), amely ilyen hurrá felkiáltással kukázásra került. Nincs is ilyen képességünk az előző botor döntések miatt. Itt nálunk semmi lényeges eszközt nem korszerűsítanek, hanem nemes egyszerűséggel kidobnak. A hülye is látta előre, csak a doktrinagyártó, politikai seggnyaló tisztek kivételével, na meg a HM civil vezetése kivételével,, hogy igyen kategóriájú fegyverek nélkül a szárazföldi haderőnk szart sem fog érni... Itt mindenki arra blazírozott, hogy ha baj lesz, akkor a NATo majd megvég. De botor ország az, aki csak mástól várja a segítséget, míg maga már szinte mindent ( a 120-as aknavetőt is) leszerelt.Ami itt kialakult az egy operett hadsereg. Talán az USA de inkább Izrael példája elgondolkodtat benneteket, ott jelentósen korszerűsítették és saját használatba vették a régi, itthon elavultnak tekintett járműveket. Mi kidobtuk a T-72-esek nagy részét, de lehetett volna belőlük nehéz lövésszállított építeni. Igaz kompromisszumokkal, de ne álmodjatok, nem lesz itt soha ARMATA alapú lnehéz lövésszállító. Meg semmilyen, bár avult technológia átalakításával lehetett volna. Ilyen célra Izraelben a T-55-öst is átalakították. A hadianyag vásárlásba ölt óriási pénzek, még akkor lehetnek gazdaságosak, ha az avuló eszközöknek új feladatokat találunk és korszerűsítsük azokat. MO-n soha sem repkedtek az illetékesek a korszerűsítésekért. A BTR-rel kapcsolatosan is lehetne több feladatot találni, nem kéne kukázni. Alkalmas lenne konvojkísérésre, tüzér vagy egyéb ilyen jellegű alakulatok védelmére, speciális felszerelési tárgyak, műszaki katonák hordozójául. Azért kompromisszumosan ezekre a feladatokra jobbak, mint at itt előzőleg már belengetett tehergépkocsik. Arra meg pénz itt sosem lesz, hogy mindig mindenből a legújabb legyen, így a még használható technikának, amiből már egyre kevesebb van, kellene korszerűsítések után új harcászati szerepet találni. Nekem is fájó ponr a Gvozgyika, én a kukázás helyet korszerűsítettem volna a tűzvezetését, a zászlóalj közvetlenekbe integráltam volna (a vontatott 120 és 82 mm-es vetők helyett. Mondja azt valaki, hogy nem lett volna ott jobb helyük, mint megsemmisítve, ami a legnagyobb pazarlás...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
A BMP-1 és Gvozgyika kapcsán nem igazán láttam volna lehetőséget a korszerűsítésre. A T-55 alvázokat felhasználva kellett volna izraeli segítséggel leváltani a BMP-et, míg a BTR esetében legföljebb tűztámogató járműként jöhet szóba az úszóképes alváz egy 30mm-es RCWS toronnyal, mint az izraeli Samson például. A T-72-ből szerintem szintén csak az alváz lehetne hasznosítható TOS toronnyal tűztámogató tüzérségi járműnek, vagy bármi másnak, aminek nagyon önjárónak kell lennie, például műszaki járműnek. A rakétatüzérséget viszont megtartottam volna, nem tudom azon mi volt elavult!
 
S

szpg9

Guest
Ui.: azért az asszimetrikus hadviselés kiizárólagosságának a koncepciója és az új kihívásokra reagáló könnyűlövész koncepció sem vált világméretekben annyira általánossá, hogy pld. az USA vagy akár Oroszország kukázta volna a páncélozott harcjárműveit, harckocsijait. Viszont mi magyarhonban, már kiszolgált őskövületnek tartottuk a páncéloserőket. Nemréh olvastam, hogy az ukrajnai és a szíriai konfliktus magával hozta a páncélosok reneszánszát. Legfeljebb csak azok számára, akik magukévá tették az előzőekben ismertetett baronságnál nem jobb koncepciókat. Ők most csodálkozzanak, de a kidobott, eladott, megsemmisített anyagot még korszerűsíteni sem lehet. A MH-nek nem a legkorszerűbben felszerelt haderőnek kell lenni Európában, hiszen nem katonai nagyhatalmak elleni háborúban szeretnénk helyttállni. Nekünk el kell rettenteni a szomszédos, szintén másodvonalas haderőket. Szerintem, ha rendszerváltás után jól és költséghatékonyan sáfárkodtak volna az örökölt szárazföldi haditechnikai eszközökkel, akkor nem itt tartanánk...sajnos azért néhány fórumozó koollégánk összefüggés látása még gyerekcipóben van, mert azért az nem felelős gondolkodásra vall, ha valaki szerint azért rossz a FAK-Fa, mert csúnya az 59-es proto példány festése... De lehet, hogy a döntéshozóink is hasonló szinten vannak, ami már nemcsak tragédia, hanem egyenesen hazaárulás..
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka
S

szpg9

Guest
Blogen, ezeket a harcjárműveket mennyire ismered személyesen, pld. a gyakorlatból.? Nekem még megadatott az ismeretük. Szerintem a 2Sz-1 fölött, mint dandár tüzérség, biztos eljárt az idő, de zászlóalj tüzérségként még jól lett volna használható. Elsőősorban a célfelderítést, és célleküzdés így megemelt pontosságát kellett volna fejleszteni, a tűzkiváltást rugalmasabbá tenni. Egyébiránt ha nem dobtuk volna ki, akkor ma lenne belőle annyi, ammennyit akarnánk, mert azt hiszem 140-150 volt rendszerben. Most meg mi van helyette, : semmi. A semmivel nem véded meg magad, míg a ténylegesen korszerűsített és megfelelő harcrendben használt eszközökkel már van némi esélyed.. Egyébiránt mi volt az elavult a 2SZ-1-en, annyira, hogy kukázd? Szíria, ukrajna és még gyanítom lesz egy pár konfliktus, ahol az üzemeltetők jó hasznát fogják még venni...
 
S

szpg9

Guest
Blogen, a rakétatüzérségnél is az volt a legelavultabb, mint a csöves önjárónál magyarhonban. A tüzérségi felderítés, a felderített célok átadása az ütegnek, stb...volt erre kísérlet, de nem lett belőle tömegesen semmi (pld.: ÁRPÁD rendszer).
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

oregbogaras

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 433
4 785
113
A BMP-1 és Gvozgyika kapcsán nem igazán láttam volna lehetőséget a korszerűsítésre. A T-55 alvázokat felhasználva kellett volna izraeli segítséggel leváltani a BMP-et, míg a BTR esetében legföljebb tűztámogató járműként jöhet szóba az úszóképes alváz egy 30mm-es RCWS toronnyal, mint az izraeli Samson például. A T-72-ből szerintem szintén csak az alváz lehetne hasznosítható TOS toronnyal tűztámogató tüzérségi járműnek, vagy bármi másnak, aminek nagyon önjárónak kell lennie, például műszaki járműnek. A rakétatüzérséget viszont megtartottam volna, nem tudom azon mi volt elavult!

2S1-ből az oroszok 120 mm-es önjáró aknavetőt csináltak 2S34. A lőtáv közel azonos.
egy rakás linkje van. Az első amit kidobott a Viki https://de.wikipedia.org/wiki/2S34
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero and blogen
R

rejsz felügyelő

Guest
A BMP-1 és Gvozgyika kapcsán nem igazán láttam volna lehetőséget a korszerűsítésre. A T-55 alvázokat felhasználva kellett volna izraeli segítséggel leváltani a BMP-et, míg a BTR esetében legföljebb tűztámogató járműként jöhet szóba az úszóképes alváz egy 30mm-es RCWS toronnyal, mint az izraeli Samson például. A T-72-ből szerintem szintén csak az alváz lehetne hasznosítható TOS toronnyal tűztámogató tüzérségi járműnek, vagy bármi másnak, aminek nagyon önjárónak kell lennie, például műszaki járműnek. A rakétatüzérséget viszont megtartottam volna, nem tudom azon mi volt elavult!

Régi járgányokat át lehet építeni mindenféle tűztámogató járművé. Néhány link:
http://www.valhalla-turrets.com/thor-500-1
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/85/Denel_G7.jpg
http://www.army-guide.com/eng/product4711.html
Csak pénz és akarat kérdése.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero and krisss

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 489
14 279
113
Erről a lehetőségről nem tudtam, ilyen átépítés viszont nagyon hasznos lett volna!

Ennek egyedül akkor van értelme, ha a 122-es tüzérségi lőszert ki akarják vonni, de a jármű még jól jön másra, mert amúgy a 122-es tüzérségi lőszer nyilván nagyobb teljesítményű.

Ami egyedül kérdés, hogy vajon a 120-as aknavetős mennyire automatizált, beéri-e kevesebb kezelővel.

Itt nálunk inkább 105mm-es löveget lett volna érdemes beépíteni, a DENEL-nek van oylan hosszúcsövű L54-es 105mm-es cucca (G7 néven), aminek 32km a max lőtávja (igaz kb akkor kezdték el tervezni)

https://en.wikipedia.org/wiki/G7_howitzer

Ezzel a lövegcsővel csináltak egy Roiikat--ra és Stríker-re illeszthető tornyot, ami Leo néven fut.

http://www.primeportal.net/tanks/jacques_pienaar/denel_leo_105mm_turret/

Talán egy BTR alváz is elbírná, mert a Stryker azért nem sokkal nehezebb.
 
  • Tetszik
Reactions: rejsz felügyelő

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 692
13 356
113
Egy több százas nagyságrendű beszerzést nem lehet a valós (anyagi)lehetőségektől elrugaszkodva tervezni (sajnos).
Egy valós képességekkel rendelkező MH-nak -ahogy többen megbecsülték/megállapították - 250-500 "egyéb"(összefoglaltam a Pszh, hídvető-, műszaki-, önjáró-tüzér, ...eszközöket) mobil páncélozott jármű kellene a Leo-k mellé. Ami ÚJ eszközök mindegyike a Patria ára körül mozog. Közép-Kelet-Európában SOHA nem tudtak ennyit fordítani hadseregre.
Vásárolhatunk díszszemlére , (talán ennyi újra van pénz), ami utána éles helyzetben "első körben" elfogy. :(
A másodikban (ismét) ott állunk letolt gatyával.
Az egyik ilyen esetben felmerült, hogy a Tiszánál végződik Magyarország.
NEM VICCES! :mad:

u.i: "valami" Guderian" is verte az asztalt, hogy nem elég a mennyiség, a mennyiség/minőség összhangja tesz győztessé!
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu