[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 631
3 899
113
Köszönöm a válaszod. szerintem az általad leírt belballisztikai folyamat csak a töltényűr nyomást befolyásolja. Amúgy a lassú égés célszerű is mert így folyamatos a gázképződés növekedése. Ezért is grafitozzák a puska lőport. A tárra vonatkozó megjegyzésed szerintem nem releváns, mivel a belövéssel kompenzálható.
Szia,

A lovedek a loves hatrarugasanak hatasara beljebb csuszhat a loszerben. Ez hasonlo hatasu, mint amit fent irtam (kisebb terfogatbol indulva mas [gyorsabb] az eges dinamikaja, ezert mas nyomasgorbe alakul ki, ami modositja a loszer kezdosebesseget, ami nagy tavolsagon erdemben modositja a talalat helyet).

Tippem szerint a hatasanak merteke is hasonlo, mint amit fent irtam.

Vagyis aki azt mondja, hogy 600 m-ig katonai felhasznalasra nem jelentos, annak igaza van - de mivel neha lonek messzebb is, es az rossz kikepzes, hogy "600 m-en belul igy lojjel, 600 m folott meg meg 5 masik dologra is figyelj"; az sokkal jobb kikepzes, hogy begyakoroltatjak veluk azt, amivel maximalis pontossagot ernek el (pl. a loszer megfelelo mozdulattal valo behelyezese valoszinuleg 1 masodpercnel joval kevesebb plusz idot igenyel, de ha nem mindig igy csinaljak, akkor nagyon nagy odafigyelest igenyelne).
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and LMzek 2.0

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 631
3 899
113
Sziasztok,

Kozben egy kis segitseggel a kovetkezo preciz adatokat szereztem meg:

864 m/s a kiindulasi sebessegertek, ez 869 m/s-re valtozik, ha 1 mm-rel beljebb kerul a lovedek. Ekkor egy olyan hatas is bejon, hogy mivel ekkor nem fekszik fel jol a toltenyurbe jol a loszer, ezert a szorasa nagyobb lesz minden iranyba is.
Maradva az alap problemanal, 864 m/s-rol 869 m/s-re valtozva a sebesseg:
900 m-en 856.3 cm helyett 844.5 cm lesz a loszer esese, vagyis 11.8 cm a kulonbseg. Ez nem sok, de azert egy homlok kozepe helyett a fej felett elrepulo lovedeket okozhat.
1200 m-en 2045.8 cm helyett 2018.6 cm a loszer esese, vagyis 27.2 cm kulonbseg. Szerintem ez mar szamit, annak ellenere, hogy nyilvan nem fejre, hanem egesz alakra celoznak ekkora tavon.

Erdekessegkeppen, ha a loszer homerseklete 21 fokrol 26 fokra emelkedik, akkor 864 m/s-rol 867 m/s-re emelkedik a csotorkolati sebesseg. Ez onmagaban kicsi kulonbseg, azonban ha ekozben a levego homerseklete is megemelkedik 21-rol 26 fokra, akkor (mivel a melegebb levego higabb, ezert kisebb a kozegellenallas, ezert lassabban lassul a lovedek) a ket hatas osszeadodik:
900 m-en 856.3 cm helyett 842.1 cm, vagyis 14.2 cm lesz a kulonbseg.
1200 m-en 2045.8 cm helyett 2006.6 cm, vagyis 39.2 cm lesz a kulonbseg.

Tehat latszik, hogy a lovedek osszenyomodasa valos hatasu a pontossagra, de kisebb ez a hatas, mintha 21 fokon belott fegyvert 26 fokon hasznalnak.

ui. a kulballisztikai szamitasokhoz a https://www.hornady.com/team-hornady/ballistic-calculators/#!/ -t hasznaltam.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 631
3 899
113
Sziasztok,

Kozben egy kis segitseggel a kovetkezo preciz adatokat szereztem meg:

864 m/s a kiindulasi sebessegertek, ez 869 m/s-re valtozik, ha 1 mm-rel beljebb kerul a lovedek. Ekkor egy olyan hatas is bejon, hogy mivel ekkor nem fekszik fel jol a toltenyurbe jol a loszer, ezert a szorasa nagyobb lesz minden iranyba is.
Maradva az alap problemanal, 864 m/s-rol 869 m/s-re valtozva a sebesseg:
900 m-en 856.3 cm helyett 844.5 cm lesz a loszer esese, vagyis 11.8 cm a kulonbseg. Ez nem sok, de azert egy homlok kozepe helyett a fej felett elrepulo lovedeket okozhat.
1200 m-en 2045.8 cm helyett 2018.6 cm a loszer esese, vagyis 27.2 cm kulonbseg. Szerintem ez mar szamit, annak ellenere, hogy nyilvan nem fejre, hanem egesz alakra celoznak ekkora tavon.

Erdekessegkeppen, ha a loszer homerseklete 21 fokrol 26 fokra emelkedik, akkor 864 m/s-rol 867 m/s-re emelkedik a csotorkolati sebesseg. Ez onmagaban kicsi kulonbseg, azonban ha ekozben a levego homerseklete is megemelkedik 21-rol 26 fokra, akkor (mivel a melegebb levego higabb, ezert kisebb a kozegellenallas, ezert lassabban lassul a lovedek) a ket hatas osszeadodik:
900 m-en 856.3 cm helyett 842.1 cm, vagyis 14.2 cm lesz a kulonbseg.
1200 m-en 2045.8 cm helyett 2006.6 cm, vagyis 39.2 cm lesz a kulonbseg.

Tehat latszik, hogy a lovedek osszenyomodasa valos hatasu a pontossagra, de kisebb ez a hatas, mintha 21 fokon belott fegyvert 26 fokon hasznalnak.

ui. a kulballisztikai szamitasokhoz a https://www.hornady.com/team-hornady/ballistic-calculators/#!/ -t hasznaltam.
Sziasztok,

Kiegeszites a fentiekhez:
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 677
35 840
113
Sajnos igen, pedig filléres dolog lenne, és hihetetlenül alap dolog, hiszen minden lövész rajnak kell belőle.
Én is lezavartam volna gépkarabély vásárlással együtt, de szemmel láthatólag ezt nem tartják fontosnak most.
Pedig nem kellene sok: néhány ezer darab bőven elegendő lenne a lövészalakulatoknak még tartalékokkal együtt is...
 
  • Tetszik
Reactions: Bubu bocs

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Sajnos igen, pedig filléres dolog lenne, és hihetetlenül alap, hiszen minden lövész rajnak kell belőle.

Én is lezavartam volna gépkarabély vásárlással együtt, de szemmel láthatólag ezt nem tartják fontosnak most.
Pedig nem kellene sok: néhány ezer darab bőven elegendő lenne a lövészalakulatoknak még tartalékokkal együtt is...
Szerintem ezekre is mostanában pont fog kerülni.
Azzal, hogy szorosabbra húztuk a köteléket a CZ-vel, a közös céggel, egyúttal egy rúgással háttérbe toltuk a Gestamen fejlesztéseket.
Ez viszont azt jelenti, hogy már nem várunk Gestamenes eredményekre.
Ugye ott prioritás volt a géppuska fejlesztése.
Ezzel viszont a probléma még nincs megoldva.
Szóval szerintem minimum az aktív állomány - mostmár gyorsan - megkapja a kiválasztott típust...
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 596
113
Szerintem ezekre is mostanában pont fog kerülni.
Azzal, hogy szorosabbra húztuk a köteléket a CZ-vel, a közös céggel, egyúttal egy rúgással háttérbe toltuk a Gestamen fejlesztéseket.
Ez viszont azt jelenti, hogy már nem várunk Gestamenes eredményekre.
Ugye ott prioritás volt a géppuska fejlesztése.
Ezzel viszont a probléma még nincs megoldva.
Szóval szerintem minimum az aktív állomány - mostmár gyorsan - megkapja a kiválasztott típust...
A CZ-nek nincs géppuskája.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

miki80

Member
2020. október 3.
25
73
13
Kár érte, hogy nincs nekik de szerintem huszár valamilyen FN termékre gondolhatott.
A MAG-ot és a M2-est tucatszám vesszük - jöhetne már Minimi Mk3 is tőlük... :)
Mennyiben jobb az általad említett Minimi a PKM-nél? Azt tudom, hogy a lőszer a régi peremes típus és nem nagyon lehet átkalibrálni NATO kompatibilisre.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 677
35 840
113
Mennyiben jobb az általad említett Minimi a PKM-nél? Azt tudom, hogy a lőszer a régi peremes típus és nem nagyon lehet átkalibrálni NATO kompatibilisre.
Sokféle szerelék rá megy és NATO lőszert tüzel - kétfélét is, könnyen átszerlehető. Tömege miatt még ez a legjobb váltótípus szerintem. Minden más (pl. MG5) bőven 10 kg fölött van.
Szóval ha már váltunk, akkor szerintem a Minim Mk3 vagy EVOLYS lenne jó megoldás.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Az, de van belőle zsírban még párezer, a lőszerből meg pártízmillió.
Ennek lenne/lesz helye a tartalékos rendszerben. Bár én gyűlöltem a PKM-et :rolleyes: , de nem gondolom, hogy azonnal legyen az összesből kilincs.
Viszont szerintem már nagyon aktualis lenne az állandó haderőt minél előbb NATO kompatibilissé átfegyverezni.
Más: azt láttad, hogy a Wagneresek terepszínűre festett Bren 2-vel tobzódtak a videókon?
A pozitív tapasztalatok mennyire jöttek vissza az ukrán oldalról? Gondolom a Wagner csak zsákmányolta, de nekem elég jó renoménak tűnik, ha az ellenség fegyverei közül válogatva pont ezt választották a "szakemberek".
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 596
113
Sokféle szerelék rá megy és NATO lőszert tüzel - kétfélét is, könnyen átszerlehető. Tömege miatt még ez a legjobb váltótípus szerintem. Minden más (pl. MG5) bőven 10 kg fölött van.
Szóval ha már váltunk, akkor szerintem a Minim Mk3 vagy EVOLYS lenne jó megoldás.
Amúgy jó lenne ha a lengyelek végre megszülnék az ukm 2000 megbízható verzióját.

Azt élném
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Amúgy jó lenne ha a lengyelek végre megszülnék az ukm 2000 megbízható verzióját.

Azt élném
Ha eddig nem sikerült, szerintem ezutan már nem is fog. Most is küldtek belőle egy párat az ukránoknak de látványosan nem több ezres nagyságrendben.... Inkább ez is csak harctéri próbának tűnik...
Hja meg az is valami brutál drága lesz!
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses