[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Csak mert akkor az a 4 milla még nagyon sokszor annyi lesz,mert az egész sereg harcrendszerét át kell alakítani a megváltozott paraméterek miatt...
Mert nagyon nem mindegy a fékút hossza,a lejtőmászó képesség,a fogyasztás stb....a remélt harcászati előny kiaknázásához szükséges eszközök meglétéről- beszerzéséről nem is beszélve....
Azért ez nem nagyon sokszor 4 milla. Meg nem az egész sereg, hanem a harkocsizó alakulatok harcászata.
A megnövekedett képességekhez kell igazítani a kiképzést és a logisztikát. De ebben a tekintetben az összhaderőnemi harc mikéntje nem sokat változott.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Ezt ne mond neki mert akkor elkezdi, hogy de a többiek gyurcsányoznak óvóvéni!!
Én még mindig rühellem a táncos bohócot is.....
OFF(Bocs de az állandó ov- zást nem tudnád elengedni? Fárasztó minden Topikban olvasni tőled az állandó vergődést. Ez itt a t72 topik,de neked sikerült összehoznod itt is...)
ON- A mi szovjet technikánk tudomásom szerint soha nem volt első vonalas...a 72-es is másodvonalasnak készült a 64/80 kombó mögé...de javít valaki ha tévedek.
Ami most beszerzésre kerül az pedig dedikált elsővonalas cucc. Összehasonlítani picit nehéz a két eszközparkot.
Nekünk pedig előre kell gondolkodni,kikkel háborúzhatunk,és tőlük milyen fejlesztés várható...Pluszban a szomszédunkan kb mindenki olyan ipari és nyersanyag háttérrel rendelkezik amivel mi nem....,tehát az önerős gondolatok kb itt haltak el. Vagy fejlesztünk,az kb 30-40 év.
Off-nem tehetek róla,hogy a politika beleszól mindenbe.Nagyon jó lenne,ha nem tenné,de teszi.A gazdaság állapota és a politikai szándék kérdése,hogy mire van pénz a haderőfejlesztésben.És a politika vastagon beleszól,hogy az a fejlesztés milyen lesz.2000es években a katonák nem saját jókedvükből állta kát a könnyűlövész hadseregre-kényszeritették őket.
On-T72 mindig is egy tescogazdaságos hk-nak készült.De attol még 72ben felette állt az akkori nyugati átlagnak.(érdekesség,de pl az átlag IDF tankon 73ban nem volt éjjellátó,egy részükön még lövegstabilizátor se)
Egyik szomszédunk sem tud önállóan gyártani komoly haditechnikát.EVA lövegben is maga a löveg,a harcelektronika német gyártmány.Talán még a szerbek állnak a legjobban,de még ők se tudnak egy hk felújitást megcsinálni full hazai bázison,nemhogy tervezést és gyártást egy új tipussal.Ukránok elvileg tudnának sokmindent,inpozáns terveket készitenek,de gyakorlatilag csak szart termelnek.Azt is csak mutatóba,mert rég leépült az ipari kapacitás-és nincs pénz újraépiteni.Harkovi trektorgyár már csak egy barkácsműhely.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Pedig anno azt hiszem pont Te raktad be a képét a fórumra-én csak utánaolvastam a neten.
Baromi sokat kutattam anno T-72 felújítások után, amikor még a zrínyi program előtt mindenki úgy gondolta, hogy minimalista haderőfejlesztés lesz. Ezért is vagyok szkeptikus az ilyen árfekvésű pakkok valós hatékonysága miatt.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 206
67 078
113
First thing first, nem vagyok hozzáértő!
Felfüggesztés, motor, váltó a tömegnövekedés miatt, 120 milliméteres ágyú, teljesen új tűzvezető rendszer, optikák, kommunikáció, lőszertároló, szóval vasig ki kellett pucolni az öreg kohószökevényeket.
Ugyanakkor nem igazán lehet tudni, hogy a zsidóknak mennyit kellett szarakodni a fejlesztéssel, mert valószínűleg megkapták az amiktól a Super Patton dokumentációját.
A szerelés 2009-ben fejeződött be, a gép valahol a kétezres évek eleje körül mozgott elektronikában.
2018-ban már szóba került egy feljavítás. FIRAT-M60T program, ez most 250 millió eurójába került a török adófizetőknek.
ytw823QA26puVFX3UjmF5FjwRedpXU8gh71Om-YnlQM.jpg
Viszont nem véletlenül kerül rendre elő ez a gép. Gyakorlatilag mindent kicseréltek benne, aztán a dolgok egy részét mégegyszer és aps-t is kapott. A két program együttes értéke alapján amit írtál, motor, hajtáslánc, komplett új elektronika, modern ágyú, tűzoltórendszer, lőszer tároló, rengeteg kompozit, aps darabonként 5-5,5 millió dollár. Azért így tekintve a zsidók olcsóbbak.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Azért ez nem nagyon sokszor 4 milla. Meg nem az egész sereg, hanem a harkocsizó alakulatok harcászata.
A megnövekedett képességekhez kell igazítani a kiképzést és a logisztikát. De ebben a tekintetben az összhaderőnemi harc mikéntje nem sokat változott.
Igen ezért írtam amit....ha a modern hk-d tud éjjel is melózni akkor nem árt ha a gyalogság is tud...de ez egy sarkos példa. Amit eddig nem tudtál megltenni a harctéren de a modernizáció után igen,ez az egész összhaderőnemet érinti. Gyalogságtól a logisztikán át légierőig...mindent.
Régi eszközök válnak feleslegessé,újabb eszközök beszerzése válik szükségessé. Tehát véleményem szerint egy-egy modernizációt nem lehet szakcsapat szintre korlátozni,hanem a harcrendszer egészét kell nézni. Pozitìv- negatív hozadékkal... de ez nagyon off ide már.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Lassan kezd kiderülni, hogy az olcsó szuperzsidó szuperfelújítás az aminek, gondolom...
Mítosz.
Őőőő.Itt a csupsz vasig le lett cserélve minden.Új hajtáslánc,Merkava NERA páncélja,teljes harcelektronika-meg még az ágyú is cserélve lett,annak minden velejáró buherálásával.Valójában ez nagyobb átépités volt,mint nekünk lenne a 72en,vagy mint egy Lea2A4est felhozni a7 szintre.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Őőőő.Itt a csupsz vasig le lett cserélve minden.Új hajtáslánc,Merkava NERA páncélja,teljes harcelektronika-meg még az ágyú is cserélve lett,annak minden velejáró buherálásával.Valójában ez nagyobb átépités volt,mint nekünk lenne a 72en,vagy mint egy Lea2A4est felhozni a7 szintre.
Jah csak 20 éve volt ennyi, a PT-16-ra is 6,5 milliót írtak amiben minden is ki van cserélve.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Igen ezért írtam amit....ha a modern hk-d tud éjjel is melózni akkor nem árt ha a gyalogság is tud...de ez egy sarkos példa. Amit eddig nem tudtál megltenni a harctéren de a modernizáció után igen,ez az egész összhaderőnemet érinti. Gyalogságtól a logisztikán át légierőig...mindent.
Régi eszközök válnak feleslegessé,újabb eszközök beszerzése válik szükségessé. Tehát véleményem szerint egy-egy modernizációt nem lehet szakcsapat szintre korlátozni,hanem a harcrendszer egészét kell nézni. Pozitìv- negatív hozadékkal... de ez nagyon off ide már.
Hát a legtöbb Hk tud éjszaka melózni úgy 50 éve. az M60-asoknak is volt éjjellátója az, hogy hatékonyabb nem fogja alapjaiban a rendszert megváltoztatni. Abban igazad van, hogy rendszerszinten kell fejleszteni. Mivel maga a fizikai dimenzióji nem változtak a gépnek olyan mértékben, így pl ugyan olyan méretű átjárót tud nyitni stb. Teljes típusváltásnál sokkal több mindent húz maga után a dolog mint egy modernizációnál.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Jah csak 20 éve volt ennyi, a PT-16-ra is 6,5 milliót írtak amiben minden is ki van cserélve.
A zsidók titka szerintem az,hogy semmit nem fejlesztenek direkt a 72(M60) felújitásra.Minden részelem kész,már máshoz kifejlesztett cucc.Készen leveszik a polcrol,és hozzáigazitják-a fejlesztési költséget meg már kifizették a cucc eredeti felhasználásánál.Nagyrészét még csak nem is ők fejlesztik
És ez náluk bevett gyakorlat.Merkava egy legótank.Német és amcsi részegységek vannak benne,csak az elektronika és a NERA/ERA páncélzat izraeli-de még abban is sok a külfőldi beszállitó.Kfir is ugyanilyen volt.Francia-amcsi elemek összelegózva.(Mirage III NG amcsi segitséggel továbbfejlesztve).Kezdetben még az elektronika sem volt izraeli,csak közben fejlődtek fel.Élelmes és praktikus fajta az óhitű.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
A zsidók titka szerintem az,hogy semmit nem fejlesztenek direkt a 72(M60) felújitásra.Minden részelem kész,már máshoz kifejlesztett cucc.Készen leveszik a polcrol,és hozzáigazitják-a fejlesztési költséget meg már kifizették a cucc eredeti felhasználásánál.Nagyrészét még csak nem is ők fejlesztik
És ez náluk bevett gyakorlat.Merkava egy legótank.Német és amcsi részegységek vannak benne,csak az elektronika és a NERA/ERA páncélzat izraeli-de még abban is sok a külfőldi beszállitó.Kfir is ugyanilyen volt.Francia-amcsi elemek összelegózva.(Mirage III NG amcsi segitséggel továbbfejlesztve).Kezdetben még az elektronika sem volt izraeli,csak közben fejlődtek fel.Élelmes és praktikus fajta az óhitű.
Továbbra is azt mondom neked, hogy nincs valós példád rendszerbe állított olcsó és jó T-72 modernizációra. Olcsóra van, de az meg az épphogy okés, nem pedig jó.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Továbbra is azt mondom neked, hogy nincs valós példád rendszerbe állított olcsó és jó T-72 modernizációra. Olcsóra van, de az meg az épphogy okés, nem pedig jó.
Valóban nics teljes modernizációra 72példa,de a részlegesek is mutatják a nagyságrendet.
M60as van,ami viszont mélyebb,következésképp drágább,mint ami nekünk kéne.Meg már régi is.
Kerestem az amcsi SEP felkoppintásra árat,de nem találtam.
Ami azt illeti,még azt se tudjuk,hogy mennyi is egy A7 pontos ára,a százalékos arányitásunk is becslés.(eddig 10-15 milkás árakrol volt szó,én középértéknek 12milkát számitottam)
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
2010-ben szarabbul álltunk szerintem, az államcsőd szélén. De ebben nem tudunk megegyezni ismerlek már ennyire. Most sem rózsás a dolog valóban és a 20-21-es évek eléggé fájdalmasak az biztos (21 második felében bizakodok azért, elindulunk előre)
Mielőtt ezen vitatkoztok, várjunk még pár évet, mert 2010 egy válság vége volt, és egy nem tartós globális fellendülés követte (ami óriási szerencse volt - de nem tudtuk igazán jól kihasználni - bár nyilván, ha valaki látja előre, akkor a sport és az egyházak nem ilyen mértékben részesültek volna a köz és fejlesztési pénzekből, és több presztízs beruházás is halasztást nyert volna), most még a válság csak az elején tart és komoly meglepetésfaktorok vannak benne, illetve nem látható, hogy mi lesz a globális válasz a válságra (hiszen jelenleg mindenki menti a menthetőt).
Ilyen meglepetés például, hogy állnak le alkatrészhiány miatt az autógyárak.
Szóval jogosak a B tervek sztem, nem árt felkészülni a rosszabb helyzetre de a végrehajtásukkal még egy kicsit várni kellene.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 811
35 292
113
Valóban nics teljes modernizációra 72példa,de a részlegesek is mutatják a nagyságrendet.
M60as van,ami viszont mélyebb,következésképp drágább,mint ami nekünk kéne.Meg már régi is.
Kerestem az amcsi SEP felkoppintásra árat,de nem találtam.
Ami azt illeti,még azt se tudjuk,hogy mennyi is egy A7 pontos ára,a százalékos arányitásunk is becslés.(eddig 10-15 milkás árakrol volt szó,én középértéknek 12milkát számitottam)
Oroszország 2,5 milliárd rubelt (37 millió dollárt) fog költeni, hogy 150 T-72B-t a fejlett B3M szabványra modernizáljon - mondta Alekszej Zharics, az Uralvagonzavod igazgatóhelyettese az Izvestia orosz lapnak.
Ez úgy 250000 dollárra jön ki darabáron. Azt még hozzátenném,hogy a mi gépeinknek pocsékabb a páncélja meg nekünk nincs gyártókapacitásunk hozzá.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Oroszország 2,5 milliárd rubelt (37 millió dollárt) fog költeni, hogy 150 T-72B-t a fejlett B3M szabványra modernizáljon - mondta Alekszej Zharics, az Uralvagonzavod igazgatóhelyettese az Izvestia orosz lapnak.
Ez úgy 250000 dollárra jön ki darabáron. Azt még hozzátenném,hogy a mi gépeinknek pocsékabb a páncélja meg nekünk nincs gyártókapacitásunk hozzá.
És ezzel kb elérik a Leopard 2A4 színvonalát.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Ez úgy 250000 dollárra jön ki darabáron. Azt még hozzátenném,hogy a mi gépeinknek pocsékabb a páncélja meg nekünk nincs gyártókapacitásunk hozzá.
És ere mondták, hogy ez a belső piacos, picsa tudja hogyan kiszámolt ár, amit egy külföldi megrendelő nyugattan szorozzon meg tízzel.

We know that it costs the Russian Army ~$250.000 to upgrade one of its T-72Bs into a T-72B3M. However, keep in mind that this is a domestic price. Generally speaking the Russian Defense Ministry has access to heavily discounted prices for all of its purchases from Russian contractors (Uralvagonzavod’s primary shareholder, Rostec, is 100% state-owned). As a result, if a foreign customer is ever interested into importing the T-72B3M, it will have a pay a significantly higher price than ~$250,000 per vehicle.

Előtte, a B3 átalakítás, ami kis túlzással gyakorlatilag egy nagyjavítást jelentett, került nekik 700 000 dollárnyi rubelba.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Kerestem az amcsi SEP felkoppintásra árat,de nem találtam.
In December 2017, the US DoD awarded a 2.62 billion US dollar fixed-price-incentive contract to GDLS for the upgrade of up to 786 M-1A1 to M-1A2 SEPv3 variant (today known as M-1A2C).
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 206
67 078
113
In December 2017, the US DoD awarded a 2.62 billion US dollar fixed-price-incentive contract to GDLS for the upgrade of up to 786 M-1A1 to M-1A2 SEPv3 variant (today known as M-1A2C).
333 millió dollár/db? Vagy mi van még ebben a szerződésben? Mert ha más nincs, akkor az usa lakosságának nem egymást kellene ölnie, hanem a fegyvergyártókat és a politikusokat(amúgy is persze :) )