[HUN] Harci eszközök új álcázó festése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 503
46 462
113
De nem a gyakorlóbszínére...
200px-Germany11.jpg

Hátöööö 5 színből 3. Általában a jármű camo pattern 1-2 színnel egyszerűbb szokott lenni.
A finneknél 4 színű az egyenruha, és gyakorlatilag abból 3 visszaköszön a járművek festésében.
A lengyelek is megtartották a német színeket a járműveken hozzá az egyenruha:
20191017_V4-EU-Harccsoport-Lengyelorsz%C3%A1g-2.jpg

Alapvetően nem a camo színe a lényeg. (persze DE, csak a mostani beszélgetés szempontjából nem lényeges)
De @Terminator kérdésében nem az egyenruha színe volt a fontos, hanem az, hogy lehet akár egyszínű is a jármű, ha megkapja a SAAB camo borításait.
Erre írtam én, hogy ez így van, de az kizárt, hogy minden MH jármű SAAB camo-t kapjon. Tehát logikus lenne egy egységesített álcafestés minden járműre.
És gondolom, hogy nem véletlenül lett annyira világos a 2015M, hanem mert a fauna ezt indokolja.
Különben érdekes módon a BWben is elkezdtek kísérletezni világosabb színekkel az egyenruhánál:
multitarn2.jpg

A BW járművein különben azért a 5-ből a 3 sötétebb színt hagyták meg, mert persze egy járművet könnyebb a bokorral, fával álcázni, aminek meg sőtétebb árnyalata van.
Én meghagynám a feladatot az álcázás technikai szakembereknek, meg a grafikusoknak, hogy kiválasszák a színösszeállítást. Az biztos, hogy ugyan lenne előnye az egyszínűnek is, de még több az álcázó mintának. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 398
113
Annyi előnye lehet itt Európában az álcázófestésnek, hogy van alakmásító hatása. Ha nem is passzol be mindenhova, de legalább megnehezíti bizonyos fényviszonyoknál az optikai felderítést, esetleg célazonosítást.
Nagyon nehéz lenne egyszínű zöldet kitalálni, mert ami jó a sötét erdőbe, az nem jó a nyílt terepen. Ami jó tavasszal, az nem jó késő ősszel. A Barracuda szerintem többféle színben van, de speciálisan magyart nem biztos, hogy fognak nekünk gyártani. Vagyis ha igen, akkor sokat kell érte fizetni, meg nagy tételben kell rendelni, mert csak akkor éri meg a beruházás a cégnek.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 398
113
Azt nem tudom hogy melyik Budaörsön kiállított Leopárdra gondoltak. De ha azt mondod, hogy a zöld gyári demo tankot mindig olyanra festik át, amilyen vevőhöz viszik... :oops:

Nem, nem demó tank volt. Annak én is jobban örültem volna. Elhoztak egy olyat, ami ép átadás előtt volt a kedves ügyfélnek.
Csak nem tudták, hogy hogy ez nem egy szőnyeges kiállítás, mint amire eddig vittek sok Mrd-os tankot.... Nagyon szomorúak voltak a magyar sár miatt. A Wisent valami sivatagi országé lehetett, a Leguan talán Svájcé, a Pzh meg azt hiszem német BW-nek a gépe volt. Szerintem ez volt az első és az utolsó, hogy ezeket ide hozták, a 2. világháborúban szétlőtt Budaörsi kitört ablakú hangárok elé a sárba....
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 177
31 211
113
Kalasnyikov.Hu-n van fönt egy háború utáni álcázási szakkönyv.Sajna az senkinek nem jutott még eszébe,hogy a 80as évekbeli tisztek könyvtára sorozatot feltegye PDFben.Még szomorúbb,hogy a Zrinyi kiadónak nem jutott eszébe egy mai,aktualizált változatú sorozat kiadása.Vagy legalább az egykori Arzenál sorozat megismétlése.:(
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 948
18 437
113
Én - ha lehetne választani - akkor valami olyasmi 4 színű mintát csináltatnék, mint a görög Leo-n volt, csak a rozsdabarna alapszínt a 2015M világos (sárgás?) zöldjére cserélném:
GU3Pkxj5A2CkmDhSfjqkzRqWBFfzfnOAkNo_hnJ6ZHY.jpg

