[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Az emberek szeretnek panaszkodni: nézd meg itt. 3 éve annak is örültek volna, ha vesz egy rozsdás bicskát a MH most meg a világ legjobb IFV-t (szerintem) a Hiúzt fogjuk nemcsak beszerezni, de gyártani is mégis van aki morog, hogy miért nem 35 mm? Vagy a Leopárd: el nem tudod képzelni hogy örültem amikor bejelentették a beszerzését. Mi? Leopárdot? Hihetetlen. És mi most az emberek problémája? Hogy milyen a színe...... Ez van. A Rendőrségen dolgozók nagyon nagy %-a soha nem fogja használni a fegyverét, aki egész nap az íróasztal mellett ül annak néha csak nyűg a fegyver. Nekik azért volt jó a PA mert 600 gramm a súlya. Lőszer meg csak 7 inkább 6 fér bele. (amilyen rugó volt benne) Tehát nincs 1 kg. Sokan egyáltalán nem hordták, még a PA-t sem: egy időben még arra is külön parancs kellett, hogy egyáltalán viseljék a fegyvert szolgálat közben. Megtörtént: kimegy a bűnügyi helyszínelő, még a hegyszínen van az elkövető, de elmenekül, mert a helyszínelőnél nincsen fegyver, nem tudja elfogni. Az új, modern kézifegyver rendszeresítésével én is messzemenően egyetértek. Már régen esedékes volt.

Ne a fegyvert okoljuk azért mert olyan az állomány amilyen.
 
  • Tetszik
Reactions: Spartan.asfv
W

Wilson

Guest
kérdésként felmerül, hogy hol is fogjuk felhasználni az ERA téglákat, amiket az új DND gyár fog gyártani 2 éven belül? (ha azt gondolod, hogy a Lynx gyártás során az rossz válasz, a RM ahogy én tudom másik terméket használ).

Azt rak az RM a Lynx-e amit kérünk ha azt szeretnénk,hogy gumicsirkékkel pakolja körül a Lynx-t akkor megcsinálják.:)
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 458
23 923
113
CZ P-09, és skorpió már, ők kapták meg először.
Miért pont skorpió?
A bren rövid 8" csövű változata behajtott vtámasszal 505mm kihajtva 684-733mm súlya pedig tár nélkül 2,9kg
A skorpió behajtva 615mm kihajtva 665mm és a súlya 2,55kg
Tulajdonképpen tűzerő rovására egy ~0,4kg-val könnyebb fegyvert kaptak.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 167
7 993
113
Mit akarsz meg olvasni róla? Ki van már vesézve 1000 oldalról? Felújítás? Nem kell. Feldarabolni, beolvasztani, 1-2 múzeumnak. Ennyi.
Speciel pont erről már nem szeretnék. Más hír róluk már nem is lehet? Akkor nevezzétek át kézi lőfegyver a hk személyzetnek-re a topikot.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Az emberek szeretnek panaszkodni: nézd meg itt. 3 éve annak is örültek volna, ha vesz egy rozsdás bicskát a MH most meg a világ legjobb IFV-t (szerintem) a Hiúzt fogjuk nemcsak beszerezni, de gyártani is mégis van aki morog, hogy miért nem 35 mm? Vagy a Leopárd: el nem tudod képzelni hogy örültem amikor bejelentették a beszerzését. Mi? Leopárdot? Hihetetlen. És mi most az emberek problémája? Hogy milyen a színe...... Ez van. A Rendőrségen dolgozók nagyon nagy %-a soha nem fogja használni a fegyverét, aki egész nap az íróasztal mellett ül annak néha csak nyűg a fegyver. Nekik azért volt jó a PA mert 600 gramm a súlya. Lőszer meg csak 7 inkább 6 fér bele. (amilyen rugó volt benne) Tehát nincs 1 kg. Sokan egyáltalán nem hordták, még a PA-t sem: egy időben még arra is külön parancs kellett, hogy egyáltalán viseljék a fegyvert szolgálat közben. Megtörtént: kimegy a bűnügyi helyszínelő, még a hegyszínen van az elkövető, de elmenekül, mert a helyszínelőnél nincsen fegyver, nem tudja elfogni. Az új, modern kézifegyver rendszeresítésével én is messzemenően egyetértek. Már régen esedékes volt.

