[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 684
32 334
113
de van mindennek az ellenkezője
exastor-mk2.jpg

mint írtam alkalmazási szándéktól függ a platform
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 684
32 334
113
Rá lehet tenni ilyen platformra.
De az NLOS-nak jó egy könnyű platform is pont azért mert nlos.
Nms 4x4 platós változata pl
nem azt írtam hogy nem jó.
azt írom hogy attól függ ki mire akarja használni. (nem elvetendő ifv re rakni pláne ha lenne rá külföldi megrendelő.) nekünk nem kellene akkora mennyiség amiért megérné integrálni. (de ha más nagymennyiségben rendelne belőlle bizony nállunk is rendszerbe kellene állítani mutatóba márha mi fejlesztenénk.) és nem lenne fölösleges. attól sem ha 4x4 en már lenne.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 790
113
Sztem ha ez komolyan érdekel minket, ne kocsmai beszélgetésből induljunk ki, hanem kérdezzük meg @milagro -t, mit mondanak a csillagok és a számmisztika. Bár nem tudom gyárra lehet-e jósolni.....
Nem akarom széttrollkodni a topikot, de egy rapid, viszont szakmailag logikusan indokolt előrejelzést kaptunk a gyár és a Lynx jövője kapcsán. Majd 2026-ban lecsekkoljuk!!!! Addig is köszönjük!!

@Nem Dr Maróth Gáspár figyelmébe is ajánlom, ha hosszú távú előrejelzéseket készítene Hr. Pappergerrel.

Szerintem Szűz (keleten ugye Macska) és Oroszlán tulajdonságkör "ötvözete" a Hiúz! Ezekkel rokonítható állat. Az égbolton is a "nagyvadak között van" a medvével (szintén Szűz analógia, hisz' ennek a jegynek a második holdháza) és oroszlánokkal egy társaságban a Hiúz csillagkép!
..
Jupiter a szerencsebolygó, ami 2026 nyarától lép be az Oroszlánba majd aztán a Szűzbe! Lehet, hogy ekkor kap majd egy nagyobb megrendelést a gyár? :rolleyes:
..
Nehéz ilyen gyorsan okosnak lenni... De most provokáltatok! :D :p
OFF
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 441
113
Spike NLOS Hiúz konténerrel,,

ez most kurvára fájt.
Nem véletlen hogy az izraeliek nem véletlen teszik óccó járműre, 4x4, tartalékosok által se használt harckocsi, és nem Leopardra, vagy Eitanra...
Segítsél már nekem drága barátom!
Hol a retekben írnak neked olyat, hogy lesz ilyen?
Eddig annyi biztos, hogy LR2 kerül a Lance 2 tornyokba.
A blog írója egy erősen HA-s szerkezetben megemlítette hogy:
Ha ezen rakéták közül rendszeresítjük valamelyiket, akkor ahhoz már lehet, hogy erre specializált Lynx változat lesz szükséges.
Mindezt azért tette, mert a torony oldalán lévő lenyitható dobozok lehetőségeit taglalta.

Az a vicces, hogy te voltál az, aki legelőször hozzászóltál egy wishfull thinkinges akadékoskodó hozzászólással ott is.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 203
113
Sokkal több elférne ATGM, ha hajókhoz hasonlóan függőlegesen lehetne indítani a páncéltörő rakétákat harcjárművekről - top attack rakétáknál még előnyös is lenne.
Az NLOS Spike rakéta átmérője 170mm - az indító legyen kb. 25x25cm, egy Lynxbe simán beférne 6x8 cella (48 rakéta, kb. 1,5x2 méteren) úgy, hogy az egész blokkot oldalra tolva marad egy "folyosó" a Lynx hátsó "kijáratához". A rakétán sem kéne sokkal több szerintem egy szoftver frissítésnél - vagy tán még az sem hiszen az NLOS Spike GPS koordinátára is indítható szóval magától is ráfordulna a cél felé vezető pályára az indítás után.
Akár az egész rakétablokkot egyben cserélhetővé lehetne tenni, mint egy tárat - aztán az üres tárakat a műszakiak hátul töltögetik az NLOS ATGM Lynx meg negyed óra alatt tárat cserélhet egy darus műszaki Lynx segítségével.
Önvédelemnek elég rá egy távvezérlésű 50-es.
Íme egy K+F ötlet a cserélhető Lynx modulhoz... :)
 
W

Wilson

Guest
Segítsél már nekem drága barátom!
Hol a retekben írnak neked olyat, hogy lesz ilyen?
Eddig annyi biztos, hogy LR2 kerül a Lance 2 tornyokba.
A blog írója egy erősen HA-s szerkezetben megemlítette hogy:

Mindezt azért tette, mert a torony oldalán lévő lenyitható dobozok lehetőségeit taglalta.

