[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 814
113
Egy elöregedő kihaló nép vagyunk - reménykedjünk hogy nem lesz háború, mert biztos nem jövünk ki jól belőle, pláne ha valamiért egyedül kell megvívni.
Teljes mogosítással se biztos, hogy 5-6 dandárnál többet kitudnánk állítani - a harcértékükről nem is beszélve...
Szia,

Az elejevel egyetertek, de a teljes mozgositas mit jelent nalad?
(Mert nyilvan nem azt, amit nekem. :))
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Szia,

Az elejevel egyetertek, de a teljes mozgositas mit jelent nalad?
(Mert nyilvan nem azt, amit nekem. :))
Mozgosítunk mindenkit, aki meg tudja ugrani a honvédség fizikai-egészségügyi követelményeit (ez egy nagy szűrő - rossz a lakosság egészségi állapota sajnos) és nem lépett még le az országból a háború hírére és tudunk neki fegyvert és felszerelést adni. Ha mindhárom követelménynek meg kell felelni, akkor 5-6 dandárra teszem az összekaparahtó erőt...
 
  • Imádom
Reactions: bel

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Mozgosítunk mindenkit, aki meg tudja ugrani a honvédség fizikai-egészségügyi követelményeit (ez egy nagy szűrő - rossz a lakosság egészségi állapota sajnos) és nem lépett még le az országból a háború hírére és tudunk neki fegyvert és felszerelést adni. Ha mindhárom követelménynek meg kell felelni, akkor 5-6 dandárra teszem az összekaparahtó erőt...
Régen volt erre egy kulcs.A lakosságméret 5%-a lehet a sereg reális mozgósitási maximuma.Node azt még nem egy elöregedő társadalomra számolták ki.....
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Ez kevesebb mint 500ezer ember lenne ma. Reálisan talán 200-300ezer ember lehet manapság...
200k emberből elvileg 20-30 harcoló dd kerül ki (attol függ,milyen szervezésű dd-ok).Node,mivel szereled fel őket?Egyáltalán,hol az ellátó szervezeti kapacitás,hogy etessen ennyi embert?Hol vannak a tisztek,altisztek?Hol van annyi gatya? :D
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
200k emberből elvileg 20-30 harcoló dd kerül ki (attol függ,milyen szervezésű dd-ok).Node,mivel szereled fel őket?Egyáltalán,hol az ellátó szervezeti kapacitás,hogy etessen ennyi embert?Hol vannak a tisztek,altisztek?Hol van annyi gatya? :D
Erre utaltam én is: felszerelés és kiképzettség nélkül ezek csak üres számok!
Ha jól tudom 200ezer fegyverre szól a CZ licenc, amiből nem is minden gépkarabély és ez csak egy tétel a felszerelésből...
 
K

kamm

Guest
Itt kérdezte valaki mennyi harckocsi lenne jó ebben a Pálffy felállásban közel 400 harckocsit terveztek. Azért ez sem egy horror mennyiség (itt is 57 db zlj akkal számolta ha ezt levesszük az új német 44 es mennyiségre) akkor ez a 400 db lemegy 300 körülire! Ez pedig egy ekkora országnak nagyon nem lehet probléma!:hadonaszos:
Viccen kivul, ez igy van. Az ukran cirkusz elott en 100-200 koze tettem az idealisat, de azota en is 300 korul gondolnam azt, ahol viszonylag elegseges elrettento erot kepviselnenek (persz minden massal aranyosan mellettuk.)
 
K

kamm

Guest
A legjobb és legreálisabb nyílvános szárazföldi haderő szervezetnek én magyarországnak a Pállfy altábornagy elgondolását tartom a modern fegyverzethez igazítva. 4 hadtest 8 dandár 72 360 fő!
Egyreszt hadtest mar regen nincs, hdo van, abbol meg minek kellene 4? A Keleti-fele terv meretezese, 8-9 dd az kb hibatlan lenne ma is, de szerintem ket hdo - deli es keleti - plusz egy fovarosi harcolo dd meg a vizfej es kesz. Ez 60 ezer fo korul meg is allna.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Egyreszt hadtest mar regen nincs, hdo van, abbol meg minek kellene 4? A Keleti-fele terv meretezese, 8-9 dd az kb hibatlan lenne ma is, de szerintem ket hdo - deli es keleti - plusz egy fovarosi harcolo dd meg a vizfej es kesz. Ez 60 ezer fo korul meg is allna.

