[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 869
9 783
113
Azt azért szeretném leszögezni, hogy nem én szoktam elküldeni a kurva anyjába a vitapartnereim... Lehetne ez kerekasztal is, csak vannak akik ketrecbe való módon viselkednek/fórumoznak, 100% magabiztossággal.

Jellemzően a full civil hobbisták, akik meg vannak győződve róla hogy a HM ben de még az MH-ban is mindenki hülye. Az hogy esetleg több info birtokában vannak hivatalból, az kizárt, mert ők úgyis jobban tudják.

Tudom, nem is rád értettem. Sajnos nem mindenki tudja kulturáltan kezelni azt, ha esetleg nincsenek vele egy véleményen. Pedig szerintem működhetne máshogy is a dolog.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 928
113
Nem én találtam ki,a HM által kiadott Haditechnika újságban van leirva.A Naval Air Station Patuxent River bázison a magyar hivatalos küldöttség megtekintette az átadásra felajánlott gépeket,és azok ilyen felszerelést tartalmaztak.Pont.TACANtol a SATCOMon át a csaliszóróig minden bennük volt.Pont.Átadás elött a gépek nagyjavitásra kerültek volna,és a beipitett felszerelés aktualizáló modernizálást kapott volna.Pont.Fegyverzetet az ajánlat nem tartalmazot,de azt vehettünk volna rá,amit akarunk.Nekik 8,hogy mi hogyan fegyverezzük fel a gépet.Nem,a Sturm rakéta nem integrálható hozzá egyszerüen(különben lehet,csak baromira értelmetlen és drága lenne),de a Spike,HOT,TOW,Ingwe,Mokapa,vagy éppen a Roketsan tipusok igen.Nem csak a Hellfiere.Lézeres Hydrákat alapbol tudja kezelni.És mivel van rajta FLIR,északa is tud célt felderiteni,követni.
Ezzel szemben van 8 nagyjavitott Mihu,fegyverzet és support nélkül,logisztikai támogatás és kiképzési támogatás nélkül.Lehet tapsolni a brigádnak
Csúsztatsz.

A Mihu-ban szintén volt kiképzés, le is írták ide bennfentesek a bázisról, csak TE nem figyelsz. Volt fegyverzet upgrade is, csak megint nem figyelsz. RWR alapból VAN, csaliszóró van, NVG van. Fegyverzet VAN hozzá idehaza. Utalás volt rá, hogy pct.-is, de ha mégsem, akkor azt is lehet venni. A Shturm nem csak oroszországból beszerezhető.

Az UH-1N hez meg lehetett VOLNA venni fegyverzetet MÉG plusz pénzért, és nulla saját tapasztalt állomány lett volna, ez a Mihunál azért nem így van. Besugárzásjelző nélkül kaptuk volna, ami egy vicc. Az az alapja minden önvédelmi képességnek, TE meg MAWS szintű dolgokról hallucináltál össze-s vissza.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szó szerinti kimásolás következik a cikböl:
Önvédelmi berendezéssel(rakéta-közeledésjelző,radar-besugárzásjelző,zavarótöltet szóró berendezés)
De már leirtam a Hm kezdetű hsz-ban.Najó,nem szó szerint
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 928
113
Szó szerinti kimásolás következik a cikböl:
Önvédelmi berendezéssel(rakéta-közeledésjelző,radar-besugárzásjelző,zavarótöltet szóró berendezés)
De már leirtam a Hm kezdetű hsz-ban.Najó,nem szó szerint
Rendben. Elhiszem hogy ezt írták. Amit te oda most szó szerint kimásoltál akkor, annál EW/önvédelem szinten egyetlen egy mai korszerű amerikai helikopter sem tud többet.
Ha ez így volt valóban, hogy mindezt a képességet darabra 14 misiért kaptuk volna per helikopter, akkor igazad van. Azon gondolkoztál már, hogy hogy a túrósban lehet az, hogy ugyan ezeket tudja az a verzió is, amit 50 milláért adnak? Nem tartod furcsának? Mert abban VALÓBAN van használható Maws, RWR, meg mindenféle csali, korszerű elektronika egyebek...

Balázs írta, hogy jó jó, de az 50 millás Y az új gyártású... No, azért egy totál felújított, meg egy új gyártású eszköz közt ha a képesség kb. ugyan az, szerinted reális a több mint 3x árkülönbség?

Legalább a józan eszed használhatnád már, személyeskedés helyett...

Kiképzeték volna az embereink,s a mihuval kb. egy idős, kevésbé páncélozott, fegyver nélküli régi heliket kaptunk volna, valóban NVG képességgel, ami úgyan úgy nem való egy modern hadszíntéren frontvonalba, nem egy csoda mindenest aminek te és páran látjátok.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
És amit én linkeltem feljebb, azt olvastad?
Igen.Ez egy HM kiadványban iródott cikk,amit a HM két hivatásos tisztje jegyzett.A beosztásuk alapján az sem lepne meg,ha tagjaik lettek volna a kiutazó szemlélő csoportnak.A cikk olvasása közben az a benyomásom támadt,hogy ők nem örülnek az ami ajánlat elutasitásának.És különben azt is leirják,hogy először egy 5milcsi/db ajánlatot kaptunk,vagy inkább mindenki megkapta,hogy nem akarunk é használt heliket venni?2010ben,és nem csak nekünk szól ajánlat volt-és igen,abban az ajánlatban nem szerepelt annyi minden.A Molni által belinkelt ajánlat késöbb,és csak nekünk szolt.És az a leirtak szerint a fegyverzeten kivül minden mást tartalmazott.Nagyjavitást,FLIRt,besugárzásjelzőt,logisztikát,stb.
Zord nemhiszem,hogy ennyire benfentes.
És politikátol függetlenül is nagyon jol látható,hogy alapvető probléma van a HM berkeiben.Az viszont már politikai probléma,hogy újra visszatértünk a sorok közötti olvasás világában.Ha valaki olvassa a Seregszemle,vagy a Katonai Logisztika,vagy a Hadtudományi Társaság neten is szabadon elérhető irásait,bizony nagyon sokszor kiérződik a HM sorpk mközötti birálata,és az MH rossz irányba való haladása miatti agodalom.Nem olyan ritka az olyan cikzárás,hogy ha nem teszünk valamit,és neadj isten harcra kényszerülümk,nagyon súlyos véráldozatokkal fogjuk megfizetni a mai hanyagságot.Nem irják le nyiltan,de sokszor virágnyelven ott van,hogy kikéne már rugni azt a sok iróasztalhuszárt
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba
M

molnibalage

Guest
Rendben. Elhiszem hogy ezt írták. Amit te oda most szó szerint kimásoltál akkor, annál EW/önvédelem szinten egyetlen egy mai korszerű amerikai helikopter sem tud többet.
Ha ez így volt valóban, hogy mindezt a képességet darabra 14 misiért kaptuk volna per helikopter, akkor igazad van. Azon gondolkoztál már, hogy hogy a túrósban lehet az, hogy ugyan ezeket tudja az a verzió is, amit 50 milláért adnak? Nem tartod furcsának? Mert abban VALÓBAN van használható Maws, RWR, meg mindenféle csali, korszerű elektronika egyebek...

Balázs írta, hogy jó jó, de az 50 millás Y az új gyártású... No, azért egy totál felújított, meg egy új gyártású eszköz közt ha a képesség kb. ugyan az, szerinted reális a több mint 3x árkülönbség?

Legalább a józan eszed használhatnád már, személyeskedés helyett...

Kiképzeték volna az embereink,s a mihuval kb. egy idős, kevésbé páncélozott, fegyver nélküli régi heliket kaptunk volna, valóban NVG képességgel, ami úgyan úgy nem való egy modern hadszíntéren frontvonalba, nem egy csoda mindenest aminek te és páran látjátok.
Kesz. Lereoult az ekszij.
Zsolt a használt f16am mlu 15 misiert ment el del amerikába. Mennyi is egy uj f16 block 50+ vagy a szlovák gepejbel? A csomag ar között örülnél, ha csak 3x difin lenne....

Majd ha sikerul ket puzzle darabot osszerakni gyere vissza...

Te nem kuldod el vitapartneted szimplan mantrazod a hulyeseget es trollkodsz. Tehet nem vagy partner csak annak kepzeled magad.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Rendben. Elhiszem hogy ezt írták. Amit te oda most szó szerint kimásoltál akkor, annál EW/önvédelem szinten egyetlen egy mai korszerű amerikai helikopter sem tud többet.
Ha ez így volt valóban, hogy mindezt a képességet darabra 14 misiért kaptuk volna per helikopter, akkor igazad van. Azon gondolkoztál már, hogy hogy a túrósban lehet az, hogy ugyan ezeket tudja az a verzió is, amit 50 milláért adnak? Nem tartod furcsának? Mert abban VALÓBAN van használható Maws, RWR, meg mindenféle csali, korszerű elektronika egyebek...

Balázs írta, hogy jó jó, de az 50 millás Y az új gyártású... No, azért egy totál felújított, meg egy új gyártású eszköz közt ha a képesség kb. ugyan az, szerinted reális a több mint 3x árkülönbség?

Legalább a józan eszed használhatnád már, személyeskedés helyett...

Kiképzeték volna az embereink,s a mihuval kb. egy idős, kevésbé páncélozott, fegyver nélküli régi heliket kaptunk volna, valóban NVG képességgel, ami úgyan úgy nem való egy modern hadszíntéren frontvonalba, nem egy csoda mindenest aminek te és páran látjátok.
Te kezdted a személyeskedést.Pont
Egy nagyjavitott,és szerintem csak az ami gyakorlat szerinti nagyjavitáskori aktualizáló modernizálást megkapó gép jóccskán elmarad a csehek új gyártású,és új rendszerekkel ellátot gépétől.Jóval kissebb teljesitményű,öreg gépeket akarsz összevetni a legújabb kiadással.Nabravó.
Ki a fene irt neked olyat,hogy ezek mindenes csodagépek?Én biztos nem.Bár a restaurált Mihukhoz képest ezek sokkal használhatóbbak,és ismnét idézet a cikkböl-jelen vannak,és szolgálatot teljesitenek napjainkban is az US Marine hadműveleteiben.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Utána olvastam ennek a görög BMP-3 dolognak, és hát az a helyzet, hogy végül nem vettek BMP-3-at a görögök, csak szó volt 450 darab vásárlásáról, aztán valamiért visszamondták az üzletet.
Hupsz,tényleg nem vettek.Csak kipróbálták.Viszont Tor M1,és a Kornet E szerepel a hadrendjükben.Emlékeztem a vásárlási ezek szerint csak szándékra.Beirtam a guliba görög,bmp3 és röktn kidobta a képeket.Spongyola voltam,mea culpa
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Hupsz,tényleg nem vettek.Csak kipróbálták.Viszont Tor M1,és a Kornet E szerepel a hadrendjükben.Emlékeztem a vásárlási ezek szerint csak szándékra.Beirtam a guliba görög,bmp3 és röktn kidobta a képeket.Spongyola voltam,mea culpa
Elvileg Osa van nekik és ha jól emlékszem valamilyen szovjet/orosz radarrendszert is vettek.
De most olvasom hogy vettek anno a keletnémetektől BMP-1-et. :O
https://www.armyrecognition.com/apr...s_bmp-1a1_ost_infantry_fighting_vehicles.html
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Elvileg Osa van nekik és ha jól emlékszem valamilyen szovjet/orosz radarrendszert is vettek.
De most olvasom hogy vettek anno a keletnémetektől BMP-1-et. :O
https://www.armyrecognition.com/apr...s_bmp-1a1_ost_infantry_fighting_vehicles.html
Volt szovjet,keletnémet cuccok ebböl a szempontbol nem számitanak.Viszont a törökök az orpszoktol vettek Mi17eket-még a szankciók elött.Abbol sem lett semmi extra.Szóval nincs olyan előirás,hogy csak NATO berken belül lehet nézzelődni.Az,hogy a szankció alat lévő orosz tabu,már más kérdés.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
Mihuk a Duna felett pont harminc évvel ezelőtt. Ezeket kaptuk most vissza lemázolva:
67191.jpg

Hogy érzékeltessem a technológiai fejlődést azóta: az a kamera ott ma belefér egy mobiltelefon hátlapjának 1x1 centis részébe, tízszer jobb felbontással.
Nem vitazni szeretnek csak megjegyeznem hogyha szallagos meg a kamera /ami az nagyon nagy valoszinuseggel.../ egy ma forgalomba levo telefon kameraja se veheti fel a versenyt egy szalagos kameraval meg ha az 30 evvel ezelotti is felbontas teren.
 
  • Tetszik
Reactions: Python and vilmoci

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 928
113
Kesz. Lereoult az ekszij.
Zsolt a használt f16am mlu 15 misiert ment el del amerikába. Mennyi is egy uj f16 block 50+ vagy a szlovák gepejbel? A csomag ar között örülnél, ha csak 3x difin lenne....

Majd ha sikerul ket puzzle darabot osszerakni gyere vissza...

Te nem kuldod el vitapartneted szimplan mantrazod a hulyeseget es trollkodsz. Tehet nem vagy partner csak annak kepzeled magad.
Gondolom a használt F16 mlu pont azt tudja mint a block 50+ képességek, radar, egyéb szenzorok, EW és csalik terén...
Ha nem akkor fals az analógiád.

Rakosgasd össze te innentől a puzzle darabokat.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 928
113
Te kezdted a személyeskedést.Pont
Egy nagyjavitott,és szerintem csak az ami gyakorlat szerinti nagyjavitáskori aktualizáló modernizálást megkapó gép jóccskán elmarad a csehek új gyártású,és új rendszerekkel ellátot gépétől.Jóval kissebb teljesitményű,öreg gépeket akarsz összevetni a legújabb kiadással.Nabravó.
Ki a fene irt neked olyat,hogy ezek mindenes csodagépek?Én biztos nem.Bár a restaurált Mihukhoz képest ezek sokkal használhatóbbak,és ismnét idézet a cikkböl-jelen vannak,és szolgálatot teljesitenek napjainkban is az US Marine hadműveleteiben.
Természetesen, a személyeskedést mindig én kezdem, egyértelmű hogy te finom úriember vagy.
 
M

molnibalage

Guest
Mihuk a Duna felett pont harminc évvel ezelőtt. Ezeket kaptuk most vissza lemázolva:
67191.jpg

Hogy érzékeltessem a technológiai fejlődést azóta: az a kamera ott ma belefér egy mobiltelefon hátlapjának 1x1 centis részébe, tízszer jobb felbontással.
A felbontás önmagába nem lényeg. Az optika a lényeg.Nekem 20-szoros zoomos digigépem van és a 30 éves TV kamerák optikája is hülyére verik aboszlút számokban. A repülőeszközök normális fotózásához ennél sokkal nagyobb zoom kell.

De értem mit akarasz mondani, csak nem egészen pontos. A török F-4 Terminator platformja öregebb ebnnél sokkal, ahogy az F-15C Golden Eagle is. Csak éppen azoknál picit több történt, mint röpképesség megőrzés/visszaszerzése.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 928
113
A felbontás önmagába nem lényeg. Az optika a lényeg.Nekem 20-szoros zoomos digigépem van és a 30 éves TV kamerák optikája is hülyére verik aboszlút számokban. A repülőeszközök normális fotózásához ennél sokkal nagyobb zoom kell.

De értem mit akarasz mondani, csak nem egészen pontos. A török F-4 Terminator platformja öregebb ebnnél sokkal, ahogy az F-15C Golden Eagle is. Csak éppen azoknál picit több történt, mint röpképesség megőrzés/visszaszerzése.
A mihu-knál is több történt, mint a röpképesség megőrzés/visszaszerzés. Nem koncentrálsz eléggé.
 
M

molnibalage

Guest
A mihu-knál is több történt, mint a röpképesség megőrzés/visszaszerzés. Nem koncentrálsz eléggé.
Bőr a képeden az van.