Szerintem rosszul látod, nem ennyire fekete vagy fehér.

1. A Lynx egyetlen előnye az volt a Pumával szemben, hogy 35 mm-es, nagyobb teljesítményű lehet a fegyverzete. Sokan remélték, reméltük, hogy az lesz. Most úgy tűnik az első 46 darab nem az lesz. Ettől még a 35 mm-es a jobb, hidd el.
2. A Leopard 2 valóban a világ legjobb harckocsija, nagyon örül neki mindenki. De a festés, az (szerintem) szakmai baklövés. Ettől az még jó vétel, csak el lett cseszve a szín. Ennyi. Attól az még mindig a legjobb tank.

A fegyver témához nem értek.

Az a szemlélet amit sugallsz, egy szomorú történelmi kor eredménye.
Röviden, "ne pofázz, örülj, hogy kapsz valamit."
Tudom, sarkos, de a szakmai véleményt, érveket nem szabad ilyen szemlélettel lesöpörni, mert az a szocializmusba visz minket újra.
Törekedni kell az igényességre, a szakmai igényességre is, ez visz Európába. Vitának, külön véleménynek igen is helye van a legkorszerűbb eszközök esetében is, pont azért, hogy azokat minél hatékonyabban lehessen használni. Ha nem így teszünk, elfogadjuk a kisebb hibákat, akkor kiröhögtetjük magunkat, mint az újgazdag a rózsaszín Mercédesszével. Másrészt pazaroljuk az adófizetők pénzét, és kockáztatjuk a katonák életét, veszélyeztetjük a Honvédelmet, mert eltűrtük a - szakmai - igénytelenséget.

A kisebb gépágyú nem tragédia, csak egy elszalasztott lehetőség, egyelőre.

Ha a Te logikádat követnénk, akkor jó a többfeladatú Gripen csapásmérő fegyverzet nélkül. Elég a Mistral légvédelmnek, mert azt mondták elavult a gépágyú, meg nem létezik a C-RAM. Szerinted panaszkodik az, aki szerint butaság volt az amit csináltunk?
Vélemény, amit lehet vitatni, de letűnt ideológiák értékrendje szerint minősíteni nem kellene. El kell indulni Európába. Szerintem.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 830
113
Azt rak az RM a Lynx-e amit kérünk ha azt szeretnénk,hogy gumicsirkékkel pakolja körül a Lynx-t akkor megcsinálják.:)
Viccnek jó. Egyébként teljes hülyeség. Azt meg tudod választani, hogy 30 vagy 35 mm-es fő fegyver (mindkettőt a RM gyártja), de a te kedvedért nem fog egy hosszú távú megállapodást felmondani a beszállítójával, aki sok éve szállítja az ERA téglákat. A méret, minőség, megfelelőség stb kérdésekről nem is beszélve. Gondolod majd ezért áttervezi a RM a Hiúzt, hiogy a te ERA termékedet tegye fel? A németek gyártók évekig tartó próbáknak, ellenőrzésnek vetik alá az új beszállítók termékeit. A múltkor a vízszerelő mesélte, hogy az egyik német WC tartály gyártó 3 évig ellenőrizte a zsinórt, hogy megfelelő-e. Ez csak nálunk divat, hogy "jó lesz az". Nem lesz jó.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 830
113
Szerintem rosszul látod, nem ennyire fekete vagy fehér.

