[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 222
119 881
113
Azon is szoktam "mosolyogni", mikor olvasom sokadszorra, a korábban is ugyanezeket az érveket hozó (nem egyetlen) hozzászólót (ami ellenérveket csak én, megválaszoltam2-3-szor), hogy a román X.Y. katonai vezető pár hete kiemelte, hogy a cyber-hadviseléssel el lehet dönteni háborúkat, sokkal hatékonyabban, gazdaságosabban mint a hagyományos fegyverekkel.

Ha "kicsit" összefüggésében nézem ezt a vitát: Vajon nem ez zajlik most éppen ? ? ?


Hiszen:
...vegyünk elégtelen mennyiségű, de cserébe jó drága fegyvert, ami --ha csak ez/ennyi beszerzés történik-- jó döntés katonailag és politikailag.
A legjobb ! ! ! ...egy szomszédnak ! ! !
a cyber hadviselés kissé más dolog.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 006
53 980
113
Már kezdtem aggódni, hogy ma nem újítunk fel /alakítunk át 72-eseket.
:p
Nekem van egy sanda gyanúm, hogy nem fogunk megállni 44 A7+ után, mármint mielott még megjonne mind, rendeljuk a következő 44-et,így, ha 2028-2030 ig nem lesz szu 2.0,velunk egyutt, akkor 2030-ig lehet akár 3x44 A7+unk is, szintúgy a pzh-k, ennyit bír a gazdaság, ezt kell szeretni. ;)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
@Negan küldte a kutatása eredményeit a T-72 upgrade gondolkodáshoz kapcsolódóan:

Ez elektronikai korszerűsités(communikáció+felderitő-tűzvezető rendszer),plusz pótpáncélzat.A hajtásláncot nem érintette,és 2009ben használtan vett,de működőképes tankokat érintett.
És több linkből kell összerakni a képet,
https://www.upi.com/Defense-News/2010/10/20/Elbit-to-upgrade-Azeri-tanks/85141287606841/
http://www.brahmand.com/news/Elbit-Systems-to-upgrade-Azerbaijani-T72-tanks/5224/1/24.html
https://elbitsystems.com/media/T-72.pdf
https://defense-update.com/20101003_tank_upgrade_elbit.htmlhttps://jamestown.org/program/azerb...isits-israel-as-bilateral-ties-grow-stronger/
Egyben,egyértelműen nincs leirva.Összerakva,2011-13 között az azeri T72ek (180db) kapott 56milkáért Elbit upgradet
Nekünk ennél komolyabb program kell,hasonló,mint a M1 abrams vázakbol újáépitett M1A2SEP.Van ilyen,a Nimda programja(mellesleg ebben is Elbit elektronika van),de arra nem találok egyértelmű árat.Minmtegy másfélmillió,attol függően,hogy mit kérűnk bele-de nincs egy fix árlista.Legalábbis én nem találtam
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 222
119 881
113
@Negan küldte a kutatása eredményeit a T-72 upgrade gondolkodáshoz kapcsolódóan:

Ez elektronikai korszerűsités(communikáció+felderitő-tűzvezető rendszer),plusz pótpáncélzat.A hajtásláncot nem érintette,és 2009ben használtan vett,de működőképes tankokat érintett.
És több linkből kell összerakni a képet,
https://www.upi.com/Defense-News/2010/10/20/Elbit-to-upgrade-Azeri-tanks/85141287606841/
http://www.brahmand.com/news/Elbit-Systems-to-upgrade-Azerbaijani-T72-tanks/5224/1/24.html
https://elbitsystems.com/media/T-72.pdf
https://defense-update.com/20101003_tank_upgrade_elbit.htmlhttps://jamestown.org/program/azerb...isits-israel-as-bilateral-ties-grow-stronger/
Egyben,egyértelműen nincs leirva.Összerakva,2011-13 között az azeri T72ek (180db) kapott 56milkáért Elbit upgradet
Nekünk ennél komolyabb program kell,hasonló,mint a M1 abrams vázakbol újáépitett M1A2SEP.Van ilyen,a Nimda programja(mellesleg ebben is Elbit elektronika van),de arra nem találok egyértelmű árat.Minmtegy másfélmillió,attol függően,hogy mit kérűnk bele-de nincs egy fix árlista.Legalábbis én nem találtam
Én még mindig abból indulok ki, hogy a twardy meg a B3M 3,5 körül van. Szerintem az a reális.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 031
113
a cyber hadviselés kissé más dolog.

"Tom", "humán erőforrás" bevetésével. kicsit tágabban értelmeztem.

Már kezdtem aggódni, hogy ma nem újítunk fel /alakítunk át 72-eseket.
:p
Nekem van egy sanda gyanúm, hogy nem fogunk megállni 44 A7+ után, mármint mielott még megjonne mind, rendeljuk a következő 44-et,így, ha 2028-2030 ig nem lesz szu 2.0,velunk egyutt, akkor 2030-ig lehet akár 3x44 A7+unk is, szintúgy a pzh-k, ennyit bír a gazdaság, ezt kell szeretni. ;)

Ez jó, én is így gondolom.
...meg azt is, hogy az sem lesz elég: a következő orosz-provokálásra (neeem, nem az ukránok lesznek, dehogy...) történő orosz reagálás után, a szokásos román nyelvcsapások elérik céljukat és ---szerintem--- kapnak kb. 100(Trump)-150(Biden) uránmentes Abrams-t(ami nem sokkal gyengébb a Leoinknál).

A Leo-kat(mi: 80-100 db.) " a hajunkra kenhetjük", kereshetünk pánikszerűen mégis T-72-t, amik akkorra --5-10 év múlva-- elkeltek/elrohadtak.
Miért is: mert nekik van feltámasztható második-vonal (2-3-400 db) min. a felére még személyzet is, nekünk egyik sem. ...semmi ! ! !


u.i:
Én még mindig abból indulok ki, hogy a twardy meg a B3M 3,5 körül van. Szerintem az a reális.

ha jól emléxem: az cseh/lengyel gyártás a gyengus T-72 export verziók voltak.
A beloruszok B1ei lehet, hogy jobbak lennének.
...vodka nélkül nélkül!!!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 222
119 881
113
"Tom", "humán erőforrás" bevetésével. kicsit tágabban értelmeztem.



Ez jó, én is így gondolom.
...meg azt is, hogy az sem lesz elég: a következő orosz-provokálásra (neeem, nem az ukránok lesznek, dehogy...) történő orosz reagálás után, a szokásos román nyelvcsapások elérik céljukat és ---szerintem--- kapnak kb. 100(Trump)-150(Biden) uránmentes Abrams-t(ami nem sokkal gyengébb a Leoinknál).

A Leo-kat(mi: 80-100 db.) " a hajunkra kenhetjük", kereshetünk pánikszerűen mégis T-72-t, amik akkorra --5-10 év múlva-- elkeltek/elrohadtak.
Miért is: mert nekik van feltámasztható második-vonal (2-3-400 db) min. a felére még személyzet is, nekünk egyik sem. ...semmi ! ! !


u.i:


ha jól emléxem: az cseh/lengyel gyártás a gyengus T-72 export verziók voltak.
A beloruszok B1ei lehet, hogy jobbak lennének.
...vodka nélkül nélkül!!!
A twary M-ek malajziának új gyártásúak voltak kicsit megnyomott páncéllal és elérhetőbbnek tartom a baráti országtól való beszerzést, főleg hogy adnak el hozzá upgrade pakkot is meg alkatrészt is. (meg nincsenek embargózva)
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 690
6 460
113
elértem arra a pontra hogy nem tudom mi viccesebb,
1.)
a 2-3-4 forma fórumtag akik már sok sok oldalon keresztül bizonygatja ( egyik teljesen irreális számokkal) hogy miért is érné meg 80-100 tuningolt elrohadt szar
2.) vagy a tény hogy mindezt úgy mondjátok hogy fingotok sincs mennyiért hoztuk el a KMW üzletet és főleg hogy miért is annyi amennyi. Ezzel nem lenne gond mert nyilván minősített és nem kerülhet ki, de az ha valaki a hülyeséget magyarázza mint valami jehova tanúja és próbálja megtanítani a másiknak (aki amúgy picivel többet tud a témáról mindkét téren) hogy miért is Ő a hülye...
le a kalappal, ez a topic kb a biztpol szintre csúszik lassan...
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
A twary M-ek malajziának új gyártásúak voltak kicsit megnyomott páncéllal és elérhetőbbnek tartom a baráti országtól való beszerzést, főleg hogy adnak el hozzá upgrade pakkot is meg alkatrészt is. (meg nincsenek embargózva)
Az a baj, hogy ez a nagyon jó ötlet ott vérezne el, hogy nincs aki politikailag keresztülvigye. Az A4-eket is csak úgy lehetett beadagolni, hogy "oktatási célra".
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Csak jelzem, hogy a D-20-ak vannak az összes meglévő eszközünk közül a legfosabb állapotban.

