[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Jelentősen kibővítettem a magyar Wikipédia Lynx szócikkét a 3 részes Haditechnika cikksorozatot valamint az elérhető friss híreket felhasználva. Szerintem sok szemponből jobb lett, mint az angol nyelvű... :)
https://hu.wikipedia.org/wiki/Lynx_gyalogsági_harcjármű
Ha esetleg valakinek van észrevétele akkor jelezze magánban!
(Pár elírásról tudok, azok javítva lesznek.)
Közvetve tartozik a Lynxhez, ugyan de a Spike rakéta is megkapta a saját Wikipédia oldalát:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Spike
Ezzel kapcsolatban is várom az észrevételeket. :)

A 'Páncélzat és fegyverzet' rovatban az MSSA és a három lehetséges opció hiányzik - 'vagy' logikai kapcsolóval.

A Lynx -nél egy elírás: Sebesült szallító - "szállító"

A 'Fegyverzet' szekció végén: "(Példaként az RM egy felderítő drónt említ.)". Ezek ugye a 'Loitering munition' kategória. Én speciel ezt "cirkáló drón" -ként szoktam aposztrofálni - de nem ez a lényeg, hanem hogy itt ugye ezek a felderítés mellett mint egyfajta öngyilkos dónokként képesek célleküzdésre is. Egyébként már most két típus van integrálva - OMFV tenderre: Raytheon, a minden másra Rheinmetall. Ez két különböző típus - voltak is pedzegetve korábban.

A "Jövőbeli üzemeltetők" szekcióban Magyarországnál a 218 db volt emlegetve. Itt nem tudom lehet érdemes lenne megemlíteni, hogy a Skyranger 30 -as verziók azok plussz mennyiségként fog manifesztálódni ...


A Spike -os szócikknél. A címbe esetleg zárójelesen be lehetne írni: "Páncéltörő irányított rakéta".

Az NLOS -nál esetleg meg lehetne említeni, hogy ez "Non Line Of Sight". Esetleg, hogy ez mit jelent és miért előny stb. Egyébként a Spike verziókat sorba lehetne rakni. Itt lehetne szemléltető kép is - pl. az alábbi kettő közül az egyik akár (az alsó informatívabb és a méretek is jobban összehasonlíthatóak).

Általánosságban az angol szócikk alapján fejleszteném tovább a tartalom terén amennyiben van kapacitás.

42617344_297419930858620_3887321551820816384_n.jpg


Spike.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Jó kis tömegspórolás!
Ami ennél a dagadt macskánál nagyon fontos!
Háát meg nagyjából 2x annyi futásteljesítmény van a gumihevederben, mint a fém láncban. Emellett csendesebb is, plusz ugye még a tömeg is...
Nagyon kíváncsi leszek, hogy mire jutnak a teszteléssel. Mert ha nem szakad szarrá 2 hét alatt, akkor gondolom, hogy hozzánk is ezek fognak felkerülni.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 643
113
Háát meg nagyjából 2x annyi futásteljesítmény van a gumihevederben, mint a fém láncban. Emellett csendesebb is, plusz ugye még a tömeg is...
Nagyon kíváncsi leszek, hogy mire jutnak a teszteléssel. Mert ha nem szakad szarrá 2 hét alatt, akkor gondolom, hogy hozzánk is ezek fognak felkerülni.
A koreaiak itt is tudnák ezt gyártani? Van gumigyár uk.
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 019
2 445
113
Itt részletesebben..
Megoldották hogy igény szerint lehet működtetni CRT (Composite Rubber Track) "gumi" lánctalppal vagy hagyományos acél lánctalppal is.
Szerintem ez egy nagyon fontos innováció!
https://www.armyrecognition.com/def..._track_on_lynx_infantry_fighting_vehicle.html
A javíthatóságáról van infó?
Ha az acél láctalpnál valami oknál fogva eltörik egy szem, akkor pótolni lehet. De mi van akkor, ha a gumi lánctalp szakad el? Az egész kuka?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
A koreaiak itt is tudnák ezt gyártani? Van gumigyár uk.
Háát ez azért nem ilyen egyszerű.
Nincs sok olyan cég, ami ilyennel fogallalkozik. Úgy emlékszem a Redback is Soucy hevedereket használ.
Az a gond, hogy itt azért eléggé a határon vannak ezek a hevederek.
Ha gyárt más is ilyen hevedert, az még nem jelenti azt, hogy ekkora terhelési kategóriában is van nekik.
A Soucy meg gondolom komolyan vigyáz a know-how-ra.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
A javíthatóságáról van infó?
Ha az acél láctalpnál valami oknál fogva eltörik egy szem, akkor pótolni lehet. De mi van akkor, ha a gumi lánctalp szakad el? Az egész kuka?
Az legújabb fejleszt3seknél a heveder is darabokból áll össze. Csak nagyobbakból.
Emiatt a javítása is egyszerűbb, mint egy láncnak.
 
  • Tetszik
Reactions: beat

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Nem bírták a ketyegést

Lehet mert állítólag az RM végső ajánlatában is szerepelt a CRT.
Nagy játékosok ezek a Soucy-nál, ők már a tender eredményétől függetlenül nyertek, ha az ausztrálok kérik a gumitalpat. :)

Háát meg nagyjából 2x annyi futásteljesítmény van a gumihevederben, mint a fém láncban. Emellett csendesebb is, plusz ugye még a tömeg is...
Nagyon kíváncsi leszek, hogy mire jutnak a teszteléssel. Mert ha nem szakad szarrá 2 hét alatt, akkor gondolom, hogy hozzánk is ezek fognak felkerülni.

És a vibráció is alacsonyabb, ami az elektronika élettartalmára van jótékony hatással.

A koreaiak itt is tudnák ezt gyártani? Van gumigyár uk.

A Soucy International kanadai székhelyű cég, ha jól tudom. Csak a Hanwha-val társultak a tenderre, nem a koreaiak gyártják...
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 643
113
Háát ez azért nem ilyen egyszerű.
Nincs sok olyan cég, ami ilyennel fogallalkozik. Úgy emlékszem a Redback is Soucy hevedereket használ.
Az a gond, hogy itt azért eléggé a határon vannak ezek a hevederek.
Ha gyárt más is ilyen hevedert, az még nem jelenti azt, hogy ekkora terhelési kategóriában is van nekik.
A Soucy meg gondolom komolyan vigyáz a know-how-ra.
De most örültünk megint össze a koreai törzsfőnök kel múlt héten? Akkor találgatták mit hozhat hát talán ezt? Ez jó lenne a leopardhoz is vagy az a súly sok?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 198
113
A Lynx KF41 hez a britek gyártják az acél lánctalpakat.
A súlyát nem írják de szerény becslésem szerint olyan 1200-1500 kg körül lehet 1 db acél lánctalp, magyarán gumi lánctalp használatával a súly megtakarítás is kb. ennyi lehet...
De a súly megtakarításon kívül van (lehet) még pár előnye a CRT nek..
A HT szerint egy lánctalp másfél tonna.
Egy jelenlegi lánctalp gumitalpai 4000km-t bírnak.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Aham... A videón látható, ahogy ideiglenesen "megstoppolnak" egy lánctalpat.
A lenti ábra szerint működhet a javítás teljesen szakad lánctalp esetén is.
Össze kell húzni a szakad végeket "track puller" készülékkel, és mehet fel a póttag.
Persze ez csak ideiglenes javítás...
Utána valahol hátul kap egy új gumit.
aa.jpg
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Csak gondolom a guminak van egy naptári élettartama, aztán elérik.
Az acél meg kb. az idők végezetéig eláll a raktárban.
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan
K

kamm

Guest
A 'Páncélzat és fegyverzet' rovatban az MSSA és a három lehetséges opció hiányzik - 'vagy' logikai kapcsolóval.

A Lynx -nél egy elírás: Sebesült szallító - "szállító"

A 'Fegyverzet' szekció végén: "(Példaként az RM egy felderítő drónt említ.)". Ezek ugye a 'Loitering munition' kategória. Én speciel ezt "cirkáló drón" -ként szoktam aposztrofálni - de nem ez a lényeg, hanem hogy itt ugye ezek a felderítés mellett mint egyfajta öngyilkos dónokként képesek célleküzdésre is. Egyébként már most két típus van integrálva - OMFV tenderre: Raytheon, a minden másra Rheinmetall. Ez két különböző típus - voltak is pedzegetve korábban.

A "Jövőbeli üzemeltetők" szekcióban Magyarországnál a 218 db volt emlegetve. Itt nem tudom lehet érdemes lenne megemlíteni, hogy a Skyranger 30 -as verziók azok plussz mennyiségként fog manifesztálódni ...


A Spike -os szócikknél. A címbe esetleg zárójelesen be lehetne írni: "Páncéltörő irányított rakéta".

Az NLOS -nál esetleg meg lehetne említeni, hogy ez "Non Line Of Sight". Esetleg, hogy ez mit jelent és miért előny stb. Egyébként a Spike verziókat sorba lehetne rakni. Itt lehetne szemléltető kép is - pl. az alábbi kettő közül az egyik akár (az alsó informatívabb és a méretek is jobban összehasonlíthatóak).

Általánosságban az angol szócikk alapján fejleszteném tovább a tartalom terén amennyiben van kapacitás.

42617344_297419930858620_3887321551820816384_n.jpg


Spike.jpg
Az angolt is osszebarmoljak folyamatosan. En anno probalkoztam a hazai vonatkozású bekezdessel, de mindig van valami broken English szerencsetlen, aki beleorbakol, mert qrvara meg van győződve, hogy qrvara jol tud angolul (csak eppen valojaban ugy hangzik, mint egy orosz turista.)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 198
113
Nézegetem a kanadai Soucy weboldalát és brossúráját azt is mondják hogy STANAG-3 szintig aknaállóak a lánctalpaik vagyis simán áthajt egy 8 kilós aknán és vígan gördül tovább. Súly meg takarítás kb.50%, akár 70%-kevesebb vibráció, kevesebb zaj és akár 30%-os üzemanyag megtakarítás. 80%kevesebb karbantartási munka...
Ha fele igaz, már akkor megérheti erre átállni, bár a weblapon egyelőre 42 tonnának írják max tömeget - a Lynx ennél jóval közelebb lesz az 50 tonnához. A HT cikksorozat szerint totál feltöltölve, katonákkal mindennel a harci tömeg 49 tonna lesz...

Remélem a jövőre érkező Lynxeink egy része ilyet kap ás akkor lehet nyúzni, tesztelni, összevetni a hagyományossal....
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 198
113
Az angolt is osszebarmoljak folyamatosan. En anno probalkoztam a hazai vonatkozású bekezdessel, de mindig van valami broken English szerencsetlen, aki beleorbakol, mert qrvara meg van győződve, hogy qrvara jol tud angolul (csak eppen valojaban ugy hangzik, mint egy orosz turista.)
Szerinted "összebarmoltam" a magyar szócikket??? o_O
Ami azelőt kb. 8 sorból állt...?!?
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Az angolt is osszebarmoljak folyamatosan. En anno probalkoztam a hazai vonatkozású bekezdessel, de mindig van valami broken English szerencsetlen, aki beleorbakol, mert qrvara meg van győződve, hogy qrvara jol tud angolul (csak eppen valojaban ugy hangzik, mint egy orosz turista.)

Én sose tudtam az angolt szerkeszteni.
A magyarban is hiába dolgoztam, mert a hivatkozott dolgokat sem fogadták el, helyette maradtak a fantazmagóriák, amire semmi hivatkozás nem volt.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 643
113
Nézegetem a kanadai Soucy weboldalát és brossúráját azt is mondják hogy STANAG-3 szintig aknaállóak a lánctalpaik vagyis simán áthajt egy 8 kilós aknán és vígan gördül tovább. Súly meg takarítás kb.50%, akár 70%-kevesebb vibráció, kevesebb zaj és akár 30%-os üzemanyag megtakarítás. 80%kevesebb karbantartási munka...
Ha fele igaz, már akkor megérheti erre átállni, bár a weblapon egyelőre 42 tonnának írják max tömeget - a Lynx ennél jóval közelebb lesz az 50 tonnához. A HT cikksorozat szerint totál feltöltölve, katonákkal mindennel a harci tömeg 49 tonna lesz...

Remélem a jövőre érkező Lynxeink egy része ilyet kap ás akkor lehet nyúzni, tesztelni, összevetni a hagyományossal....
Ha ez lesz akkor már csak 47,5t!:)
 
  • Vicces
Reactions: Aladeen