[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ibanez de bobadilla

Well-Known Member
2019. szeptember 5.
856
2 691
93
Jó lenne, ha a szakmai topikokban nem kéne ezt olvasnom, sokakkal együtt azért olvasom a fórumot, mert az eszközök, a haderőnk fejlesztése érdekel.
Nem vagyok boldog, amikor percekig az ilyen hozzászólásokat kell pörgetni, hogy valami érdemi hozzászólásig jussak, nincs sajnos annyi felesleges időm.

Azt még megértem, ha néha a haderőfejlesztés topiknál becsúszik a belpol - biztpol, de legalább az egyes eszközöknél ne kezdjétek kérlek.

Köszi.
bocs, igazad van, a lynx tényleg többet érdemel annál, mintsem hogy ezzel a [öncensored] összevadaizzuk.
és örülök hogy nem a komment igazságtartalmával van problémád. ;)
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
A katonák mindig panaszkodnak, főleg a lövészkatonák ha valami nem tetszik egymás közt. De eddig arra sem a tisztek (elsősorban őket kérdeztem mert a fiatalabbját ismerem személyesen) sem a legénység (ott is van ismerős) de nem mondták, hogy nem effektív a minta. A sztori tényleg vicces mondjuk ami van hozzá. Nem értem egyébként miért ebbe az irányba mentek amikor tavaly készült egy tanulmány, hogy milyen szín kéne és ott egy pasztellesebb zöldet jelöltek (adaptive green néven fut ) ami természetes álcával mindegyik évszakban jól álcázhatóvá tette volna a gépeket természetes álcával kiegészítve.

Eddig minden háttér esetében látványosan nem jó, de persze el lehet képzelni olyan környezetet, ahol működik. Az alakmásító hatása egyébként nagyon jó, szóval nem annyira gáz, min amennyire vidám. :rolleyes:
A kosz majd segít, mire kijutnak a gyaktérre. De az MH-nak szüksége lenne egy minden szempontból védhető, értékteremtő álcázófestés mintára. Leopardra. Pzh-ra, Lynxre, minden szárazföldi eszközön legyen egységes magyar minta. És az ne ez legyen.
Tudnál adni forrást, RAL kódot erre az adaptíve greenre?
 
K

kamm

Guest
Urak! Lenne egy-két kérdésem, remélem lesz valaki hozzáértő. Elhangzott itt, hogy a közepes dandárban is pld: Boxert, hát szerintem az 99%,hogy ha veszünk 8x8-az Boxer lesz, s hogy a közvéleménynek el lehessen adni; összerszerelő üzem: Pécs vagy Miskolc. Tudom, az utóbbi, felebarátaimhoz túl közel van. A másik: gondolom a CRV változata lenne a közepes dandárban, de egyáltalán nem tudom, hogy IFV vagy APC változat. A litvánok 461 millió euróért vettek 81 db-ot, hát szerintem nekünk a duplája kezdetnek megtenné.És a leendő könnyű dandárban mik lennének? 4x4-ek vagy 6x6-ak? Remélem, valaki felvilágosít e téren. Előre is köszönöm! :):):)

Kevesebb biztosan nem jon, mint Lynxbol, inkabb 2x annyi, de ez szerintem a lista vege fele van, az mar eldolni latszik, hogy a 80Ak marad meg par evig
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Köszi, én mondjuk ezek közül 3 varriációt kizártnak tartom, hogy veszünk: a 155-ös, mert szerintem egy Manon olcsóbb lehet, a mentőváltozatok, szerintem a Yalcin-ból lesz, meg a sorozatvető. Szerintem, ha lesz az is csak teherautó, az is csak Manon vagy miegymás. Meg még a hídvetőben sem vagyok biztos, hogy gumisban lesz nekünk. Van választék bőven, csak lóvé legyen. A másik kedvencemet a Patriat, már szinte kizártnak tartom, még esetlegesen a Rozsomak , ha valamelyik idehozna egy összeszerelő üzemet, de hát a finn testvérekkel sem tartjuk a kapcsolatot, vagy pedig jól titkolják.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 512
72 513
113
  • Tetszik
Reactions: endre

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Kevesebb biztosan nem jon, mint Lynxbol, inkabb 2x annyi, de ez szerintem a lista vege fele van, az mar eldolni latszik, hogy a 80Ak marad meg par evig
Hát szomoru vagyok hogy 80-a maradnak még persze még fűggö lévö beszerzés szálitó gépek min 500 milla de lehet hogy 26-ig lesz 2x 44db meg valami meglepetés karácsonyra
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Elvetették a könnyűdandárt? Mikor? Miért?

