[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
A "theater army" az az "operetthadsereg" lesz tutira. . . :p

Végülis logikus.

A "theater" önmagában színházat/színteret is jelent, de katonai/háborús összefüggésben (army theater) a jelentése hadszíntér, tehát a teljes területet, ahol háború esetén egy ország katonai erői települnek/felvonulnak. Az "army region" az szerintem egy bizonyos hadsereg (mint magasabbegység) parancsnoksága alá tartozó terület, pl. mint a brit 8. hadsereg parancsnoka (Montgomery) alá tartozó terület volt a II. világháborúban - azaz Észak-Afrika, ill. a Torch után már csak annak keleti harctevékenységi területe.

Szóval nem önálló szervezeti egységek, inkább csak arra valók, hogy több hadseregcsoportot átfogjanak?
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Végülis logikus.



Szóval nem önálló szervezeti egységek, inkább csak arra valók, hogy több hadseregcsoportot átfogjanak?
Attól is függ, hogy melyikre vonatkozik a kérdésed? "Thaeater", "army theater" vagy "army region"? Egyébként szerintem ez már egy kicsit nyelvészkedési kérdés is, függ az adott kifejezés szövegkörnyezetétől is, és szerintem attól is erősen, hogy ki mondta/írta le, mennyire volt az hivatalos közlemény, tehát szakember szövege, vagy csak egy újságíró cikke vagy történész könyve esetleg 40-60 évvel az események után.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
Attól is függ, hogy melyikre vonatkozik a kérdésed? "Thaeater", "army theater" vagy "army region"? Egyébként szerintem ez már egy kicsit nyelvészkedési kérdés is, függ az adott kifejezés szövegkörnyezetétől is, és szerintem attól is erősen, hogy ki mondta/írta le, mennyire volt az hivatalos közlemény, tehát szakember szövege, vagy csak egy újságíró cikke vagy történész könyve esetleg 40-60 évvel az események után.

Erre vonatkozik a kérdés:
https://en.wikipedia.org/wiki/Military_organization#Armies

:)
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 427
18 841
113
Am tudom hogy vannak a honvédségnek fagot rakétái meg egyéb szovjet rakáták sb lőszerek.

Na már most ezeket honnan szerzik be? kimennek ukránba vagy oroszba oszt hoznak egy ifával?:)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 185
13 453
113
Szerintem nem szerzik be. Csak úgy vannak, az idők kezdete óta.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Most belegondolva igen, de régen olvastam Ciuikov könyvét és abban mintha emlegetett volna hadseregcsoportokat, amik alá voltak rendelve.
Eltartott vagy két percig, mire rájöttem, hogy az Csujkov akart lenni!? :)
Viszont abban se vagyok biztos, hogy az olyan precíz szakfordítás lett volna, amihez biztosan lehetne igazodni....
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 185
13 453
113
Meg lehet nem is ő írta, hanem valami agitprop emberkék akiknek nem volt sok közük a háborúhoz ő csak a nevét adta meg néhány sztorit.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
region, theataer : hadterület, hadszíntér
army group, front : hadseregcsoport, de a szovjeteknél front
army : egy ország teljes szárazföldi hadereje (The Army - a Hadsereg), de jelzővel, számmal ellátva csak ennek egy külön része, pl. Brit Rajnai Hadsereg - az a Németországban állomásozó brit haderő, vagy 8. Brit Hadsereg - az É-Afrikai brit haderő (Montgomery)
corps :hadtest, lásd pl. Afrika-Korps
division :hadosztály (de ha CocaCola Californian Division - akkor a CC Kaliforniai részlege)
brigade : dandár
regiment : ezred
battalion : zászlóalj
squadron : század, de ezt általában csak technikai/műszaki felszereltségű egységre használják, pl. Fighter Squadron: Vadászrepülő század, US Cavalry Squadron : szó szerint US könnyűlovassági század, de ma így hívják a páncélozott technikával felszerelt egységeket is, mivel jogutódnak számítanak :)
company : század, lövész/gyalogos alakulat (pl. Company Bravo : B-század)
artillery battery : tüzérségi üteg, ált. 4-8 ágyúval felszerelt egység
platoon : szakasz
section, patrol : az elsőre nincs általam ismert magyar megfelelő, a második az járőrt, őrjáratot jelent (tehát nem szervezeti egységet, hanem a feladatra kijelölt egységet jelenti)
squad : a létszám alapján nálunk ez számít raj-nak
fireteam : tűz-csapat/egység-et jelent szó szerint, mikor én katona voltam akkor nem volt ilyen, a mai felállást dudi jobban tudhatja
fire and maneuver team : szó szerint tűz és manőver-csapat/egység, de mivel két főből áll, így talán a harci pár v. harcos-pár a jó megfelelője. Ennek mintha anno lett volna valami megfelelője, hiszen katonaként két egyszemélyes sátorlap-esőköpenyből tudtunk "építeni" egy kétszemélyes sátrat, és a KuK-időkben két emberre adták ki a napi kenyér-adagot is (osszátok el!), innen jött a kenyeres-pajtás, és az egy kenyéren éltünk kifejezés is.
Egyébként az angol nyelv szépségeiről (és kétértelműségéről): ELEMENT = elem, elemi részecske, de az USA légierőnél : 2 gépből álló kötelék, géppár
CELL = cella, sejt, rekesz, foglalat, de az USAF-nál ez 3-gépes köteléket jelent
FLIGHT = repülés, lépcsőforduló, lépcső széle, épület szélső szárnya, de az USAF-nál = 2 element, vagyis a két géppárból álló négyes kötelék a FLIGHT :)
 
  • Tetszik
Reactions: arbalest

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
Azt jól írtam, hogy a tüzér század az üteg, és a tüzér zászlóalj az osztály?
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Azt jól írtam, hogy a tüzér század az üteg, és a tüzér zászlóalj az osztály?
Ehhez ennyire nem értek, viszont úgy tudom, hogy az osztály-besorolás szovjet és VSz-szinten csak a légvédelemnél volt, a tábori tüzérség az üteg-szervezetben dolgozott.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Ehhez ennyire nem értek, viszont úgy tudom, hogy az osztály-besorolás szovjet és VSz-szinten csak a légvédelemnél volt, a tábori tüzérség az üteg-szervezetben dolgozott.

Tüzér osztály volt a legkisebb hadrendi elem, 3 üteggel benne. Ami 18 fegyvert jelentett. Egy üteg 6 fegyver. A páncélos és gépesített lövész dandároknál, mindenütt volt egy tüzérosztály, a dandár szervezetén belül.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Tuzcsoport alkalmazás van nálunk is mint bárhol máshol de nem önálló alegység. A rajparancsnok hozza létre feladattol függően. Értsd. Kesszem és a desszant egy egy tuzcsoport vagy jobb desszant baldesszant. Vagy manőver tuzcsoport a karabelyosok statikus a gpusok rpgs.
Ez nem önálló alegyseg mert van hogy van van hogy nincs van hogy ilyen van hogy olyan az összetétele. Feladatfuggo. A tuzpar meg azért nem önálló alegyseg a viszonylagos fixessege ellenére mert ez az alap ugyanis egy katona nem katona. Olyan nincs hogy 1 katona. Minimum keto. Itt a rend adott rangidos a pk kivéve ha valami miatt a kustars van kinevezve. De ez csak speciális esetben történhet meg. De osztható egy raj tovabb feladat szerint ügyeletes tuzfegyverre biztosítóra és a többi és a többi feladat fugvenyebe.
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan