[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 029
66 490
113
Értem, bár elavult, de ügyes összfegyvernemi taktikával a T72/Btr a környéken jó lehet, a Mihu nem. Nyilván hogy gyakorlatilag mindkettőt kilövi minden ami nehézgéppuskától(Btr még ez necces) felfelé van, az ott nem probléma, csak a mihunál a csapatlégvédelem.
Nézd, milícia ellen jó lehet, ha azt nem látták el komolyabb légvédelemmel, vagy valamiért védtelenül hagyott járműoszlopot támadni, esetleg már javarészt ledarált ellenséges erőkre csapást mérni a jelen állapotban. Persze fegyverzeti kiegészítéssel némileg más lenne, csak kérdés, hogy mennyi értelme lenne a maradék időre? T-72 és BTR nem jár le igazán. Ha van aki karbantartsa, akkor még ötven év múlva is a harctéren lehet. A T-72 ellen a mai napig valami komolyabb páncéltörő eszköz kell, főleg ha kap kiegészítő páncélt, vagy ATGM, főleg ha kap az elleni páncélozást. Egyik sem túl bonyolult ügy egy háború esetén, más kérdés mennyire véd. Te tegyük fel, hogy hárborúzni kell mostanában. Van T-72, van BTR, van Mihu, meg Gripen, meg némi salak D-20, némi korábbi ATGM. Ha a kedvenc elavult románjaink ellen kell, az esélyeink nem igazán jók, tekintve, hogy tömegesen van ATGM-jük, van modernizált IFV-jük, kezdenek csorogni az APC-k, van egy rakás szar, de használható tankjuk, felfegyverezhető helikopterük, tüzérségük, rakétatüzérségük, csöves csapatlégvédelmük, komoly rakétás légvédelmük. Ebből ha csak az ATGM-re és a Gepardokra koncentrálunk, amiből legalább 40 körül biztos üzemképes, 35 mm Oerlikon programozható és egyéb lőszerekkel, akkor hová is küldenéd a Mihu-t? A földön az elavultabb technikával is lehet védelemben hatékonyan operálni, de a Mihuval ha a lőtávján belülre akarsz bármit hozni, máris az ellenséges légvédelem lőtávjában vagy. 35 mm-t nem fogja meg, Spike-ot nem fogja meg. Lehet egy-két rácsapást el tudna végezni, de ennyi lenne, ellenben a T-72-vel elég jól lehet operálni, ha védekező hadműveletben kiépített lesállások elé húzod az ellenfelet.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 459
113
Na,akkor egy kis modern helikopteres harcászati minta.
A helikopter mint fegyverrendszer nem halott.Amig az MI nem veszi át az ember helyét,addig ember vezette és embert szállitó helikopternek van helye a nap alatt.De....
Ennek a helikopternek olyan fejletségi szintűnek kell lennie,hogy képes legyen túlélni és eredményesen harcolni a modern viszonyok között is.A mi Mihujaink erre alkalmatlanok.Mert
Nincs modern harcászati hirrendszerük,harcvezető és harcászati megjelenitő rendszerük.
Nincs modern védelmi rendszerük,elavult besugárzásjelzője értéktelen,rakétaközeledésjelzője nincs,zavarórendszerei(hamiscél generátor/csaliszórók) elavultak és kicsit is modernnek(valójában az Igla már nem az,a Verb a modern-de azt már meg se emlitem) tekinthető légvédelmi rakétákkal szemben teljesen hatástalan.
Nincs korszerű fegyverzete,ami van,annak hatótávja kisebb,mint a potenciális ellenfelek csapatlégvédelmének hatótávja.Vagyis hiába féleélmetes tűzcsapásmérő képesség területcélra 80db 80milis NIR rakéta,ha már az elött lelövik,hogy inditótávolságba kerülhetne.
A modern heliharcászat alapja a felderités és harcvezetés,valamint a modern fegyverzet szimbiózisa.A hangsúly a modern szón van.A helikopternek képesnek kell lennie valós idejű felderitési infó fogadására külső forrásbol (ez jelenthet dront,de nem csak azt-bármit).Képesnek kell lennie más eszközökkel a valós idejű koordinált együtműködésre (ez megint nem csak dront jelent)
Képesnek kell lennie stand off fegyverzet hordozására és bevetéséra.
Minta az amcsi AH64E.Képes a dronokkal együtműködni,fogadni azok felderitési infóit és irányitani a csapásmérésüket.Vagyis a dronok nem csak felderitők,hanem maguk a heli stand off fegyverei is.(de az NLOS integráció is a stand off fegyverzetröl szól).Maga a gép addig nem repül be a közvetlen harci zónába,amig a dronok (és egyébb eszközök) segitségével fel nem deritette,és meg nem semmisitette az ellen nehezebb légvédelmi eszközeit.Értsük ez alatt a Roland/Osa/Pansir/stb jellegű eszközöket.Ha ez megvan,közvetlen,de nagyobb hatótávú harcba kezdhet.MANPAD (IglaStinger) és könnyebb SHORADok(Mistral/Sztrela10) rendszerek ellen a rakétainditásjelzős védelmi rendszere és a távolság véd (egyrészt a DIRCMnek van ideje működni,másrészt van idő holtzónába menekülni-de az új amcsi helivédelmi csalik keményen füstőlnek,hogy takarjanak mintegy kvázi ködvető módjára),csöves rendszerektöl meg szimplán a távolság.Ha már elfogytak a nehezzebb csöves és álványos légvédelmi rendszerek,közelebb mehet,és a kézifegyverek/gp/ngp hatókörén kivűlről használhatja saját gá-ját(ha van) és NIRezhet-mert olcsó területlefogók.Kézi rakétáktol a DIRCM és a saját lefogótüze védi.
A Mihuaink elavult harcrendszerei okán ezt a metódust nem tudják megcsinálni.Mert nincs mivel.Már azok a bozótnégerek is le tudják szedni,akiknek van működőképes elavult MANPADja,vagy Toyotára szerelt 14.5-23milis gá-ja,és némi taktikai érzékük.Metr álcázott tűzeszközt a mi Mihujaink nem tudnak felderiteni-simán csabdába csalhatók és lelőhetők KPVT ngp-vel.Ami azt illeti,sima ngp-vel is.
Konklúzió,a mi Mihuaink méregdrága semmirevaló levélnehezékek.
Drága barátom! Milyen jó, hogy megtartottad a székfoglalódat, csak arról felejtkezel el, hogy a Mi-24-esekkel jelen állás szerint mi csak 2024-ig számolhatunk. Amiket vízionálsz, arról még az amerikaiak is csak most álmodoznak. (Apache Spike NLOS tesztek) Hidd el, náluk is nagyjából csak 23-24-re lesz ebből megfelelő képesség. A Spike-ot még nem is gyártják Amerikában. Pedig, ahhoz, hogy rendszerbe vegyék, otthon kell kiépíteni a megfelelő gyártói kapacitást.

