[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 278
14 190
113

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 633
3 913
113
Magyarorszagon nyilvan a penz miatt nincsenek rendszeresitve, de mondjuk ha eveken keresztul ezt hasznalod akkor nem all fel a veszelye annak hogyha olyan (eles) helyzetbe kerulsz ahol csak egy sima Bren van optika nelkul, akkor nem lenne gond problema nelkul "visszaszokni"?
Szia,

Hat, egyreszt ezt mindenre el lehet mondani, es pl. egy harckocsizo nem orulne ennek a gondolatmenetnek (ha eveken at Leo2-A7-t hasznal, de eles helyzetben csak T-34 erheto el, akkor nem nehez visszaszokni?).

Masreszt pici tudatossaggal kezelheto: ha neha gyakorol optika nelkul, akkor rutinos marad.

A problema akkor van, ha oregszik az ember szeme, es mar nem csak elmeletben nem kepes egyszerre 3 kulon tavolsagra (hatso iranyzek, elso iranyzek, cel) fokuszalni, hanem a gyakoratban tenyleg valasztania kell, hogy olvasoszemuveget vesz fel az iranyzekhoz, vagy utcai szemuveget a celhoz. Ilyenkor mar nem tud "visszaszokni" a femiranyzekhoz, de ez nem az optika hatranya, mivel ha mindig femiranyzekot probalna hasznalni, akkor se menne.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 872
12 397
113
Hat, egyreszt ezt mindenre el lehet mondani, es pl. egy harckocsizo nem orulne ennek a gondolatmenetnek (ha eveken at Leo2-A7-t hasznal, de eles helyzetben csak T-34 erheto el, akkor nem nehez visszaszokni?).
Ertem, de kezifegyvereknel azert ennek sokkal nagyobb a valoszinusege.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 859
15 244
113
A problema akkor van, ha oregszik az ember szeme, es mar nem csak elmeletben nem kepes egyszerre 3 kulon tavolsagra (hatso iranyzek, elso iranyzek, cel) fokuszalni, hanem a gyakoratban tenyleg valasztania kell, hogy olvasoszemuveget vesz fel az iranyzekhoz, vagy utcai szemuveget a celhoz. Ilyenkor mar nem tud "visszaszokni" a femiranyzekhoz, de ez nem az optika hatranya, mivel ha mindig femiranyzekot probalna hasznalni, akkor se menne.

A Bren-en tudommal diopter/ghost ring van, ott valamivel kisebb probléma, mint a hagyományos irányzéknál, hiszen a mélységélességet még segíti is.

Optikai irányzéknál persze a probléma fel sem merül.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
3 918
21 473
113
  • Tetszik
Reactions: cirqle and Nemerson

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
3 918
21 473
113
Ilyet vett egy kollégám korábban. A komolyabb igénybevételt nem szereti és hamar lelazul.

Azt nem tudom konkretan ez milyen, de azt emlitettek, hogy a FAB nem a legjobb valasztas. Bar nekem nem volt gondom vele, de mondjuk egy egyszeru grip volt csak. De el tudom kepzelni, hogy vannak jol funkcionalo ilyen szettek.
 

Spyke

Well-Known Member
2022. január 21.
103
280
63
Azt nem tudom konkretan ez milyen, de azt emlitettek, hogy a FAB nem a legjobb valasztas. Bar nekem nem volt gondom vele, de mondjuk egy egyszeru grip volt csak. De el tudom kepzelni, hogy vannak jol funkcionalo ilyen szettek.

Vannak csak olyan árba, hogy annyiért már majdnem egy új puskát kapsz és nem egy 40+ éves fegyverre költesz rá majd fél millát
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
3 918
21 473
113
Vannak csak olyan árba, hogy annyiért már majdnem egy új puskát kapsz és nem egy 40+ éves fegyverre költesz rá majd fél millát

Ezt nem tudom pontosan. Amikor en utoljara neztem, akkor egy AK-hoz a jobb- es balkezes szett 300-400 USD kozott volt. Nem a megvehetetlen kategoria viszont komoly valtozas a hasznalat soran. Azt nem tudom egy ertelmes, valoban hasznalhato es tartos sin mennyibe kerul most. Illetve a masik kerdes, hogy oke mennyibe kerul, de erdekesebb az a kerdes, hogy mennyiert lehetne peldaul gyartani…
 

Spyke

Well-Known Member
2022. január 21.
103
280
63
Ezt nem tudom pontosan. Amikor en utoljara neztem, akkor egy AK-hoz a jobb- es balkezes szett 300-400 USD kozott volt. Nem a megvehetetlen kategoria viszont komoly valtozas a hasznalat soran. Azt nem tudom egy ertelmes, valoban hasznalhato es tartos sin mennyibe kerul most. Illetve a masik kerdes, hogy oke mennyibe kerul, de erdekesebb az a kerdes, hogy mennyiert lehetne peldaul gyartani…
A 300 USD mai árfolyamon cirka 105 ezer forint, egy tus adapter ( pl a rifle dynamics, tussal együtt) további 60, egy sínes tokfedél ami talán használható is (TWS Dog leg rail) szintén legalább egy 100-as és akkor még egy normális előagy is ott van 100 körül, pisztolymarkolat, tűzváltókar, kompenzátor csere, esetleg egy magwell és akkor ott tartunk, hogy 500 ezer egy 40+ éves fegyverre és ebbe még nincs benne a red dot, lámpa, peq, első markolat.

Ha anno lett volna egy normális modernizáció akkor oké, de így már, főleg, hogy van BREN (és hiába tetszik az AK) azt mondom pénzkidobás.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 339
76 986
113
Szia,

Hat, egyreszt ezt mindenre el lehet mondani, es pl. egy harckocsizo nem orulne ennek a gondolatmenetnek (ha eveken at Leo2-A7-t hasznal, de eles helyzetben csak T-34 erheto el, akkor nem nehez visszaszokni?).

Masreszt pici tudatossaggal kezelheto: ha neha gyakorol optika nelkul, akkor rutinos marad.

A problema akkor van, ha oregszik az ember szeme, es mar nem csak elmeletben nem kepes egyszerre 3 kulon tavolsagra (hatso iranyzek, elso iranyzek, cel) fokuszalni, hanem a gyakoratban tenyleg valasztania kell, hogy olvasoszemuveget vesz fel az iranyzekhoz, vagy utcai szemuveget a celhoz. Ilyenkor mar nem tud "visszaszokni" a femiranyzekhoz, de ez nem az optika hatranya, mivel ha mindig femiranyzekot probalna hasznalni, akkor se menne.
Sem öreg sem fiatal szemmel nem vagy képes egyszerre 3 távolságra fókuszálni, kizárólag 1-re. Ez azt jelenti, hogy a nézőke, célgömb, célpont hármasból 2-t mindíg homályosan fogsz látni.
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
3 918
21 473
113
A 300 USD mai árfolyamon cirka 105 ezer forint, egy tus adapter ( pl a rifle dynamics, tussal együtt) további 60, egy sínes tokfedél ami talán használható is (TWS Dog leg rail) szintén legalább egy 100-as és akkor még egy normális előagy is ott van 100 körül, pisztolymarkolat, tűzváltókar, kompenzátor csere, esetleg egy magwell és akkor ott tartunk, hogy 500 ezer egy 40+ éves fegyverre és ebbe még nincs benne a red dot, lámpa, peq, első markolat.

Ha anno lett volna egy normális modernizáció akkor oké, de így már, főleg, hogy van BREN (és hiába tetszik az AK) azt mondom pénzkidobás.

Oke, ertem a matekot. Amit viszont te felteertettel, en nem azt irtam, hogy a BREN helyett vagy azt, hogy a hovedeinknek, hanem annyit, hogy par dologgal megpimpelve egy jol hasznalhato fegyver tud lenni, amivel jo dolgozni.

Remekul lehet peldaul hasznalni high risk vagy pmc meloknal, ahol egy BREN nem a legidealisabb peldaul. Probalj meg egy BREN-nel beulni egy „civil“ meretu autoba mellenybe, tarakkal, labad kozott a fegyvereddel. Aztan probalj meg onnan igen gyorsan kimaszni es harckesz lenni…
 

Spyke

Well-Known Member
2022. január 21.
103
280
63
Oke, ertem a matekot. Amit viszont te felteertettel, en nem azt irtam, hogy a BREN helyett vagy azt, hogy a hovedeinknek, hanem annyit, hogy par dologgal megpimpelve egy jol hasznalhato fegyver tud lenni, amivel jo dolgozni.

Remekul lehet peldaul hasznalni high risk vagy pmc meloknal, ahol egy BREN nem a legidealisabb peldaul. Probalj meg egy BREN-nel beulni egy „civil“ meretu autoba mellenybe, tarakkal, labad kozott a fegyvereddel. Aztan probalj meg onnan igen gyorsan kimaszni es harckesz lenni…

És miért ne lenne ideálisabb? az internet bugyrai szerint az akm hossza 880 mm, a behajtható váltámaszos verzió 920 kihajtva, 655 behajtva a BREN 840-884, behajtva 657, tűzkésszé helyezni ugyan annyi, mindkettőt egyszer fel kell húzni, ami műveleti területen már gondolom korábban megtörtént és csak bebiztosítva van a fegyver.
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz and krisss

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
3 918
21 473
113
És miért ne lenne ideálisabb? az internet bugyrai szerint az akm hossza 880 mm, a behajtható váltámaszos verzió 920 kihajtva, 655 behajtva a BREN 840-884, behajtva 657, tűzkésszé helyezni ugyan annyi, mindkettőt egyszer fel kell húzni, ami műveleti területen már gondolom korábban megtörtént és csak bebiztosítva van a fegyver.

Tedd egymas melle a ket fegyver es eszre fogod venni a kulonbseget, nem kifejezetten a hossz a mervado. Egy par even keresztul uldogeltem igy meg hamoztam ki magam mindenfelebol es nagyon nem mindegy a kulonbseg. Ezt tapsztalatbol mondom.
 

Spyke

Well-Known Member
2022. január 21.
103
280
63
Tedd egymas melle a ket fegyver es eszre fogod venni a kulonbseget, nem kifejezetten a hossz a mervado. Egy par even keresztul uldogeltem igy meg hamoztam ki magam mindenfelebol es nagyon nem mindegy a kulonbseg. Ezt tapsztalatbol mondom.
De akkor mond meg légy szíves, hogy mi a különbség ha nem a hossz akkor mi?