1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

[HUN] Katonai lőterek, bombaterek Magyarországon

Diskurzus a(z) 'Magyar vonatkozású hírek, elemzések' témában - beta által indítva @ 2016. július 1..

1. beta

beta Well-Known Member

Hírek szerint Hortobágyon - valószínűleg - tűzszerészek haltak meg volt katonai terepen.

2. Mackensen

Mackensen Well-Known Member Szerkesztőségi tag Moderátor

:(
    <i>Bomba robbant a Hortobágyon, több halott is lehet</i>
    http://index.hu/belfold/2016/07/01/bomba_robbant_a_hortobagyon_tobb_halott/

3. gergo55

gergo55 Well-Known Member

4 tűzszerész meghalt, +@ sérült. A rádióban nyilatkozott v.mi katona, hogy lehet v.mi ismeretlen kisérleti robbanótest robbant fel.

4. joker

joker Well-Known Member

Milyen kísérleti robbanótest? Akkor van magyar fegyverfejlesztés?

5. gergo55

38 óta lőtér az a ~4000 ha, 89-ig, sokmindent kipróbálhattak ott.

6. joker

joker Well-Known Member

Amit 89-ig gyártottak arra ma nem használnám a "kísérleti" szót. Az inkább valami régi szar, ami most sajnos négy tűzszerész életébe került. De hogy voltak mind olyan közel hozza?

7. gergo55

Megy egy mentesítési program eus pénzből, a belső zónát v.mi 2-3 m mélyen, kijebb 1-2m mélyen mentesítik, aztán lehet legeltetni.

8. gergo55

Kisérleti vagy nem, vannak ott olyan robbanótestek, amik nem kerültek gyártásba, így nincs a tűzszerészek listáján.
    Hallgasd vissza. Kossuth esti krónikát!

9. antigonosz

antigonosz Well-Known Member

Sajnálom őket, láttam dolgozni őket párszor tavaly, alapos munkát végeznek. Nem játékok azok régi gránátok,bombák,aknák. Még 13 éve kb beszélgettem egy tűzszerészből lett Hőr kollegával a szomszéd őrsről. 10-11 évet húzott le tűzszerészként mielőtt Hőr lett. Elmesélte hogy a találkozásunk előtt pár hónappal gombászott az erdőben és talált egy régi gránátot. Fogta és besétált vele az őrsre és letette a parancsnoka asztalára hogy őrizzék ott míg kijönnek a tűzszerészek. A parancsnoka egy igazi régi vágású , harcsabajszú, sokat látott alezredes azonnal kilépett az ablakon, az ügyeletes is ott hagyott mindent és kiment az udvarra. A kollega meg csak nyugtatta őket hogy nyugi ez nem robban , megnéztem. Szóval megérik a tiszteletemet mert értenek hozzá, én meg biztos nem piszkálnék hasonló motyókat csak ha 100% -ig biztos vagyok benn hogy már nem tud elműködni. Az apró gyalogsági lőszerek az más tészta azt már találtam itt ott párat meg szedtem is szét.
    Van még egy sztorim is, az is kb akkoriban történt.
    Egy öreg bácsikánál volt haverom valami ügyben, amolyan ezermester volt a faluban. Megy be az öreghez az meg épp egy pár 100-as szöget egyengetett egy vasdarabon. Nézi jobban látja hogy egy jó nagy gránáton kalapál. Mondja neki megőrült maga nem fél hogy felrobban? Azt mondja az öreg hogy nem mert már 60 éve azon egyengeti a vasat. Megmutatta a haveromnak hát egy kb 150mm-es tüzérségi gránát volt, az elejéről ki volt csavarva a gyújtó, a hátuljából meg a romboló töltet(? nem tudom a pontos nevét majd Íjász megszakérti) . Csak egy vasburok volt a szélén egy réz csíkkal még anno kaszálás közben találta fiatal korában. Azóta már az öreg meghalt , a házát eladták a gyerekei,hogy az "üllője" hova került isten tudja.

10. phaidros

phaidros Well-Known Member

Böröndi azt mondta, hogy egy olyan bomba robbant fel, amiből már kiszerelték a gyújtószerkezetet.

11. GrGLy

GrGLy Active Member Szerkesztőségi tag Moderátor

12. antigonosz

antigonosz Well-Known Member

Azt írjam hol van?

13. silurusglanis

silurusglanis Well-Known Member

A sajtóeseményen elhangzottak szerint már hatástalanított, felrobbantásra váró tétel indult be. Hogyan? Nem tudok másra gondolni mint, hogy a begyutacsozott TNT-téglák robbantak fel először.

14. 2ndt

2ndt Well-Known Member

A sajtóeseményen elhangzottak szerint már hatástalanított, felrobbantásra váró tétel indult be. Hogyan? Nem tudok másra gondolni mint, hogy a begyutacsozott TNT-téglák robbantak fel először.</blockquote>

Letezik, hogy nem emberi hiba volt?

15. Allesmor Obranna

Allesmor Obranna Well-Known Member

Nem biztos, hogy csak egy gyújtója volt, amennyiben olyan bomba robban fel, amiből akár nekünk, akár a szovjeteknek eleve kevés volt. Ritka, spec alváltozatoknál lehet ilyen probléma, hogy nem minden infó áll rendelkezésre, különösen akkor, ha két-három évtizeddel az oldás után kell - nincs jobb szó - "régészkedni".

16. honved

honved Well-Known Member

A sajtóeseményen elhangzottak szerint már hatástalanított, felrobbantásra váró tétel indult be. Hogyan? Nem tudok másra gondolni mint, hogy a begyutacsozott TNT-téglák robbantak fel először.</blockquote>

</blockquote>

Lehetséges. Több évtizedes bomba volt, lehet hogy kristályosodott az anyag benne. Ez esetben lehetséges, hogy a legkisebb mozdulatra robbant. Esetleg, lehetett benne egy rejtett, második gyújtószerkezet is még, amit nem vettek észre, ha nem ismerték alaposan a bombát.
    Egyébként passz, persze, hibázhattak is, de mit, ha már a gyújtót leszerelték ?

17. joker

joker Well-Known Member

Ha jól tudom a legtöbb katonai robbanószert simán lehet ütni-verni dobni gyújtani, nem robban be. A TNT biztosan ilyen, legalábbis frissen, régi "megromlott" robbanószernek lehetnek más tulajdonságai, de valószínűleg inkább szarabb lesz, mintsem érzékenyebb. Ha kiszerelték az eredeti gyutacsot akkor nincs más ami berobbantsa csak az amit ők tettek bele. Szerintem vagy nem szerelték ki valamelyikből és az robbant be, vagy valamitől berobbantotta a megsemmisítésnél használandó egyik gyutacs. Mindenképp szar lesz kinyomozni és sajnos ez a baleset 4 életbe került.

18. honved

honved Well-Known Member

Nem tudjuk mi volt pontosan, a sajtóanyag nyilván egy általános kommunikációs dolog ilyenkor. Feltehetően nem is fogjuk pontosan megtudni mi volt. Döbbenetes 4 fiatal katona halála.

19. 2ndt

2ndt Well-Known Member

</blockquote>

Lehetséges. Több évtizedes bomba volt, lehet hogy kristályosodott az anyag benne. Ez esetben lehetséges, hogy a legkisebb mozdulatra robbant. Esetleg, lehetett benne egy rejtett, második gyújtószerkezet is még, amit nem vettek észre, ha nem ismerték alaposan a bombát.
    Egyébként passz, persze, hibázhattak is, de mit, ha már a gyújtót leszerelték ?

</blockquote>

Koszi. Rettenetes dolog egyebkent; a tuzszereszek nagyon fontos es bator munkat vegeznek; remelem, gondoskodnak a csaladjukrol.

20. silurusglanis

silurusglanis Well-Known Member

Ahogy nézem a Ligetes sötétzöld tüntetéseken valószínűleg megtalálható.

Ezen oldal megosztása