[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 703
32 377
113
nagyon dúrván le vannak nézve a szovet vsz eszközök és anyagok. de nem vólt minden szar. az hogy a mai szemmel 40-50-60 éves teknika nem állja meg a helyét főleg gépek terén az nem csoda... de hogy anyagon spóróltak vólna szerintem elképzelhetetlen amikor titánból óriástengeraattjárókat készítettek....
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 703
32 377
113
vissza a 72 hőz szidva van de bele kell gondolni a 72 alapkonstuktciója a rendszeresítéstől számítva (72) most 50 éves!!!
72 es elött 50 évvel a tankok még így néztek ki.
3585_rd.jpg


öreg a 72 tény és való. de gondolj bele mi van amikor ma megjelenik egy 72 ukrajnába és mi lett vólna a reakció 72 be ha felbukkant vólna egy konfliktusba a fenti szörnyeteg?
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Mármint nekünk lenne aranyárban? Mert én kb. 20 centes árat találtam a sima M855-re és kb. 40 centes árat az M855A1-re (az US Army-nek). Jó, tényleg nem olcsó ("nem olcsó, de meg lehet..." ha valaki még emlékszik erre :D ), de azért, legalábbis a sima M855-höz képest, nem annyira vészes.
Mondjuk én amúgy is az itthoni (licenc)gyártást favorizálnám. Bár akkor meg lehet, hogy rájönne még némi (úgy csekély 200-500%-nyi) hungarikum "alkotmányos költség" is...




Hát, valamit valamiért. Ha akarsz kellő áthatolóképességet is, pláne ilyen kis tömegű lövedéknél, ahhoz kemény anyag kell. Az meg hajlamos le- illetve visszapattanni is, vagy széttörik, ha fémkarbid (de az már tényleg drága).



Azt feltételezem, hogy mert abban jóval lágyabb az acélmag, mint az M855 edzett acél penetrátora/hegye, így az jobban deformálódik és ezzel sok energiát veszít, ezért kevésbé hajlamos egy nagyobb szögű lepattanás után nagy távolságot megtenni.
A 43M lőszer acélmagja olyan mint egy modern penetrátor nem pedig hegy.

Igen, az, hogy dupla annyiba kerül az azt jelenti hogy drága.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 703
32 377
113
@bel http://www.kalasnyikov.hu/dokumentumok/a_7,62%D739_loszer.pdf A lövedék csúcsa jelzés nélküli, a lövedéktest belsejében egy 20 mm hosszú edzett acélmag található, melyet egy antimon-ólom és egy tombakplatírozott acélköpeny vesz körül. Általában foszfátozott-lakkozott, vagy tombakplatírozott hüvellyel szerelik. Könnyen páncélozott járművek és egyéni védőfelszerelések ellen jól alkalmazható itt meg ezt írják...
 
  • Tetszik
Reactions: bel and LMzek 2.0

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 076
13 706
113
@bel http://www.kalasnyikov.hu/dokumentumok/a_7,62%D739_loszer.pdf A lövedék csúcsa jelzés nélküli, a lövedéktest belsejében egy 20 mm hosszú edzett acélmag található, melyet egy antimon-ólom és egy tombakplatírozott acélköpeny vesz körül. Általában foszfátozott-lakkozott, vagy tombakplatírozott hüvellyel szerelik. Könnyen páncélozott járművek és egyéni védőfelszerelések ellen jól alkalmazható itt meg ezt írják...
Nekem nem nyitja meg.
Nem is tölti le.

Be tudod rakni máshogy?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 703
32 377
113
Sokáig a tölténygyártás gyárthatóságának kérdése érvényesült a golyó áthatoló hatásának esetleges növelésével szemben - mint ismeretes, ezt elsősorban a mag anyaga és formája biztosítja. Különösen a mag keményítése nem volt megengedett, alakját pedig a bélyegzés összetettsége határozta meg. Az enyhe a
a golyók áthatoló hatásának növelésére hővel megerősített, fokozott keménységű magot kezdtek használni. Magas széntartalmú 65G, 70, 75 minőségű rugóacélból készül, utólagos hőkezeléssel. Az új maggal rendelkező lövedékek szilárd korlátokon áthatoló hatása 1,5-2-szeresére nőtt. A hővel megerősített maggal rendelkező golyó 1000 m távolságból biztosítja az acélsisak behatolását; 700 m távolságban töredezésgátló páncél és 100 m távolságban nem hőerősített maggal rendelkező automata lövedékek ellen védő golyóálló páncélzat.. Ennek a patronnak a lövedéke sem rendelkezik jellegzetes színnel. A hővel nem erősített maggal rendelkező patronoktól az új patront csak a gyártási év alapján lehet megkülönböztetni.

@bel egyezzünk kia abba hogy a 2.vh után az anyaghiányba valóban lágyacélt alkalmaztak a 43M hez de ez még az AK elött vólt. az AK megjelenésével viszont a lőszert is meváltoztatták. és mivel a 43 m vólt a kiindulópont nem az AK lőszere így is-is

@Ocses Normál acélmagvas lőszer A lövedék csúcsa jelzés nélküli, a lövedéktest belsejében egy 20 mm hosszú edzett acélmag található, melyet egy antimon-ólom és egy tombakplatírozott acélköpeny vesz körül. Általában foszfátozott-lakkozott, vagy tombakplatírozott hüvellyel szerelik. Könnyen páncélozott járművek és egyéni védőfelszerelések ellen jól alkalmazható
 
  • Tetszik
Reactions: bel and LMzek 2.0

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 703
32 377
113
tehát az SZKSZ még a lágy acélmagvast használta és kezdetben az AK k is majd az AK k terjedésével áttértek a edzett acél magra
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
szerintem az edzetés még inkább filléres tétel vólt anno amikor szén olaj gáz dögivel amikor az emberek olajjal fűtöttek...
a termék vastagsága miatt nem hiszem hogy probléma lenne teknologiailag.

több tízezer acélmagvatt láttam már lőtéren de még kemény cél (HK) közelébe sem nagyon láttam meggörbültet olyat igen aminek a hegye csorbult...

hidd el nem lágyacélt raktak bele anno ez egészen biztos... nem vólt divat anno az anyag kispórolása.
tehát az SZKSZ még a lágy acélmagvast használta és kezdetben az AK k is majd az AK k terjedésével áttértek a edzett acél magra

Akkor viszont fogalmam sincs, hogy mi miatt lép fel az a jelenség, amit @Filter említett, hogy az M855 lövedéke hajlamos visszapattogni, a 43M meg nem. Talán akkor amiatt lehet, hogy az M855 magja két részből áll, de nem tudom.

A 43M lőszer acélmagja olyan mint egy modern penetrátor nem pedig hegy.

Ahhoz nem is írtam, hogy hegy lenne. ;)

Igen, az, hogy dupla annyiba kerül az azt jelenti hogy drága.

Szerintem ez azért eléggé relatív. "Csak" kétszeres az ára, viszont nem sokra megy az ember az olcsóbbal, ha az meg nem viszi át a fedezéket, páncélt, stb. vagy épp, mint ami Afganisztánban jött elő, hogy nem elegendő a stophatása, mert vékonyabb testek esetén nem tudja megfelelően leadni az energiáját a rossz célballisztikai tulajdonságai miatt.
Nem mellesleg, még a 7.62x51 M80-nál is jobb a páncéltörő képessége, meg az emberek elleni hatékonysága is.

Ha valaki nem ismerné, itt van az összehasonlítás, M855 vs M855A1

Gyakorlatilag az 5.56x45-ös lőszerben lévő lehetőségeknek a még értelmes áron történő kimaxolása az M855A1.

Egyébként ez a hengeres mindkét végén lapos kialakítás a legjobb az átütésben, nem véletlen ilyenek az APFSDS penetrátorok sem.

Erről én nem vagyok meggyőződve. A 4-5-szörös hangsebességgel repülő, viszonylag nagy tömegű és nagy átmérő-hossz arányú, kifejezetten kemény acél és kerámiapáncélok átütésére tervezett lövedékek esetén lehet, de egy kevesebb, mint háromszoros hangsebességgel repülő kis tömegű és átmérő-hossz arányú és még általános célra (vékonyabb acélrétegek, kevlár és egyéb lágyabb anyagok átütésére akár egyszerre is) tervezett lövedék esetén már nem feltétlenül.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Akkor viszont fogalmam sincs, hogy mi miatt lép fel az a jelenség, amit @Filter említett, hogy az M855 lövedéke hajlamos visszapattogni, a 43M meg nem. Talán akkor amiatt lehet, hogy az M855 magja két részből áll, de nem tudom.



Ahhoz nem is írtam, hogy hegy lenne. ;)



Szerintem ez azért eléggé relatív. "Csak" kétszeres az ára, viszont nem sokra megy az ember az olcsóbbal, ha az meg nem viszi át a fedezéket, páncélt, stb. vagy épp, mint ami Afganisztánban jött elő, hogy nem elegendő a stophatása, mert vékonyabb testek esetén nem tudja megfelelően leadni az energiáját a rossz célballisztikai tulajdonságai miatt.
Nem mellesleg, még a 7.62x51 M80-nál is jobb a páncéltörő képessége, meg az emberek elleni hatékonysága is.

Ha valaki nem ismerné, itt van az összehasonlítás, M855 vs M855A1

Gyakorlatilag az 5.56x45-ös lőszerben lévő lehetőségeknek a még értelmes áron történő kimaxolása az M855A1.



Erről én nem vagyok meggyőződve. A 4-5-szörös hangsebességgel repülő, viszonylag nagy tömegű és nagy átmérő-hossz arányú, kifejezetten kemény acél és kerámiapáncélok átütésére tervezett lövedékek esetén lehet, de egy kevesebb, mint háromszoros hangsebességgel repülő kis tömegű és átmérő-hossz arányú és még általános célra (vékonyabb acélrétegek, kevlár és egyéb lágyabb anyagok átütésére akár egyszerre is) tervezett lövedék esetén már nem feltétlenül.
Nagyobb az M855 átütése mint a 43M-nek...
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 703
32 377
113
5.8x42 mm mennyire jó ? a kínaiak elég szépen fejlesztgetik. ez azt jelenti hogy van mit fejleszteni rajta de azt is hogy érdemes vele foglalkozni.