Talán lehetett volna több is, de akkor értelem szerűen további modernizációt ígényeltek volna. Közben meg megrendeltük az Airbus-okat.
Ha nem rendelik meg a Mi-24-es (és korábban a 17-es) modernizációt, akkor most itt állnánk 0fő pilótával, és 0fő repülő műszakival Szolnokon.
2017-18-ban területcélok ellen 12db D-20-szal rendelkeztünk. Hogy ebből mennyi bevethető állapotú? Hagyjuk.
0db rakétatüzérség. 0db 120mm-es aknavető. +14db Gripen, korlatozott mennyiségű AG fegyverzettel, gyakorlatilag 0 kiképzési lehetőséggel.
Van még kérdésed?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 459
113
Nézd, milícia ellen jó lehet, ha azt nem látták el komolyabb légvédelemmel, vagy valamiért védtelenül hagyott járműoszlopot támadni, esetleg már javarészt ledarált ellenséges erőkre csapást mérni a jelen állapotban. Persze fegyverzeti kiegészítéssel némileg más lenne, csak kérdés, hogy mennyi értelme lenne a maradék időre? T-72 és BTR nem jár le igazán. Ha van aki karbantartsa, akkor még ötven év múlva is a harctéren lehet. A T-72 ellen a mai napig valami komolyabb páncéltörő eszköz kell, főleg ha kap kiegészítő páncélt, vagy ATGM, főleg ha kap az elleni páncélozást. Egyik sem túl bonyolult ügy egy háború esetén, más kérdés mennyire véd. Te tegyük fel, hogy hárborúzni kell mostanában. Van T-72, van BTR, van Mihu, meg Gripen, meg némi salak D-20, némi korábbi ATGM. Ha a kedvenc elavult románjaink ellen kell, az esélyeink nem igazán jók, tekintve, hogy tömegesen van ATGM-jük, van modernizált IFV-jük, kezdenek csorogni az APC-k, van egy rakás szar, de használható tankjuk, felfegyverezhető helikopterük, tüzérségük, rakétatüzérségük, csöves csapatlégvédelmük, komoly rakétás légvédelmük. Ebből ha csak az ATGM-re és a Gepardokra koncentrálunk, amiből legalább 40 körül biztos üzemképes, 35 mm Oerlikon programozható és egyéb lőszerekkel, akkor hová is küldenéd a Mihu-t? A földön az elavultabb technikával is lehet védelemben hatékonyan operálni, de a Mihuval ha a lőtávján belülre akarsz bármit hozni, máris az ellenséges légvédelem lőtávjában vagy. 35 mm-t nem fogja meg, Spike-ot nem fogja meg. Lehet egy-két rácsapást el tudna végezni, de ennyi lenne, ellenben a T-72-vel elég jól lehet operálni, ha védekező hadműveletben kiépített lesállások elé húzod az ellenfelet.
Nem értem, hogy miért feltételezitek, hogy hülye módon érintetlen légvédelem ellen vetnénk be ezeket a jelenlegi felszereltségű Mi-24-eseinket!
o_O
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 789
30 565
113
Drága barátom! Milyen jó, hogy megtartottad a székfoglalódat, csak arról felejtkezel el, hogy a Mi-24-esekkel jelen állás szerint mi csak 2024-ig számolhatunk. Amiket vízionálsz, arról még az amerikaiak is csak most álmodoznak. (Apache Spike NLOS tesztek) Hidd el, náluk is nagyjából csak 23-24-re lesz ebből megfelelő képesség. A Spike-ot még nem is gyártják Amerikában. Pedig, ahhoz, hogy rendszerbe vegyék, otthon kell kiépíteni a megfelelő gyártói kapacitást.

Talán lehetett volna több is, de akkor értelem szerűen további modernizációt ígényeltek volna. Közben meg megrendeltük az Airbus-okat.
Ha nem rendelik meg a Mi-24-es (és korábban a 17-es) modernizációt, akkor most itt állnánk 0fő pilótával, és 0fő repülő műszakival Szolnokon.
2017-18-ban területcélok ellen 12db D-20-szal rendelkeztünk. Hogy ebből mennyi bevethető állapotú? Hagyjuk.
0db rakétatüzérség. 0db 120mm-es aknavető. +14db Gripen, korlatozott mennyiségű AG fegyverzettel, gyakorlatilag 0 kiképzési lehetőséggel.
Van még kérdésed?
Vagyis a Mihu egy méregdrága gyakorlógép-amit állitok,az van.
Költséghatékony megoldás egy század Mőkus vétele lett volna.Felfegyverzett/páncélvadász verziója is van.De lehetett volna MD530E,vagy AW109/119/169 katonai változatokat is venni.Mindegyik hasznos és hosszútávú megoldást jelentett volna,és nem egy értelmetlen pénzkidobást.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Egy hete volt a románoknál H145M bemutató, ott azt mondta a gyártó embere, hogy 2 év múlva ilyenkor lesz bevethető a Spike a típusról.
(2017-ben is azt mondták hogy 2 év múlva, 2019-ben is azt mondták hogy 2 év múlva, 2021-ben is azt mondták hogy 2 év múlva,...ha a vevő kéri)
A H225M-et már 2015-ban Spike-kal ígérték a lengyeleknek, de a teszteket azóta sem végezték el, ha jól emlékszem. Ha a Hforce rendszerhez integrálva lesz a Spike a H145M miatt, akkor remélhetőleg a H225M-mel is elvégzik a teszteket 2023-ban. Talán a beérkező első H225M gépeken is meg lehet már ez a képesség. Remélem nem 2025-re, az utolsó gépek érkezésére időzítik a tesztek végét, mert a mi helikoptreinket használják majd a tesztekhez.
Én megtippelni sem merem mikorra lesz rendszerben.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 459
113
Vagyis a Mihu egy méregdrága gyakorlógép-amit állitok,az van.
Költséghatékony megoldás egy század Mőkus vétele lett volna.Felfegyverzett/páncélvadász verziója is van.De lehetett volna MD530E,vagy AW109/119/169 katonai változatokat is venni.Mindegyik hasznos és hosszútávú megoldást jelentett volna,és nem egy értelmetlen pénzkidobást.
Már negyvenötször elmondtam neked, hogy ez egy marhaság. Egy újabb típus sem lett volna bevethető hamarabb, mint a H145M-esek. Miközben lenne egy ilyen bolhaf@sznyi géped, amivel semmi mást nem tudsz csinálni.
Megközelítőleg 50M USD-ből lett 8 harci gépünk, amihez az átmeneti időszakra is rendelkezésre áll fegyverzet, képzett pilóták, és földi személyzet.
Minek vegyünk vadiúj értelmetlenül kicsi egyfeladatú gépet, amikor a cél a H145M.
Mindenhonnan kivonják az ilyen méretű gépeket. A drónok fogják őket helyettesíteni őket. Az nem lenne hazaárulás, hogy egy csomó pénzt kiadsz egy Fennec méretű gépért, amit gyakorlatilag azonnal kiváltunk? Rá, külön át kell képezni a pilótákat, és a földi kiszolgálókat.
Arról nem is beszélve, hogy lett-e volna egyáltalán jelentkező rajuk!?!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Na,akkor egy kis modern helikopteres harcászati minta.
A helikopter mint fegyverrendszer nem halott.Amig az MI nem veszi át az ember helyét,addig ember vezette és embert szállitó helikopternek van helye a nap alatt.De....
Ennek a helikopternek olyan fejletségi szintűnek kell lennie,hogy képes legyen túlélni és eredményesen harcolni a modern viszonyok között is.A mi Mihujaink erre alkalmatlanok.Mert
Nincs modern harcászati hirrendszerük,harcvezető és harcászati megjelenitő rendszerük.
Nincs modern védelmi rendszerük,elavult besugárzásjelzője értéktelen,rakétaközeledésjelzője nincs,zavarórendszerei(hamiscél generátor/csaliszórók) elavultak és kicsit is modernnek(valójában az Igla már nem az,a Verb a modern-de azt már meg se emlitem) tekinthető légvédelmi rakétákkal szemben teljesen hatástalan.
Nincs korszerű fegyverzete,ami van,annak hatótávja kisebb,mint a potenciális ellenfelek csapatlégvédelmének hatótávja.Vagyis hiába féleélmetes tűzcsapásmérő képesség területcélra 80db 80milis NIR rakéta,ha már az elött lelövik,hogy inditótávolságba kerülhetne.
A modern heliharcászat alapja a felderités és harcvezetés,valamint a modern fegyverzet szimbiózisa.A hangsúly a modern szón van.A helikopternek képesnek kell lennie valós idejű felderitési infó fogadására külső forrásbol (ez jelenthet dront,de nem csak azt-bármit).Képesnek kell lennie más eszközökkel a valós idejű koordinált együtműködésre (ez megint nem csak dront jelent)
Képesnek kell lennie stand off fegyverzet hordozására és bevetéséra.
Minta az amcsi AH64E.Képes a dronokkal együtműködni,fogadni azok felderitési infóit és irányitani a csapásmérésüket.Vagyis a dronok nem csak felderitők,hanem maguk a heli stand off fegyverei is.(de az NLOS integráció is a stand off fegyverzetröl szól).Maga a gép addig nem repül be a közvetlen harci zónába,amig a dronok (és egyébb eszközök) segitségével fel nem deritette,és meg nem semmisitette az ellen nehezebb légvédelmi eszközeit.Értsük ez alatt a Roland/Osa/Pansir/stb jellegű eszközöket.Ha ez megvan,közvetlen,de nagyobb hatótávú harcba kezdhet.MANPAD (IglaStinger) és könnyebb SHORADok(Mistral/Sztrela10) rendszerek ellen a rakétainditásjelzős védelmi rendszere és a távolság véd (egyrészt a DIRCMnek van ideje működni,másrészt van idő holtzónába menekülni-de az új amcsi helivédelmi csalik keményen füstőlnek,hogy takarjanak mintegy kvázi ködvető módjára),csöves rendszerektöl meg szimplán a távolság.Ha már elfogytak a nehezzebb csöves és álványos légvédelmi rendszerek,közelebb mehet,és a kézifegyverek/gp/ngp hatókörén kivűlről használhatja saját gá-ját(ha van) és NIRezhet-mert olcsó területlefogók.Kézi rakétáktol a DIRCM és a saját lefogótüze védi.
A Mihuaink elavult harcrendszerei okán ezt a metódust nem tudják megcsinálni.Mert nincs mivel.Már azok a bozótnégerek is le tudják szedni,akiknek van működőképes elavult MANPADja,vagy Toyotára szerelt 14.5-23milis gá-ja,és némi taktikai érzékük.Metr álcázott tűzeszközt a mi Mihujaink nem tudnak felderiteni-simán csabdába csalhatók és lelőhetők KPVT ngp-vel.Ami azt illeti,sima ngp-vel is.
Konklúzió,a mi Mihuaink méregdrága semmirevaló levélnehezékek.
Gondoltam levezetem hogy hogy lehet modern környezetben némi taktikai érzékkel hatástalanítani egy Btr-t, vagy ahogy te összehasonlítottad a Mihut az AH64E vel, megteszem én is a a 72-es lehetőségeit az A7+APS el, mindennel, de inkább elengedem ezt a dolgot. Jelenleg ez van, más nincs.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 789
30 565
113
Már negyvenötször elmondtam neked, hogy ez egy marhaság. Egy újabb típus sem lett volna bevethető hamarabb, mint a H145M-esek. Miközben lenne egy ilyen bolhaf@sznyi géped, amivel semmi mást nem tudsz csinálni.
Megközelítőleg 50M USD-ből lett 8 harci gépünk, amihez az átmeneti időszakra is rendelkezésre áll fegyverzet, képzett pilóták, és földi személyzet.
Minek vegyünk vadiúj értelmetlenül kicsi egyfeladatú gépet, amikor a cél a H145M.
Mindenhonnan kivonják az ilyen méretű gépeket. A drónok fogják őket helyettesíteni őket. Az nem lenne hazaárulás, hogy egy csomó pénzt kiadsz egy Fennec méretű gépért, amit gyakorlatilag azonnal kiváltunk? Rá, külön át kell képezni a pilótákat, és a földi kiszolgálókat.
Arról nem is beszélve, hogy lett-e volna egyáltalán jelentkező rajuk!?!
Huszárom,romlasz.
A Mihu most mire használható?Semmire.Méregdrága gyakorlógép.Mókus egy olcsó gykorlógép lenne.
Aztán,egyáltalán nem szünik meg a könnyű felfegyverzett helikopter kategória,csak a feladatok egy részét átveszi a dron.De nem minden feladatát,és nem teljeskörűen.
Egy felfegyverzett Mókus oktatás gyakorlás mellet még könnyűszállitó,futár,megfigyeló,könnyű fegyveres támogató és páncélvadász feladatokat is el tudna látni.Qrvára nem egyfeladatú,és qrvára nem kipusztuló kategória a könnyűszállitó helikopter.
Gondoltam levezetem hogy hogy lehet modern környezetben némi taktikai érzékkel hatástalanítani egy Btr-t, vagy ahogy te összehasonlítottad a Mihut az AH64E vel, megteszem én is a a 72-es lehetőségeit az A7+APS el, mindennel, de inkább elengedem ezt a dolgot. Jelenleg ez van, más nincs.
Nem veszed figyelembe,hogy a Mihu egy helikopter.Más egy kicsit,mint a hk-mégha a Mihut repülőtanknak is szokták aposztrofálni.
És jobban jártunk volna,ha nem lenne.Pénzkidobás.Forráspazarlás.Hasznosabb dolgok elől vette el a pénzt.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 692
13 362
113
Szerintem nem egy tényezős a dolog a valóságban:

  1. valószínűleg javította az alku-pozíciónkat az Airbus-heli tárgyalásokon a Mihu(mint "fekete ló"),
  2. ha nincs az embargó egy vegyes --nyugati szenzor, rádiózás, datalink, +keleti mennyiségi fegyverzet "gombokért"-- jó is lehetett volna,
  3. hiába más az utód, valamilyen szinten akkor is folytonosságot biztosított,
  4. zárásként pár millió kivehető lesz belőle, legrosszabb esetben Dél-Amerika/Afrika, ahol lazák az előírások!

A végeredmény ennek alapján nekem --nem csak a puszta számok alapján-- valahol null-szaldó környékén van.

Más területen nem!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Drága barátom! Milyen jó, hogy megtartottad a székfoglalódat, csak arról felejtkezel el, hogy a Mi-24-esekkel jelen állás szerint mi csak 2024-ig számolhatunk. Amiket vízionálsz, arról még az amerikaiak is csak most álmodoznak. (Apache Spike NLOS tesztek) Hidd el, náluk is nagyjából csak 23-24-re lesz ebből megfelelő képesség. A Spike-ot még nem is gyártják Amerikában. Pedig, ahhoz, hogy rendszerbe vegyék, otthon kell kiépíteni a megfelelő gyártói kapacitást.

Talán lehetett volna több is, de akkor értelem szerűen további modernizációt ígényeltek volna. Közben meg megrendeltük az Airbus-okat.
Ha nem rendelik meg a Mi-24-es (és korábban a 17-es) modernizációt, akkor most itt állnánk 0fő pilótával, és 0fő repülő műszakival Szolnokon.
2017-18-ban területcélok ellen 12db D-20-szal rendelkeztünk. Hogy ebből mennyi bevethető állapotú? Hagyjuk.
0db rakétatüzérség. 0db 120mm-es aknavető. +14db Gripen, korlatozott mennyiségű AG fegyverzettel, gyakorlatilag 0 kiképzési lehetőséggel.
Van még kérdésed?
Ezt csak az érti meg igazán, aki képes felfogni azt hogy a NINCS semmi más helyette évekig, vagy a Mihu volt az opció, amikből lehetett válogatni. Közben meg az Ukránok kúrogatják Kárpátalját már pár éve például, akik nem is NATO tagok.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 459
113
Huszárom,romlasz.
A Mihu most mire használható?Semmire.Méregdrága gyakorlógép.Mókus egy olcsó gykorlógép lenne.
Aztán,egyáltalán nem szünik meg a könnyű felfegyverzett helikopter kategória,csak a feladatok egy részét átveszi a dron.De nem minden feladatát,és nem teljeskörűen.
Egy felfegyverzett Mókus oktatás gyakorlás mellet még könnyűszállitó,futár,megfigyeló,könnyű fegyveres támogató és páncélvadász feladatokat is el tudna látni.Qrvára nem egyfeladatú,és qrvára nem kipusztuló kategória a könnyűszállitó helikopter.
Te kevered a kéthajtóműves light-ot, és az egy hajtóműves "ultralightot".
Utóbbit mindenhonnan most vonják ki.
Kezdve azzal, hogy az EU-n belül korlátozzák a békeidős használatukat, mindenhol most daráljak be őket.
Az angolok most vonják ki a Gazelle-eket közvetlen utód nélkül.
Valószínűleg a feladatait náluk is a H145M fogja felváltani. A Franciáknál ugyan ez, csak náluk a light kategória a 160m lesz.
A megfigyelő, tűztámogató és páncévadasz feladatoktól már most elbúcsuztathatod a kategóriát. Drón munka!
A könnyű szállító, futár, és VIP szállításra meg ott vannal. H145M , Lakota méretű gépek.
Az MH-6 feladatainak nagy részét is a Lakota vette át. Az egész US Armyban 50 alatti a számuk.
A lengyeleknek, oroszoknak soha nem is volt hasonló. A lengyeleknél a Perkoz programban a követelmény 5 szálítható katona, vagy 1t rakomány.

Tehát minek rendelnénk a meglévő Mókusokon kívül további gépeket, amikor a feladatukra ott lesznek a drónok és a H145M?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and vilmoci

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 789
30 565
113
Ezt csak az érti meg igazán, aki képes felfogni azt hogy a NINCS semmi más helyette évekig, vagy a Mihu volt az opció, amikből lehetett válogatni. Közben meg az Ukránok kúrogatják Kárpátalját már pár éve például, akik nem is NATO tagok.
És mit csinálsz a Mihuval parastvakitó repülésen kivűl?Mikor az ukrán Buk 20km-ről röhögve leszedi.....
Mire a resturáció elkészült,a vadi új Mókus/Kismadár/Hirundó/Koala is simán elkészült volna.
Te kevered a kéthajtóműves light-ot, és az egy hajtóműves "ultralightot".
Utóbbit mindenhonnan most vonják ki.
Kezdve azzal, hogy az EU-n belül korlátozzák a békeidős használatukat, mindenhol most daráljak be őket.
Az angolok most vonják ki a Gazelle-eket közvetlen utód nélkül.
Valószínűleg a feladatait náluk is a H145M fogja felváltani. A Franciáknál ugyan ez, csak náluk a light kategória a 160m lesz.
A megfigyelő, tűztámogató és páncévadasz feladatoktól már most elbúcsuztathatod a kategóriát. Drón munka!
A könnyű szállító, futár, és VIP szállításra meg ott vannal. H145M , Lakota méretű gépek.
Az MH-6 feladatainak nagy részét is a Lakota vette át. Az egész US Armyban 50 alatti a számuk.
A lengyeleknek, oroszoknak soha nem is volt hasonló. A lengyeleknél a Perkoz programban a követelmény 5 szálítható katona, vagy 1t rakomány.

Tehát minek rendelnénk a meglévő Mókusokon kívül további gépeket, amikor a feladatukra ott lesznek a drónok és a H145M?
Huszárom,romlasz.
Magam részéről különben az AW109/119/169 tipusok között válogattam volna.
Angol Gazelle az,mi tényleg dron váltású lett,mert azokat felderitő/megfigyelő-tüzérségi megfigyelőgépekként voltak rendszeresitve.
És megint nem egy átfogó képet nézel,csak külön-külön néhány szeletet.Oktató-futár feladatköröket példul hogyan váltod ki dronnal?Mőkus is képes 4-5 katona szállitására.Stb
 
M

molnibalage

Guest
És mit csinálsz a Mihuval parastvakitó repülésen kivűl?Mikor az ukrán Buk 20km-ről röhögve leszedi.....
Mire a resturáció elkészült,a vadi új Mókus/Kismadár/Hirundó/Koala is simán elkészült volna.

Huszárom,romlasz.
Magam részéről különben az AW109/119/169 tipusok között válogattam volna.
Angol Gazelle az,mi tényleg dron váltású lett,mert azokat felderitő/megfigyelő-tüzérségi megfigyelőgépekként voltak rendszeresitve.
És megint nem egy átfogó képet nézel,csak külön-külön néhány szeletet.Oktató-futár feladatköröket példul hogyan váltod ki dronnal?Mőkus is képes 4-5 katona szállitására.Stb
Azért ez költői túlzás. A Buk 20km-ről legfeljebb tenger felett lőné le.

De a Mi-24 az én szememben egy elavult valami.
Tehetsz rá MAWS-ot és minden mást, de maga az alapkonstrukció teljes tévút.
A jenkik Vietnámból tökéletesen leszűrték azt, hogy a felfegyverzett UH-1-gyel lehet bohóckodni, csak nem érdemes.
Na, erre a koncepcióra aztán sikerült felhúzni a Mi-24-net, aminek szétválasztása alapvető evolúciós lépés volt. Szerintem.

Az esetek 99%-ban vagy még többször üres a deszant tér. Cserébe a gép nehezebb, nagyobb, emiatt erősebb hajtómű kellett.
Drágább, optikailag és AAA-nek is nagyobb célpont.
Ez kb. olyan, mintha az átlagember a városba kisteherautót venne személygépkocsi helyett, mert "jól jöhet a tehertér", amit aztán 99%-ban, nem használ semmire. Mennyire néznének az emberre hülyén? Mégis, a Mi24-nél ezt képesek erényként feltüntetni. Beszarás.

Az egyben harci heli és szállító szerintem tévút, és nem nagyon tud meghatni egyesek nosztalgiája, meg a "de Afganisztánban bizonyított" dumája.
Ott az felfegyverzett Mi-8 is "bizonyított".
Azt megnézném komoly légvédelem ellen mit vitézkedett volna a Mi-8/17 felfegyverezne, amikor akkora, mint egy ház. A AAA meg a szája szélét nyaldossa.


A Mi-24 megítélése is egy olyan konfliktuson alapul, ahol komoly légvédelem nem volt és mivel ott egész jól teljesített, húúúúúúúúúúú, meg ha.
Amikor az első félkomoly MANPAD megjelenésével azért elég szépen lövögették le őket. Nem Flakpanzer, meg Roland Marder meg Crotale vagy Chaparralok voltak ott. Szutyok optikai irányzású AAA, zsákmányolt Sztrela-2 meg egy markonyi FIM-92A.

Kicsit, mint az A-10 glóriája. Azt az első félkomoly csapatlégvédelem halomra mészárolta volna őket, csak ezt egyeseknek fáj belátni, ahogy láthattuk az A-10 videó kapcsán.


Ennyit ér az alacsonyan repülés 30+ éves Igla ellen.
Nappal ma egy harci helit, ami nekünk van öngyilkossággal határos bevetni ahol ilyenek vannak.

Aki ma MAWS és DIRCM nélkül képzel el helit, az teljesen ostoba.
Ha engem kérdeznek a klasszikus LOS ATGM-mel operáló helinek egy félkomoly légvédelem ellen is reszeltek.

Mi dollártízmillókat költöttünk egy olyan helire, ami a félkomoly harctéren is gyakorlatilag bevethetetlen. Éjjellátóval nem rendelkező ellenfél ellen lett volna esetleg használható élesben a heli. Amit ma a sarki boltban kapni erős túlzással. A MANPAD mellé meg jön, ahonnan jön, mert lövöldözték azokat is COIN-ban az utóbbi 20 évben.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 459
113
Magam részéről különben az AW109/119/169 tipusok között válogattam volna.
Lóbránert! Te eddig végig a H125M-ről beszéltél. De mégegyszer mondom a fenti típusok közül a két kisebbik értelmetlen, a AW169 meg konkrétan a H145M versenytársa.
Miközben itthon csak az MD helikoptereknek és a H135-nek (illetve elődeinek) volt bárminemű előzménye. Az MD-nek meg nincsen nagyobb méretű nagytestvére, amivel kiegészíthető lett volna flotta szinten a light kategória.
És megint nem egy átfogó képet nézel,csak külön-külön néhány szeletet.Oktató-futár feladatköröket példul hogyan váltod ki dronnal?
Pont a fentebb leírtak miatt látszik, hogy TE nem nézed a teljes képet.
Nálunk 2 opció volt. Vagy Airbus vagy Leonardo. Ők tudtak komplett helikopter flottát biztosítani minden igényünkre.
A H145 MINDEN light helikopter feladatot el tud látni. A Mókusok kényszerű kiképzési feladatköre számunkra kezldvező fordulat is.
Másra tényleg értelmetlen ma már a Mókusokra gondolni honvédségi szerepben.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 789
30 565
113
Ha engem kérdeznek a klasszikus LOS ATGM-mel operáló helinek egy félkomoly légvédelem ellen is reszeltek.
Kicsit feljebb pont ezt irtam le.
Azért ez költői túlzás. A Buk 20km-ről legfeljebb tenger felett lőné le.
Mihu nem jó a bújkálós terepkövető repülésben,plusz a potenciális ellenfelek alföldi határszakaszuak-Van esélye a Buknak.De ha akármivel lelövik 5-10km-ről,még mindig a saját fegyvereinek hatótávján kivűl kap találatot.
de maga az alapkonstrukció teljes tévút.
A jenkik Vietnámból tökéletesen leszűrték azt, hogy a felfegyverzett UH-1-gyel lehet bohóckodni, csak nem érdemes.
A felfegyverzett csataképes katonai szállitóheli nem tévút.A Mihu egy tévút.Megalkotásakor nem tartott ott a technológia,hogy értelmes módon meg lehetett volna csinálni.Ma viszont már meglehet.Kolumbiai és izraeli AH60 sikeres és harcban bizonyitott gépek.(kolumbiai Arpiak is zsidó feljavitásai a BHnak.Nemhogy NLOSt,de még a nagyobb Nimrod rakétát is sikerrel vetették be róluk-jol beváltak)
Kicsit olyan ez,mint az 1960as csak rakétafegyverzetű vadászgépek.Akkor az bukta volt.Ma már viszont nincs gá-s légiharc.AAM-ek eljutottak arra a fejlettségi szintre,hogy a gá csak egy tartalék fegyver légiharcban.
@Hpasp majd eljut az SAAF helivadász akcióiig,amit azért nem ok nélkül csináltak.KM-én belül az oláh felfegyverzett Pumák is veszedelmes eszközök.Még kortársak is a Mihuval.Csak a Puma jobb konstrukció,és kapott egy jó modernizálást.De korszerű légvédelem ellen már azokat sem lehetne bevetni,nemhogy a mi levélnehezékjeinket.....Viszont ha első körben a Mistraljainkat már kiütötték,szép nyugodtan levadászhatják a Leókat/Lynxeket....
Szerintem az olyan kis és csóró seregeknek,mint az MH pont a korszerűen felszerelt,korszerű,rohamdeszant képes katonai szállitó helik jelentik a megoldást.Nincs keret a klasszikus amcsi három (eredetileg 4) kategóriás heliflotta kiépitéséra.Viszont a mai technológia lehetővé teszi,hogy a három feladatkört egyetlen tipus ellássa.Db-ra ez a gép drága lenne,de mivel egy gép látná el három feladatát,igy már olcsóbb,nem is kicsit.
Különben maguk az oroszok is ebbe az irányba mozdultak az újgenerációs felfegyverzett Minyókkal.
russias-new-mi-8amtsh-vn-special-operations-helicopter-being-flight-tested.jpg

Csak komoly problémájuk,hogy nincs stand off fegyverzetük.A Hermesz rakéta lesz,ha lesz,az első ilyenjük,ha rendszerbe áll.És a harcrendszer többi elemével is gondjaik vannak.
LOS fegyverzet csak akkor vethető be,ha már a légoltalmat leamortizálták.MANPAD veszély miatt akkor sem nélkülözhető a korszerű védelmi rendszer.(azért MANPAD nem lesz minden bokorban,nekünk példul egy db sincs.És ARV kapcsolat nélkül azok hatékonysága is erősen csökken.Korszerű védelmi rendszer képes a reálisan várható MANPAD veszéllyel megbirkózni,szerintem)
Szóval a Minyó egy rossz konstrukcó,de maga a koncepció nem az.Ami fontosabb,hogy a jelenlegi technológiai szint már elég jó hozzá,hogy életrevalóan meg is lehessen valósitani.
De ez a mi levélnehezékjeinken nem segit,azok bűnös pénzpazarlások csupán.
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 789
30 565
113
Ismétlés a tudás anyja :D
Na,akkor egy kis modern helikopteres harcászati minta.
A helikopter mint fegyverrendszer nem halott.Amig az MI nem veszi át az ember helyét,addig ember vezette és embert szállitó helikopternek van helye a nap alatt.De....
Ennek a helikopternek olyan fejletségi szintűnek kell lennie,hogy képes legyen túlélni és eredményesen harcolni a modern viszonyok között is.A mi Mihujaink erre alkalmatlanok.Mert
Nincs modern harcászati hirrendszerük,harcvezető és harcászati megjelenitő rendszerük.
Nincs modern védelmi rendszerük,elavult besugárzásjelzője értéktelen,rakétaközeledésjelzője nincs,zavarórendszerei(hamiscél generátor/csaliszórók) elavultak és kicsit is modernnek(valójában az Igla már nem az,a Verb a modern-de azt már meg se emlitem) tekinthető légvédelmi rakétákkal szemben teljesen hatástalan.
Nincs korszerű fegyverzete,ami van,annak hatótávja kisebb,mint a potenciális ellenfelek csapatlégvédelmének hatótávja.Vagyis hiába féleélmetes tűzcsapásmérő képesség területcélra 80db 80milis NIR rakéta,ha már az elött lelövik,hogy inditótávolságba kerülhetne.
A modern heliharcászat alapja a felderités és harcvezetés,valamint a modern fegyverzet szimbiózisa.A hangsúly a modern szón van.A helikopternek képesnek kell lennie valós idejű felderitési infó fogadására külső forrásbol (ez jelenthet dront,de nem csak azt-bármit).Képesnek kell lennie más eszközökkel a valós idejű koordinált együtműködésre (ez megint nem csak dront jelent)
Képesnek kell lennie stand off fegyverzet hordozására és bevetéséra.
Minta az amcsi AH64E.Képes a dronokkal együtműködni,fogadni azok felderitési infóit és irányitani a csapásmérésüket.Vagyis a dronok nem csak felderitők,hanem maguk a heli stand off fegyverei is.(de az NLOS integráció is a stand off fegyverzetröl szól).Maga a gép addig nem repül be a közvetlen harci zónába,amig a dronok (és egyébb eszközök) segitségével fel nem deritette,és meg nem semmisitette az ellen nehezebb légvédelmi eszközeit.Értsük ez alatt a Roland/Osa/Pansir/stb jellegű eszközöket.Ha ez megvan,közvetlen,de nagyobb hatótávú harcba kezdhet.MANPAD (IglaStinger) és könnyebb SHORADok(Mistral/Sztrela10) rendszerek ellen a rakétainditásjelzős védelmi rendszere és a távolság véd (egyrészt a DIRCMnek van ideje működni,másrészt van idő holtzónába menekülni-de az új amcsi helivédelmi csalik keményen füstőlnek,hogy takarjanak mintegy kvázi ködvető módjára),csöves rendszerektöl meg szimplán a távolság.Ha már elfogytak a nehezzebb csöves és álványos légvédelmi rendszerek,közelebb mehet,és a kézifegyverek/gp/ngp hatókörén kivűlről használhatja saját gá-ját(ha van) és NIRezhet-mert olcsó területlefogók.Kézi rakétáktol a DIRCM és a saját lefogótüze védi.
A Mihuaink elavult harcrendszerei okán ezt a metódust nem tudják megcsinálni.Mert nincs mivel.Már azok a bozótnégerek is le tudják szedni,akiknek van működőképes elavult MANPADja,vagy Toyotára szerelt 14.5-23milis gá-ja,és némi taktikai érzékük.Metr álcázott tűzeszközt a mi Mihujaink nem tudnak felderiteni-simán csabdába csalhatók és lelőhetők KPVT ngp-vel.Ami azt illeti,sima ngp-vel is.
Konklúzió,a mi Mihuaink méregdrága semmirevaló levélnehezékek.