Fosabb állapotban, mint a T-72-ők? ;)

Az igazi poén itt te vagy,ha már itt ilyen utópisztikus baromságokkal jössz...
Te tényleg az ukránokkal meg a szírekkel jössz?Nekik saját harckocsi gyártásuk volt,ezt feltudod fogni?Az ukránoknak szintén.Én elhiszem láttál egy pár képet,de te már mindent is tudsz igaz?
Én sajnálom a leginkább hogy a 72-őket így lenullázták,de én nem csak képeken láttam őket mint te,és nem csak egyszer.Emondták már páran itt hogy mire fogják használni őket,ha nem kukázzák.Én nem a trendhez fogok idomulni kis barátom,hanem ahhoz,amit az ott szolgáló barátaimnak jó lesz.A lemez meg nem nálam akadt be,ezt meg már egy páran leirták neked.Alig van normális állapotú d-20-unk de biztos beszerelik neked....De nem baj,hord csak a nagy mellényt,mert akik a rendszerben vannak,jókat röhögnek az ilyen fotelszamurájokon...

Akkor itt most magyarázd meg nekem, hogy mennyire releváns amit idehordtál? Mármint az, hogy volt saját harckocsigyártásuk? Mikor is? Mikor voltak gyártva azok az általam csak képen látott rozsdahalmok, amiket oly kegyesen tudatlasághoz kötsz? Húsz-harminc-negyven éve ott rohadnak tömegesen azok a vasak. Ott más az eső? Az ukrán levegőn barátságos oxidáció folyik az agresszív kárpát-medencei rozsdásodással szemben. Az ukrán rozsda védi a vasat. Minél vastagabb, annál jobb, annál könnyebben lehet egy gedvás rohadó sufniban hatékony harceszközzé fejleszteni, mert harminc éve volt hozzá hadiipar!!! És mivel harminc éve gyártottak ilyet újonnan, a harminc év rohadás az udavron, az nem úgy rohadás, mint máshol az udavron. Mivel nekik csak el van rohadva, ezért sokkal jobban értenek a villáskulcshoz, meg a motorszervízhez, mint bárhol máshol, hiszen adták tovább a villáskulcs szakmai tudását. Külön rozsdás tank óráik vannak az iskolában, ezért aztán nulláról a szétrohadt vasakat képesek megújítani, a van hadiiparuk lanyhuló romjain gyártott alkatrészeikkel.
2020-09-04.png

Igaz, hogy a felújításhoz is le lett vezetve az egységes alkatrészbeszerzés egységesítése, az így beszerzett új alkatrészekkel történő megújítás, de fújd csak a baromságot. Igaz, hogy a megújítható darabokról, de nyomjad csak b+. Tudom, nekünk aztán sokkal jobban meg vannak rohadva. Hiszen nem egy ukrán udvaron vannak negyven éve. Nem kristálytiszta ukrán oxigén képzett rajtuk csodálatos ukrán rohadást a teljes parkon kívül-belül, hanem ilyen szar magyar rozsdás rohadásuk van. Bele se megy amit beleszereznek majd megnézve, hogy mi kell bele, mert itt ezen az éghajlaton összementek kicsit. Azt sem szokta senki elmondani, ha tank formáról beszélünk, hogy aztán immáron több ország vegyes gépparkjának izraeli egységesítő upgradje után, lehetséges egy jóárasított használható, vagy egy komolyabb upgrade pakk is rá, hogy ne kelljen szomorúan bizonygatnod két hányás között, hogy te aztán mennyire sajnálod.

