[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 536
8 821
113
Bocsánat, évék óta csak olvasó vagyok.
Annyit kérdeznék, hogy egy-két romboló puskával felszerelt katona (akár a 8-9 főből is aki hátul ül) nem okozna nagyobb problematikát az optikákban meg úgy bármiben ami kívül van és nem védi túl sok pácél? (Mint mondjuk az olajfesték és vagy paintball lövedék)
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
Abdulnak nem nagyon van rombolópuskája. Egyéb helyzetben a rombolópuskával szerintem nem a szenzorral mennek, elég kicsi cél, sokat kell kiszedni, hogy hatása legyen, mire mindent sikerülne eltalálni, rég felfedted magad. Nem életszerű.
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 536
8 821
113
Abdulnak nem nagyon van rombolópuskája. Egyéb helyzetben a rombolópuskával szerintem nem a szenzorral mennek, elég kicsi cél, sokat kell kiszedni, hogy hatása legyen, mire mindent sikerülne eltalálni, rég felfedted magad. Nem életszerű.
Igen. Végül is tényleg sok apróság van.
De nem is igazán a gerillákra és terroristákra értettem, mert tényleg honnan lenne nekik olyan, hanem azokra akik majdan a Hiúzban üldögélnek.
De köszönöm.
Jogos.
 

ibanez de bobadilla

Well-Known Member
2019. szeptember 5.
856
2 692
93
Abdulnak nem nagyon van rombolópuskája. Egyéb helyzetben a rombolópuskával szerintem nem a szenzorral mennek, elég kicsi cél, sokat kell kiszedni, hogy hatása legyen, mire mindent sikerülne eltalálni, rég felfedted magad. Nem életszerű.
ha jól látom, van az érzékelők előtt is egy lemez. csukva van a bazár, ha nem akarunk nézelődni.
 
W

Wilson

Guest
Bocsánat, évék óta csak olvasó vagyok.
Annyit kérdeznék, hogy egy-két romboló puskával felszerelt katona (akár a 8-9 főből is aki hátul ül) nem okozna nagyobb problematikát az optikákban meg úgy bármiben ami kívül van és nem védi túl sok pácél? (Mint mondjuk az olajfesték és vagy paintball lövedék)

Az első lövés után a Lynx rendszere detektálja a lövést és utána beizzítják a 30mm g.á-t.
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 536
8 821
113
A rombolópuskával sok "baj" van. Azon kívül, hogy nehéz, kényelmetlen, a lőszer kiszabat is nehéz, kell a fedez téged meg komoly letámasztás nélkül felejtsd el, hogy bármit csinálsz - igazából az, hogy ez nem mesterlövész puska. Ez fontos. Amikor hallod, hogy embert pl. a SAS ennyi meg annyi km -ről kilőtt, akkor biztos lehetsz, hogy azt nem .50 -essel tették mondjuk.

A rombolópuska a nevéhez is illően - egyébként akkora távolságra se feltétlenül kell ellövöldözni, mint a mesterlövész puskákkal - pontosság tekintetében elég a jóval kisebb képesség. Pl. kevesebb távolságról elég, ha eltalálsz egy teherautó vagy egyéb nemigazán páncélozott dolog motorházát ilyesmit. Namost itt ilyet szenzorokat kikapdosni - nagy távolságról - mission impossible. Pláne "kicsit" mozog is a gép, akkor ...

Én arra lennék kíváncsi, hogy mondjuk egy 40 mm -es AGV (FLW-200 RC állványra is felmegy) amivel 2 km -re is eltudsz lövöldözni az tud-e kárt tenni ezekben? Amennyiben igen, akkor adott esetben, ha van ilyen, akkor azzal is érdemes lehet megszórni.

Amin gondolkodtam (RM -nek van ilyen koncepciója, hogy pl. drónt amennyiben nem akarod lelőni, akkor lézerrel - beállítás alapján - csak vakítja - meg persze jam -elni is tudja, de ez utóbbi nem érdekes most), hogy akár kis erejű lézerrel toronyra irányítva (nyilván nem nagy távolságról van szó) . Ugye a videóban amit többször is hoztam ott volt repülő drón és amint látókörbe ért automatikusan "kezelői interakció" sem kellett beállítás alapján csak a szabad szemmel nem látható tartományú kisenergiájú lézerrel ráált a kamerájára. Párhuzamosan mutatták mit lát a drón - kb. nullát. A CCD -t nem teszi tönkre - tehát, ha abbahagyod, akkor újra lát. Aztán, ha a beállított távolságnál közelebb jön, akkor meg ledurrantotta az égről (persze beállítás alapján kezdhette volna ezzel is). Simán követte a repülő drónt ...

Namost esetleg harcjárműre is lehetne applikálni ilyen kiserejű cuccot. Nem kell az összes őrzőkelőt elkapni - csak az egy vagy két fő szenzorcsoportot.






(bocs, saját :D)

4c3c6252d6bc75a6cb06d4279ec32ddb.jpg
Köszi az összefoglalót. (y)
Direkt nem mesterlövész fegyvert írtam. A romboláson van/volt a hangsúly.
Onnan indult ki bennem ez az egész, hogy a youtube-on nézelődve a Lynx-et beírva felhozta a táras romboló puskát is.
Azzal valszeg be lehet csüccsenni hátra.
Azzal is tisztában vagyok, hogy marha nagy valószínűséggel az első lövéssel fel is fedi magát lövész.
Igazság szerint csak arra lettem volna kíváncsi, hogy mennyi kárt tenne a tornyon lévő érzékelőkben és bármiben ami a tornyon kívül van, hiába van pl nyitva-csukva az optika előtt a centis acél lemez, vagy ködgránát vető, netán páncéltörő rakéta. (nem a 10 forintos nagyságú érzékelőkre, kamerákra gondolok)
De Igazad van, megértettem.
Még egyszer kösz!
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Urak! Lenne egy-két kérdésem, remélem lesz valaki hozzáértő. Elhangzott itt, hogy a közepes dandárban is pld: Boxert, hát szerintem az 99%,hogy ha veszünk 8x8-az Boxer lesz, s hogy a közvéleménynek el lehessen adni; összerszerelő üzem: Pécs vagy Miskolc. Tudom, az utóbbi, felebarátaimhoz túl közel van. A másik: gondolom a CRV változata lenne a közepes dandárban, de egyáltalán nem tudom, hogy IFV vagy APC változat. A litvánok 461 millió euróért vettek 81 db-ot, hát szerintem nekünk a duplája kezdetnek megtenné.És a leendő könnyű dandárban mik lennének? 4x4-ek vagy 6x6-ak? Remélem, valaki felvilágosít e téren. Előre is köszönöm! :):):)
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
De nem is igazán a gerillákra és terroristákra értettem, mert tényleg honnan lenne nekik olyan, hanem azokra akik majdan a Hiúzban üldögélnek.


Felkészült ellenfél ellen 1 lövésed van. A jobbak 5 fokos tartományban és 10 százalékos hibahatárral a távolságodat is megmutatják.
ASLS (Rheinmetal cumó)
ASLS_1.jpg

Pilar 5
NIMR_has_demonstrated_Ajban_440A_armored_vehicle_in_Lithuania_925_002.jpg

Boomerang
boomerang-iii-image.jpg

AMMS
V-AMMS_2.jpg

P10508861-1024x768.jpg


Az utóbbi időben terjednek az ilyen jellegű elektro-optikai rendszerek is. Ezek előnye, hogy akár az első lövés előtt is felderíthető velük egy sima távcső is.
SLD 500
250px-Optics_and_sniper_detection_laser_system_SLD_500_-_CILAS.jpg
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Na ez pont az, amit a HTKA megvehetne és jöhetne belőle egy alapos bemutató, amelyet utána égen-földön idéznének...

Akkor már miért nem a letölthető PDF -et? Jóval olcsóbb ...

https://www.mittler-report-shop.de/product_info.php?products_id=879

Úgy egyébként nem fontossági sorrendben - csak egy két érdekességet kiragadtam a leírásból?

- SEOSS 2 / MSSA . Na ez mit takarhat - miben jobb, mint az eddigi generáció? Az ausztrál Boxer CRV -be is a "sima" verzió van, pedig az egy nagyon durva felderítő konfigos jármű ... (mellesleg repülő és külön lánctalpas drón integrációval is amit tud eregetni). Még a végén lehet lesz AR-szemüveges (Augmented reality) integráció is ... :) Igazából nem túrtam végig a teljes Rheinmetall web oldalt, de a "helyén" csak a sima SEOSS van egyelőre. Majd rá kéne keresni mi ez ...

Az alábbi kettő inkább az "aknavetőt az IFV -re" témakör rajongóinak.

- kézzel tölthető 120 mm Ragnarok integráció. Gondolom egyes járműveken jelenhet meg opciós elemként ...
- automata Patria Nemo 120 mm integráció. Ez meg a zl. támogató aknavetős alegységhez kerülhetnek ilyen konfigos Lynx -ek ...

Köszi az összefoglalót. (y)
Direkt nem mesterlövész fegyvert írtam. A romboláson van/volt a hangsúly.
Onnan indult ki bennem ez az egész, hogy a youtube-on nézelődve a Lynx-et beírva felhozta a táras romboló puskát is.
Azzal valszeg be lehet csüccsenni hátra.
Azzal is tisztában vagyok, hogy marha nagy valószínűséggel az első lövéssel fel is fedi magát lövész.
Igazság szerint csak arra lettem volna kíváncsi, hogy mennyi kárt tenne a tornyon lévő érzékelőkben és bármiben ami a tornyon kívül van, hiába van pl nyitva-csukva az optika előtt a centis acél lemez, vagy ködgránát vető, netán páncéltörő rakéta. (nem a 10 forintos nagyságú érzékelőkre, kamerákra gondolok)
De Igazad van, megértettem.
Még egyszer kösz!

A SEOSS is Stanag 2 - azaz bármi ami "bonyolultabb", mint 7.62, attól "vérezni fog" ... Mondjuk az egyik szenzorcsoportot (a függetlenül forgathatót) be tudod süllyeszteni a torony páncélzata alá - ezt elég harchelyzetben kitolni ... Talán, ha "szerencsés" találat, akkor megúszhatja (szögből/messziről - pont nem fontos szenzort ver szét stb.). Azért, ha kicsit is mozog a torony vagy a jármű, akkor már a lottó 5 -ös kategóriája, hogy rombolópuskával mondjuk 500 méterről ekkora méretű (és mozgó) célt eltalálj. Kb. minden mással több értelme lenne rámenni ...

Urak! Lenne egy-két kérdésem, remélem lesz valaki hozzáértő. Elhangzott itt, hogy a közepes dandárban is pld: Boxert, hát szerintem az 99%,hogy ha veszünk 8x8-az Boxer lesz, s hogy a közvéleménynek el lehessen adni; összerszerelő üzem: Pécs vagy Miskolc. Tudom, az utóbbi, felebarátaimhoz túl közel van. A másik: gondolom a CRV változata lenne a közepes dandárban, de egyáltalán nem tudom, hogy IFV vagy APC változat. A litvánok 461 millió euróért vettek 81 db-ot, hát szerintem nekünk a duplája kezdetnek megtenné.És a leendő könnyű dandárban mik lennének? 4x4-ek vagy 6x6-ak? Remélem, valaki felvilágosít e téren. Előre is köszönöm! :):):)

Könnyű dandár egyelőre nem lesz. El lett vetve.

Van a KMD - azok "külön állatfaj" ...

A nehéz- és közepes dandárban elképzelhető, hogy a "súlyponti" járművek elsöprő része láncos lesz Leo 2, Lynx alapokon. Ide Boxer -t keverni nem biztos, hogy érdemes lenne.

Személy szerint a Z2026 után, ha lesz pénz- és akarat mondjuk még egy dandárra valamikor 2030 vagy az után, akkor egy színtisztán Boxer -es dandárt hoznék létre. Ez nem nehéz- vagy közepes lenne (ez is "erőltetett" kissé), hanem: Gyorsreagálású . Ez nem azt jelentené, hogy úgy mint a légimozgékonyságúak vagy ejé -sek - az más. Ezt a tervezett brit modell alapján. Mivel a létező minden Boxer alapon lenne - a jármű igénye tetemes lenne a dolognak, de cserében nagyon ütőképes ... Alábbi linken írtam erről pár dolgot, a lehetséges változatokkal kapcsolatban pedig az az alatti képet ajánlom.

P.S.: A gyártást nem vinném messzire a Lynx -étől. Sajnos a hatalmas épített városi környezetes, meg műutas és off-road tesztpálya hatalmas előny. Itt ugye autonóm vezetési rendszereket is fejleszteni fognak - civil cumókat is. Bár ...

https://forum.htka.hu/threads/a-magyar-haderő-lehetséges-fejlesztési-irányai.499/page-4017#post-738745

boxer-variants.png
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 868
91 382
113
Urak! Lenne egy-két kérdésem, remélem lesz valaki hozzáértő. Elhangzott itt, hogy a közepes dandárban is pld: Boxert, hát szerintem az 99%,hogy ha veszünk 8x8-az Boxer lesz, s hogy a közvéleménynek el lehessen adni; összerszerelő üzem: Pécs vagy Miskolc. Tudom, az utóbbi, felebarátaimhoz túl közel van. A másik: gondolom a CRV változata lenne a közepes dandárban, de egyáltalán nem tudom, hogy IFV vagy APC változat. A litvánok 461 millió euróért vettek 81 db-ot, hát szerintem nekünk a duplája kezdetnek megtenné.
Ha Boxer lesz, és esetleg vmi barkács munkát kapunk, mivel ugyanúgy RM, a zalaegerszegi gyár kézenfekvő. Nekem nagy meglepetés lenne, ha újabb gyár ráadásul ilyen messze települne.
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 536
8 821
113
Felkészült ellenfél ellen 1 lövésed van. A jobbak 5 fokos tartományban és 10 százalékos hibahatárral a távolságodat is megmutatják.
ASLS (Rheinmetal cumó)
ASLS_1.jpg

Pilar 5
NIMR_has_demonstrated_Ajban_440A_armored_vehicle_in_Lithuania_925_002.jpg

Boomerang
boomerang-iii-image.jpg

AMMS
V-AMMS_2.jpg

P10508861-1024x768.jpg


Az utóbbi időben terjednek az ilyen jellegű elektro-optikai rendszerek is. Ezek előnye, hogy akár az első lövés előtt is felderíthető velük egy sima távcső is.
SLD 500
250px-Optics_and_sniper_detection_laser_system_SLD_500_-_CILAS.jpg
Príma!
Köszönöm!
Megjegyzem!
(és okával utána is olvasok)
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 580
8 186
113
Akkor már miért nem a letölthető PDF -et? Jóval olcsóbb ...

https://www.mittler-report-shop.de/product_info.php?products_id=879

Úgy egyébként nem fontossági sorrendben - csak egy két érdekességet kiragadtam a leírásból?

- SEOSS 2 / MSSA . Na ez mit takarhat - miben jobb, mint az eddigi generáció? Az ausztrál Boxer CRV -be is a "sima" verzió van, pedig az egy nagyon durva felderítő konfigos jármű ... (mellesleg repülő és külön lánctalpas drón integrációval is amit tud eregetni). Még a végén lehet lesz AR-szemüveges (Augmented reality) integráció is ... :) Igazából nem túrtam végig a teljes Rheinmetall web oldalt, de a "helyén" csak a sima SEOSS van egyelőre. Majd rá kéne keresni mi ez ...

Az alábbi kettő inkább az "aknavetőt az IFV -re" témakör rajongóinak.

- kézzel tölthető 120 mm Ragnarok integráció. Gondolom egyes járműveken jelenhet meg opciós elemként ...
- automata Patria Nemo 120 mm integráció. Ez meg a zl. támogató aknavetős alegységhez kerülhetnek ilyen konfigos Lynx -ek ...



A SEOSS is Stanag 2 - azaz bármi ami "bonyolultabb", mint 7.62, attól "vérezni fog" ... Mondjuk az egyik szenzorcsoportot (a függetlenül forgathatót) be tudod süllyeszteni a torony páncélzata alá - ezt elég harchelyzetben kitolni ... Talán, ha "szerencsés" találat, akkor megúszhatja (szögből/messziről - pont nem fontos szenzort ver szét stb.). Azért, ha kicsit is mozog a torony vagy a jármű, akkor már a lottó 5 -ös kategóriája, hogy rombolópuskával mondjuk 500 méterről ekkora méretű (és mozgó) célt eltalálj. Kb. minden mással több értelme lenne rámenni ...



Könnyű dandár egyelőre nem lesz. El lett vetve.

Van a KMD - azok "külön állatfaj" ...

A nehéz- és közepes dandárban elképzelhető, hogy a "súlyponti" járművek elsöprő része láncos lesz Leo 2, Lynx alapokon. Ide Boxer -t keverni nem biztos, hogy érdemes lenne.

Személy szerint a Z2026 után, ha lesz pénz- és akarat mondjuk még egy dandárra valamikor 2030 vagy az után, akkor egy színtisztán Boxer -es dandárt hoznék létre. Ez nem nehéz- vagy közepes lenne (ez is "erőltetett" kissé), hanem: Gyorsreagálású . Ez nem azt jelentené, hogy úgy mint a légimozgékonyságúak vagy ejé -sek - az más. Ezt a tervezett brit modell alapján. Mivel a létező minden Boxer alapon lenne - a jármű igénye tetemes lenne a dolognak, de cserében nagyon ütőképes ... Alábbi linken írtam erről pár dolgot, a lehetséges változatokkal kapcsolatban pedig az az alatti képet ajánlom.

P.S.: A gyártást nem vinném messzire a Lynx -étől. Sajnos a hatalmas épített városi környezetes, meg műutas és off-road tesztpálya hatalmas előny. Itt ugye autonóm vezetési rendszereket is fejleszteni fognak - civil cumókat is. Bár ...

https://forum.htka.hu/threads/a-magyar-haderő-lehetséges-fejlesztési-irányai.499/page-4017#post-738745

boxer-variants.png
Elvetették a könnyűdandárt? Mikor? Miért?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz