[HUN] Mil Mi-8/17 "Hip"

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

marcika

New Member
2010. december 16.
21
0
1
Azert azt sok hasonlo cikkben sokszor leirtatok mar, hogy itt K-Europaban nem varhato komolyabb konfliktus. Ezzel szerintem mindenki egyeterthet - bar teny, hogy a tortenelem neha nagyon gyorsan tud iranyt valtani - es nem fogunk szarba kerulni. De akkor ilyen alapon minek kell eroltetni meg ezt is ami van? Ennyi haditechnikai eszkozzel ami most nekunk van, nem tudnank mit kezdeni. De most komolyan? Romanokszlovakokszerbek ugysem fognak megtamadni minket, ezt ne is emlegesse senki. Ha a ruszkik meg vissza akarnanak jonni a vasfuggonyig, mit tudnank tenni? (hulyek lennenek persze) Nemzetkozileg ugysem vallalunk soha semmi komolyat, egyszoval az is tokmindegy. Tudom, hogy a NATO-ban vannak kotelezettsegek, de az "uj" tagallamok kozul a Lengyelek kivul barki is teljesiti azokat? Ugysem fognak kibaszni minket...

Abbol a penzbol meg lehetne egy nagyon komoly SAR alakulatot epiteni, meg talan a legimentoknek sem kolcson gepekkel kene repulni...
 

geza

New Member
2010. június 19.
25
0
1
Marci, jelenleg európa térképén mi vagyunk a legkissebb szarkupac pedig +10 millióan még mindig mi lennénk itt a környéken a legtöbb lélekszámban - Sólyom Laci esete a határátkelőn ? rémlik? pedig legtöbbször húztuk magunkkal mindenhova a szomszédságot. ha épp le akkor le:) ilyesmit senki nem komázza vica-verza
román politikus burkoltan székely belföldi bombázást emlegetett, ami nyilvánvaló fantazma, dehát ez a választék mégis
 

erdifefoka

New Member
2011. augusztus 12.
9
0
1
Ahogy itt nehanyan irtak eloszor a strukturalis szerkezeten kellene valtoztatni,ami a vizfej leepiteset jelenti de nem 1000 fovel ami a hirekben van hanem kb 4-5000 fos vizfej leepites kellene,es akkor kozelebb lehetne hozni egymashoz a franciakremes also es felso lapjat.Lehet hogy sokan ezt az 5000 embert soknak tartjak de egyaltalan nem az.A rengeteg hatterintezmeny ami van ill. az egyeb szervezetek amik a Honvedsegen belul vannak na az nagyon bo.Nem mondom hogy az osszes felesleges,de tul nagy letszammal dolgoznak egy ilyen kis Honvedseghez kepest.Es ez az amiert feleslegesek.A Honvedsegunk kicsi.Komolyan amennyien ezekben a hatterszervezetekben dolgoznak azt sejtethetne hogy nekunk egy 60-70 ezres hadseregunk van.A harcolo meg harcitamogato alakulatokban pedig jelentos letszamhiany van.Na akkor hogy is van ez??Ezekkel a leepitesekkel kb 30 milliardot lehetne megsporolni fizetesek illetve ezen intezmenyek fenntartasabol szarmazo megtakaritasokkal.30 milliard forint fejlesztesekre eleg szep lenne a meglevo fejlesztesi penzek melle.Csak hat amit sokan irtak ha ezt a penzt meg is sporolnak akkor sem fejlesztesre forditanak hanem elvonnak a koltsegvetes egyeb dolgaira.Ezert nem lesz soha egy normalis Honvedsegunk.Persze a remeny hal meg utoljara.
Meg lehet kerdezni hogy ez a 30 milliard az mire eleg???Nem hangzik soknak ha haditechnikarol van szo de.30 milliard az 110 millio euro.
Elso evben lehetne beszerezni 100 db uj pancelozott csapatszallitot pl.Patria vagy Pandur.Nyugati modern tachnologia.3 ev alatt le lehetne cserelni a teljes BTR allomanyt.3 ev!!!!Mi 3 ev??Semmi.Es a kovetkezo evekben lehetne ezt a penzt szanni kezifegyvervasarlasra,panceltororaketa beszerzesekre mint pl.Spike MR-LR.Vagy akar repulogepek beszerzesere.Evi ket teljesen uj Gripen jelentos fegyverzettel egyutt beszerezheto lenne ebbol a 110 millio eurobol.mindossze 6 ev es egy masodik repuloszazada lehetne a Honvedsegnek.Es ilyen egyeb dolgokkal lehetne folytatni a sort.De ez csak a mi almainkban van meg.Addig is orulnunk kell a 24 eves ajandek helikopternek(amik sokkal modernebbek mint a mi helikoptereink) mint ahogy Etiop orul a segelycsomagnak!!Ezuton szeretnem megkoszonni a Finneknek ezt a felajanlast!!!!Hende ur meg elmehet a ......!!Van eleg helikopterunk.Ja csak nem tudnak repulni.Lehet valami LEGO helikopterekre gondolt amik nekunk vannak.
Amikor azt haljuk hogy nincs penz akkor megy fel a pumpa nalam.Penz az van csak az eltunik a zsebekben.
 

sulyid

Member
2010. április 19.
173
0
16
erdifefoka

Ne álmodozz, azt a 30 milliárdot simán elvinné a kormány, ha tehetné...
Amúgy meg évi 30 milliárdból én a helikopterflotta felújítását és bővítését finanszíroznám vagy 4-5 évig...
 

erdifefoka

New Member
2011. augusztus 12.
9
0
1
Teljesen egyet ertek.Barmit lehetne fejleszteni belole!!Evi 110 millio eurobol lehet venni 7-8 db hasznalt de modern szallitohelikoptert pl AS552.2 ev es 14 modern szallitohelikopter az allomanyban.Ej de jo lenne.Azutan meg 3 even keresztul evi 4 Apache.5 ev es lenne egy modern helikopterflotta.
Almodozni jo akarki akarmit mond!!!!!!
 

sulyid

Member
2010. április 19.
173
0
16
Az apacs az túl drága a jelenlegi magyar gazdaságnak... inkább friss gyártmányú, de NATO kompatibilis mi-35M valahány. Mondjuk a mihu az nem csatahelikopter, inkább valami multirole kicsike. :)
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
"Azert azt sok hasonlo cikkben sokszor leirtatok mar, hogy itt K-Europaban nem varhato komolyabb konfliktus. Ezzel szerintem mindenki egyeterthet...."

Én az elmúlt 20év után véletlenül se mernék ilyet kijelenteni és véletlenül se tudok egyetérteni.
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 535
5 015
113
Magyarországnak szerintem olyan harci helikopter lenne jó mint az AH 1Z Cobra. Talán még sok is lenne.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 310
7 994
113
Jo lenne ide a Mi 24-is kis modernizacioval es ugy hogy karban legyen tartva, s tudjanak repulni. Hiaba lesz apacs is ha nem lesz penz kerozinra sem...

“Azert azt sok hasonlo cikkben sokszor leirtatok mar, hogy itt K-Europaban nem varhato komolyabb konfliktus. Ezzel szerintem mindenki egyeterthet….”

Fade-el ertek egyet.. lehet itt meg nagy "gebasz" is....
 

marcika

New Member
2010. december 16.
21
0
1
@Fade
Mert szerinted jelenleg, hol feszul olyan ellentet itt a kozelunkben, ami haboruva eszkalalodhat? Most tekintsunk el a jonnek a romanok meg jonnek a szlovakok fele frazisokrol. Azonkivul ki?

Ausztria? Haha, persze. Mas dolguk sincs. :D
Szlovenia? Felelmetes a haderejuk, meg amugy is egy agressziv nepseg.
Horvatorszag? Talan az egyetlen orszag akivel tenyleg joban vagyunk diplomaciailag?
Szerbia? Naluk meg csak meglenne talan talan az akarat, de szerinted egy olyan orszag ami az IMFnel 1 milliard euroert kuncsorog majd megtamad egy NATO tagallamot, egy legatyasodott hadsereggel?
Romanok? NATO tagallam NATO tagallamot? Erosen ketlem. Meg van am eleg bajuk nekik is. A haderejuk nyilvan nagyobb es erosebb mint a mienk, de azert haboruban nem sokaig tartana a szufla.
Ukrajna? Ott mennyi a hadrafoghato eszkoz? Egy NATO elleni tamadashoz eleg? Meg lennek lepodve,
Szlovakok. Ugyancsak NATO, de az akarat biztos sokakban meglenne azert...de kerdem en, megis mi a joistennel tamadnanak? Szerintem a Magyar-Szlovak haboru nagyreszt okolharc lenne...

Kicsit tavolabbra...orosz maci? Ha az elindulna a NATO ellen, akkor tokmindegy, mert itt a vilagvege. Torokok? biztos minket akarnak elfoglalni. Belorusszia? Csokolom, ott kiurult az allamkassza. Biztos csakis egy NATO elleni tamadason torik az agyukat.

Termeszetesen a dolgok megvaltozhatnak! Ezt en is tudom! De jelenleg, nekunk haderot fenntartani semmi ertelme nincsen.
 

erdifefoka

New Member
2011. augusztus 12.
9
0
1
Tenyleg erdekes kerdes hogy az elkovetkezo 40 evben 2050 ig amikor is lehet hogy az eroforrasok kimerulese miatt megvaltoznak dolgok na de addig is kivel es miert kellene haboruzni.
Ausztria:semleges orszag szerintem evvel el is mondtam mindent.
Szlovenia:modernizaljak a hadsereguket rendesen de az meg mindignagyon kicsi,masreszrol a szlovenekkel nekunk meg szerintem soha nem is volt konfliktusunk.miert is kellene lennie mostansag??
Horvatorszag:ugyanez.Volt nekunk barmifele konfliktusunk a Horvatokkal a tortenelem folyaman??Akkor miert is haboruznank ellenuk????
Szerbia:Katonailag teljesen le van gatyasodva a NATO bombazasok ota.Magyarul hadserege az csak papiron van.Persze modernizacios dolgok ott is folynak.A masik meg az az hogy Szerbia ha ott esetleg egy radikalis kormanyzat lenne akkor azok elobb Koszovot,meg Montanagrot tamadnak meg,probalnak visszaszerezni es meg talan Bosznia szerb teruleteit probalnak meg hozzacsatolni az orszaghoz.Miert is tamadnanak meg minket????
Romania:a roman hadsereg sokkal erosebb mint a mienk.Nem mai darab,de jelentosen modernizalt harckocsiaik vannak,jelentos tuzerseg stb.stb.Legierejuk az harmatos mint a lepkefing,de a mi gepeinknek meg nincs foldi cspasmero fegyverzete.Szal repkedhetnenek ott a romanok feje felett sok vizet nem zavarnanak.A romanok csapatlegvedelme meg szerintem megnyirbalna a mi draga Gripenjeinket.Szoval a romanok ellen mi meg csak gondolat szinten se akarjunk haboruzni.Nekik a jovoben meg nem mi hanem Ukrajnaval es Oroszorszaggal lehet konfliktusuk Moldova vagy hivjuk Besszarabia miatt ill az ott allomasozo hadsereg miatt.
Ukrajna.Mondjon valaki egy ertelmes dolgot ami miatt mi haboruznank Ukrajna ellen.Csak egy dolgot mondjon valaki.Ertelmeset lehetoleg.
Szlovakia:ha haboru lenne a ket orszag kozott akkor valaki arulja el hogy a szlovakok megis mivel tamadnanak meg minket?????A homokzsakpakolo zaszloaljaik ehhez nem elegendoek.
Na akkor most megis ki ellen lenne nekunk katonai konfliktusunk????
Persze soha nem lehet tudni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 271
76 840
113
erdifefoka

Slota azt mondta,hogy Magyarországon kényszermagyarítás folyik az itt élő szlovák kisebbség soraiban... :D
 

erdifefoka

New Member
2011. augusztus 12.
9
0
1
Nem mondom hogy nem lesz haboru soha,de az elkovetkezo jonehany evtizedben biztosan nem.Utana amit irtam hogy amikor az energiahordozok kimerulnek,akkor avval egyutt a geopolitikai kep is megvaltozik,uj forrasokert fog menni a kuzdelem,pl.Eszaki sarkvidek asvanykincsei amiben sok orszag erdekelt.stb stb.tehat akkor igencsak elofordulhat haborus konfliktus de hogy ezekbe Magyarorszag mikent tud belefolyni hat azt nem tudom.Mondjuk ugy hogy lovesem nincs.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
"@Fade
Mert szerinted jelenleg, hol feszul olyan ellentet itt a kozelunkben, ami haboruva eszkalalodhat? Most tekintsunk el a jonnek a romanok meg jonnek a szlovakok fele frazisokrol. Azonkivul ki?"

Én azt se mondtam volna 2xéve, hogy a SZu összeomlik és a köv 20évben 5db igencsak véres/etnikai tisztogatásos háború lesz közép europában/balkánon.
Mégis lett.

Ettől még a Magyar Honvédségnek lassan tényleg semmi értelme. De ez nem jelenti azt, hogy a hon védelmének ne lenne. Megfelelő akarattal/vezetéssel a jelenlegi szűkös forrásokból is egy bár kicsi de ütőképes honvédelmet lehetne összehozni, amivel szemben minden környező ország ide értve a románokat is meggondolná, hogy bármit is tegyen.
 

sas2011

New Member
2011. szeptember 8.
6
0
1
Előzetesen mielőtt válaszolok egypár kommentre.
Elég közelről van, volt szerencsém végigkísérni a magyar helikopteres flotta nyűglődését. Évről évre láttam (és tapasztaltam), hogy megyünk egyre lejjebb. A kulcsév a 2010-es volt. Ott dőlt el, hogy merre is lesz a tovább.
És látom, tudom, h mi van amikor azt mondják a feladathoz elegendő gép van. Kérdés, hogy mi a feladat? Múzeumba küldeni a gépeket? Arra van anyag...

@Szeti (2011. szeptember 9. péntek @ 00:46)

Egyet tudok érteni.Teljes mértékben. “Szamomra a jelenlegi szinvonalat ezek kepviselik ebben a kategoriaban: Merlin, Osprey, Black Hawk-M." - legyen az elvárása a "marcika" felhasz. nevű kommentelőnek. Csak előbb ébredjen fel.

@Acepilot szerint:
2011. szeptember 9. péntek @ 08:58

Legyen igazad! Csak nehogy, az legyen, jajj bocs most elmarad. Majd jövőre, meg azután, meg azután... Ezt ismerjük.

Esett szó, arról hogy a csehek és a szlovákok megválnak a 24-esektől. Váljanak. Nekünk még akkor nem kell követni őket.
Az a nagy baj, hogy mi anélkül válunk meg tőlük, hogy eladnánk, ingyen továbbadnánk, stb. Egyszerűen kimúlnak. Anno már szentkirályon is csinálták: 15-ből, 13-at, abból 9-et, stb. Ezért mondom, hogy a kulcs a 2010. Itt jutottunk el oda: 2 db 24-esből már csak egyet lehet csinálni! Utána meg egy fantom légierőt.

Véleményem az, akármennyire is ellenkezik ez a szívem dobbanásával, hogy a Mi-24-es flottának véget kell vetni. Itt és most kellene lezárni a történetet, ki kell vonni mindet. Életem típusa, de egyszerűen öregek. Hogy esetleg felújítanak 5 db-ot? Akkor lesz jó indulattal 5 db "új", meg mondjuk 3 db-ot összekannibalizálunk.
Az 8 db. Amiből 3 hamarosan megint meghal.
Csak aki ismeri a 24-es flottát a legfiatalabb is 1985 decemberi, azaz 1986-os. Számoljunk! Közel 25-26 évesek! Ezeket nem lehet már sokáig foltozni. És melyikeket? (Sztem csak a V-k jönnek szóba)
711: már 2006 óta rohad
712: 2008
713: 2009
714: 2010
715: lezuhant
716: repül
717: már 2004-ben kuka volt
718: 2008
719: 2010
720: 2009

(Esetleg a maradék négy P. Ezek sem sokkal jobbak, feléhez nincs papír!)

A legjobb megoldás lenne, ha a 24-esekre költendő lóvét a szállítókba ölnénk bele.
Véleményem szerint téves az a nézet, hogy a mil család szállítói nem látnák el megfelelően a feladataikat! Ellátnák, ha lenne mivel! Nem rossz gépek azok. Csak azok is már öregek! Amik most jöttek is majdnem 30 évesek! Azokat sem fogjuk nagyon újíttatni később, megy a lecsóba mind.

Ami kellene: venni mondjuk 8 db Mi-171-est. Azzal ellennénk még 15-20 évig. Mellette a hazai gépeket szépen kiröpülgetnénk (üzemórát és a naptári évet elfogyasztanánk).
Ezeket (171) lehetne újítgatni foltozgatni. Ezekre lenne szükség is.

(További véleményem bár ez már csak helikopteres fanatizmus, hogy a gripen flottát is csak addig fogjuk jurrasic nélkül üzemeltetni, míg itt vannak a szőkék! Utána megy az is a reptér végébe. Ehelyett - mert ki a tököm támad meg minket - fordítanák a helikopterekre az üzemeltetési pénzt. Mert helikoptert már láttam menteni embert a pl.: a vörösiszap katasztrófa kapcsán, de gripent még nem...)
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 041
113
Itt nagyon elfajult a helyzet a háborúval kapcsolatba .
Na de ugyan már milyen háború lenne itt Európába? most komolyan?
Mérget rá hogy 10 év múlva a saját hazájában élő kisebbséget nem fogja tudni leverni az állam !
NATO vs RUSSIA háború meg vicc kategóriába sorolható .
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 271
76 840
113
Ha a 24-es flottának vége lesz akkor a szállítókat kell ellátni megfelelő páncéltörő eszközökkel(egész egyszerűen szükségünk van valamilyen páncéltörő kapacitásra a gyalogságin kívül)még akkor is ha a szőr feláll a hátamon a harciasított szállítóhelikopterektől!!!
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 504
14 929
113
Roni, meglepődnél....
Sajnos van lehetősége. a gazdasági válságokat általában egy jó kis világégés oldja meg. Többek közt az is probléma a világgazdaságban, hogy 65 éve béke van Európában. És most nem a helyi csetepatékra gondolok. Én sem szeretném, de "okosak" szerint a háború=gazdasági szükségszerűség.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 041
113
Én nem vagyok közgazdász, de mégis kinek lenne jó egy háború ?
pl a jenkiken kívül.
Ha a ruszkikat megtámadják ők meg nem fognak szarozni azonnal megnyomják a piros gombot .
És ha mégis lenne háború, ki okozná aszt ?
Ja! hogy hát az agresszív jenki.

Jó lenne valamivel megindokolni is a háború kitörését .