[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
OFF
Nem azért, mert képzettebb. Genetikai lóttó. Nem vagyok 1.95 magas. Innentől fogva hiába erőlködök.
Én pl. tudok fonákütni, amit egy profitól sem láttam és pislog mindenki, amikor először látják.
De amúgy is rossz/ostoba példa volt.
ON

Sokkal gyorsabb mint te,sokkal edzettebb mint te,sokkal jobban képzett taktikailag mint te,sokkal angyobb a súlypontemelkedése nálad(az ugye független a magasságtól)sokkal technikásabb nálad és még sorolhatnám,hogy mimindenben jobb nálad.
Az,hogy magas az elnyőny de ha ugyan olyan magas lenne mont te akkor is 1000×jobban röplabdázna.Sajna ez van.
 
M

molnibalage

Guest
A 2.75-ös PGM hatótávja 3km.A te elméleted szerint azt is öngyilkosság használni...
Az új orosz MANPADS hatótávja 10km de ha csak 8km akkor is öngyilkosság a 2.75-ös PGM de még a Hellfire is...
5 km.
https://www.baesystems.com/en/product/apkws-laser-guided-rocket

Nem értem, hogy neked is honnan van bátorságod beleállni egy vitába zsoltihoz hasonlóan úgy, hogy egyetlen gyorskeresést sem hajtasz végre. Nem figyelsz arra, amit magyaráznak, nem olvasod el, amit más megír.

"Picit" irritáló.

Sokkal gyorsabb mint te,sokkal edzettebb mint te,sokkal jobban képzett taktikailag mint te,sokkal angyobb a súlypontemelkedése nálad(az ugye független a magasságtól)sokkal technikásabb nálad és még sorolhatnám,hogy mimindenben jobb nálad.
Az,hogy magas az elnyőny de ha ugyan olyan magas lenne mont te akkor is 1000×jobban röplabdázna.Sajna ez van.
Ez mind a genetikai lottó. Teljesen mindegy, hogy mennyit edzettem, 72 cm felett soha nem volt a súlypontemelkedésem. Évi 5000 km-et tekerek, akkor sem lesz belőlem profi kerékpáros, ahhoz sem jó az alkatom. Ellenben más téren bizony elég penge vagyok.

De jó lenne ezzel is leállni, mert láthatólag ehhez sem értesz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
5 km.
https://www.baesystems.com/en/product/apkws-laser-guided-rocket

Nem értem, hogy neked is honnan van bátorságod beleállni egy vitába zsoltihoz hasonlóan úgy, hogy egyetlen gyorskeresést sem hajtasz végre. Nem figyelsz arra, amit magyaráznak, nem olvasod el, amit más megír.

"Picit" irritáló.

Legyen 5km(mondjuk azt nem tudom,hogy mit spóroltak ki belőle mert a rakéte annyit nem nőtt,hogy több mint duplája legyen a hatótáv).Modern csapatlégvédelem hatótávja?10km...Sok szerencsét.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A 2.75-ös PGM hatótávja 3km.A te elméleted szerint azt is öngyilkosság használni...
Az új orosz MANPADS hatótávja 10km de ha csak 8km akkor is öngyilkosság a 2.75-ös PGM de még a Hellfire is...
Ezért kellene olan gép,aminek van korszerű védelmi rendszere,fegyverzete,ésolyan datalinkje,amivel Te,a bokorban bújkáló előretolt megfigyelő,GPS kordinátát tudsz adni célpontként.És ha szükséges,meg is tudod jelölni lézerrel.Napersze ehez harcászeti busz helyet harci felszerelést kéne kapnotok,korszerű felszerelést....
 
M

molnibalage

Guest
Legyen 5km(mondjuk azt nem tudom,hogy mit spóroltak ki belőle mert a rakéte annyit nem nőtt,hogy több mint duplája legyen a hatótáv).Modern csapatlégvédelem hatótávja?10km...Sok szerencsét.
Megint az van, hogy talán olvasd el azt a kib*szott összefoglalót...

z sima 2.75 rakéta range értéke abból jön, hogy afelett a szórása értelmetlenné teszi alkalmazását. A rakéta kinematikailag messze túlrepül 3 km-en. Ha pl. fogod a helit és 20 fokban felfelé indítod a rakétát, akkor szerinted meddig fog elrepülni? Kurva messze. El fogsz vele bármit is találni, ami kisebb egy városnál? Nem.

A harckocsi ágyúval is el lehet lőni max. csőemelkedéssel 10 km fölé is, csak szart sem találsz el vele, mert a tűvezető rendszere nem indirekt tüzelésre van kitalálva. Tehát a hk. löveg effektív lőtávolságnak semmi köze a gránát kinematikai lőtávolságához.

Na, ezeknél milyen range értéket adnak meg?

Az AGM-88 HARM egy Sparrow méretű rakéta és 100+ km-re elvitorlázik magasan indítva és eltalál állócélt a földön, ahol nem faktor a manőverező képesség. Az AIM-7 kinematikai hatótávolsága mégis kisebb légicél ellen. Máshogy van értelmezve a range.

Soroljam még vagy elég lesz?

Ahogy már sokszor mondtam. Nem figyelsz, fejlődésképtelen vagy, a legalapvetőbb dolgokat sem vagy képes összekombinálni. Ez nem baj, csak akkor nem kéne osztani az észt...

Sanszosan a rávezetés és rakéta manőverező képességének korlátja az 5 km, mert a rakéta ennél messzebbre is elrepülne, ha úgy indítják, csak az körülményes lenne. A célnak az 5 km is megfelel ahhoz képest, amit irányítatlanul tudna. Egy APC-t vagy IFT-t ez is szétkap jó helyen.

Bocsánat, de most kihozol béketűrésemből. Többen magyarázzák neked, de azért te csak mondod a magadét. Gondolkozni és megérteni meg luxus azt, amit már kb. ÖTVENSZER magyaráztunk el.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Ezért kellene olan gép,aminek van korszerű védelmi rendszere,fegyverzete,ésolyan datalinkje,amivel Te,a bokorban bújkáló előretolt megfigyelő,GPS kordinátát tudsz adni célpontként.És ha szükséges,meg is tudod jelölni lézerrel.Napersze ehez harcászeti busz helyet harci felszerelést kéne kapnotok,korszerű felszerelést....

Én nem azt mondom,hogy a mi 24-eseinknek van esélye egy modern harctéren(írtam már párszor,hogy nincs ott van a topikjában). De ti most kb az egész harci helikoptert mint fegyvert kérdőjelezitek meg.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Megint az van, hogy talán olvasd el azt a kib*szott összefoglalót...

z sima 2.75 rakéta range értéke abból jön, hogy afelett a szórása értelmetlenné teszi alkalmazását. A rakéta kinematikailag messze túlrepül 3 km-en. Ha pl. fogod a helit és 20 fokban felfelé indítod a rakétát, akkor szerinted meddig fog elrepülni? Kurva messze. El fogsz vele bármit is találni, ami kisebb egy városnál? Nem.

A harckocsi ágyúval is el lehet lőni max. csőemelkedéssel 10 km fölé is, csak szart sem találsz el vele, mert a tűvezető rendszere nem indirekt tüzelésre van kitalálva. Tehát a hk. löveg effektív lőtávolságnak semmi köze a gránát kinematikai lőtávolságához.

Na, ezeknél milyen range értéket adnak meg?

Az AGM-88 HARM egy Sparrow méretű rakéta és 100+ km-re elvitorlázik magasan indítva és eltalál állócélt a földön, ahol nem faktor a manőverező képesség. Az AIM-7 kinematikai hatótávolsága mégis kisebb légicél ellen. Máshogy van értelmezve a range.

Soroljam még vagy elég lesz?

Ahogy már sokszor mondtam. Nem figyelsz, fejlődésképtelen vagy, a legalapvetőbb dolgokat sem vagy képes összekombinálni. Ez nem baj, csak akkor nem kéne osztani az észt...

Sanszosan a rávezetés és rakéta manőverező képességének korlátja az 5 km, mert a rakéta ennél messzebbre is elrepülne, ha úgy indítják, csak az körülményes lenne. A célnak az 5 km is megfelel ahhoz képest, amit irányítatlanul tudna. Egy APC-t vagy IFT-t ez is szétkap jó helyen.

Oké de még mindig várom a választ arra,hogy mi van akkor ha nincs rálövésed csak 2km-ről mert kitakar egy hegy vagy egy erdő.Meg mit ér az 5 vagy 8km hatótávú irányított rakéta ha 10km a modern légvédelem hatótávja.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz
M

molnibalage

Guest
Oké de még mindig várom a választ arra,hogy mi van akkor ha nincs rálövésed csak 2km-ről mert kitakar egy hegy vagy egy erdő.Meg mit ér az 5 vagy 8km hatótávú irányított rakéta ha 10km a modern légvédelem hatótávja.
Ez így általánosságban nem igaz. 2K22M 8 km. A Tor helikopter ellen is kb. ennyi. Minden más kisebb, MANPAD 4,5-5 km-nél végetér. Tudod, összefoglaló...
A kérdésed meg részben rámutat arra, hogy lövésed sincs n+1 dologról, de én már belefáradtam ebbe. Magyarázzon neked más. Nekem ebből elegem van. Kb. 3-4 éve érzem azt, hogy a falhoz beszélek...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Én nem azt mondom,hogy a mi 24-eseinknek van esélye egy modern harctéren(írtam már párszor,hogy nincs ott van a topikjában). De ti most kb az egész harci helikoptert mint fegyvert kérdőjelezitek meg.
Én ugyan nem.Sőt,lándzsát török az AH60 beszerzése mellett,mont potens támadó,mozgékony rohamdesszant,és függesztett teherként a Mi17tel vetekedő,vagy inkább meghaladó teherbirású szállitó heli mellet.Csak a korhoz kell igazitani a dolgokat.Különben ugy járunk,mint a tankokat lándzsázó lengyel lovasok-ami különben városi legenda,de jó példa
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Ez így általánosságban nem igaz. 2K22M 8 km. A Tor helikopter ellen is kb. ennyi. Minden más kisebb, MANPAD 4,5-5 km-nél végetér. Tudod, összefoglaló...
A kérdésed meg részben rámutat arra, hogy lövésed sincs n+1 dologról, de én már belefáradtam ebbe. Magyarázzon neked más. Nekem ebből elegem van. Kb. 3-4 éve érzem azt, hogy a falhoz beszélek...


A 8km még mindig több mint az 5km.Szóval akkor hogy is van ez a dolog.

Ha elfogadjuk amit mondotok akkor az ATGM-en kívül kb semmilyen helikopterfedélzeti fegyver nem életképes egy modern ellenseggel vívott háborúban.
És innentől kezdve nincs is létjogosultsága a harci helikopternek.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A 8km még mindig több mint az 5km.Szóval akkor hogy is van ez a dolog.

Ha elfogadjuk amit mondotok akkor az ATGM-en kívül kb semmilyen helikopterfedélzeti fegyver nem életképes egy modern ellenseggel vívott háborúban.
És innentől kezdve nincs is létjogosultsága a harci helikopternek.
Ez igy megint szélsőség.Ott,ahol jolfelkészűlt védelem várja,lehet vakarózni,és hozzáigazitani a harceljárást a helyzethez.Ma már nem általános a tömeghadsereg,viszonylag kis erők mozognak,és nem lesz mindenütt Tunguzka.És a Spike ER új,nagytávra hatékony változatával lehetőleg azt kéne kilőni elösször,ha mégis van.Utána az olcsóbb,és rövidebb hatótávú fegyverzettel el lehet majszolni az addig általa védett pszh-kat,gyhj-ket,vagy hk-kat.Az utánpotlást szállitó teherautó-oszlopot meg meg lehet szorni NIRrel,vagy gá-val is.
 
M

molnibalage

Guest
Lásd kivel van dolgod.
A 8km még mindig több mint az 5km.Szóval akkor hogy is van ez a dolog.
Egy radarral és RPK-val dolgozó SAM-et sokkal könnyebb észrevenni, mint MANPAD-ot, jármű van és jó esetben sugároz már célkereséskor is. Az evolúció is el volt már volt magyarázva, de csak neked még egyszer, amolyan szabad stílusban.

  1. Első harci helik, géppuska/gépágyú és 2 km-ig nemir. rakéták. ---> MANPAD és radaros AAA . MANPAD szemből még nem jó, de AAA ellőtt 2 km-ig. Hurrá. Joe napja meg el van baszva, ha belefut egy Silkába.
  2. Joe vakarja a fejét, hogy akkor most mi legyen. Azt kurva Silkát csapjuk agyon felkiáltással és páncélosok ellen megszületik a TOW 4 km-es HMZ-vel. Hurrá AAA-n kívül vagynuk, ha jó a felderítés, Joe örül. Nagyon.
  3. AAA kevés, SHORAD terjed Sztrlea-1/10 + Osza is jó volt 0 méteren lebegő heli ellen kb. 4 km-ig. TOW kevés lett hirtelen. Joe nem örül.
  4. Joe néz, hogy az IR/EO SHORAD tönkreteszi az napját, ha bevetésre megy. Mit tegyünk? Az operátornak látnia kell a célt ugye? Igen. Szuper, akkor repüljünk éjszaka, Iván nem Sjuperman, este nem lát. De akkor legyen még hosszabb a lándzsa és legyen alapfelszerelés az infracsapda. ---> AH-64 NVG + FLIR torony AGM-114 8 km-es HMZ-vel. Még az OSza is tehetetlen, de azért legyen rajta RWR, hogy érzékelje azt is. Joe nagyon örül.
  5. Iván Joe jó hangulatának kurvára nem örül, neki valamivel le kell csapnia a gaz imperialistát az égről ---> 2K22M Tunguszka. Joe lába megint remegni kezd. Nagyon.
  6. Joe megint vakarja fejét. Akkor csináljuk úgy, mint a jó sniper, legyünk kicsik és láthatatlanok. Okas Iván, akkor takarásba tesszük a helit és csak egy intelligens szempár látszik majd ki és onnan dobálom rád a rakétákat. Nyasgem Iván. ---> AH-64D és tetején a szenzorcsomag. Mivel az RPK érzékelhető messziről talán még van idő reagálni vagy a SzOC-ot is észlelni.
(Ez így nincs benne a HT összefoglalóban a lista, de minden benne van, hogy ezt megértsed. Ha neked ez nem megy, az nem az én hibám szerintem.)
Erre már nemigen adtak választ tudtommal. Ez ellen olyan SAM kell, ami a tornyot a rotor felett érzékeli és a rakétát képes a cél felett elrepülve is robbantani. Vagy a Tor-M2 képes erre? Vagy más?

Mi a hiba a fenti hat ponttal?
  1. A MANPAD bárhol lehet és passzív. ---> Első körben infracsapda, de a Mark I eyeball - értsd a személyzet két szép szeme - kis lefedettségű és bizonytalan + az infracsapda csak pár másodperce védelem, jókor kell dobni. Joe ennek nem igazán örül.
  2. Megszületnek a hot brick jammerek. Joe ennek örül, folyamatos védelmet ad, Sztrela-2-ők esélytelenek, Joe röhög a markába.
  3. Iván megint keresztbe tesz, mert a korszerű FM IR vezérlés ellen nem jó a hot brick jammer. Joe már nem röhög. Ok, akkor legyen gépi szem, MAWS kerül a helire + infracsapda. Régi és kicsit újabb MANPAD ellen jó. Joe örül.
  4. '80-as évek vége, új Igla egy köcsög kettős érzékelős, többnyire szarik az infracsapda tűzijátékára. Mi legyen? Joe nagyban játszik, elvakítja a rakétát inkább, mint egyszeri arát a 24 karátos gyémánt. ---> DIRCM
  5. Na, itt vagyunk ma. Aztán dobule digit IADS kezd terjedni és COIN-ban a dual seekeres Igla is és kínai cucc is. Erre mit lép a jenki? AH-64E drónt visz maga előtt.
Ebből neked mi jön le? Hogy a helik életképessége nőtt a modern harctéren?

Ha elfogadjuk amit mondotok akkor az ATGM-en kívül kb semmilyen helikopterfedélzeti fegyver nem életképes egy modern ellenseggel vívott háborúban.
Igen, pedzegettük már ezt bizony.

És innentől kezdve nincs is létjogosultsága a harci helikopternek.
A fullos orosz csapatlégvédelem ellen önállóan operálva kezd előállni ez a helyzet. Papíron iszonyatos koncentrációjú hi-tech IADS, már a MANPAD is data linken és displayre kaphatja az infót, hogy Szerjózsa hova forduljon vele. Ha a FLIR torony a heli alján van, akkor az nem tud LOS-on kívül operálni.

A H145 a rudi féle linkelt rakétával tudja azt, hogy kb. 2K22-től kezdve legyen a SHORAD igazi fenyegetés. Ha lenne rajta MAWS és infracsapda, akkor kb. a kettős érzékelős MANPAD-októl kell félni. Ez egy balanszolt fejlesztés. Nem egy AH-64D vagy E, de töredékébe kerül. A szomszédos országok légvédelme és másodvonalasabb orosz erők ellen hálózat alapú hadviseléssel és földi célmegvilágítással mehet a dolog.

Falkalandon is csináltak olyat, hogy Harrier egy mögül loftolta a bombát és a földiek világították meg. Ezt elvileg rakétával is elő lehet adni, a műszaki háttér nem mission impossible. Csak, ha nincs domb és egy vagy LOS blokkoló, akkor cseszheted.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Lásd kivel van dolgod.

Egy radarral és RPK-val dolgozó SAM-et sokkal könnyebb észrevenni, mint MANPAD-ot, jármű van és jó esetben sugároz már célkereséskor is. Az evolúció is el volt már volt magyarázva, de csak neked még egyszer, amolyan szabad stílusban.

  1. Első harci helik, géppuska/gépágyú és 2 km-ig nemir. rakéták. ---> MANPAD és radaros AAA . MANPAD szemből még nem jó, de AAA ellőtt 2 km-ig. Hurrá. Joe napja meg el van baszva, ha belefut egy Silkába.
  2. Joe vakarja a fejét, hogy akkor most mi legyen. Azt kurva Silkát csapjuk agyon felkiáltással és páncélosok ellen megszületik a TOW 4 km-es HMZ-vel. Hurrá AAA-n kívül vagynuk, ha jó a felderítés, Joe örül. Nagyon.
  3. AAA kevés, SHORAD terjed Sztrlea-1/10 + Osza is jó volt 0 méteren lebegő heli ellen kb. 4 km-ig. TOW kevés lett hirtelen. Joe nem örül.
  4. Joe néz, hogy az IR/EO SHORAD tönkreteszi az napját, ha bevetésre megy. Mit tegyünk? Az operátornak látnia kell a célt ugye? Igen. Szuper, akkor repüljünk éjszaka, Iván nem Sjuperman, este nem lát. De akkor legyen még hosszabb a lándzsa és legyen alapfelszerelés az infracsapda. ---> AH-64 NVG + FLIR torony AGM-114 8 km-es HMZ-vel. Még az OSza is tehetetlen, de azért legyen rajta RWR, hogy érzékelje azt is. Joe nagyon örül.
  5. Iván Joe jó hangulatának kurvára nem örül, neki valamivel le kell csapnia a gaz imperialistát az égről ---> 2K22M Tunguszka. Joe lába megint remegni kezd. Nagyon.
  6. Joe megint vakarja fejét. Akkor csináljuk úgy, mint a jó sniper, legyünk kicsik és láthatatlanok. Okas Iván, akkor takarásba tesszük a helit és csak egy intelligens szempár látszik majd ki és onnan dobálom rád a rakétákat. Nyasgem Iván. ---> AH-64D és tetején a szenzorcsomag. Mivel az RPK érzékelhető messziről talán még van idő reagálni vagy a SzOC-ot is észlelni.
(Ez így nincs benne a HT összefoglalóban a lista, de minden benne van, hogy ezt megértsed. Ha neked ez nem megy, az nem az én hibám szerintem.)
Erre már nemigen adtak választ tudtommal. Ez ellen olyan SAM kell, ami a tornyot a rotor felett érzékeli és a rakétát képes a cél felett elrepülve is robbantani. Vagy a Tor-M2 képes erre? Vagy más?

Mi a hiba a fenti hat ponttal?
  1. A MANPAD bárhol lehet és passzív. ---> Első körben infracsapda, de a Mark I eyeball - értsd a személyzet két szép szeme - kis lefedettségű és bizonytalan + az infracsapda csak pár másodperce védelem, jókor kell dobni. Joe ennek nem igazán örül.
  2. Megszületnek a hot brick jammerek. Joe ennek örül, folyamatos védelmet ad, Sztrela-2-ők esélytelenek, Joe röhög a markába.
  3. Iván megint keresztbe tesz, mert a korszerű FM IR vezérlés ellen nem jó a hot brick jammer. Joe már nem röhög. Ok, akkor legyen gépi szem, MAWS kerül a helire + infracsapda. Régi és kicsit újabb MANPAD ellen jó. Joe örül.
  4. '80-as évek vége, új Igla egy köcsög kettős érzékelős, többnyire szarik az infracsapda tűzijátékára. Mi legyen? Joe nagyban játszik, elvakítja a rakétát inkább, mint egyszeri arát a 24 karátos gyémánt. ---> DIRCM
  5. Na, itt vagyunk ma. Aztán dobule digit IADS kezd terjedni és COIN-ban a dual seekeres Igla is és kínai cucc is. Erre mit lép a jenki? AH-64E drónt visz maga előtt.
Ebből neked mi jön le? Hogy a helik életképessége nőtt a modern harctéren?


Igen, pedzegettük már ezt bizony.


A fullos orosz csapatlégvédelem ellen önállóan operálva kezd előállni ez a helyzet. Papíron iszonyatos koncentrációjú hi-tech IADS, már a MANPAD is data linken és displayre kaphatja az infót, hogy Szerjózsa hova forduljon vele. Ha a FLIR torony a heli alján van, akkor az nem tud LOS-on kívül operálni.

A H145 a rudi féle linkelt rakétával tudja azt, hogy kb. 2K22-től kezdve legyen a SHORAD igazi fenyegetés. Ha lenne rajta MAWS és infracsapda, akkor kb. a kettős érzékelős MANPAD-októl kell félni. Ez egy balanszolt fejlesztés. Nem egy AH-64D vagy E, de töredékébe kerül. A szomszédos országok légvédelme és másodvonalasabb orosz erők ellen hálózat alapú hadviseléssel és földi célmegvilágítással mehet a dolog.

Falkalandon is csináltak olyat, hogy Harrier egy mögül loftolta a bombát és a földiek világították meg. Ezt elvileg rakétával is elő lehet adni, a műszaki háttér nem mission impossible. Csak, ha nincs domb és egy vagy LOS blokkoló, akkor cseszheted.

Neked az a célod,hogy pusztítsd az ellent=oda kell menni ahonnan tudsz rá lőni lehetőleg minél távolabbról.Európában ez 3-4km-es távról tudod megtenni legjobb esetben.Hiába van nagy hatótávú rakétafegyverzeted nem tudod kihasználni a terep miatt.Marad az,hogy közel mész.Szerencséd akkor van ha hagyományos konfliktusban veszel részt mert ott van front így biztonságban tudsz közelmenni az ellenséghez(a saját vonalaid mögött nincs ellenség elvileg) a bajok akkor fognak kezdődni amikor lőnöd is kell és előjössz a takarásból.De ha nem hagyonányos a konfliktus akkor bármikor lőhetnek rád(lásd Szíria) így megint nem tudod kihasználni a nagy hatótávját a fegyvereidnek.

Szóval az van,hogy a harci helikopter gyakorlatilag egy használhatatlan fegyver ami csak pont célok támadására alkalmas mert terület célt nem tud támadni hisz az ezek elleni fegyverzete(gépágyú és NIR) nagyon kis hatótávolságú emiatt hasznhatatlan.Ez azt jelenti,hogy hiába van harci helikoptered egy szétbontakozott gépesített lövészszázad ellen tehetlen lesz mert max a technikát fogod tudni pusztítani.
Ezt meg valahogy nem jó tekintve,hogy senkinek eszébe sem jut kidobni őket.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Amúgy ha már mindenképp vissza akarták volna hozni ezeket a gépeket,nem kaphatták volna meg a HForce bizonyos elemeit?...az elemeket még hazai viszonyok közt is be lehetett volna építeni...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
Neked az a célod,hogy pusztítsd az ellent=oda kell menni ahonnan tudsz rá lőni lehetőleg minél távolabbról.Európában ez 3-4km-es távról tudod megtenni
Jó lenne ezt valami forrással is alátámasztani. A hk. küzdelemnél is csak dobálóztál az 1,5-2 km távolság limittel, forrás nuku.
Szegény hülye szovjetek, hogy akkor miért csináltak 3km+ lövegből indítható ATGM-et az akkor teljes homály és az, hogy a szárazföldi ATGM-eket miért lőtték be messze 2 km fölé. Ok, a TOW esetén heli is volt, de a Konkursz pl. csak járművön van. Messze 2 km fölé lehet vele lőni...

A heli ráadásul repül, tehát a LOS-t elég komolyan tudja befolyásolni, tudod a heli nem hk...

Szóval az van,hogy a harci helikopter gyakorlatilag egy használhatatlan fegyver ami csak pont célok támadására alkalmas mert terület célt nem tud támadni hisz az ezek elleni fegyverzete(gépágyú és NIR) nagyon kis hatótávolságú emiatt hasznhatatlan.
Nem, mert egy olyan ATGM vagy PGM rakéta, aminek HMZ-je közel van a SAM-hez annak meg van az esélye még szétlőni is azt, ha odalentről van odafentről olyan jófej valaki és felderíti neki célt.

A full IADS ellen nem megy neki a heli, azt előbb leépíti az USAF (elméletnek szép, de ha menni kell, akkor menni kell...) vagy együtt mennek éjszaka SEAD támogatással, hogy legalább a radaros el legyen nyomva.

Ez azt jelenti,hogy hiába van harci helikoptered egy szétbontakozott gépesített lövészszázad ellen tehetlen lesz mert max a technikát fogod tudni pusztítani.
Ami bőven jó. Mert akkor megérkezik a baráti hk + IFV és csak pusztán gyalogsággal néz szembe. És Joe örül.

Ezt meg valahogy nem jó tekintve,hogy senkinek eszébe sem jut kidobni őket.
Csak simán nem használják őket, lásd 1999 AF. Vagy nem szereznek be újabbat, mert az adott környezetben sokáig megfelel, mert nincs IADS. Vagy nem megy egy adott ponton túl a képesség, lásd GER és FRA. Nincs AH-64D ekvivalens gépük, de ettől még használnak nem egészen telivér heliket is.

Egyes országokban meg bizony a használhatóság határára sodródik a meglevő helikopter állomány, csak ezt nem teszik ki az ablakba. Itthon talán reklámozta a bármelyik kúrmány, hogy mit művel a Honvédséggel és mire jó? Röviden. Faszt.

Túlságosan szélsőségekben gondolkodsz. Mondom, hibáid a következőek:
  1. Nem olvastad el az Összefoglalót.
  2. Ha igen, akkor nem értetted meg.
  3. Forrásokat nem is adsz kijelentéseidre.
  4. Nem tudod összerakni fejben az egyes elemeket.
  5. Nem ismered még az eszközök egy részét sem, amiről szó van, az evolúciót sem értetted meg. A kijelentéseid egygy része így eleve hibás.
Így mi a fenét kezdjen veled az ember...?
giphy.gif
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Jó lenne ezt valami forrással is alátámasztani. A hk. küzdelemnél is csak dobálóztál az 1,5-2 km távolság limittel, forrás nuku.
Szegény hülye szovjetek, hogy akkor miért csináltak 3km+ lövegből indítható ATGM-et az akkor teljes homály és az, hogy a szárazföldi ATGM-eket miért lőtték be messze 2 km fölé. Ok, a TOW esetén heli is volt, de a Konkursz pl. csak járművön van. Messze 2 km fölé lehet vele lőni...

A heli ráadásul repül, tehát a LOS-t elég komolyan tudja befolyásolni, tudod a heli nem hk...


Nem, mert egy olyan ATGM vagy PGM rakéta, aminek HMZ-je közel van a SAM-hez annak meg van az esélye még szétlőni is azt, ha odalentről van odafentről olyan jófej valaki és felderíti neki célt.

A full IADS ellen nem megy neki a heli, azt előbb leépíti az USAF (elméletnek szép, de ha menni kell, akkor menni kell...) vagy együtt mennek éjszaka SEAD támogatással, hogy legalább a radaros el legyen nyomva.


Ami bőven jó. Mert akkor megérkezik a baráti hk + IFV és csak pusztán gyalogsággal néz szembe. És Joe örül.


Csak simán nem használják őket, lásd 1999 AF. Vagy nem szereznek be újabbat, mert az adott környezetben sokáig megfelel, mert nincs IADS. Vagy nem megy egy adott ponton túl a képesség, lásd GER és FRA. Nincs AH-64D ekvivalens gépük, de ettől még használnak nem egészen telivér heliket is.

Egyes országokban meg bizony a használhatóság határára sodródik a meglevő helikopter állomány, csak ezt nem teszik ki az ablakba. Itthon talán reklámozta a bármelyik kúrmány, hogy mit művel a Honvédséggel és mire jó? Röviden. Faszt.

Túlságosan szélsőségekben gondolkodsz. Mondom, hibáid a következőek:
  1. Nem olvastad el az Összefoglalót.
  2. Ha igen, akkor nem értetted meg.
  3. Forrásokat nem is adsz kijelentéseidre.
  4. Nem tudod összerakni fejben az egyes elemeket.
  5. Nem ismered még az eszközök egy részét sem, amiről szó van, az evolúciót sem értetted meg. A kijelentéseid egygy része így eleve hibás.
Így mi a fenét kezdjen veled az ember...?
giphy.gif

Elolvastam de nem tanulom meg a kesvedért a 700 oldalas könyvet...

Azért van a nagy hatótáv mert lehet rá szükség főleg harckocsi lesállások létesítésekor.De nem kell messzire menni csak mozdulj ki Budapestről és rájössz,hogy nem nagyon látsz el semmilyen irányba 2km-nél messzebbre anélkül,hogy ne ütközz terepakadályba.A levegőből is ez lesz a helyzet hisz attól,hogy a levegőben vagy a terep még terep marad.Lehet,hogy ez számodra fura ert a légi harcoknál egyáltalán incs ilyen de elsődleges fontosságú kihasználni a szárazföldi csapatoknak a terep adta lehetőségeket.Nem véletlen kezdődik mindenfajta döntési folyamat terepértékeléssel(sőt először van a terepértékelés és csak utána az ellenség).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Szíriai tapasztalatok alapján az orosz harckocsizók védelemben úgy működnek,hogy a harckocsik kigördülnek a terepfedezet mögül(legyen ez egy erdő egy domb vagy bármi ami elrejt)lőnek párat(szószerint egyet kettőt)majd mennek vissza a terepfedezet mögé.Oldalt mozognak és kezdik újra.De a taktika támadásban sem különb csak ott ugye a harckocsi szakasz úgy dolgozik össze,hogy a tereptől és az ellenségtől függően egy vagy két kocsi mozog előre terepfedezettől terepfedezetig miközben attól függően,hogy egy vagy két harckocsi mozog a maradék állva biztosítja az előremozgást.Már nincs az mint annak idelyén,hogy megindult egy halom tank és addig mentek amíg vagy áttörnek vagy kilövik őket.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Ezeket a dolgokat hívják úgy,hogy harcászat amihez te nyilvánvalóan semmit nem értesz amivel nincs is gond csak ilyen alapvető dolgok nélkül számodra nem marad más csak az egyszerű számháború az eszközök képességei közt.