[HUN] Katonai ruházat és kiegészitő felszerelések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

beetle_battle

New Member
2018. július 8.
1
0
1
Miért van a honvédség médiamegjelenéseiben minden fényképen (akár avatás akár egyéb rendezvény) mindenki gyakorló ruhában? Miért nincs ing és ünnepélyes nadrág cipő??
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 678
32 328
113
Csak a tisztavatáson van díszegyenruha. Mindig így volt hagyományosan. (meg ha fel akarnád vetetni az állománnyal sikítva futnának amerre látnak)
Az biztos mar a fegyvernemi saltol a hatan alt a szor mindenkinek./jo ebbe az is kozrejatszott hogy ha salat kellett kotni akkor diszlepest is kellett verni.../
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Volt múltkor ez a hozzászólás a helikopter beszerzés margójára.
Azóta számolgatom mennyibe kerülne a magyar katonákat korszerű felszereléssel ellátni?
(pl. a Virtus hoz hasonló valamivel)
Érdekes hogy nehéz adatot találni arra mennyibe is kerülnek ezek a felszerelések az egyes országoknak. Van kivétel is. pl. Ausztrália. Ők megadják hogy egy katonájuk teljes felszerelésének a klst.e 27.700 USD.
A helyzetet bonyolítja hogy nem elég csak felszerelni mondjuk 30.000 katonát, mert gondoskodni kell az elhasználódott darabok cseréjéről és megfelelő M zárolt készletet is képezni kell a felszerelésből.

Ezek után vajon mennyibe kerülne Mo.nak felszerelni mondjuk 30.000 katonát (hivatásos és önkéntes összesen), gondoskodni az elhasznált darabok pótlásáról és felépíteni mondjuk egy 100,000 db-os M zárolt készletet?
Csodák nincsenek, tételezzük fel hogy egy korszerű magyar rendszer is majdnem olyan drága mint az Ausztrál - legyen 25.000 USD / fő az alábbi bontásban:
- a ruházat ahol lehet 2015M, ahol nem ott valami jobb minőségű külföldi darab (alsónemű, bakancs, nyári öltözet, téli öltözet level I-től VII-ig) - összesen 4.000 USD / készlet,
- a málha felszerelés (hátizsákok, camelback, teheröv, hálózsák, sátorlap, célzsebek) - összesen 4.000 USD / készlet,,
- a fegyver (CZ805 valamilyen optikával és néhány praktikus tartozékkal) - összesen 4.000 USD / db
- a védelmi felszerelések (sisak, mellény, ballisztikai betététek, vegyvédelmi ruha, gázállarc, elsősegély készlet) - összesen 5.000 USD/ készlet,
- és végén de nem utolsó sorban éjjellátó és rádió - legyen valami klassz minőség mindkettő - 8.000 USD a kettő együtt
Elhasználódás, pótlás:
- ruházat - kihordás kb. két év - éves pótlás: 2.000 USD / év
- málha felszerelés - kihordás kb. öt év - éves pótlás: 800 USD / év
- védelmi felszerelések - kihordás kb. négy év - éves pótlás: 1.200 USD / év (lefele kerekítve)

A végeredmény:
- 30.000 katona egyszeri felszerelése a teljes készlettel = 750 millió USD.
- 100.000 készlet ruhából, málha felszerelésből, fegyverből, védelmi felszerelésekből (de éjjellátóból és rádióból nem!) = 1,7 milliárd USD.
Ha mindezt mondjuk egy reálisnak tűnő hét év alatt akarom elérni akkor ez évi 350 millió USD / év hét éven keresztül.
Elhasználódott darabok pótlása 30.000 katonának (4.000 USD / katona / év) = 120 millió USD /év egész addig amíg a ruházati rendszer használatban van.

