[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
3 376
7 460
113
Doktrinális elvekkel, elméletekkel kapcsolatos információk megosztása sok helyen előfordul, ha egy helyre tesszük őket, talán egyszerűbb lesz előszedni a fontos dolgokat. Szervezeti felépítések, harceljárások és ezek összefüggései, fejlődési tendenciái szerintem ide tartoznak, sokakat érdekelnek. Az MH korszerűsítése magával kell, hogy vonja az új eszközökkel felszerelt korszerű és hatékony szervezeti formákat, így a közeljövőben a harckocsi, tüzér és lövész alegységek is új szervezetre kell, hogy áttérjenek. A más haderők által használt szervezettípusok ismerete segítheti a döntéshozókat az új állománytáblák kialakítása során.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
3 376
7 460
113
A BW Leopard 2 harckocsiszázadai valahogy így néztek ki a 80-as években.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
8 697
11 336
113
@mindenen kívül
Ha már nyitottál ilyen rovatot,ez ide való.
Z2026 szerintem abszorut nem az önálló országvédelmi képesség megteremtéséről szol.Kifejezetten NATO nyomásra,és igény szerinti fejlesztés-nagyon erős politikai haszonszerző funkciós elemmel.
Ráadásul nem tul biztató szerintem a beszerzésekkel együtt sem a helyzet.Oké,hogy élvonalbeli Leo és PzH,de ....Önmagukban nem sokat érnek,ha nincs körülöttük egy valóban jol szervezett és működő,minden szegmensében kiegyensúlyozottan felépitett hadszervezet.Jelenlegi beszerzéseink ugyan örvendetesek és látványosak,de még regionális szinten sem jelentenek olyan hű de nagy elrettentő erőt.
Én továbbra is úgy gondolom,hogy ha komolyan gondoljuk az önálló országvédelmi képességet legalább helyi szinten,az csak a 2szintű hadszervezettel tudnánk biztositani jelenleg.Egy svájci mintára szervezett sorköteles területvédelmi milicia jellegű Nemzetörség,és egy hivatásos/szerződéses MH,mint mint manővererő.Nem tudjuk pénz és ember hiányában csak az MH-t olyan méretűvé fejleszteni,hogy önmagában elég legyen.Se hivatásos,se sorköteles alapon.

öreg járőr

Active Member
2017. január 28.
207
149
43
@mindenen kívül
Z2026 szerintem abszorut nem az önálló országvédelmi képesség megteremtéséről szol.Kifejezetten NATO nyomásra,és igény szerinti fejlesztés-nagyon erős politikai haszonszerző funkciós elemmel.
Ráadásul nem tul biztató szerintem a beszerzésekkel együtt sem a helyzet.Oké,hogy élvonalbeli Leo és PzH,de ....Önmagukban nem sokat érnek,ha nincs körülöttük egy valóban jol szervezett és működő,minden szegmensében kiegyensúlyozottan felépitett hadszervezet.Jelenlegi beszerzéseink ugyan örvendetesek és látványosak,de még regionális szinten sem jelentenek olyan hű de nagy elrettentő erőt.
Én továbbra is úgy gondolom,hogy ha komolyan gondoljuk az önálló országvédelmi képességet legalább helyi szinten,az csak a 2szintű hadszervezettel tudnánk biztositani jelenleg.Egy svájci mintára szervezett sorköteles területvédelmi milicia jellegű Nemzetörség,és egy hivatásos/szerződéses MH,mint mint manővererő.Nem tudjuk pénz és ember hiányában csak az MH-t olyan méretűvé fejleszteni,hogy önmagában elég legyen.Se hivatásos,se sorköteles alapon.
Ne haragudj de mi ön erőből még egy budit se tudnánk meg védeni nem hogy az országot

• Tetszik
Reactions: Parapitecus

öreg járőr

Active Member
2017. január 28.
207
149
43
A cél az lenne,hogy helyi viszonylatban komolyan vehetőek legyünk.A nagyok játékában meg olyan ráforditást igényeljen a lenyomásunk,hogy az már ne érje meg.
Na így igazad van de ez is cirka 20 év.És 20 év nagy idő azért ne ne gondoljuk hogy a z2026 egy csoda lesz éás minden egycsapásra hale luja .