Az a vicces, hogy te voltál az, aki legelőször hozzászóltál egy wishfull thinkinges akadékoskodó hozzászólással ott is.
szzsolt81 mint Hiryu 2.0 ez nekem új információ:)...
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
Ugy nez ki hogy a 2db Spike/IFV a "standard" :

"A Lynx tavaly kiállított makettjén egyébként látható volt, hogy mindkét oldalt lehet indító, így elméletileg 4 bevetésre kész rakétával is harcba indulhat. Ugyanakkor egy exkluzív információt kaptam a gyár bokrétaünnepségén a Rheinmetall képviselőitől. A magyar gyalogsági harcjárműnek csak egy indítója lesz, két rakétával. Ez elegendő, hiszen egy szakasznál így is 8 Spike lesz betöltve. Az persze nem zárható ki, hogy páncélvadásznak rendszeresíthetünk olyan Hiúzt, amelynek mindkét oldalában ott lesz a kihajtható indítókonténer, duplikált képességgel. "
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 441
113
Ugy nez ki hogy a 2db Spike/IFV a "standard" :

"A Lynx tavaly kiállított makettjén egyébként látható volt, hogy mindkét oldalt lehet indító, így elméletileg 4 bevetésre kész rakétával is harcba indulhat. Ugyanakkor egy exkluzív információt kaptam a gyár bokrétaünnepségén a Rheinmetall képviselőitől. A magyar gyalogsági harcjárműnek csak egy indítója lesz, két rakétával. Ez elegendő, hiszen egy szakasznál így is 8 Spike lesz betöltve. Az persze nem zárható ki, hogy páncélvadásznak rendszeresíthetünk olyan Hiúzt, amelynek mindkét oldalában ott lesz a kihajtható indítókonténer, duplikált képességgel. "
Mindenhol annyi.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Az NLOS Spike rakéta átmérője 170mm - az indító legyen kb. 25x25cm, egy Lynxbe simán beférne 6x8 cella (48 rakéta, kb. 1,5x2 méteren)

Kérnék egy üzleti számítást, hogy teljesen felfegyverkezve mennyibe kerülne nálad egy ilyen gép! Vagyis körülbelül mennyiért lehetne megszámítani egy átalakított Lynx hordozó platformot, ha jól értem, járművenként két konténer, amibe lenne 48 db rakéta indító és mennyibe kerül ez a 60 km-es hatótávolságú Spike verzió és hozzá a kedves vevőnek 96 rakéta legyártva?

Piaci árral elég számolnod, nem kell ráverned az első vevőre a teljes kutatási költséget, mert vett az ország 3-5 ilyen járművet.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 480
113
Sokkal több elférne ATGM, ha hajókhoz hasonlóan függőlegesen lehetne indítani a páncéltörő rakétákat harcjárművekről - top attack rakétáknál még előnyös is lenne.
Az NLOS Spike rakéta átmérője 170mm - az indító legyen kb. 25x25cm, egy Lynxbe simán beférne 6x8 cella (48 rakéta, kb. 1,5x2 méteren) úgy, hogy az egész blokkot oldalra tolva marad egy "folyosó" a Lynx hátsó "kijáratához". A rakétán sem kéne sokkal több szerintem egy szoftver frissítésnél - vagy tán még az sem hiszen az NLOS Spike GPS koordinátára is indítható szóval magától is ráfordulna a cél felé vezető pályára az indítás után.
Akár az egész rakétablokkot egyben cserélhetővé lehetne tenni, mint egy tárat - aztán az üres tárakat a műszakiak hátul töltögetik az NLOS ATGM Lynx meg negyed óra alatt tárat cserélhet egy darus műszaki Lynx segítségével.
Önvédelemnek elég rá egy távvezérlésű 50-es.
Íme egy K+F ötlet a cserélhető Lynx modulhoz... :)

Kérnék egy üzleti számítást, hogy teljesen felfegyverkezve mennyibe kerülne nálad egy ilyen gép! Vagyis körülbelül mennyiért lehetne megszámítani egy átalakított Lynx hordozó platformot, ha jól értem, járművenként két konténer, amibe lenne 48 db rakéta indító és mennyibe kerül ez a 60 km-es hatótávolságú Spike verzió és hozzá a kedves vevőnek 96 rakéta legyártva?

Piaci árral elég számolnod, nem kell ráverned az első vevőre a teljes kutatási költséget, mert vett az ország 3-5 ilyen járművet.
Gombban add meg. :D
 
  • Vicces
Reactions: kaktusz and Venom85

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 203
113
Kérnék egy üzleti számítást, hogy teljesen felfegyverkezve mennyibe kerülne nálad egy ilyen gép! Vagyis körülbelül mennyiért lehetne megszámítani egy átalakított Lynx hordozó platformot, ha jól értem, járművenként két konténer, amibe lenne 48 db rakéta indító és mennyibe kerül ez a 60 km-es hatótávolságú Spike verzió és hozzá a kedves vevőnek 96 rakéta legyártva?

Piaci árral elég számolnod, nem kell ráverned az első vevőre a teljes kutatási költséget, mert vett az ország 3-5 ilyen járművet.
Egy teherautóra is lehetne rakni - már is olcsóbb és jó eséllyel elintéz akár egy harckocsi zászlóaljat több tíz kilométerről. Amolyan páncéltörő precíziós MRLS... :)
Itt a koncepció lenne a lényeg: függőlegesen több fér el, nem is feltétlen a platform számít. Legyen csak 4x4 rakéta és akkor egy Gidrán méretű járműre is komoly tűzerő fér el.
A koreai Spike NLOS járműre 8 rakéta megy fel.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113

Amire óvatosan próbáltak utalni a fórumtársak, hogy nem a hordozóplatform drága, hanem a Spike NLOS "irdatlan" mennyiségben.

Azaz az majdnem mindegy, hogy teherautó/Gidrán/Lynx lenne. Viszont sajnos a piszkos anyagiak miatt diverzifikálni szükséges a Spike arzenált (LR2, NLOS stb.) másfelől nem tudunk pl. minden járműre adott esetben 4 db NLOS -t rakni, mert belerokkanánk anyagilag. Kilőnek egy-két ilyen járművet és máris legatyásodtunk - és nem (csak) a Lynx ára miatt ...

A másik kérdőjel ami a cikkben is megjelenik, hogy szükséges-e külön dedikált páncéltörő egységeket üzemeltetni. Akkor pl. ezeken egy járművön lehetne 2x2 -es indító. Avagy pl. elegendő lehetne-e járművenként 1 db 2 -es indító (mondjuk mindkettő betöltve ebben az esetben jellemzően) és akkor megspórolható-e a dedikált páncéltörő egységek.

Egyébként valószínűleg nem, mert harceljárások során sem lenne feltétlenül előnyös, ha egy deszant -ot is szállító IFV -re testálnánk túl sok szerepkört illetve feladatot (pl. amik fel szoktak merülni - akár drónvadászat, "tankvadász" stb. hasonlók) ... Azaz kelleni fog ilyen is - meg olyan is ...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 203
113
Amire óvatosan próbáltak utalni a fórumtársak, hogy nem a hordozóplatform drága, hanem a Spike NLOS "irdatlan" mennyiségben.

Azaz az majdnem mindegy, hogy teherautó/Gidrán/Lynx lenne. Viszont sajnos a piszkos anyagiak miatt diverzifikálni szükséges a Spike arzenált (LR2, NLOS stb.) másfelől nem tudunk pl. minden járműre adott esetben 4 db NLOS -t rakni, mert belerokkanánk anyagilag. Kilőnek egy-két ilyen járművet és máris legatyásodtunk - és nem (csak) a Lynx ára miatt ...

A másik kérdőjel ami a cikkben is megjelenik, hogy szükséges-e külön dedikált páncéltörő egységeket üzemeltetni. Akkor pl. ezeken egy járművön lehetne 2x2 -es indító. Avagy pl. elegendő lehetne-e járművenként 1 db 2 -es indító (mondjuk mindkettő betöltve ebben az esetben jellemzően) és akkor megspórolható-e a dedikált páncéltörő egységek.

Egyébként valószínűleg nem, mert harceljárások során sem lenne feltétlenül előnyös, ha egy deszant -ot is szállító IFV -re testálnánk túl sok szerepkört illetve feladatot (pl. amik fel szoktak merülni - akár drónvadászat, "tankvadász" stb. hasonlók) ... Azaz kelleni fog ilyen is - meg olyan is ...
Jó lenne ha le tudnánk klónozni a Spike-ot mint a lengyelek és kínaiak és olcsóbban gyártani. Jó kis K+F feladat lenne és talán az évtized végére lehetne is belőle valami.
Szerintem egy Lynxre kevés a 2 Spike/jármű, mert az 1 harckocsi kilövésére elég - némi ráhagyással. A belsőtér azért elég szűk ahhoz, hogy egy utántöltésnél többet vigyen - a belső képek alapján azt sem tudom hová tennék a pót-rakétákat a 8 katona és felszerelésük mellé.
Vagy Lynxenként 2db duplaindító vagy tényleg egy dedikált páncéltörő jármű kell.
Túl drága egy járműre túl sok rakéta - ez nekem furcsa érv. IFV alapon eddig 4-6 indítós páncéltörőket láttam, amikről feltételezem, hogy belül hordoznak egy újratöltést. (Most nem a 70 kilós SPIKE NLOSra, hanem a könnyebben mozgatható LR2 vagy ER-re gondolok, amit kézzel be tudnak tölteni a kezelők)
Vagy is egy jármű így is úgyis hordoz 8-12 rakétát. A függőleges indítási ötlettel annyiban különbözne az eljárás, hogy kapásból indítható az összes, nem kell töltögetni. 12, 16 vagy hány cellás lehetne egy ilyen függőleges indító - az már más kérdés.

A legvalószínűbb szerintem, hogy egy duplaindítós ATGM képességgel rendelkeznek majd a Lynxeink - dedikált páncéltörő alakulat nélkül.
Szükség esetén besegítenek a PZH-k SMArt155 lőszerrel meg a helikopterek és drónok.
 
  • Tetszik
Reactions: szzsolt81

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Jó lenne ha le tudnánk klónozni a Spike-ot mint a lengyelek és kínaiak és olcsóbban gyártani. Jó kis K+F feladat lenne és talán az évtized végére lehetne is belőle valami.
Szerintem egy Lynxre kevés a 2 Spike/jármű, mert az 1 harckocsi kilövésére elég - némi ráhagyással. A belsőtér azért elég szűk ahhoz, hogy egy utántöltésnél többet vigyen - a belső képek alapján azt sem tudom hová tennék a pót-rakétákat a 8 katona és felszerelésük mellé.
Vagy Lynxenként 2db duplaindító vagy tényleg egy dedikált páncéltörő jármű kell.
Túl drága egy járműre túl sok rakéta - ez nekem furcsa érv. IFV alapon eddig 4-6 indítós páncéltörőket láttam, amikről feltételezem, hogy belül hordoznak egy újratöltést. (Most nem a 70 kilós SPIKE NLOSra, hanem a könnyebben mozgatható LR2 vagy ER-re gondolok, amit kézzel be tudnak tölteni a kezelők)
Vagy is egy jármű így is úgyis hordoz 8-12 rakétát. A függőleges indítási ötlettel annyiban különbözne az eljárás, hogy kapásból indítható az összes, nem kell töltögetni. 12, 16 vagy hány cellás lehetne egy ilyen függőleges indító - az már más kérdés.

A legvalószínűbb szerintem, hogy egy dupla indítós Lynx-eink lesznek - dedikált páncéltörő alakulat nélkül.
Szükség esetén besegítenek a PZH-k SMArt155 lőszerrel meg a helikopterek és drónok.

Hát, deszantot hordozó és "gyalogsági harcászkodós" IFV -n kettőnél több ATGM indítóval rendelkező variánst nem nagyon láttam még. Ezért örültem meg én is amikor a Lance 2.0 -n kétoldali 2 -es indítós változat szóba került annak idején - még ha nem is lenne mindig mindegyik betöltve.

A külön páncéltörő alegységbe szervezett dolgok azok más tészta ...
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Jó lenne ha le tudnánk klónozni a Spike-ot mint a lengyelek és kínaiak és olcsóbban gyártani. Jó kis K+F feladat lenne és talán az évtized végére lehetne is belőle valami.
Szerintem egy Lynxre kevés a 2 Spike/jármű, mert az 1 harckocsi kilövésére elég - némi ráhagyással. A belsőtér azért elég szűk ahhoz, hogy egy utántöltésnél többet vigyen - a belső képek alapján azt sem tudom hová tennék a pót-rakétákat a 8 katona és felszerelésük mellé.
Vagy Lynxenként 2db duplaindító vagy tényleg egy dedikált páncéltörő jármű kell.
Túl drága egy járműre túl sok rakéta - ez nekem furcsa érv. IFV alapon eddig 4-6 indítós páncéltörőket láttam, amikről feltételezem, hogy belül hordoznak egy újratöltést. (Most nem a 70 kilós SPIKE NLOSra, hanem a könnyebben mozgatható LR2 vagy ER-re gondolok, amit kézzel be tudnak tölteni a kezelők)
Vagy is egy jármű így is úgyis hordoz 8-12 rakétát. A függőleges indítási ötlettel annyiban különbözne az eljárás, hogy kapásból indítható az összes, nem kell töltögetni. 12, 16 vagy hány cellás lehetne egy ilyen függőleges indító - az már más kérdés.

A legvalószínűbb szerintem, hogy egy duplaindítós ATGM képességgel rendelkeznek majd a Lynxeink - dedikált páncéltörő alakulat nélkül.
Szükség esetén besegítenek a PZH-k SMArt155 lőszerrel meg a helikopterek és drónok.
Lengyelek nem klónozták. Szerződésük van. Magyar ipar pedig hidd el, közelében sincs ilyen lehetőségnek, reverse engineeringgel.....
ld Moldova: A magyar atom.