Nálam ez 470 millió USD legalább hét éven keresztül. Emlékeztetőnek: a most beszerzett 20 db H145M cca. 400 millió USD volt.
A 2018-es honvédelmi költségvetés összesen cca. 1,5 milliárd USD (428 milliárd HUF) amivel sok év után először újra elérjük az 1%-os GDP arányos honvédelmi ráfordítást. Ha hirtelen felmennénk 2%-ra akkor sem lenne több a költségvetés 3,0 milliárd USD-nál…
Persze lehet hogy itt-ott le lehet csípni valamennyit az árakból, de szerintem a nagyságrendek nem nagyon fognak változni.
A fentiek sajnos szerintem azt is jelentik hogy a magyar bakáknak még nagyon sokáig be kell érniük hiányos felszereléssel vagy a segélyként kapott külföldi egyenruhákkal.
Ez csak az én számolgatásom...javítsatok ki ha tévedtem valahol.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Volt múltkor ez a hozzászólás a helikopter beszerzés margójára.
Azóta számolgatom mennyibe kerülne a magyar katonákat korszerű felszereléssel ellátni?
(pl. a Virtus hoz hasonló valamivel)
Érdekes hogy nehéz adatot találni arra mennyibe is kerülnek ezek a felszerelések az egyes országoknak. Van kivétel is. pl. Ausztrália. Ők megadják hogy egy katonájuk teljes felszerelésének a klst.e 27.700 USD.
A helyzetet bonyolítja hogy nem elég csak felszerelni mondjuk 30.000 katonát, mert gondoskodni kell az elhasználódott darabok cseréjéről és megfelelő M zárolt készletet is képezni kell a felszerelésből.

Ezek után vajon mennyibe kerülne Mo.nak felszerelni mondjuk 30.000 katonát (hivatásos és önkéntes összesen), gondoskodni az elhasznált darabok pótlásáról és felépíteni mondjuk egy 100,000 db-os M zárolt készletet?
Csodák nincsenek, tételezzük fel hogy egy korszerű magyar rendszer is majdnem olyan drága mint az Ausztrál - legyen 25.000 USD / fő az alábbi bontásban:
- a ruházat ahol lehet 2015M, ahol nem ott valami jobb minőségű külföldi darab (alsónemű, bakancs, nyári öltözet, téli öltözet level I-től VII-ig) - összesen 4.000 USD / készlet,
- a málha felszerelés (hátizsákok, camelback, teheröv, hálózsák, sátorlap, célzsebek) - összesen 4.000 USD / készlet,,
- a fegyver (CZ805 valamilyen optikával és néhány praktikus tartozékkal) - összesen 4.000 USD / db
- a védelmi felszerelések (sisak, mellény, ballisztikai betététek, vegyvédelmi ruha, gázállarc, elsősegély készlet) - összesen 5.000 USD/ készlet,
- és végén de nem utolsó sorban éjjellátó és rádió - legyen valami klassz minőség mindkettő - 8.000 USD a kettő együtt
Elhasználódás, pótlás:
- ruházat - kihordás kb. két év - éves pótlás: 2.000 USD / év
- málha felszerelés - kihordás kb. öt év - éves pótlás: 800 USD / év
- védelmi felszerelések - kihordás kb. négy év - éves pótlás: 1.200 USD / év (lefele kerekítve)

A végeredmény:
- 30.000 katona egyszeri felszerelése a teljes készlettel = 750 millió USD.
- 100.000 készlet ruhából, málha felszerelésből, fegyverből, védelmi felszerelésekből (de éjjellátóból és rádióból nem!) = 1,7 milliárd USD.
Ha mindezt mondjuk egy reálisnak tűnő hét év alatt akarom elérni akkor ez évi 350 millió USD / év hét éven keresztül.
Elhasználódott darabok pótlása 30.000 katonának (4.000 USD / katona / év) = 120 millió USD /év egész addig amíg a ruházati rendszer használatban van.

Nálam ez 470 millió USD legalább hét éven keresztül. Emlékeztetőnek: a most beszerzett 20 db H145M cca. 400 millió USD volt.
A 2018-es honvédelmi költségvetés összesen cca. 1,5 milliárd USD (428 milliárd HUF) amivel sok év után először újra elérjük az 1%-os GDP arányos honvédelmi ráfordítást. Ha hirtelen felmennénk 2%-ra akkor sem lenne több a költségvetés 3,0 milliárd USD-nál…
Persze lehet hogy itt-ott le lehet csípni valamennyit az árakból, de szerintem a nagyságrendek nem nagyon fognak változni.
A fentiek sajnos szerintem azt is jelentik hogy a magyar bakáknak még nagyon sokáig be kell érniük hiányos felszereléssel vagy a segélyként kapott külföldi egyenruhákkal.
Ez csak az én számolgatásom...javítsatok ki ha tévedtem valahol.