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
3 376
7 460
113
Egyeté
@mindenen kívül
Egyetértek veled, de nézd a jó oldalát: megálltunk a lejtőn. Ez már önmagában jó hír az elmúlt 30 évhez képest.
A másik jó hír, hogy mi lesz 26 után:
- Az elég szar lenne, ha visszaesne a védelmi költségvetés a 2 % alá, hisz a futóversenyen sem lehet lazsálni és néha-néha futni. Folyamatosan kell költeni a haderőre.
- Ha nem lesz gazdasági válság szerintem van esély arra, hogy fenmaradjon a 2 %-os HM költségvetés (csak előbb el kéne érni). Pont amiatt, amit írtál. A politikai elit politikai támogatás vásárlásra használja a honvédelmi beszerzéseket. Lehet moralizálni, de ez most nekünk jó. Most így megy. Korábban autópálya biznisz (Strabag Demokraták Szövetsége, stb.) ment, most így nyerjük el a külföld támogatását, vagy engedékenységét...
- A tervezhetőség önmagában a haderő stabilizálódását eredményezi, hiszen a beszerzések és a fenntartás finanszírozása egyre kevésbé ad-hoc jellegű lesz, lassan minden visszaál a normális kerékvágásba a korábbi válsághelyzeti stresszből kiszámítható és végrehajtható döntések születhetnek a haderő közép és hosszútávú működtetése érdekében.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
8 697
11 336
113
Egyeté

Egyetértek veled, de nézd a jó oldalát: megálltunk a lejtőn. Ez már önmagában jó hír az elmúlt 30 évhez képest.
A másik jó hír, hogy mi lesz 26 után:
- Az elég szar lenne, ha visszaesne a védelmi költségvetés a 2 % alá, hisz a futóversenyen sem lehet lazsálni és néha-néha futni. Folyamatosan kell költeni a haderőre.
- Ha nem lesz gazdasági válság szerintem van esély arra, hogy fenmaradjon a 2 %-os HM költségvetés (csak előbb el kéne érni). Pont amiatt, amit írtál. A politikai elit politikai támogatás vásárlásra használja a honvédelmi beszerzéseket. Lehet moralizálni, de ez most nekünk jó. Most így megy. Korábban autópálya biznisz (Strabag Demokraták Szövetsége, stb.) ment, most így nyerjük el a külföld támogatását, vagy engedékenységét...
- A tervezhetőség önmagában a haderő stabilizálódását eredményezi, hiszen a beszerzések és a fenntartás finanszírozása egyre kevésbé ad-hoc jellegű lesz, lassan minden visszaál a normális kerékvágásba a korábbi válsághelyzeti stresszből kiszámítható és végrehajtható döntések születhetnek a haderő közép és hosszútávú működtetése érdekében.
Az a problémám,hogy szerintem nagyon is ad-hoc módon mennek a dolgok.Ráadásul szerintem még a seregen belül sincs rendes kialakult koncepció.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
3 376
7 460
113
Az a problémám,hogy szerintem nagyon is ad-hoc módon mennek a dolgok.Ráadásul szerintem még a seregen belül sincs rendes kialakult koncepció.

Én sem a jelenről beszéltem, hanem arról, hogy mire van esély, azzal, hogy most talán megállunk a lejtőn. Ha megállunk.
(Igaz nyelvtanilag rosszul fogalmaztam, jelen időben írtam, azt amit a jövőről gondolok/remélek).

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
8 697
11 336
113
Én sem a jelenről beszéltem, hanem arról, hogy mire van esély, azzal, hogy most talán megállunk a lejtőn. Ha megállunk.
(Igaz nyelvtanilag rosszul fogalmaztam, jelen időben írtam, azt amit a jövőről gondolok/remélek).
Ahoz túlságosan kamarillapolitikus a hadsereg vezetése.Szemrebbenés nélkül kiszolgálja az aktuális politikai igényeket.
Heliügyben ami történt,az jol szemlélteti.H225M egy kifutó tipus,A H145M egy kiváló,de alapvetően polgári konstrukció.Mihu,amit oly büszkén mutogat a sereg,meg egy röhej.Sőt,ebben a formában inkább bűn.A 3tipus nem tud egy rendszert alkotni,még logisztikailag sem(a két Airbus heli eredendően teljesen különálló konstrukció)