[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 968
14 020
113
Ahogy többször leírtuk már, egy Achzarit mintára páncélozott T-72 védelem szempontjából bizony világszínvonalú.
"Csak" az egész katonai szakértői réteg állapította meg, és ismeri el.De hangosan vonják kétségbe többen.

Megcsinálták mindezt 20 éve !!! De most hangosan mondják többen, hogy most nem lehet. Szóra sem érdemes vélemé... !!!

Achzarit: Tow-al lőttek rá, és túlélte. ...és még 11 RPG/ATGM-et. De ugyanez az ugyanígy modernizált a T-72-re -többek szerint-már nem igaz. Szóra sem érdemes !!!

A nehéz IFV-nek kategorizált Achzarit nagyobb védettséget kapott az átépítés során, mint korának sok harckocsija és napjaink sok harckocsik ént aklamazott "pótlékja". És elhangzanak olyan érvek, hogy mit akarunk egy IFV/APC-vel. A védettségét!!!

Amiből egy T-72 alapból többel rendelkezik, mint az izraeliek által átépített, 20-30 évvel korábbi T-55 !!!
Hasonló súlytöbbletet hordoz a horvát T-72 változat, a DEGMAN-95.
Ez alapján a futómű megerősítése sem lehetetlen.

Az is benne volt a korábbi hozzászólásokban, hogy a kiemelt védelemre és rádió-/adat-kommunikációra koncentrált fejlesztés eseten 2 millió a kulfoldo árakból becsült összköltség darabonként.

Ez pedig lehetővé teszi a Leopárdok szenzoros adatainak megosztását a velük együttműködő T-72-es tankokkal.
Mivel Leopard szintű harckocsit a közeljövőben anyagi és gyártói kapacitás miatt akár -1-2 évtizedig- nem nagyon tudnak beszerezni, ezért ezzel a szenzor-megosztásos adatkapcsolattal a kiemelt védettségű T-72 képességei és lehetőségei szintet lépnek,amit az elóbb említett oko miatt mások nsokkal drágábban, minden egyes T-72 sokkal drágább modernizálásával tudnak csak ellensúlyozni.
Az ilyen a jó fegyver, ami ellen drága az ellenségnek védekezni.
Jól csinálták az izraeliek, csinálhatjuk mi is jó, megfizethető áron.

Nem kell a második 1-2 millióból($/£/€/...) minden T-72-t modernizálnunk, hanem a Leopard minőségi előnyét lehet/kell megosztani, és már lehet is alkalmazni a kiemelten védett T-72-k -megfizethető áron biztosított- mennyiségét.

U.i: érdekes alternatíva a hasonló elv alkalmazása a légierőnknél, Pl. együttműködés(feladat megosztása) Gripenek, és az őket követő -a fegyverek többséget hordozó- drónokkal !!!

Mindkét esetben a megmerevedett alkalmazási módok megújítása a kulcs, élve e a rohanó technikai fejlődés új megoldásaival.
Ezzel gyakorlatilag nagyrészt kimarad egy nagyon drága, és ráadásul már idejétmúlt fejlesztési lépcső.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Az oroszok által baromira minimál szinten támogatott felkelőkkel akik 20-30 éves ATGM-ekkel durrogtattak mert azt volt a legkönnyebb letagadni. Illetve hasonló színvonalú HK-kkal és egy egyéb pct eszközökkel. A veszteségek pedig kegyetlenek voltak. De inkább arra koncentrálj, hogy a TOW-2 ami 20+ éves (még csak nem is a TOW-2B) a jobb alapról induló, nagy teljesítményű ERA pakkal ellátott egész használható szintre upgradelt T-72B3-at is lenullázta (az oroszok utána áltak neki gőzerővel új ERA-t összehoznI) Na ebből nekünk sem magas hatásfokú ERA-nk nincs (Megkockáztatom, hogy az orosz ERA-k a legjobbak a piacon mivel így a gyengébben páncélozott öregebb HK-ikat költséghatékonyabban tudták még kicsit fenntartani) sem normális alappáncélú T-72B-nk.

Igen, hirtelen előránottt hasonló korú tankokra lövöldöztek vele amiknek a kortársai ellen, amiknek a tapasztalatain kifejlesztették, mivel az ukránok a modernizációs programjuk elején szenvedtek a kidolgozott többfajta harckocsira kiterjedő saját gyártásaikkal. Amikor még ennek az egésznek az elején felvetettem a tow hordozó jaguarok átvételét a raksikészlettel a sógoroktól, akkor szar volt, most milyen király a tow mi? :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 207
119 842
113
Igen, hirtelen előránottt hasonló korú tankokra lövöldöztek vele amiknek a kortársai ellen, amiknek a tapasztalatain kifejlesztették, mivel az ukránok a modernizációs programjuk elején szenvedtek a kidolgozott többfajta harckocsira kiterjedő saját gyártásaikkal. Amikor még ennek az egésznek az elején felvetettem a tow hordozó jaguarok átvételét a raksikészlettel a sógoroktól, akkor szar volt, most milyen király a tow mi? :D
Nem, a T90-A megfogta, ami szintén nem egy új gép. (sőt) A T-72 ennyire szar, ne csavard ki az érvelést. A TOW2-B ami jelenleg az Amcsiknál rendszerben van kissé jobb mint a sima TOW2 azzal más lenne a helyzet.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Nem, a T90-A megfogta, ami szintén nem egy új gép. (sőt) A T-72 ennyire szar, ne csavard ki az érvelést. A TOW2-B ami jelenleg az Amcsiknál rendszerben van kissé jobb mint a sima TOW2 azzal más lenne a helyzet.

Már csak annyit mondj el, hogyha mindenre raknánk aps-t ezek ellen, akkor a T-72-re mégis miért nem, ha bevetve hadba lennének küldve? Annyira kellene modernizálva is utálni, hogy dögöljön meg aki ezzel megy?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 207
119 842
113
Már csak annyit mondj el, hogyha mindenre raknánk aps-t ezek ellen, akkor a T-72-re mégis miért nem, ha bevetve hadba lennének küldve? Annyira kellene modernizálva is utálni, hogy dögöljön meg aki ezzel megy?
Nem mondtam, ilyet a T-72-re mindenképp kéne APS mert anélkül a túlélési esélye baromira alacsony 30 éves ATGM-ek ellenében is. és ez a különbség! 30 éves ellen is kell rá az APS.

Amit ti szeretnétek, az tipikusan leírható az olcsó, jó, vagy gyors munkás kördiagrammal. Ha szeretnéd, hogy túléljen akkor nem lesz olcsó.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Nem mondtam, ilyet a T-72-re mindenképp kéne APS mert anélkül a túlélési esélye baromira alacsony 30 éves ATGM-ek ellenében is. és ez a különbség! 30 éves ellen is kell rá az APS.

Ez nem is annyira neked szólt azthiszem, csak mindig az atgm jön elő, hogy megevett minden hasonló korú gépet. Volt azokon aps? Ha mindenre teszünk, akkor mennyivel lenne védtelenebb atgm ellen, mint bármelyik másik szárazföldi egység amin van? A hiányában melyik bírná az atgm-et jobban?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 207
119 842
113
Hát ahogy mondtam, összehasonlítás helyből
TOW 2 vs T-90A videó is van róla, kibírta a találatot és harcképes maradt.
TOW 2 vs T-72B3 eldurrant egyből tornyon kersztül bekapott találattól.

Illetve a legénység túlési esélyei a 72-esben rendkívül alacsonyak ha esetleg mégis átmegy valami.
Erre ellenpélda amikor szemből kilőtték a Chally 2-őt irakban akkor a 1 fő halt meg a többi túlélte.
Sok tényezős dolog. Szerintem nem éri meg már vele foglalkozni, ami használható az 6.5 millió körül futja (lengyel modernizációs progi PT-17, PT-16) és még akkor sem éri el egy újabb szintjét. Szembe kell nézni a konstrukció korlátaival. Nem véletlenül kezdett exportsiker lenni a T90S (sima t-90A exportverzió) a T72B3 exporttal szemben még vietnámban is.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 008
30 913
113
Nem, a T90-A megfogta, ami szintén nem egy új gép. (sőt) A T-72 ennyire szar, ne csavard ki az érvelést. A TOW2-B ami jelenleg az Amcsiknál rendszerben van kissé jobb mint a sima TOW2 azzal más lenne a helyzet.
A felülről támadó TOW verzió meg leamortizálja akármelyik hk-t.Akármit csinálsz,soha nem lesz olyan hk-d,se GYHJ-d,ami kilőhetetlen.Az 50tonnás Lynx is csak a régi,szimpla fejes RPG-7 gránát ellen véd,ahogy a Leo2A7 oldala is.RPG29 a Lynxet biztosan,a Leo oldalát valószinűleg átüti (mondjuk nem mindenhol),és az RPG29 egy 25+ éves konstrukció.Egy Hellfiere kategória rakéta meg reggelire megeszi akármelyiket.
Pusztán a páncélvédelem soha nem lesz elég.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 207
119 842
113
A felülről támadó TOW verzió meg leamortizálja akármelyik hk-t.Akármit csinálsz,soha nem lesz olyan hk-d,se GYHJ-d,ami kilőhetetlen.Az 50tonnás Lynx is csak a régi,szimpla fejes RPG-7 gránát ellen véd,ahogy a Leo2A7 oldala is.RPG29 a Lynxet biztosan,a Leo oldalát valószinűleg átüti (mondjuk nem mindenhol),és az RPG29 egy 25+ éves konstrukció.Egy Hellfiere kategória rakéta meg reggelire megeszi akármelyiket.
Pusztán a páncélvédelem soha nem lesz elég.
Ez így van. De én úgy vagyok vele, hogy akkor lenne érdemes hozzányúlni a 72-esekhez, ha nagyobb lenne a meglévő darabszám vagy lenne hozzá valami létező háttéripar ami ráépült a típusra, akár ipari javítóbázis szintjén ( nincsen, a Currus nem tudja megcsinálni megszűnt ez a képességük) Sajnos tudom milyen műszaki állapotban vannak a gépek, tudom mekkora küzdelem az üzemeltetésük az állomány számára, gyakorlatilag a páncéltestig kéne lebontani mindet, lövegeket cserélni mert el vannak használódva és újjá építeni vadi új alkatrészekből, megcsinálni egy műszaki egységesítést az egységes műszaki tartalomhoz új alkatrészbázist kialakítani és akkor kéne még elkezdeni a modernizálást.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Amit ti szeretnétek, az tipikusan leírható az olcsó, jó, vagy gyors munkás kördiagrammal. Ha szeretnéd, hogy túléljen akkor nem lesz olcsó.

De még mindig olcsóbb, mint egy első vonalas modern hk és az alapja itt van. Ha lenne hír róla, hogy a hadvezetés, államvezetés még akar hk-t, elsővonalas drága hk-t, akkor le sem szarnám a dolgot és tőlem szobrokat is önthetnének ezekből, de mivel nincs ilyen hír, igyekszek a realista térfélről nézni az eseményeket. Mégha ez kényelmetlen is. Tudom, hogy csak foteltábornokoskodás mint mindenkié, de a gondolatokból lehet értelmes tett a megfelelő helyen.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 207
119 842
113
De még mindig olcsóbb, mint egy első vonalas modern hk és az alapja itt van. Ha lenne hír róla, hogy a hadvezetés, államvezetés még akar hk-t, elsővonalas drága hk-t, akkor le sem szarnám a dolgot és tőlem szobrokat is önthetnének ezekből, de mivel nincs ilyen hír, igyekszek a realista térfélről nézni az eseményeket. Mégha ez kényelmetlen is. Tudom, hogy csak foteltábornokoskodás mint mindenkié, de a gondolatokból lehet értelmes tett a megfelelő helyen.
Hát az összes szerződés nyitott további megrendelésre, de amúgy 2030-ig a jelenlegi állományt is kihívás lesz feltölteni és inkább ez a baj.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Hát az összes szerződés nyitott további megrendelésre, de amúgy 2030-ig a jelenlegi állományt is kihívás lesz feltölteni és inkább ez a baj.

Ez részben az oktatásban bevezetett ideológiai nevelés hatására javulni fog, de mind tudjuk, hogy főképpen azon múlik, mit kínál a szereplők számára. Nem gondolom az eddigiek alapján, hogy ezt a részt érintetlenül fogják hagyni, de amit most ugye nyílvánvalóan megtámogatnak először, az a szaporulatnövekedés. Szerintem ennek a csitultával fognak hozzányúlni a bérekhez és '30-ig ezáltal esélyesen meg fog jelenni a szükséges állomány. Ez ugyan csak elmélet a részemről, de így gondolom.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 207
119 842
113
Ez részben az oktatásban bevezetett ideológiai nevelés hatására javulni fog, de mind tudjuk, hogy főképpen azon múlik, mit kínál a szereplők számára. Nem gondolom az eddigiek alapján, hogy ezt a részt érintetlenül fogják hagyni, de amit most ugye nyílvánvalóan megtámogatnak először, az a szaporulatnövekedés. Szerintem ennek a csitultával fognak hozzányúlni a bérekhez és '30-ig ezáltal esélyesen meg fog jelenni a szükséges állomány. Ez ugyan csak elmélet a részemről, de így gondolom.
Amúgy még fő gátja a felújításnak, hogy a kormány presztízskérdésként kezeli a szovjet eredetű haditechnika teljes cseréjét. A katonai vezetés meg kap az alkalmon, hogy végre modern technikát kap.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 055
4 004
113
Az én véleményem az, hogy nem tuningolni, átépíteni kellene a maradék T-72-t, hanem normálisan karbantartani, amit kell és megéri, azt cserélni rajtuk! Gondolok itt főleg a műszaki, és nem fegyverzettechnikai oldalra! A LEO A7-k beérkezéséig egyébként is számolnak velük, utána pedig mehetnének a tartalékosokhoz-területvédelemre, ellenerő századba! Gondolom muníció még van hozzájuk, és ha majd egyszer kell venni, lesz honnan, és nem horror áron! Az ERA is meglehet hozzá hazai forrásból, ami talán nem olyan súlyú, amit ne bírna el a harckocsi motorja!
Ne kelljen használni őket háborús helyzetben, de ha mégis, vannak és még egy darabig lesznek is olyanok, akik tudják kezelni, amit a tartalékosoknál még tovább is lehetne vinni! Szerintem ők még megtiszteltetésnek is vennék, ha nem csak a BTR-ek jutnának nekik, hanem pár harckocsi is! A LEO-k száma még egy jó ideig úgyis elégtelen lesz arra, hogy a tarcsisok érdemben kapjanak rá kiképzést! A megfelelő kezelőszemélyzet ott biztosan meglenne rájuk, ha elég komolyan vesszük a kiképzésüket, és nem csak homokzsákok at akarunk velük pakoltatni!
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Az én véleményem az, hogy nem tuningolni, átépíteni kellene a maradék T-72-t, hanem normálisan karbantartani, amit kell és megéri, azt cserélni rajtuk! Gondolok itt főleg a műszaki, és nem fegyverzettechnikai oldalra! A LEO A7-k beérkezéséig egyébként is számolnak velük, utána pedig mehetnének a tartalékosokhoz-területvédelemre, ellenerő századba! Gondolom muníció még van hozzájuk, és ha majd egyszer kell venni, lesz honnan, és nem horror áron! Az ERA is meglehet hozzá hazai forrásból, ami talán nem olyan súlyú, amit ne bírna el a harckocsi motorja!
Ne kelljen használni őket háborús helyzetben, de ha mégis, vannak és még egy darabig lesznek is olyanok, akik tudják kezelni, amit a tartalékosoknál még tovább is lehetne vinni! Szerintem ők még megtiszteltetésnek is vennék, ha nem csak a BTR-ek jutnának nekik, hanem pár harckocsi is! A LEO-k száma még egy jó ideig úgyis elégtelen lesz arra, hogy a tarcsisok érdemben kapjanak rá kiképzést!

Annyi csak a baj ezzel, hogy a tartalékosoknak is akkor valami értelmes minőségű védelmet és támadóerőt biztosító jármű kellene, különben csak úgy van pár önjáró páncéltörő fegyverük ezzel. És máris kanyarodhatunk az eddigiekre.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 207
119 842
113
Az én véleményem az, hogy nem tuningolni, átépíteni kellene a maradék T-72-t, hanem normálisan karbantartani, amit kell és megéri, azt cserélni rajtuk! Gondolok itt főleg a műszaki, és nem fegyverzettechnikai oldalra! A LEO A7-k beérkezéséig egyébként is számolnak velük, utána pedig mehetnének a tartalékosokhoz-területvédelemre, ellenerő századba! Gondolom muníció még van hozzájuk, és ha majd egyszer kell venni, lesz honnan, és nem horror áron! Az ERA is meglehet hozzá hazai forrásból, ami talán nem olyan súlyú, amit ne bírna el a harckocsi motorja!
Ne kelljen használni őket háborús helyzetben, de ha mégis, vannak és még egy darabig lesznek is olyanok, akik tudják kezelni, amit a tartalékosoknál még tovább is lehetne vinni! Szerintem ők még megtiszteltetésnek is vennék, ha nem csak a BTR-ek jutnának nekik, hanem pár harckocsi is! A LEO-k száma még egy jó ideig úgyis elégtelen lesz arra, hogy a tarcsisok érdemben kapjanak rá kiképzést!
Egyelőre odáig kéne eljutni, hogy a tarcsisok érdemben BÁRMIFÉLE kiképzést kapjanak.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Amúgy még fő gátja a felújításnak, hogy a kormány presztízskérdésként kezeli a szovjet eredetű haditechnika teljes cseréjét. A katonai vezetés meg kap az alkalmon, hogy végre modern technikát kap.

Ezt tudom, de hátha támad legalább innen valami istenverte gondolatuk, hogy valami megoldást kell találni a jelenre és jövőre szólóan a hk mennyiségi kérdésére is a minőség mellett.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 008
30 913
113
Ez így van. De én úgy vagyok vele, hogy akkor lenne érdemes hozzányúlni a 72-esekhez, ha nagyobb lenne a meglévő darabszám vagy lenne hozzá valami létező háttéripar ami ráépült a típusra, akár ipari javítóbázis szintjén ( nincsen, a Currus nem tudja megcsinálni megszűnt ez a képességük) Sajnos tudom milyen műszaki állapotban vannak a gépek, tudom mekkora küzdelem az üzemeltetésük az állomány számára, gyakorlatilag a páncéltestig kéne lebontani mindet, lövegeket cserélni mert el vannak használódva és újjá építeni vadi új alkatrészekből, megcsinálni egy műszaki egységesítést az egységes műszaki tartalomhoz új alkatrészbázist kialakítani és akkor kéne még elkezdeni a modernizálást.
Currus ilyen szinten való leamortizálásárol nem tudtam.Az irakba kimenteket még az nagyjavitotta.Igaz a 2012ben kivitteket már nem.
Ami azt illeti,ha belegondolsz,én a lövegen,és a puszta vason kivűl mindent kicserélnék a Lynxből átvett technikára.És szénné se akarom páncélozni.Plusz példányokat se akarok beszerezni.
Egy ilyen viszonylag alacsony példányszámú korszerűsitéshez meg manufakturális módszerek is megfelelnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány