[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Csak egy példa mekkorát is bólint
a reális cél kb. egy focipálya méretű...
  • Akkor hogyan magyarázod a videón eltalált lőtáblát? Az kb. pont egy focipálya méretű terület közepén van.
  • A videón az alacsony tűzgyorsaságú bólintást kihagytad.
Én eddig igen precíz embernek ismertelek meg. Valahol az állam keresem a padlón, hogy a saját általad betett videód cáfolja mindkét indításodat. A magyar 24-esek megmutatták éleslövészeten, hogy egyik állításod sem igaz.

Nem, nem rajongok a 24-es feltámasztásáért, de ettől kreténségeket sem fogok róla mondani róla.

nem beszélve arról hogy a torkolat láng akkora hogy attól - főleg éjjel - semmi nem látni
Alacsony tűzgyorsaságnál mintha sokkal kisebb lenne a láng.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 705
113
1:00 körül nézd meg alacsony tűzgyorsaságon mekkorát bólint..

Pont erre a videóra gondoltam amikor írtam allesnek.

Alacsony tűzgyorsaságnál így van. Stabil.
De nem véletlen, hogy a különböző repülőkön, helikoptereken nem 2-3 között van a tűzgyorsaság. Ennek inkább a fegyver óvása gyakorlásnál a célja.
Harchelyzezben nem árt a nagy tűzgyorsaság. Persze csak ha pontos.


De ha valaki tud olyan sereget ahol hasonló mód(csak 3jszaka,jtac,vakon célt nem látva,30milis) alkalmaznak harci helikoptert, az írja már meg.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 174
113
Csak egy példa mekkorát is bólint
a reális cél kb. egy focipálya méretű...
nem beszélve arról hogy a torkolat láng akkora hogy attól - főleg éjjel - semmi nem látni

Én ennek nagyon örülök, főleg, hogy megint okosabbak vagytok egyetlen youtube videó alapján a pilótáinknál, akik azt állítják, hogy ők eltalálják a célt.
Az a nagy trokolatláng meg olyan, hogy vagy van, vagy nincs, legtöbbször nincs. Élőben láttam, ezért mondom. Ultratöksötét éjszaka se látni mindig.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 174
113
De ha valaki tud olyan sereget ahol hasonló mód(csak 3jszaka,jtac,vakon célt nem látva,30milis) alkalmaznak harci helikoptert, az írja már meg.

Visszakanyarodtunk a két héttel ezelőtti polémia elejére. Nem mindenhol van jól kiképzett JTAC erre a feladatra, hogy éjszaka, NVG-vel megtámogatott 30mm-es gépágyúval, alacsony tűzgyorsasággal tüzelő Mi-24P gép tüzét vezesse célra.
Nálunk van. Ez a része működik. Nincs AH-64E Guardian gépünk, de ha lenne, akkor nem kéne a Mi-24P-vel kísérletezgetni.
És, ha lenne B-52-esünk, meg atom arzenálunk, akkor meg pláne nem.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero and fishbed
M

molnibalage

Guest
Én ennek nagyon örülök, főleg, hogy megint okosabbak vagytok egyetlen youtube videó alapján a pilótáinknál, akik azt állítják, hogy ők eltalálják a célt.
Az a nagy trokolatláng meg olyan, hogy vagy van, vagy nincs, legtöbbször nincs. Élőben láttam, ezért mondom. Ultratöksötét éjszaka se látni mindig.
Főleg úgy, hogy a videón is eltalálják a célt...

Amúgy van még a palettán a Raduga-S éjszakai verziója is. Konkrétan a Sturm/Ataka rakéták optikai rávezető rendszerébe építették be az NVG-t.
Aki látott már közelről Radugát, az láthatja, hogy ennek a célzókészüléknek az egyedi "éjjellátósítása" nem ördögtől való, csak ráfejlesztést igényel.
Egy olyan ráfejlesztését, ami amúgy már létezik.

145119.jpg


168285.jpg


Figyelem!

Ez nem a Raduga-S, az ott van ugyanis az ágyú alatt, a géporr jobb oldalán. Amit az orra rászereltek, az a Mi-28A korabeli éjszakai rendszere még 1982-ből. Ennek installálása egy századnyi Mi-24P-re valamikor 2003-ban esett meg, nem is lett folytatása a dolognak a különféle FLIR gömbök és maga a Mi-28N, illetve Mi-35M megjelenése után.
A Mi-24PN-ek ezen felül a lecsapott szárnyak és a fix futómű tekintetében változtak még meg, minden más tekintetben maradtak olyan P-k, mint ahogy a nagyjavítás előtt voltak.
A sztori lényege, hogy itt még külön volt a nappali Raduga-S és az éjszakai rendszer, de látható, hogy méret/helyigény tekintetében az éjszakai rendszer lehet akkora is, hogy a Raduga házába beférjen.
Lépjünk tovább.
Olyan lehetetlen magát a Raduga-S-t egy NVG lencse és elektronika sorral ellátni?
A kérdés nem ez, hanem hogy ellátták e. Bevallom én közel sem ismerem a rendszert ehhez eléggé. Ha jól értem, akor a heli hasán levő lencserendszerbe lenne beiktatva az NVG, tehát akkor az személyzet a két szép szemével néz azon keresztül úgy, hogy a repüléshez használt NVG-t kikapcsolja/félrehajtja/mittomén mit csinál vele?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Torkolattűz mindig van(már ha robbanással működik a fegyver) csak nem mindig látszik.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 174
113

Nagy tűzgyorsaságon kb akkora sávot lő, mint egy GAU-8-as. Vagy kisebbet.

Ha jól értem, akor a heli hasán levő lencserendszerbe lenne beiktatva az NVG, tehát akkor az személyzet a két szép szemével néz azon keresztül úgy, hogy a repüléshez használt NVG-t kikapcsolja/félrehajtja/mittomén mit csinál vele?

Igen, én így képzelem el. Nem FLIR, de működne.
 
M

molnibalage

Guest

Nagy tűzgyorsaságon kb akkora sávot lő, mint egy GAU-8-as. Vagy kisebbet.

Igen, én így képzelem el. Nem FLIR, de működne.
Durva hasonlattal, akkor ez olyan, mint a szemüvegre felcsippenthető fényszűrő elem, mi napszemüveget csinál, csak itt NVG lenne. Ez a rávezetési FOV-on belül megadja, ami kell.

Ha erre képes lenne a gép, akkor ez céllkoordináták alapján nem FLIR toronnyal azonos, de rávezetés szempontjából majdnem azonos feltételeket teremtene. A célkeresés lenne gyengébb. Ilyen képességgel szinte már egy szavam se lenne a feltámasztás ellen. Akkor ár/érték arányban már jobb. Éjszaka használható a heli. Nappal viszont nem mernék repülni vele, amikor két szép szemmel is lehet érzékelni. Éjszaka viszont nem ez a helyzet.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
  • Akkor hogyan magyarázod a videón eltalált lőtáblát? Az kb. pont egy focipálya méretű terület közepén van.
  • A videón az alacsony tűzgyorsaságú bólintást kihagytad.
Én eddig igen precíz embernek ismertelek meg. Valahol az állam keresem a padlón, hogy a saját általad betett videód cáfolja mindkét indításodat. A magyar 24-esek megmutatták éleslövészeten, hogy egyik állításod sem igaz.

Nem, nem rajongok a 24-es feltámasztásáért, de ettől kreténségeket sem fogok róla mondani róla.


Alacsony tűzgyorsaságnál mintha sokkal kisebb lenne a láng.
Lőtávolság.2km-rl kötve hiszem,de 500méterről alacsony tűzgyorsaságon már BMP méretű célra pontlövőnek nevezhető.Teljessen lényegtelen,hogy milyen a napszak és célzókészülék.A heli repülés közben vibrál,rezeg,ami rontja a lőszabatosságot.
Dudi tudná megmondani,de ugy hirlik még ma is erősen rontja a fényerősitős rendszerek látképét a fényfelvillanás.Akár egy is.
De lényegtelen.Nincs informatikai rendszer,nincs északei célkereső és célzó rendszer,nincs értékelhető modern fegyverzet,nincs rakétafigyelmeztető és aktiv elháritó rendszer.Harcászatilag különben a termovizor nappal is igen hasznos az álcázott célok ellen.
Szóval ez a gyakorlat igen látványos,és komoly felkészűltséget igényel a személyzettöl,de európai viszonyok között meglehetősen csekélyke harcértékű.
 
M

molnibalage

Guest
Lőtávolság.2km-rl kötve hiszem,de 500méterről alacsony tűzgyorsaságon már BMP méretű célra pontlövőnek nevezhető.Teljessen lényegtelen,hogy milyen a napszak és célzókészülék.A heli repülés közben vibrál,rezeg,ami rontja a lőszabatosságot.
Dudi tudná megmondani,de ugy hirlik még ma is erősen rontja a fényerősitős rendszerek látképét a fényfelvillanás.Akár egy is.
De lényegtelen.Nincs informatikai rendszer,nincs északei célkereső és célzó rendszer,nincs értékelhető modern fegyverzet,nincs rakétafigyelmeztető és aktiv elháritó rendszer.Harcászatilag különben a termovizor nappal is igen hasznos az álcázott célok ellen.
Szóval ez a gyakorlat igen látványos,és komoly felkészűltséget igényel a személyzettöl,de európai viszonyok között meglehetősen csekélyke harcértékű.
Egyeseknek mániája figyelmen kívül hagyni a valóságot...? A vágyvezérelt "gondolkodás" ennyire menő lett.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 174
113
A Mi-24PN egyébként a Mi-28A gépekhez kifejlesztett Raduga-III rendszert kapta meg kiegészítés képp, amihez a Zarjevo infravörös képalkotó alrendszert integrálták.
Nem nagy truváj, csak a Sturm/Ataka rakétákhoz a célzás optikai képének éjszakai legenerálásához infravörös képalkotót használnak, annak minden előnyével és hátrányával.
De ez egy régi megoldás, ráadásul csak kiegészítő, hiszen akkor még jobb nem lévén, az eredeti Raduga-S-t is megtartották a nappali használatra.
Maga az extra éjjellátó egyébként (szerintem) erre a képernyőre is dolgozik, keresésre is lehetőséget adva, ez viszont a helikoptervezető kabinja, szóval ez nem alkalmas az ATGM célleküzdésre és nem alkalmas a gépágyús célzásra sem. Az utóbbihoz marad az ASzP-17V és az NVG együttese.