Igazából még régebben volt egy-félig meddig kidolgozott könnyű dandár koncepció (illetve ki volt az teljesen dolgozva, de az se, az eszközpark - sem koncepcionális téren nem kompatibilis a Z2026 elfogadott végleges koncepciójával), de azt teljes mértékben elvetették. Még csak nem is elhalasztották, hanem kikerült a képből. A nehéz- és közepes dandár van célban.

Valaki linkelte korábban ezt a könnyű dandárt most nem keresem elő, de az még totál más vonalon mozgott. Mint a források tekintetében, mint egyebek miatt ez inkompatibilis volt. El is vetették.

Alábbi hír ahol a végleges koncepcióról van már szó ...

https://honvedelem.hu/hirek/hazai-h...sevel-a-honvedelemre-is-tobb-penz-jutott.html


A könnyű dandart, a Szolnoki különleges dandárként kommunikálják az utóbbi években.


Igazából nem. A könnyű dandár az más volt. Amióta ez kikerült a pixisből - azóta tulajdonképpen a helyzet változatlan: a KMD -t elég meglepő módon KMD -nek kommunikálják ... :)
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
Köszi, én mondjuk ezek közül 3 varriációt kizártnak tartom, hogy veszünk: a 155-ös, mert szerintem egy Manon olcsóbb lehet, a mentőváltozatok, szerintem a Yalcin-ból lesz, meg a sorozatvető. Szerintem, ha lesz az is csak teherautó, az is csak Manon vagy miegymás. Meg még a hídvetőben sem vagyok biztos, hogy gumisban lesz nekünk. Van választék bőven, csak lóvé legyen. A másik kedvencemet a Patriat, már szinte kizártnak tartom, még esetlegesen a Rozsomak , ha valamelyik idehozna egy összeszerelő üzemet, de hát a finn testvérekkel sem tartjuk a kapcsolatot, vagy pedig jól titkolják.
A Rozsomak és a Patria AMV egy és ugyan az. Csak Rozsomak néven gyártják a lengyelek. Sőt, már a nemzetközi megrendeléseket is a lengyelek gyártják a finneknek.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 814
113
Amikor hallod, hogy embert pl. a SAS ennyi meg annyi km -ről kilőtt, akkor biztos lehetsz, hogy azt nem .50 -essel tették mondjuk.

OFF:

Szia,

Igen, a SAS pont nem azzal erte el a tavoli talalatait, de az aktualis es az eggyel korabbi vilagrekorder kanadai igen:
1. 3,540 m .50 BMG May 2017
2. 2,815 m .50 BMG 2, 2012
4. 2,430 m .50 BMG March 2002
5. 2,310 m .50 BMG March 2002
6. 2,300 m .50 BMG October 2004
7. 2,286 m .50 BMG February 1967
14. 1,406 m Sharps .50-90 June 1874

Bel
 
  • Tetszik
Reactions: DTheo and dkes
K

kamm

Guest
Igazából még régebben volt egy-félig meddig kidolgozott könnyű dandár koncepció (illetve ki volt az teljesen dolgozva, de az se, az eszközpark - sem koncepcionális téren nem kompatibilis a Z2026 elfogadott végleges koncepciójával), de azt teljes mértékben elvetették. Még csak nem is elhalasztották, hanem kikerült a képből. A nehéz- és közepes dandár van célban.

Valaki linkelte korábban ezt a könnyű dandárt most nem keresem elő, de az még totál más vonalon mozgott. Mint a források tekintetében, mint egyebek miatt ez inkompatibilis volt. El is vetették.

Alábbi hír ahol a végleges koncepcióról van már szó ...

https://honvedelem.hu/hirek/hazai-h...sevel-a-honvedelemre-is-tobb-penz-jutott.html

Igazából nem. A könnyű dandár az más volt. Amióta ez kikerült a pixisből - azóta tulajdonképpen a helyzet változatlan: a KMD -t elég meglepő módon KMD -nek kommunikálják ... :)

Nem vetettek el, hanem a celja es formaja valtozott - kisebb hadseregekben ma ezek a gyorsreagalasu erok.
Szerintem mint mindenhol, nalunk itt is a nemet minta lesz, a Division Schnelle Kräfte aka DSK mintajara nalunk ez egy dd szintjen pont a KMD, ugye.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Nem vetettek el, hanem a celja es formaja valtozott - kisebb hadseregekben ma ezek a gyorsreagalasu erok.
Szerintem mint mindenhol, nalunk itt is a nemet minta lesz, a Division Schnelle Kräfte aka DSK mintajara nalunk ez egy dd szintjen pont a KMD, ugye.

Nem nem olyan.A KRDD nem kerül alkalmazásra hagyományos lövészfeladatokra.Nincs olyan,hogy valahol kiraknak egy Rohamlövész alegységet és az ott járőrözni fog vagy valamelyik dandár szárnyát biztosítja.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Nem vetettek el, hanem a celja es formaja valtozott - kisebb hadseregekben ma ezek a gyorsreagalasu erok.
Szerintem mint mindenhol, nalunk itt is a nemet minta lesz, a Division Schnelle Kräfte aka DSK mintajara nalunk ez egy dd szintjen pont a KMD, ugye.

Nem. Nálunk eredetileg a könnyű dandár koncepciónál a "kiemelkedő manőverezőképességű" volt a hívószó. Ez könnyű-vegyes lövész (nem különleges, nem Légimozgékonyságú és nem gyorsreagálású) dandár lett volna. Ez ugye "kuka".

E helyett nem úgy hoztuk létre a könnyű dandárt (annál is inkább mivel az el lett vetve), hogy egyszerűen a MH 34. Különleges és MH 88. Légimozgékonyságúakat zászlóaljakat összevontuk és elégedetten hátradőltünk - készen vagyunk a fejlesztésekkel. Namost ezek sem gyorsreagálásúak.

A gyorsreagálásút úgy képzeld el, mint a francia sereg nagy részét (benne az idegenlégiósokat - ugye Ők sem különlegesek "csak" gyorsreagálásúak ...). Namost mi is ez a "gyorsreagálású"? Angolból könnyebb talán megérteni: Rapid Deployable . Ezt szószerint fordítva: "Gyors Telepítésű". Azaz egy baromi magas készültséget és nagyon kicsi reakcióidőt feltételezve nagyon gyorsan a kívánt hadműveleti területen (ehhez még kell igen nagy hadműveleti sebesség is) van. Igen vegyes egységeket foglalhat magában - értelemszerűen akár összfegyvernemi vonatkozásokat is ...

Ilyen példa félig meddig a kicsit fentebb hozott Boxer -es brit modell is. Ők ezzel a "gyorsreagálású" dologra szeretnének rámenni ...
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 080
113
Igazából még régebben volt egy-félig meddig kidolgozott könnyű dandár koncepció (illetve ki volt az teljesen dolgozva, de az se, az eszközpark - sem koncepcionális téren nem kompatibilis a Z2026 elfogadott végleges koncepciójával), de azt teljes mértékben elvetették. Még csak nem is elhalasztották, hanem kikerült a képből. A nehéz- és közepes dandár van célban.

Valaki linkelte korábban ezt a könnyű dandárt most nem keresem elő, de az még totál más vonalon mozgott. Mint a források tekintetében, mint egyebek miatt ez inkompatibilis volt. El is vetették.

Alábbi hír ahol a végleges koncepcióról van már szó ...

https://honvedelem.hu/hirek/hazai-h...sevel-a-honvedelemre-is-tobb-penz-jutott.html





Igazából nem. A könnyű dandár az más volt. Amióta ez kikerült a pixisből - azóta tulajdonképpen a helyzet változatlan: a KMD -t elég meglepő módon KMD -nek kommunikálják ... :)
Köszönöm!