1. A Lynx egyetlen előnye az volt a Pumával szemben, hogy 35 mm-es, nagyobb teljesítményű lehet a fegyverzete. Sokan remélték, reméltük, hogy az lesz. Most úgy tűnik az első 46 darab nem az lesz. Ettől még a 35 mm-es a jobb, hidd el.
2. A Leopard 2 valóban a világ legjobb harckocsija, nagyon örül neki mindenki. De a festés, az (szerintem) szakmai baklövés. Ettől az még jó vétel, csak el lett cseszve a szín. Ennyi. Attól az még mindig a legjobb tank.

A fegyver témához nem értek.

Az a szemlélet amit sugallsz, egy szomorú történelmi kor eredménye.
Röviden, "ne pofázz, örülj, hogy kapsz valamit."
Tudom, sarkos, de a szakmai véleményt, érveket nem szabad ilyen szemlélettel lesöpörni, mert az a szocializmusba visz minket újra.
Törekedni kell az igényességre, a szakmai igényességre is, ez visz Európába. Vitának, külön véleménynek igen is helye van a legkorszerűbb eszközök esetében is, pont azért, hogy azokat minél hatékonyabban lehessen használni. Ha nem így teszünk, elfogadjuk a kisebb hibákat, akkor kiröhögtetjük magunkat, mint az újgazdag a rózsaszín Mercédesszével. Másrészt pazaroljuk az adófizetők pénzét, és kockáztatjuk a katonák életét, veszélyeztetjük a Honvédelmet, mert eltűrtük a - szakmai - igénytelenséget.

A kisebb gépágyú nem tragédia, csak egy elszalasztott lehetőség, egyelőre.

Ha a Te logikádat követnénk, akkor jó a többfeladatú Gripen csapásmérő fegyverzet nélkül. Elég a Mistral légvédelmnek, mert azt mondták elavult a gépágyú, meg nem létezik a C-RAM. Szerinted panaszkodik az, aki szerint butaság volt az amit csináltunk?
Vélemény, amit lehet vitatni, de letűnt ideológiák értékrendje szerint minősíteni nem kellene. El kell indulni Európába. Szerintem.
A Lynxnek millió előnye van (korszerűbb, olcsóbb, kényelemesebb, moduláris tb) mint a Puma. Teljes tévedés, hogy csak a 35 mm az előny (egyébként ez is abból az újabb előnyből fakad, hogy itt cserélhető a fegyverzet is, ellentétben a Pumával). Senki nem állította, hogy "ne pofázz, örülj hogy kapsz valamit". Egyrészt mert a te szavaiddal: "pofázhatsz", másrészt mert nem "valamit" kapsz. Hanem nagyon úgy néz ki hogy az elérhető legjobbat. Nekem az a furcsa, hogy ez sem jó. Nem ismersz, de hidd el nekem nagyon rossz helyen kopogtatsz ha nekem magyarázod, hogy el kellene indulni Európába. Bárcsak már ott lennénk és nem Oroszország lenne a követendő példa mint itt sokaknak meg a vezetőinknek is. És pontosan ez az állandó nemzeti sírás (nemcsak itt, az egész országban tapasztalható) ami a rossz emlékű szocializmusból ered: nem volt az embereknek lehetőségük megváltoztatni a rossz rendszert, nem voltak elégedettek sok szempontból sem és érezték, hogy nem tudtak rajta változtatni.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
A Lynxnek millió előnye van (korszerűbb, olcsóbb, kényelemesebb, moduláris tb) mint a Puma. Teljes tévedés, hogy csak a 35 mm az előny (egyébként ez is abból az újabb előnyből fakad, hogy itt cserélhető a fegyverzet is, ellentétben a Pumával). Senki nem állította, hogy "ne pofázz, örülj hogy kapsz valamit". Egyrészt mert a te szavaiddal: "pofázhatsz", másrészt mert nem "valamit" kapsz. Hanem nagyon úgy néz ki hogy az elérhető legjobbat. Nekem az a furcsa, hogy ez sem jó. Nem ismersz, de hidd el nekem nagyon rossz helyen kopogtatsz ha nekem magyarázod, hogy el kellene indulni Európába. Bárcsak már ott lennénk és nem Oroszország lenne a követendő példa mint itt sokaknak meg a vezetőinknek is. És pontosan ez az állandó nemzeti sírás (nemcsak itt, az egész országban tapasztalható) ami a rossz emlékű szocializmusból ered: nem volt az embereknek lehetőségük megváltoztatni a rossz rendszert, nem voltak elégedettek sok szempontból sem és érezték, hogy nem tudtak rajta változtatni.
Azt, hogy milyen lesz a Lynx és mikor, mennyiért, még senki sem tudja. Még csak ígéret. Semmivel sem korszerűbb, sőt konstrukciója elavult, a moduláris felépítés egyelőre a moduláris tetőben kimerül.
Sokkal nagyobb eséllyel halnak meg egy emberes toronnyal rendelkező Lynx-ben, mint egy távirányított toronnyal rendelkező Pumában. Ezek a konstrukcióból, méretekből következő TÉNYEK.
Az, hogy majd jobb lesz, meg olcsóbb, az csak ÍGÉRET. Jelenleg semmi sem utal arra, hogy bármiben is képes lenne jobb teljesítményt nyújtani mint a Puma. Valószínüleg nem lesz ERA páncélzata, stb.
A 35 mm-es gépágyú (4x be lett már téve, de legyen 5-ödszörre is)
1384160793_01.jpg


a Pumához pont annyira elérhető, mint a Lynxhez. Sőt, évek óta létezik.
Tehát hogy melyik mennyire moduláris, az sokkal inkább marketing szöveg, mint műszaki kérdés.

A szemlélet, amire utaltam, az maga a balkanizmus, az igénytelen, erőszakos uralom sajátja. Semmivel sem kerülendőbb, mint a "jó van az úgy is..." szemlélet. Sőt, a kettő lényegében ugyan az. Felelőtlenség és igénytelenség. Ismerjük az ilyen gondolkodást, soha sem eredményez minőséget, még akkor sem, ha - mint esetünkben - nem anyagi erőforrások hiánya eredményezi a kudarcot, bukást, hanem a szellemi és erkölcsi igénytelenség.
Ez olyan mint egy arra még nem érett társadalom haderejének korszerű fegyverekkel való ellátása (mondjuk arab országok a Közel.keleten). Szaúd-Arábia M1 Abramsot, a törökök Leopard 2A4-et nem tudnak használni, mert igénytelenek, hanyagok.
Igénytelenek az alkalmazási elvekre, a felkészítésre. Mi is legyünk igénytelenek a világ legkorszerűbb fegyvereivel?
Nem, mi Európába tartunk (még nem vagyunk ott), mi nem vagyunk igénytelen balkáni vagy Közel-keleti népek, akiknek elég a félmegoldás.
Ezért nem értek egyet azzal, hogy most a csóróság után ne legyünk igényesek, ne legyen véleményünk, és ne javítsuk ki a hibákat. Miért kellene eltűrni az ilyen szemléletet?
A szocializmusnak, igénytelenségnek véget kell vetni! Nem szabad, hogy eltitkoljuk a szakmai hibákat, mert az kudarcot fog eredményezni, mikor használni kell a drágán megvásárolt, megteremtett harci képességeket.
És ne hazudjunk önmagunknak se. Itt a fórumon se. Legalább itt legyünk őszinték... o_O
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 167
7 993
113
A Puma annyira jó, hogy Marder zászlóaljakat modernizálnak a felmerült problémák, és a gyártás csúszása miatt. A Lynxen lesz ERA, legalábbis tehető rá (és csk úgy jelzem, éppen a múlt héten jelentették be, hogy lesz ERA gyár nálunk - DND). Értem, hogy favoritod a Puma, de azért időnként objektívebben kell nézni a dolgokat. A Lynxről akkor tudunk majd konkrét ítélet mondani (illetve a katonáink), ha használják. Azt tudjuk, hogy a Puma hadrafoghatósági mutatója milyen? Mert hírek szerint elégedetlenek vele a németek.
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Viccnek jó. Egyébként teljes hülyeség. Azt meg tudod választani, hogy 30 vagy 35 mm-es fő fegyver (mindkettőt a RM gyártja), de a te kedvedért nem fog egy hosszú távú megállapodást felmondani a beszállítójával, aki sok éve szállítja az ERA téglákat. A méret, minőség, megfelelőség stb kérdésekről nem is beszélve. Gondolod majd ezért áttervezi a RM a Hiúzt, hiogy a te ERA termékedet tegye fel? A németek gyártók évekig tartó próbáknak, ellenőrzésnek vetik alá az új beszállítók termékeit. A múltkor a vízszerelő mesélte, hogy az egyik német WC tartály gyártó 3 évig ellenőrizte a zsinórt, hogy megfelelő-e. Ez csak nálunk divat, hogy "jó lesz az". Nem lesz jó.

A Lynxre soha senki nem szállított semmilyen ERA téglát. És ahogy az RM nyilatkozott senki nem is fog. Szerintük nem kell ERA, a Lynxen nem is tervezik, majd a saját aktív védelmi rendszerük lesz rajt, azt csá.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 167
7 993
113
A Lynxre soha senki nem szállított semmilyen ERA téglát. És ahogy az RM nyilatkozott senki nem is fog. Szerintük nem kell ERA, a Lynxen nem is tervezik, majd a saját aktív védelmi rendszerük lesz rajt, azt csá.
"The modular survivability systems of the Lynx provide unprecedented flexibility for customers to cope with the wide variety of threats faced across the spectrum of conflict. The ballistic and mine protection packages can be easily exchanged, even in the field if needed, while the full spectrum of threats have been taken into account, including roof protection against cluster munitions. The Lynx KF41 with Lance 2.0 has been designed not only for passive and reactive systems, but also for an active protection system to defeat rocket-propelled grenades and antitank guided missiles."
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
A Puma annyira jó, hogy Marder zászlóaljakat modernizálnak a felmerült problémák, és a gyártás csúszása miatt. A Lynxen lesz ERA, legalábbis tehető rá (és csk úgy jelzem, éppen a múlt héten jelentették be, hogy lesz ERA gyár nálunk - DND). Értem, hogy favoritod a Puma, de azért időnként objektívebben kell nézni a dolgokat. A Lynxről akkor tudunk majd konkrét ítélet mondani (illetve a katonáink), ha használják. Azt tudjuk, hogy a Puma hadrafoghatósági mutatója milyen? Mert hírek szerint elégedetlenek vele a németek.

Honnan gondolod hogy lesz rajt? Az a cég aki itt gyárat épít az a Pumához gyárt ERA-t.:eek:
Abban egyetértek, hogy objektívebben kell nézni a dolgokat. Szóval értem, hogy favoritod a Lynx, de attól még a tények tények.
Hinni akarsz valamiben (ígéretekben), mert hinni jó. Nincs ezzel baj, de a szakmai dolgokat nem lehet felülírni.
Figyelmen kívül hagyni lehet, de nem érdemes. Szóval egyetértek veled, fő az objektivitás. Légy Te is az.

Ui.: A Puma topicban leírtam, hogy a Pumának is van rengeteg hibája, nem tökéletes. De még mindig használhatóbb és előbb itt lenne, mint a Lynx.
Az viszont utóbbi mellet szól, hogy mi fogjuk összeszerelni, illetve van lehetőség a fejlesztés alakításába. De csodák nincsenek. Objektivitás, az legyen mindig! ;)
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
"The modular survivability systems of the Lynx provide unprecedented flexibility for customers to cope with the wide variety of threats faced across the spectrum of conflict. The ballistic and mine protection packages can be easily exchanged, even in the field if needed, while the full spectrum of threats have been taken into account, including roof protection against cluster munitions. The Lynx KF41 with Lance 2.0 has been designed not only for passive and reactive systems, but also for an active protection system to defeat rocket-propelled grenades and antitank guided missiles."

Mély tisztelettel, mit is szeretnél mondani?