2355514.jpg


4a566747c63f2aef.jpg


Illetőleg ez utóbbi nagyméretű MFD lehet a mozgótérkép kijelzője is.
 
  • Tetszik
Reactions: Python and fishbed

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 514
72 517
113
Én ennek nagyon örülök, főleg, hogy megint okosabbak vagytok egyetlen youtube videó alapján a pilótáinknál, akik azt állítják, hogy ők eltalálják a célt.
Az a nagy trokolatláng meg olyan, hogy vagy van, vagy nincs, legtöbbször nincs. Élőben láttam, ezért mondom. Ultratöksötét éjszaka se látni mindig.

A media napon volt lehetosegetek szabadon beszelgetni a pilotakkal is? Micsoda valtozasok vannak a Honvedsegnel...
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Egyeseknek mániája figyelmen kívül hagyni a valóságot...? A vágyvezérelt "gondolkodás" ennyire menő lett.
Ja.l azoknak,kik azt hiszik,hogy ezek a gépek északa komoly harcértékkel birnak Európában.
Meddig látna el egy ilyen közbetéttel a Raduga?1-2km?Sturm már egy BBDvel ellátott TR85s ellen is kevés.Lézerrel kéne neki célt kijelölni.Lézerbesugárzásjelző meg bejelez a tankon,és lesz ott csapatlégvédelem is.JATCt szétlövik a tankok,helit meg a csapatlégvédelem.Oszt jónapot
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
A lencsék elé rakott éjjellátó az üdvös a nagy pontosságú vagy bonyolult optikáknál(sima karabélyra való optikánál lehet az optika mögé is rakni)így gondolom itt is ez lehetne a megoldás viszont akkor ahhoz olyan éjjellátó is kellene(ami szerintem nincs a piacon).
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ja.l azoknak,kik azt hiszik,hogy ezek a gépek északa komoly harcértékkel birnak Európában.
Meddig látna el egy ilyen közbetéttel a Raduga?1-2km?Sturm már egy BBDvel ellátott TR85s ellen is kevés.Lézerrel kéne neki célt kijelölni.Lézerbesugárzásjelző meg bejelez a tankon,és lesz ott csapatlégvédelem is.JATCt szétlövik a tankok,helit meg a csapatlégvédelem.Oszt jónapot
JTACt,persze
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 705
113
  • Akkor hogyan magyarázod a videón eltalált lőtáblát? Az kb. pont egy focipálya méretű terület közepén van.
  • A videón az alacsony tűzgyorsaságú bólintást kihagytad.
Én eddig igen precíz embernek ismertelek meg. Valahol az állam keresem a padlón, hogy a saját általad betett videód cáfolja mindkét indításodat. A magyar 24-esek megmutatták éleslövészeten, hogy egyik állításod sem igaz.

Nem, nem rajongok a 24-es feltámasztásáért, de ettől kreténségeket sem fogok róla mondani róla.


Alacsony tűzgyorsaságnál mintha sokkal kisebb lenne a láng.

Szerinted hány méterről lőttek a videón?
És ez mennyire reális valós harchelyzetben európában, úgy hogy van 8db helid. Nem 180?
Esetleg vissza is lőnek. Hiszen éjjellátóval ekkora távról ahonnan a videóban lő, 12sel is simán visszaveretsz.
Láttam pár lőteret. A kétoldali pöttyök szinte biztos 100m-eket jelöl.
Szerintem ha 5-6 méterről lő sokat mondok.
Onnan pedig még egy pkm is visszaválaszol.

De mindegy legyen igazatok.
Fantasztikus és hasznos képesség fillérekért.

Az egésznek számomra annyi értelme volt, hogy gyakorolt a jtac.

Ja meg szép a színe.
 
M

molnibalage

Guest
Szerinted hány méterről lőttek a videón?
Melyiken? Melyik helyzeteben?

És ez mennyire reális valós harchelyzetben európában, úgy hogy van 8db helid. Nem 180?
Most ez hol érv a célzásnál? Eszemfaszom megáll az ilyen ostoba témaváltáson. Abban a világban, ahol 100 db harckocsi már komoly mennyiség, ott a 8 db helikopter sem annyira kevés.

Esetleg vissza is lőnek. Hiszen éjjellátóval ekkora távról ahonnan a videóban lő, 12sel is simán visszaveretsz.
Mivel?

Szerintem ha 5-6 méterről lő sokat mondok.
Mármint 500-600?