Nekem a világháborús német álcázó festések jutottak ezsembe. Viszont alapnak nem a homoksárga, hanem egy kellemnes zöld lehetne, amin lenne sötétebb árnyalatú zöld és barna. A mintázat passz.

213_rd.jpg

Tiger-II_222-2sPzAbt501_Ardennes-44.png


maxresdefault.jpg



101507.jpg


2495_1.jpg


KING-TIGER-Ausf.B-Henschel-Turret-German-Heavy-Tank-Zvezda-3601-origineel.jpg
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 948
18 437
113
Annyi előnye lehet itt Európában az álcázófestésnek, hogy van alakmásító hatása. Ha nem is passzol be mindenhova, de legalább megnehezíti bizonyos fényviszonyoknál az optikai felderítést, esetleg célazonosítást.
Nagyon nehéz lenne egyszínű zöldet kitalálni, mert ami jó a sötét erdőbe, az nem jó a nyílt terepen. Ami jó tavasszal, az nem jó késő ősszel. A Barracuda szerintem többféle színben van, de speciálisan magyart nem biztos, hogy fognak nekünk gyártani. Vagyis ha igen, akkor sokat kell érte fizetni, meg nagy tételben kell rendelni, mert csak akkor éri meg a beruházás a cégnek.

Feltehetően az alakmásítás ugyanolyan fontos, mint maga az álcázás. Egyébként, a Honvédség minden járműve, eszköze megkapja majd az új festést, vagy pld, a nagy példányszámban meglévő BTR harcjárművek nem ? A T-72 harckocsikat említeni sem merem. :) Teherautók, D-20, terepjárók, stb.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 374
120 484
113
Feltehetően az alakmásítás ugyanolyan fontos, mint maga az álcázás. Egyébként, a Honvédség minden járműve, eszköze megkapja majd az új festést, vagy pld, a nagy példányszámban meglévő BTR harcjárművek nem ? A T-72 harckocsikat említeni sem merem. :) Teherautók, D-20, terepjárók, stb.
Nem hinném hogy a mostani cuccok újra lennének festve.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 398
113
Feltehetően az alakmásítás ugyanolyan fontos, mint maga az álcázás. Egyébként, a Honvédség minden járműve, eszköze megkapja majd az új festést, vagy pld, a nagy példányszámban meglévő BTR harcjárművek nem ? A T-72 harckocsikat említeni sem merem. :) Teherautók, D-20, terepjárók, stb.
A régire már nem lesz festés, eddig is jó vót az úgy....
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 177
31 211
113
Feltehetően az alakmásítás ugyanolyan fontos, mint maga az álcázás. Egyébként, a Honvédség minden járműve, eszköze megkapja majd az új festést, vagy pld, a nagy példányszámban meglévő BTR harcjárművek nem ? A T-72 harckocsikat említeni sem merem. :) Teherautók, D-20, terepjárók, stb.
Az alakmásitó álcázás nagyon is fontos.Csak arra gondolj,hogy az optikai célkeresős önirányitott rakéták felismerő algoritmusai mennyire nem tudnak mit kezdeni vele
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 503
46 462
113
Nekem a világháborús német álcázó festések jutottak ezsembe. Viszont alapnak nem a homoksárga, hanem egy kellemnes zöld lehetne, amin lenne sötétebb árnyalatú zöld és barna. A mintázat passz.

213_rd.jpg

Tiger-II_222-2sPzAbt501_Ardennes-44.png


maxresdefault.jpg



101507.jpg


2495_1.jpg


KING-TIGER-Ausf.B-Henschel-Turret-German-Heavy-Tank-Zvezda-3601-origineel.jpg
Az a gond a régi mintákkal, hogy már "régiek". :rolleyes:
A modern minták nem véletlenül tartalmaznak szinte minden esetben feketét (vagy nagyon-nagyon-nagyon sötét alapszínt).
A alakot úgy tudod a legjobban törni, ha van a mintában erős kontraszt is.
Ez az amerikaiak MERDC mintája a különböző környezetekhez igazítva. Szükség esetén egyetlen szín átfújásával lehet módosítani.
9FrtnD8.jpg

Különben a Jelcinen hozzánk elhozott minta festés nem lenne borzalmasan szar. Egyetlen gond van vele: túl sötét.
Egy modern festés valami hasonló lenne:
Ez a BAE alap mintája:
8e5be91941446a8f3606e4bf6021a534.jpg

Természetesen a 3 színt (a 2 világosabbat elsősorban) a faunához kell igazítani!
Mondjuk így:
cv90120.jpg
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 175
10 931
113
Nem, nem demó tank volt. Annak én is jobban örültem volna. Elhoztak egy olyat, ami ép átadás előtt volt a kedves ügyfélnek.
Csak nem tudták, hogy hogy ez nem egy szőnyeges kiállítás, mint amire eddig vittek sok Mrd-os tankot.... Nagyon szomorúak voltak a magyar sár miatt. A Wisent valami sivatagi országé lehetett, a Leguan talán Svájcé, a Pzh meg azt hiszem német BW-nek a gépe volt. Szerintem ez volt az első és az utolsó, hogy ezeket ide hozták, a 2. világháborúban szétlőtt Budaörsi kitört ablakú hangárok elé a sárba....

Ez elég picsás hozzáállás.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 175
10 931
113
Magam vagy a cég részéről? Engem nem zavar egy sáros tank....
Az viszont zavar, hogy valakinek állni kellett a 6-8 külföldi jármű ide szállítása számláját. Nem hiszem, hogy benyeltek .... Termelő cég. Szerintem a takarítást is kifizetettuk, vagy ki fogjuk.

A cég részéről -ha így volt.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Az a gond a régi mintákkal, hogy már "régiek". :rolleyes:
A modern minták nem véletlenül tartalmaznak szinte minden esetben feketét (vagy nagyon-nagyon-nagyon sötét alapszínt).
A alakot úgy tudod a legjobban törni, ha van a mintában erős kontraszt is.
Ez az amerikaiak MERDC mintája a különböző környezetekhez igazítva. Szükség esetén egyetlen szín átfújásával lehet módosítani.
9FrtnD8.jpg

Különben a Jelcinen hozzánk elhozott minta festés nem lenne borzalmasan szar. Egyetlen gond van vele: túl sötét.
Egy modern festés valami hasonló lenne:
Ez a BAE alap mintája:
8e5be91941446a8f3606e4bf6021a534.jpg

Természetesen a 3 színt (a 2 világosabbat elsősorban) a faunához kell igazítani!
Mondjuk így:
cv90120.jpg

Nekünk valahol a sivatagi és a nyári nyugat-európai közötti lenne ideális, ha az Alföldet vesszük harctéri alapnak, mert ott az év legnagyobb részében sárgásbarna a vegetáció.
Na persze ha a Középhegységeket vesszük alapul akkor a világoszöld, sötétzöld és középbarna az ideális kombináció.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 948
18 437
113
Nekünk valahol a sivatagi és a nyári nyugat-európai közötti lenne ideális, ha az Alföldet vesszük harctéri alapnak, mert ott az év legnagyobb részében sárgásbarna a vegetáció.
Na persze ha a Középhegységeket vesszük alapul akkor a világoszöld, sötétzöld és középbarna az ideális kombináció.

maxresdefault.jpg