Die 30. Mechanisierte Infanteriebrigade des ungarischen Heeres hat den Schützenpanzer Lynx erhalten und beginnt nun mit dem langen und komplexen Prozess der Integration des Fahrzeugs in ihre Strukturen.
www.hartpunkt.de
IAV 2025: A Magyar Lynx gyalogsági harcjármű program
A Magyar Honvédség 30. Gépesített Gyalogdandár megkapta a Lynx gyalogsági harcjárművet, és most kezdi meg a jármű szerkezeteibe való integrálásának hosszú és összetett folyamatát. A
folyamat néhány kihívását és sikerét megvitatták a 2025-ös Nemzetközi Páncéljárművek Konferencián (IAV), amelynek a Defense IQ házigazdája volt, és az Egyesült Királyságban, Farnborough-ban kerül sor január 21-23.
A Magyar Honvédségnél tisztként szolgáló és a rendezvényen előadást tartó előadó kifejtette, hogy 2024 kulcsfontosságú év volt a Lynx platform számára, és idén a 30. Gépesített Brigád vezető- és toronykezelő képzést, valamint műszaki képzést tartott. képzést végzett. Az előadó kiemelte, hogy a brigád korábbi felszerelései között olyan kerekes járművek is szerepeltek, mint a szovjet BTR-80. Elmondása szerint a katonák hozzászoktak a járőrözéshez és az ellenőrzőpontok felszereléséhez, „újra kellett tanulniuk a gépesített hadviselés művészetét” – mondta a magyar tiszt.
2025 végéig összesen 46 darab, a Rheinmetall által gyártott Lynx gyalogsági harcjárművet, 2030-ig pedig összesen 172 járművet kell átadni a magyar honvédségnek, amelyeket a vegyes vállalat részeként az országban gyártanak majd. a Rheinmetallal az előadó szerint. Az első helyben gyártott járművet 2024 júliusában adták át, ami azt jelzi, hogy a helyi gyártás bevezetésére vonatkozó tervek viszonylag előrehaladottak. A leendő járművek a
meglévő Lynx gyalogsági harcjármű- és parancsnoki járműváltozatokon kívül más változatokat is tartalmaznak majd: Az előadó kifejtette, lesz egy felderítő változat, egy aknavető jármű, egy célfelderítő jármű, egy Medevac változat és végül egy vezetőképző jármű is. . Magyarország a Lynx új változatának kifejlesztésén is dolgozik, amely a Rheinmetall Skyranger 30-as toronnyal van felvértezve, amelyet 2023-ban helyeztek üzembe fejlesztési szerződés keretében .
A tiszt felhívta a figyelmet arra, hogy a Rheinmetall-lal nagyon szoros együttműködés alakult ki, és a jármű magyarországi használatából származó tapasztalatok gyorsan megvalósultak. „Ez a kulcs a katonák közötti bizalom kiépítéséhez” – tette hozzá.
„A jármű és érzékelőinek digitalizálása nagyon fontos a Magyar Honvédség számára, hiszen a katona egy szenzor, és tudnia kell információt küldeni a járműnek és oda, ahol arra szükség van” – mondta az előadó.
Ez egy olyan tervezett digitális katonarendszerhez kapcsolódik, amely a Lynxet fogja használni a digitális hálózat központi csomópontjaként. „Az Elbittel azon dolgozunk, hogy bemutassuk a hardverüket, hogy gyalogságunk jelenteni tudja a célpontokat a Lynxnek, és a Lynx megtámadja az ellenséget” – tette hozzá.
A magyar tiszt a jövőre nézve kiemelte, hogy a gyalogság számára az egyik legnagyobb kihívás, hogy minél tovább a járműben maradjanak, és lehetőség szerint a járműből harcoljanak, de ameddig szükséges gyalog is. Mindehhez azonban új doktrínára és új képzési rendszerre van szükség – nehéz feladat. Ráadásul a brigád most kezdi a magyar Leopard 2A7 integrálását, ami egy teljesen új tanulási folyamatot jelent.
Lynx KF41 páncélozott személyszállító
A magyar Lynx gyalogsági harcjármű helyzetfelismerését számos modern technológia, köztük az automatikus célelérés és -követés, valamint a hő- és elektrooptikai kamerákból álló 360 fokos helyzetfelismerő rendszer erősíti. 360 fokos lézeres figyelmeztető rendszerrel és akusztikus lövésérzékelő rendszerrel is rendelkezik, amelyek mindegyike egy központi számítógépbe táplálkozik. A
jármű aszfaltozott úton eléri a 75 km/órát, terepen pedig a 70 km/órát – az előadó szerint mindkettő bevált a gyakorlatban. Hozzátette: a jármű vezetése és a használat megtanulása könnyű volt, és a magyar katonák nem találták túl nehéznek a beállítást.
A
jármű eleje és oldala 25 mm-es lőszer, hátulja 14,5 mm-es géppuska tűz ellen védett. A tervek szerint a járművet StrikeShield rendszerrel szerelik fel, amely kombinált aktív/passzív védelmi rendszert biztosít. A Lance-2 torony egy kettős övvel táplált MK 30-2/ABM 30 mm-es ágyút hordoz, 252 töltény lőszer kapacitással. A tervek szerint a
közeljövőben Spike páncéltörő rakétákat is integrálnának a toronyba, így a magyar legénység nagyobb távolságból is behatolhat erősen páncélozott célpontokba.
Nagy belső térfogatával a Lynx három legénység és egy gyalogsági csoport számára kínál helyet, legfeljebb kilenc katonával. A Magyar Honvédség közleménye szerint a jármű külső méretei is jelentősek, magassága 3,73 m, hossza 8,49 m, szélessége 3,8 m.
A 45 tonnás gyalogsági harcjárművet a Liebherr 1140 lóerős 12 hengeres Type D9612 dízelmotorja és a Renk váltója hajtja.