Nincsenek és soha nem is voltak az MH-nak segyélyként kapott egyenruhái. Amúgy ha jól emlékszem csupán a 15M ruházat 1millió forint lenne ha mindenből annyit kapna egy katona amit én személy szerint elegendőnek gondolok.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 960
113
Nem kellene tulszamlazni, aztán mindjárt fele annyi se lenne az a ruha. Csak fentről a kormere kéne koppintani pár jó helyre bebetonozodott egyénnek.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 512
15 724
113
Nem kellene tulszamlazni, aztán mindjárt fele annyi se lenne az a ruha. Csak fentről a kormere kéne koppintani pár jó helyre bebetonozodott egyénnek.
Nem csak a túlszámlázás miatt drága az ilyesmi; napi harc a megrendelőimmel: ha mi gyártunk le valamit, azt meg kell tervezni (költség meg idő). Utána alapanyagot kell rendelni (nem olyan áron kapom, mint Kína...mert ott ezer tonnákat dolgoznak fel naponta). Azt meg kell munkálni (szintén nem kínai árvákkal dolgoztatok éhbérért). Végül van egy csomó anyagmozgatás, raktározás egyebek. A kis széria nem sokkal olcsóbb, mint egy egyedi gyártás. A honvédségünk (sajna) néhány ezer darabot jelent és ez egyszerűen nem mennyiség. Én speciel állami vállalatokban gondolkodnék (olcsóbb, mint a segélyezés), esetleg értelmesebb közmunkás feltöltéssel.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Nem csak a túlszámlázás miatt drága az ilyesmi; napi harc a megrendelőimmel: ha mi gyártunk le valamit, azt meg kell tervezni (költség meg idő). Utána alapanyagot kell rendelni (nem olyan áron kapom, mint Kína...mert ott ezer tonnákat dolgoznak fel naponta). Azt meg kell munkálni (szintén nem kínai árvákkal dolgoztatok éhbérért). Végül van egy csomó anyagmozgatás, raktározás egyebek. A kis széria nem sokkal olcsóbb, mint egy egyedi gyártás. A honvédségünk (sajna) néhány ezer darabot jelent és ez egyszerűen nem mennyiség. Én speciel állami vállalatokban gondolkodnék (olcsóbb, mint a segélyezés), esetleg értelmesebb közmunkás feltöltéssel.
A 30-as években a hadi beszerzéseknél a kormány kikötötte az árban, hogy a vállalkozó 10-15% haszonkulcsal dolgozhat, emellett a honvédség szakirodái (HTI, FÜB, RMI) állami támogatást nyújtott a fejlesztésekhez. Ma meg már a 200%-os túlárazás is kistílű. Üdv a kapitalizmusban.
A közmunkát hagyjuk. A fűnyírás is nagy feladat a legtöbbnek.
Ha jól tudom a BV viszont be van vonva, ezt ki lehetne bővíteni, legalábbis a ruházat, és az egyszerűbb felszerelések gyártásánál. A rabok tudnak varrni, legalábbis megtaníthatók, tudnak müanyag kulacsot, sőt még kevlársisakot is készíteni. A minőségbiztosítást pedig összekötni egy büntetési rendszerrel. Ha pl. rendszeresen több a selejted, rosszabb a teljesítményed, kissé kitolni, vagy megvonni a jó magaviseletért járó szabadlábot, vagy épp magánkóter, tv megvonás stb. Ha jól dolgozol viszont fordítva, hamarabb szabaduljon, vagy kapjont más szabadidős lehetőséget. A többi beszállítót pedig folyamatosan ellenőrizni, megszabni azt, hogy a darabonkénti ár mennyi hasznot tartalmazhat, és minden kihágást szankcionálni. Elsőre biztos durván hangzik, de hamar beválna. Ezzel legalább a hazai beszállítások kifizethetőek lennének, a megspórolt pénz meg mehetne a külföldi tételekhez.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 960
113
Nem csak a túlszámlázás miatt drága az ilyesmi; napi harc a megrendelőimmel: ha mi gyártunk le valamit, azt meg kell tervezni (költség meg idő). Utána alapanyagot kell rendelni (nem olyan áron kapom, mint Kína...mert ott ezer tonnákat dolgoznak fel naponta). Azt meg kell munkálni (szintén nem kínai árvákkal dolgoztatok éhbérért). Végül van egy csomó anyagmozgatás, raktározás egyebek. A kis széria nem sokkal olcsóbb, mint egy egyedi gyártás. A honvédségünk (sajna) néhány ezer darabot jelent és ez egyszerűen nem mennyiség. Én speciel állami vállalatokban gondolkodnék (olcsóbb, mint a segélyezés), esetleg értelmesebb közmunkás feltöltéssel.
Ahogy tudom a HM EI varrja minimálbérért.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_ and Pal

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Az a siralmas,hogy anbyira kicsi a honvédelmi költségvetés,hogy ruhára sem futja...
Ne gyertek itt nekem azzal,hogy ennyi meg anny % mert nem ez a lényeg!A lényeg a vásárlóértéke ennek a mennyiségnek.
Egyszerűen fogalmazva túl kicsi a torta aminek a 2%-át tervezik a honvédelemre költeni így a 2% is alig alig elég valamire.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Az a siralmas,hogy anbyira kicsi a honvédelmi költségvetés,hogy ruhára sem futja...
Ne gyertek itt nekem azzal,hogy ennyi meg anny % mert nem ez a lényeg!A lényeg a vásárlóértéke ennek a mennyiségnek.
Egyszerűen fogalmazva túl kicsi a torta aminek a 2%-át tervezik a honvédelemre költeni így a 2% is alig alig elég valamire.
A torta nem kicsi, normalis ebben a regioban. A gond inkabb az, hogy meg messze a 2% (2026)... meg, hogy mindenre kell. Illetve az is, hogy nincs tapasztalat, mert megszuntettek a rendszervaltas eveiben mindent. Az M2015 kapcsan biztos vagyok benne, hogy nem a penz vagy a szandek volt a gond, hanem a tapasztalat hianya (egy tavoli rokonomek gyartanak ruhat. Na el sem tudod kepzelni milyen buktatok vannak a kepzett munkaero hianyaban, hiszen az utobbi 25 evben ki tanult varononek?). Az, hogy lassan, de folyamatosan erkezik az M2015-os pont erre utal. Valoszinuleg a kesz termekek 80%-at vissza kell dobni, mert szar lett es a kovetkezo korben is vagy 50%-ot, amig jo nem lesz.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Na kozben latom fentebb is megerosititek, hogy nincs tularazva. Mondom nem a penz a gond. (Hacsak nem az, hogy minimalnert kap aki varrja. De ha egy millio nettot ajanlasz neki havonta akkor sincs munkero erre, mert kis tulzassal, kihaltak.)
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Nincsenek és soha nem is voltak az MH-nak segyélyként kapott egyenruhái. Amúgy ha jól emlékszem csupán a 15M ruházat 1millió forint lenne ha mindenből annyit kapna egy katona amit én személy szerint elegendőnek gondolok.
Szerintem a tartalekosok angol egyenruhaival keveri, amit olyan olcson adtak nekunk az angolok, hogy hadisegelynek minosul. (Azt, hogy ilyen olcson vehettuk meg a Pesti angol nagykovet lobbizta ki nekunk. Meg kell becsulni, hogy UK vegre nekunk ad hadisegelyt, nem az ellensegeinknek ahogy szokott.)
 

senki

Active Member
2018. július 27.
303
228
43
Az egyenruhával kapcsolatosan csak azt nemértem, hogy mifenének költünk tervezésre, K+F-re vagyonokat. Már nem egy 100000 fős hadseregre megtartalékosra kell. Meg kell venni azt ami a nk-i piacon van. Tőlünk nagyobb haderők sem fejlesztgetnek(Román, Holland stb) Meg kell venni a külföldi gyártótól, aztán fel lehet cicomázni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
T

Törölt tag 1586

Guest
Szerintem a tartalekosok angol egyenruhaival keveri, amit olyan olcson adtak nekunk az angolok, hogy hadisegelynek minosul.
Nem keverés, pontosan erre gondoltam…
Az Angolok szórják ki a korábbi készleteket mert most állnak át Virtusra.
Hogy ezt a segélyt / beszerzést ki, hogyan értékeli ízlés dolga.

Az én véleményem hogy ha segélyre szorulóként viselkedsz akkor úgy is fognak bánni veled...
 
  • Tetszik
Reactions: senki

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Nem keverés, pontosan erre gondoltam…
Az Angolok szórják ki a korábbi készleteket mert most állnak át Virtusra.
Hogy ezt a segélyt / beszerzést ki, hogyan értékeli ízlés dolga.

Az én véleményem hogy ha segélyre szorulóként viselkedsz akkor úgy is fognak bánni veled...
Az en velemenyem meg az, hogy Lo orommel elfogadta a magyar hadisegelyt es legyozte Szovjetoroszorszagot...