A minden másról, hogy fájjon mindenkinek aki nem szereti: ATGM hordozó, műszaki, légvédelmi, hídvető alvázként való flhasználási ütletek arra szoktak vala vonatkozni, ha nem tankként akarjuk. Lehet, hogy a D-20 ahonnan elindítottam a lavinát nem működne. Sok gondolaton végigmentünk. Van ami életképes, azok előjönnek, ami nem megy, azt elvetettük, de ti előhozzátok köpködni. De az a helyzet, lehetünk fotelfelújítók, hogy legalább vannak önálló gondolataink.



Én nem tudnám azt mondani a 2020-as években a katonáimnak, hogy üljön bele a T-72-be és előre. Vagy kezelje a D-20-at, és lehetőleg gyorsan ha nem akar viszonzott tüzet a nyakába...
Egyszerűen döntsük végre el, hogy alkalmazható erőt építünk, vagy az eddiginél trendibb operett sereget.

A D-20 csak köpködni került elő, egyszer régen egy messzi-messzi hozzászólásban felvetettem, hogy t-72-be d-20-at rakni. Rohamlövegnek. Nem lehet szabadulni tőle, tőlem 155 mm-es is lehetne, ha kivitelezhető lehetne, de értelmesen a helyszűke miatt nagyon sokat kellene mókolni.

Igen,mennyiségileg én is keveslem.Jó lenne ha több lenne,de egyenlőre kezelőnk sincs rá.De remélem megoldódik ez is,és a mennyiség is.Bár szerintem az csak hosszabb távon lehetséges.Túl sokáig hagyták lerohadni a honvédséget.

Muszáj megoldódnia, mert ha így marad nem lesz jobb. Ha nem lesz jobb, nem lesz ütőképes erő, ha nem lesz ütőképes erő, bukta van politikailag is.

Én értem amit mondtok, de ti nem értitek, hogy kb nincsenek T-72-eseink, hanem csak roncsaink vannak! Igazából felesleges is féltenem a magyar katonát a benne elégéstől, mert lehet ki se jutnának a frontig. Én lennék a legboldogabb, ha holnap bejelentenénk egy 100-200 db-os beszerzést a legmodernebb PT-91 Twardyból, de azt el kell fogadnotok, hogy a jelenlegi T-72 állomány teljesen elhasznált az utolsó csavarig, üzemeltetésileg horror az ezer féle verzió miatt, és csak nagyon korlátozottan bevethetőek. Mellékvágányra minddel, és inkább jöjjön a helyébe Twardy, ha más nem legalább ugyan abban a mennyiségben...

Ezt a gondolatot sokan ugyanúgy rühellik, mintha a t-72-ket újítanánk fel, mert nincsen saját gondolatuk és mivel nyugaton nem vesznek t-72-őt, ezért ők sem.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 608
14 566
113
A twary M-ek malajziának új gyártásúak voltak kicsit megnyomott páncéllal és elérhetőbbnek tartom a baráti országtól való beszerzést, főleg hogy adnak el hozzá upgrade pakkot is meg alkatrészt is. (meg nincsenek embargózva)
A Twardynal a keramia betet volt mar olyan hatekony, mint akar a korai B valtozatokenal, vagy tovabbra is M1 szint?
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 031
113
A twary M-ek malajziának új gyártásúak voltak kicsit megnyomott páncéllal és elérhetőbbnek tartom a baráti országtól való beszerzést, főleg hogy adnak el hozzá upgrade pakkot is meg alkatrészt is. (meg nincsenek embargózva)

Nekem mindegy melyik lenne, csak a kb. fele-áras, "itthon-átépítéses/pénz-itthon-maradós" verzió szimpatikusabb.
...mert többre futja ! Második vonal/"Leo-testőr/csapat-társ" kell 100-150+
Inkább a románok/többiek fussanak utánunk, mint mi utánuk.
...mert az Abrams-ekre 5 éven belül megkapják az ígéretet, másik 5 éven belül a gépeket is.
...akkor pedig nekünk : :hadonaszos:

Ha addig nem léptünk, megint "letolt gatya" !

"Amúgy-meg": ...ha a gazdaság visszaáll a korábbi növekedési tempó közeli ---szinte minden szomszédot folyamatosan megelőző-- növekedési pályára, akkor lehet az a 2% inkább 3% ! ! !
Akkor az elért eredményeket meg is kell tudni védeni, minden józan ember el fogja fogadni.
Erősen szurkolok a "Misinek" ! ! ! ;)
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 608
14 566
113
elértem arra a pontra hogy nem tudom mi viccesebb,
1.)
a 2-3-4 forma fórumtag akik már sok sok oldalon keresztül bizonygatja ( egyik teljesen irreális számokkal) hogy miért is érné meg 80-100 tuningolt elrohadt szar
2.) vagy a tény hogy mindezt úgy mondjátok hogy fingotok sincs mennyiért hoztuk el a KMW üzletet és főleg hogy miért is annyi amennyi. Ezzel nem lenne gond mert nyilván minősített és nem kerülhet ki, de az ha valaki a hülyeséget magyarázza mint valami jehova tanúja és próbálja megtanítani a másiknak (aki amúgy picivel többet tud a témáról mindkét téren) hogy miért is Ő a hülye...
le a kalappal, ez a topic kb a biztpol szintre csúszik lassan...

Szerintem Bel irta jol, hogy erre az evitizedre a legkoltseghatekonyabb update egy teljes felujitas + uj loszerek lennenek + talan valami uj ejszakai iranyzek. Ez talan gyorsan kivitelezheto lenne. De egyertelmunek tunik +egy A7 zaszloalj (+1 nehez dandar) es nehany tartalek gep szuksegessege.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 690
6 460
113
Az a baj, hogy ez a nagyon jó ötlet ott vérezne el, hogy nincs aki politikailag keresztülvigye. Az A4-eket is csak úgy lehetett beadagolni, hogy "oktatási célra".
nem kell azt adagolni semmiért, oktatási célra lettek tényleg véve
Szerintem Bel irta jol, hogy erre az evitizedre a legkoltseghatekonyabb update egy teljes felujitas + uj loszerek lennenek + talan valami uj ejszakai iranyzek. Ez talan gyorsan kivitelezheto lenne. De egyertelmunek tunik +egy A7 zaszloalj (+1 nehez dandar) es nehany tartalek gep szuksegessege.
ez oké de a problémám vele az hogy ár/érték arányban még mindig jobb egy új Leo2A7+ és akkor tényleg számolhatsz évtizedekkel
 
  • Tetszik
Reactions: Chima3ra

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
elértem arra a pontra hogy nem tudom mi viccesebb,
1.)
a 2-3-4 forma fórumtag akik már sok sok oldalon keresztül bizonygatja ( egyik teljesen irreális számokkal) hogy miért is érné meg 80-100 tuningolt elrohadt szar
2.) vagy a tény hogy mindezt úgy mondjátok hogy fingotok sincs mennyiért hoztuk el a KMW üzletet és főleg hogy miért is annyi amennyi. Ezzel nem lenne gond mert nyilván minősített és nem kerülhet ki, de az ha valaki a hülyeséget magyarázza mint valami jehova tanúja és próbálja megtanítani a másiknak (aki amúgy picivel többet tud a témáról mindkét téren) hogy miért is Ő a hülye...
le a kalappal, ez a topic kb a biztpol szintre csúszik lassan...


Hé-hé! Mindig az szokott lenni, ha lenne legalább (80)-100 szar, akkor megérné, de így... :D HA annyiért hoztuk el a KMW üzletet, amit itt olvashattunk, meg mindenhol, akkor de, tudjuk.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0