  • A Mi-24 továbbra sem képes éjszakai harca.
  • Éjszaka tud repülni és navigálni jelen állás szerint.
  • Tudod pont erről beszélgettem az UH-1Y pilótával kint Ostravában, na kettőt találhatsz, hogy miről. NVG és FLIR torony is van rajta. Bár az NVG-vel képesek harckocsi méretű célokat nagyjából érzékelni úgy 1,5 km esetleg 2 km-ről oldalról - ha tudják hol kell keresni - tudod, data link, stacom más forrásból - de FLIR torony nélkül valódi éjszakai harcképesség nincs. Mert azzal lehet célozni rendesen és azzal van VID. Mellesleg és a 2.75 rakéta PGM változatát használják és nem nemir rakéta blokkot. Tudod, ezt a XXI. század ami lassan 20 éve tart. AGM-114-egy jellemzően azért nem, mert azt az AH-1Z használja, amivel közös alakulatban vannak (meg Ospery-jel).
Na ennyit erről.

Nagy szívességet tennél, ha csendben maradnál és kérdeznél inkább kijelentés helyett. Nagyon elegem van, hogy én forrásokból, számokkal és pilótákkal elbeszélgetve dolgozok, te meg foghegyről odavetette városi legendákkal és nem érted meg az alapfogalmakat sem. Talán elolvashatná és megérthetnéd az Összefoglalót, ha már annyit dolgoztunk rajta és azt, ha n+1-szerrel felhomályosít valaki, hogy nem úgy van az. Bár ennyire specifikusan harci heli nincs benne, de feltűnhetne, hogy a harcászati vadászgépeknél pl. az NVG mire jó és miért van NVG mellett TGP... Az F-111F és A-6E TRAM is, ha buta bombáztak, akkor a kor TGP-jével céloztak radarral kombinálva és nem NVG-vel. Mondjuk akkor nem is volt, de ez a helyzet nem változott meg később sem. Kettőt találhatsz, hogy miért.

No, új digitális kijelzők, gps, NVG, 2 helyett 4 B8V20 az nem csak röpképesség megőrzés, szerintem. No meg a NATO kompatibils szürke szín, az visz mindent.
Szerintem várjuk ki a végét Dudi...
Éjszakai harcra nem lesz képes, a VID nehézkes / lehetetlen még UB blokk hatótáv szélén is. PGM/ATGM sehol hozzá egyelőre még nappalra sem, nemhogy éjszaka. A fajlagos költsége mégis 70%-a egy full éjszakai harcképes, bár kisebb és örgebb UH-1N-hez képest, amihez van szimulátor, logisztika tartalék hajtómű, stb. RWR nem lett volna hozzá csak, de az is csak Zord féle nemhivatalos dolog.


Értem én, hogy egyszerre 30 db helire és 350 misi USD nem volt, de ettől még az ajánlat tartalma és ára több, mint arányban áll egymással. Elképesztő mértékű képesség növekedést kapott volna vele az MH.

Egyébként te úgy beszélsz az RWR-ról, mintha annak beépítése fúde lehetetlen lenne más forássból. Az ugye megvan, hogy lesz az új heliken is? Az Mi-24 RWR-járól meg inkább ne is mondjuk semmit, ~40+ éves orosz cucc... Majdnemhogy a digitális korszak előtti... Ez lenne a mérce. Ehhez képest az UH-1N-nél akkor jenki helyett kellett volna európai. Igen, ez plusz kiadás, ha ez nem jött volna, de ez is fényévekkel többet tudott volna, mint a Mihu.

Mondjuk úgy, hogy az Ostravába menő közösség közül nem egyen gondolták azt, hogy az új beszerzésnek és a Mihu feltámasztásának együtt semmi értelme nincs. Ha nem lenne új heli, akkor igen. Így nettó pénzkidobás még a számok nélkül is, nemhogy összevetve az UN-1N ajánlattal.

Halkan jegyzem meg, hogy az új Puskás stadion árának kb. a felből kijött volna a 30 helis UH-1N csomag főleg, ha 75 misit nem baszunk el a 24-esekre. A kettőből együtt simán lenen 30 db használt, de elég durva multirole heli flotta.

Ahogy már írtam. A stadion NER kompatibilis, a használható és előremutató harci heli beszerzése az nem.