Bár a mostani alakulatok feltöltése is kész csoda lenne.
Ha holnap reggel nyolckor beesne a kapunk még ezer ember, szerintem nem is tudnának velük mit kezdeni.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and dudi

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Addigra már a most megrendelt KF51 első példányai is megérkeznek. Kell vagy 200 MBT tartalékkal együtt, az az 56 db nagyon nem elég.
Egyelőre sokkal több harckocsink van mint kezelő személyzet! Szerintem örülni fognak Tatán ha 2025-re 44 Leopard 2A7-esnek meg lesz a kiképzett kezelő állománya. Fölösleges sok száz harckocsiról álmodozni.
Talán még egyszer 44 jön valamikor az évtized végefelé, de ennél több nem hiszem, hogy lesz.
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Egyelőre sokkal több harckocsink van mint kezelő személyzet! Szerintem örülni fognak Tatán ha 2025-re 44 Leopard 2A7-esnek meg lesz a kiképzett kezelő állománya. Fölösleges sok száz harckocsiról álmodozni.
Talán még egyszer 44 jön valamikor az évtized végefelé, de ennél több nem hiszem, hogy lesz.
Ha én minisztelelnök lennék, és valaki engem ellől tájékoztatna, akkol bele se kezdenék a hadelőfejlesztésbe...
A pesszimizmus helyett inkább a honvédelmi középiskola-hálózat fejlesztésében hiszek! (amivel egy kicsit le vagyunk maladva)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Ha én minisztelelnök lennék, és valaki engem ellől tájékoztatna, akkol bele se kezdenék a hadelőfejlesztésbe...
A pesszimizmus helyett inkább a honvédelmi középiskola-hálózat fejlesztésében hiszek! (amivel egy kicsit le vagyunk maladva)
Ez nem pesszimizmus, hanem tények. A katonai középsuliban végzetteknek is csak egy része lesz katona. (HVG-ben volt erről egy jó cikk nem rég.)
Épp múltkor volt egy riport a harckocsizók parancsnokával, aki mondta hogy milyen nehéz hozzájuk bekerülni. A katonának jelentkezők fele vagy több mint fele a "sima honvéd" fizikai követelményeit sem ugorja meg, pedig már lejjebb is vitték azokat pár éve - ha jól tudom.
Mostani bérfejlesztés jó lépés, de mostani inflációs környezetben csak remélhetjük, hogy elég motivációt ad.

Nagyon sok jobban fizető munka van kevesebb kötöttséggel. Szóval tovább kell javítani a körülményeket és fizetést.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 081
113
Egyelőre sokkal több harckocsink van mint kezelő személyzet! Szerintem örülni fognak Tatán ha 2025-re 44 Leopard 2A7-esnek meg lesz a kiképzett kezelő állománya. Fölösleges sok száz harckocsiról álmodozni.
Talán még egyszer 44 jön valamikor az évtized végefelé, de ennél több nem hiszem, hogy lesz.
A Bocskai-dandárnak kéne egy hk. zl., keleten talán lenne munkaerő hozzá.
(44 db Leopard 2A4?)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
A Bocskai-dandárnak kéne egy hk. zl., keleten talán lenne munkaerő hozzá.
(44 db Leopard 2A4?)
Igen, az még elképzelhető, bár akkor nem tudom mitől lesz csak "közepes". Néha kerekesekkel harcol, néha nem?
Ha nem lesz a kerekes dandárnak harckocsi-zászlóalja, akkor tüztámogató-páncélvadász 8x8-asból tennék bele egy századnyit zálóaljanként 120-as löveggel felszerelve...
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely
H

Hummen23

Guest
Egyelőre sokkal több harckocsink van mint kezelő személyzet! Szerintem örülni fognak Tatán ha 2025-re 44 Leopard 2A7-esnek meg lesz a kiképzett kezelő állománya. Fölösleges sok száz harckocsiról álmodozni.
Talán még egyszer 44 jön valamikor az évtized végefelé, de ennél több nem hiszem, hogy lesz.
Ezt hogy számolod ki? +88 harckocsi az +352 fő kezelőszemélyzetet jelent. Tudom ebben nincs benne a logisztika, viszont az nem is növekszik egyenesen arányosan a harckocsik mennyiségével.
Ha ez gondot okoz egy közel 10 milliós országban, akkor tényleg kár is erőltetni. Mert 44 harckocsi csak nagyon drága pénzkidobás.
Vannak olyan dolgok, amiket nem lehet megúszni.
Bocsánat, hogy rád hivatkozok @krisss , de a te véleményed sokkal relevánsabb a témában.
Szóval az adottságainkat tekintve szükségünk volna nagyjából 150-200 db harckocsira az ország védelméhez.
Ezt hogyan akarod megoldani 44 db-al?
Nem lehet. Meg kell venni a 150-200 db-ot.
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz and Katica

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 081
113
Igen, az még elképzelhető, bár akkor nem tudom mitől lesz csak "közepes". Néha kerekesekkel harcol, néha nem?
Ha nem lesz a kerekes dandárnak harckocsi-zászlóalja, akkor tüztámogató-páncélvadász 8x8-asból tennék bele egy századnyit zálóaljanként 120-as löveggel felszerelve...
Szerintem a 2x nehézdandárt (Klapka, Bocskai) még meg tudjuk ugrani. Plusz a szolnoki különleges, de ott se tudom, hány és milyen zl.-ekben gondolkodnak.
Kéne még egy tüzérezred, mondjuk Miskolcra (HX3, GIDRÁN 120 mm, esetleg MLRS).
 
  • Tetszik
Reactions: Katica and Aladeen