[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 032
113
150e x 50.00(x13)az 100 milliárd HUF!
Ha az idei év jó, akkor választások előtt majd pont meg lehet adni azt a havi 50e bruttót.

...ha pedig meglesz a 2/3, akkor +meglepiiii! ;)


U.i.: ...és hogy tudjuk hova tenni az arányokat, a 2021-es magyar költségvetés kiadási oldala 23 373 644,0 millió (23,5 ezer milliárd HUF). Ebből a 23és fél ezer milliárdból kellene 100 az az száz milliárdot elkölteni. Rábízom mindenkire, hogy mennyire nehéz/kockázatos.
Semennyire.
Szerintem meg is fogják tenni. :hadonaszos:
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Reális meglátásnak tűnik. Bár én inkább annak drukkolok, hogy először jelenjenek meg autonóm tüzérségi eszközök. Ami nem teljesen ember nélkülit jelentene, hanem egy ütegnél már most is terjednek olyan eszközök, amik a felderítésnél kiegészítik az emberi megfigyelőket (drón rajok, lövészek által is telepíthető megfigyelő egységek, AGV-k), ugyan úgy nem csak a spoter szegmensben lenne kevesebb humán erőforrásigény, hanem aszem az angoloknál láttam valami 120 mili körüli fejlesztést, ahol maga az ágyú egyedül mozog és mest. int. vezérli az átmozgást is, egy üteg mondjuk állna egy humán vezérelt és 5 AI által irányítottból. A parancsnoki autó meg BMS-mel már most az a cél mindenhol, hogy szoftveresen legyenek gyorsítva az adatok feldolgozása és célkoordinátává alakítása, de itt is megmaradna szerintem az emberi kezelő személyzet.
Szóval a tüzérségnél hamarabb jósolom a megjelenést, mert könnyebb automatizálni a folyamatait. Míg egy gyalogság támogató könnyű hk esetében szerintem messze több helyzet fordulhat elő és sokkal tovább tart leprogramozni valóban használható módon a döntési algoritmusokat.

De tényleg elgondolkodtató felvetés!
Mire megjelenek itt a térségben az autonóm eszközök lehet hogy már nyakig benne leszünk egy konfliktusban. Egy két éven belül itt KKE térségben is. (Nyugatot most nem számítom bele) sajnos a biztonságpolitikai tényezők még rosszabb irányba mozdulhatnak el. Hiába most az"idilli" hatás érzés.
Neganak alias Celebrának abban igaza van hogy el kellene azon is gondolkodni hogy képesek legyünk asszimetrikus háborút (kat) vívni és azokhoz a szükséges (olcsóbb) eszközöket biztosítani tudjuk. Nem csak saját magunknak hanem a támogatott "milliciáknak" is.
Sajnos ezt nem fikciónak látom. Érik már délen és keleten az újabb adok kapok. Dél Balkán-török-iráni tengely. Afganisztán ostorcsapása. Keleten az egyre makacskodó ukránok. Afganisztán bukásával potenciális veszély forrás lesz az "olcsó" filléres feláldozható iszlamista dzsihados milliciák felállítása.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 058
30 984
113
Mire megjelenek itt a térségben az autonóm eszközök lehet hogy már nyakig benne leszünk egy konfliktusban. Egy két éven belül itt KKE térségben is. (Nyugatot most nem számítom bele) sajnos a biztonságpolitikai tényezők még rosszabb irányba mozdulhatnak el. Hiába most az"idilli" hatás érzés.
Neganak alias Celebrának abban igaza van hogy el kellene azon is gondolkodni hogy képesek legyünk asszimetrikus háborút (kat) vívni és azokhoz a szükséges (olcsóbb) eszközöket biztosítani tudjuk. Nem csak saját magunknak hanem a támogatott "milliciáknak" is.
Sajnos ezt nem fikciónak látom. Érik már délen és keleten az újabb adok kapok. Dél Balkán-török-iráni tengely. Afganisztán ostorcsapása. Keleten az egyre makacskodó ukránok. Afganisztán bukásával potenciális veszély forrás lesz az "olcsó" filléres feláldozható iszlamista dzsihados milliciák felállítása.
Én már attol is a seggem verném a földhöz örömömben,ha saját részre biztositani tudnánk a dolgot.
És én belső problémáktol is tartok.Konkrétan a cigányság egy ketyegő bomba.Ha a jelenlegi trendek folytatódnak,30 év múlva az ország lekosságának fele cigány lesz.Szembe kell nézni ezzel,és elébe menni a dolgoknak,különben a képünkbe robban.
 

Chima3ra

Well-Known Member
2020. július 28.
296
1 041
93
Pedig a doktrína változása miatt ("keletről várjuk a fenyegetést") kitűnő alkalom lett volna a Honvédség múltból örökölt nyugati diszlokációs orientáltságát felszámolni (már ami megmaradt belőle).
Most (tíz)milliárdokat ölünk Győrbe és Tatába, holott jó pénzért el is adhattuk volna ezeket a laktanyákat multiknak gyártelep létesítésére, és az egész hóbelevancot átköltöztethettünk volna Közép- vagy Kelet-Magyarországra.
De ezt az esélyt is elkúrtuk.
Folyamatosan visszatér(nem csak tőled,sok más fórumozótól is),ez a nyugati túlsúly dolog,én meg csak a fejemet vakarom... Konkrétan a Dunántúlon összesen van Győr és Tata(lehet,hogy ezek nem a legideálisabb helyen vannak,sőt...),plusz idevehetjük Pápát,mint Nato bázist,ezzel szemben a dunától keletre ott van a Kecskeméti repülő bázis,a Szolnoki helikopterbázis,Debrecen és Hódmező... Én valahogy nem igazán érzem,hogy olyan nagyon Dunántúli túlsúly lenne a honvédségnél. Tényleg nem értem,miért akarják többen is ennyire kipucolni az ország nyugati felét.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 209
2 687
113
Mire megjelenek itt a térségben az autonóm eszközök lehet hogy már nyakig benne leszünk egy konfliktusban. Egy két éven belül itt KKE térségben is. (Nyugatot most nem számítom bele) sajnos a biztonságpolitikai tényezők még rosszabb irányba mozdulhatnak el. Hiába most az"idilli" hatás érzés.
Neganak alias Celebrának abban igaza van hogy el kellene azon is gondolkodni hogy képesek legyünk asszimetrikus háborút (kat) vívni és azokhoz a szükséges (olcsóbb) eszközöket biztosítani tudjuk. Nem csak saját magunknak hanem a támogatott "milliciáknak" is.
Sajnos ezt nem fikciónak látom. Érik már délen és keleten az újabb adok kapok. Dél Balkán-török-iráni tengely. Afganisztán ostorcsapása. Keleten az egyre makacskodó ukránok. Afganisztán bukásával potenciális veszély forrás lesz az "olcsó" filléres feláldozható iszlamista dzsihados milliciák felállítása.

Azert alahuznam, hogy en foleg taviranyitasu eszkozokre gondoltam. Meg a regi sziriai videokbol kiindulva:

  • ott 1-2 T-72 bent volt a szetlott varos utcain.
  • Emeletekrol, fedezekekbol adovevon mondtak ezeknek mikor melyik epulet mely emeletet vegyek celba
  • aztan elobukkantak egy rom mogul lottek egyett aztan visszahuzodtak
  • ha az ellen gyorsabban reagal vagy varja oket, akkor kaptak egy TOW-ot

Ellenben taviranyitasunal:

  • az 1 szemelyes szemelyzet elvezeti a gepet a celteruletre, amig biztonsagos.(tudom ez relativ, de pl. mint mikor egy BMP-vel rakodjak ki a nepet)
  • a vezeto kiszall es atmegy taviranyitos "uzemmodba"
  • akik megfigyeltek eddig is a terepet megmondjak neki hova mire kene loni es mar szemelyzet nelkul megy ki a fedezek mogul a jarmu leadni a lovest.
  • az iranyito valahol a fedezekbol kezeli a gepet, latja amit a gep optikaja lat stb.
  • persze ez is kaphat egy TOW-ot az elobukkanaskor, de a kezelo nem lenne kozvetlenul veszelyben

Ilyen szintu eszkozok szerintem most is vannak, csupan nem raktak meg rajuk ilyen meretu fegyvert. Termeszetesen tovabbra is a gyalogsag venne be a teruletet, de volna eleg tuzero amit kissebb rizikoval lehet elorekuldeni.

Ezt azert irom, mert ertem, hogy a hiuz is tud tamogatni gyalogsagot, de abban ulnenek majd 3-an(?) ilyen esetben.

Az se volna semmi, ha eleve a lynx is tudna ilyet, de ahhoz eleve nem emberes torony kellene es a szallitasi kapacitas miatt mindig nagyobb celpont lesz mint az ilyen vazolt specifikus eszkoz.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
150e x 50.00(x13)az 100 milliárd HUF!
Ha az idei év jó, akkor választások előtt majd pont meg lehet adni azt a havi 50e bruttót.

...ha pedig meglesz a 2/3, akkor +meglepiiii! ;)


U.i.: ...és hogy tudjuk hova tenni az arányokat, a 2021-es magyar költségvetés kiadási oldala 23 373 644,0 millió (23,5 ezer milliárd HUF). Ebből a 23és fél ezer milliárdból kellene 100 az az száz milliárdot elkölteni. Rábízom mindenkire, hogy mennyire nehéz/kockázatos.
Semennyire.
Szerintem meg is fogják tenni. :hadonaszos:
A lényeg nem az, hogy mennyibe kerül, hanem az, hogy a közszféra egészében a béreket olyan alacsonyan tartsák, amennyire csak lehet, hogy a munkaerőhiányos versenyszférából ne vonjon el véletlenül sem.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 161
10 901
113
A lényeg nem az, hogy mennyibe kerül, hanem az, hogy a közszféra egészében a béreket olyan alacsonyan tartsák, amennyire csak lehet, hogy a munkaerőhiányos versenyszférából ne vonjon el véletlenül sem.

A közszférát újjá kéne építeni.
Némely egységekben beleszkadnak a munkában, máshol hónapokig hoki van, rohadt sok felesleges papírmunka, tízmilliárdok kidobva határeset használhatatlan számítógépes programokra, egy rakat kontraszelektált középvezető, stb.
Lehetne leépíteni, csak úgy kell csinálni, hogy a feladat szűnik meg.
Vagy a közszférába is kellenének külföldi gyakorlatok meg missziózás éles terepen.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Mire megjelenek itt a térségben az autonóm eszközök lehet hogy már nyakig benne leszünk egy konfliktusban. Egy két éven belül itt KKE térségben is. (Nyugatot most nem számítom bele) sajnos a biztonságpolitikai tényezők még rosszabb irányba mozdulhatnak el. Hiába most az"idilli" hatás érzés.
Neganak alias Celebrának abban igaza van hogy el kellene azon is gondolkodni hogy képesek legyünk asszimetrikus háborút (kat) vívni és azokhoz a szükséges (olcsóbb) eszközöket biztosítani tudjuk. Nem csak saját magunknak hanem a támogatott "milliciáknak" is.
Sajnos ezt nem fikciónak látom. Érik már délen és keleten az újabb adok kapok. Dél Balkán-török-iráni tengely. Afganisztán ostorcsapása. Keleten az egyre makacskodó ukránok. Afganisztán bukásával potenciális veszély forrás lesz az "olcsó" filléres feláldozható iszlamista dzsihados milliciák felállítása.

Amikor azt írtam, hogy az angoloknál láttam azsem ilyet, azt úgy értettem -és az én hibám, nem fejtettem ki pontosan-, hogy náluk volt valami gyerek rajz egy ilyen elképzelés felvázolására. Igen, még az angoloknál is a sci-fi kategóriája a hadsereg szintjén az ilyen autonóm eszköz.
Az írásom fő hangsúlya nem arról szólt, hogy mit kellene venni, hanem arról, hogy a hk-ból megcsinálni az autonómot sokkal bonyolultabb, hosszabb időbe telik szerintem. Ha most bele tennénk a pénzt, hogy nekünk ilyen kell, akkor is szerintem 10 év kutatással alsó hangon számolhatnánk. (Az egy más kérdés, hogy ha sikerül, akkor ennek óriási piaca lenne, én ráállítanék egy egész csapatot. És beszerezném az emberes tüzérséget, viszont azzal számolnék, hogy ha ezek kijönnek, utána nagyon durván lehetne növelni még rajta, ha ugyan azokból a típusokból fejlesztenénk ki a közepes és nagy kaliberűeket, mint amiket humánként rendszeresítettünk, hiszen mint mondtam, egy személyzetis mellett lenne később 5 autonóm, ami jórészt csak megtöbbszörözi az emberek lépéseit.)
Én is például a hk vitában ki szoktam fejteni, hogy nem szeretném azt, hogy +250 hk-ban gondolkodjunk addig, amíg nincs beszerezve tüzérség és a drón kérdés sincsen rendezve. Egyetértek veled abban, hogy ennél a fegyvernemnél valamit gyorsan kell lépni. (Az egy másik kérdés, hogy a mostani beszerzéshez rakunk-e K+F-et mellé vagy mint a régiónk haderőinél divatos lett csak polcról vásárolunk.)

Azert alahuznam, hogy en foleg taviranyitasu eszkozokre gondoltam. Meg a regi sziriai videokbol kiindulva:

  • ott 1-2 T-72 bent volt a szetlott varos utcain.
  • Emeletekrol, fedezekekbol adovevon mondtak ezeknek mikor melyik epulet mely emeletet vegyek celba
  • aztan elobukkantak egy rom mogul lottek egyett aztan visszahuzodtak
  • ha az ellen gyorsabban reagal vagy varja oket, akkor kaptak egy TOW-ot

Ellenben taviranyitasunal:

  • az 1 szemelyes szemelyzet elvezeti a gepet a celteruletre, amig biztonsagos.(tudom ez relativ, de pl. mint mikor egy BMP-vel rakodjak ki a nepet)
  • a vezeto kiszall es atmegy taviranyitos "uzemmodba"
  • akik megfigyeltek eddig is a terepet megmondjak neki hova mire kene loni es mar szemelyzet nelkul megy ki a fedezek mogul a jarmu leadni a lovest.
  • az iranyito valahol a fedezekbol kezeli a gepet, latja amit a gep optikaja lat stb.
  • persze ez is kaphat egy TOW-ot az elobukkanaskor, de a kezelo nem lenne kozvetlenul veszelyben

Ilyen szintu eszkozok szerintem most is vannak, csupan nem raktak meg rajuk ilyen meretu fegyvert. Termeszetesen tovabbra is a gyalogsag venne be a teruletet, de volna eleg tuzero amit kissebb rizikoval lehet elorekuldeni.

Ezt azert irom, mert ertem, hogy a hiuz is tud tamogatni gyalogsagot, de abban ulnenek majd 3-an(?) ilyen esetben.

Az se volna semmi, ha eleve a lynx is tudna ilyet, de ahhoz eleve nem emberes torony kellene es a szallitasi kapacitas miatt mindig nagyobb celpont lesz mint az ilyen vazolt specifikus eszkoz.

Értem a koncepciót. És ez kicsit már más, mint az autonóm, ahogy elsőre hittem, hogy mire gondoltál.
Azt nem tudom megmondani, hogy bele kell-e nyúlni a T-72 rendszereibe ehhez. Talán Kaposvárral kapcsolatban volt egy olyan miniszteri megjegyzés valahol, hogy a kormánykereket is át kell rakni hagyományosról egy közvetett csatlakozásúra, mert ha a gép is tud vezetni, akkor ő manuálisan nem tudja forgatni, máshol kell belépnie a vezérlésnek. Az meg nem életszerű, hogy autóból kiindulva a kormánnyal együtt mozgatok egy forgásra áramot termelő villanymotort is kézzel, mert egyébként az tekerné gépi vezérlésnél. Tudom, a tanknál meg nem ez van, hanem külön a jobb és baloldalt teszed sebességbe. Csak azt akartam mondani, hogy látszólag egyszerű megoldás egy villanymotort rácsapni és arról majd a gép is tudná mozgatni, de ez humán esetben meg dinamóként kezdene el viselkedni, akkor jön az, hogy tervezzünk neki új rendszert, mibe kerül nekünk az. (És itt még jó néhány kérdés felmerül bennem, amire nem tudom a választ. Az ergonómiailag szar szovjet iskolát rontja-e tovább, ha épp személyzettel üzemel, de berakunk pár elektromos motort a mozgatáshoz a hónuk alá? Változtatni kell-e az energia ellátáson lényegesen? Nem értek a tankok tervezéséhez, nem tudom megmondani.)
Ha komolyan érdekel minket a téma, akkor el kéne kezdeni gondolkodni, hogy hol milyen részmegoldások vannak már kész? Például a Leopárdok alkalmasak a külső lövésre, mert biztonsági okokból az első lövést Tatán is így adták le. Meg kell nézni, hogy ez a rendszer mennyire átvihető/áttervezhető a szovjetbe! Ha már a kezelő személyzet a helyszínre utazik, akkor drótos verzió lenne, gondolom, hogy ne lehessen zavarni. Hol vezetnéd ki a huzalt? Ha a gép seggén, akkor át kell nyálazni, hogy hol fúrsz rá ehhez lyukat és menetelésnél hova tekered fel, hogy ne lobogjon a szélben. Ha a búvónyíláson keresztül, az meg nekem nagyon furán nézne ki.
LMzeknek azt mondom, hogy ő a költségeket nagyon alul becsüli. De erre a felvetésre nem tudok becsülni sem, hogy időben és pénzben mit jelentene. Nem tűnik olyan egyszerű dolognak, mint ahogy az elsőre hangzik. De nagyon újszerű gondolat. Össze kéne szedni, hogy a konkrét T-72-es és egyéb szovjet technikákon mennyire vannak meg ehhez már létező alrendszerek és más hk-knál mennyire vannak meg ilyenek. Ha nem teljesen az elejétől kell kezdeni, akkor a magyar kis darabszám ellenére is azt mondom, hogy lehet megérné a K+F-et rákölteni. És a tapasztalatokat majd tovább vinni például az USA tenderen megkövetelt Lynx nagy fokú autonóm irányításánál. De nagyon sok mindentől függ. Ha nem tudok egyszerű és gyors megoldást arra, hogy a lánctalpakat két fajta irányítására, akkor például már ezzel elszállhatna a költségvetés. És ugyan ez igaz az összes többi részegységre, ágyúmozgatástól a töltő mechanizmusig.
Érdekelne, hogy ki mit tud ezekről a részletekről?
 
  • Tetszik
Reactions: bel

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 209
2 687
113
Amikor azt írtam, hogy az angoloknál láttam azsem ilyet, azt úgy értettem -és az én hibám, nem fejtettem ki pontosan-, hogy náluk volt valami gyerek rajz egy ilyen elképzelés felvázolására. Igen, még az angoloknál is a sci-fi kategóriája a hadsereg szintjén az ilyen autonóm eszköz.
Az írásom fő hangsúlya nem arról szólt, hogy mit kellene venni, hanem arról, hogy a hk-ból megcsinálni az autonómot sokkal bonyolultabb, hosszabb időbe telik szerintem. Ha most bele tennénk a pénzt, hogy nekünk ilyen kell, akkor is szerintem 10 év kutatással alsó hangon számolhatnánk. (Az egy más kérdés, hogy ha sikerül, akkor ennek óriási piaca lenne, én ráállítanék egy egész csapatot. És beszerezném az emberes tüzérséget, viszont azzal számolnék, hogy ha ezek kijönnek, utána nagyon durván lehetne növelni még rajta, ha ugyan azokból a típusokból fejlesztenénk ki a közepes és nagy kaliberűeket, mint amiket humánként rendszeresítettünk, hiszen mint mondtam, egy személyzetis mellett lenne később 5 autonóm, ami jórészt csak megtöbbszörözi az emberek lépéseit.)
Én is például a hk vitában ki szoktam fejteni, hogy nem szeretném azt, hogy +250 hk-ban gondolkodjunk addig, amíg nincs beszerezve tüzérség és a drón kérdés sincsen rendezve. Egyetértek veled abban, hogy ennél a fegyvernemnél valamit gyorsan kell lépni. (Az egy másik kérdés, hogy a mostani beszerzéshez rakunk-e K+F-et mellé vagy mint a régiónk haderőinél divatos lett csak polcról vásárolunk.)



Értem a koncepciót. És ez kicsit már más, mint az autonóm, ahogy elsőre hittem, hogy mire gondoltál.
Azt nem tudom megmondani, hogy bele kell-e nyúlni a T-72 rendszereibe ehhez. Talán Kaposvárral kapcsolatban volt egy olyan miniszteri megjegyzés valahol, hogy a kormánykereket is át kell rakni hagyományosról egy közvetett csatlakozásúra, mert ha a gép is tud vezetni, akkor ő manuálisan nem tudja forgatni, máshol kell belépnie a vezérlésnek. Az meg nem életszerű, hogy autóból kiindulva a kormánnyal együtt mozgatok egy forgásra áramot termelő villanymotort is kézzel, mert egyébként az tekerné gépi vezérlésnél. Tudom, a tanknál meg nem ez van, hanem külön a jobb és baloldalt teszed sebességbe. Csak azt akartam mondani, hogy látszólag egyszerű megoldás egy villanymotort rácsapni és arról majd a gép is tudná mozgatni, de ez humán esetben meg dinamóként kezdene el viselkedni, akkor jön az, hogy tervezzünk neki új rendszert, mibe kerül nekünk az. (És itt még jó néhány kérdés felmerül bennem, amire nem tudom a választ. Az ergonómiailag szar szovjet iskolát rontja-e tovább, ha épp személyzettel üzemel, de berakunk pár elektromos motort a mozgatáshoz a hónuk alá? Változtatni kell-e az energia ellátáson lényegesen? Nem értek a tankok tervezéséhez, nem tudom megmondani.)
Ha komolyan érdekel minket a téma, akkor el kéne kezdeni gondolkodni, hogy hol milyen részmegoldások vannak már kész? Például a Leopárdok alkalmasak a külső lövésre, mert biztonsági okokból az első lövést Tatán is így adták le. Meg kell nézni, hogy ez a rendszer mennyire átvihető/áttervezhető a szovjetbe! Ha már a kezelő személyzet a helyszínre utazik, akkor drótos verzió lenne, gondolom, hogy ne lehessen zavarni. Hol vezetnéd ki a huzalt? Ha a gép seggén, akkor át kell nyálazni, hogy hol fúrsz rá ehhez lyukat és menetelésnél hova tekered fel, hogy ne lobogjon a szélben. Ha a búvónyíláson keresztül, az meg nekem nagyon furán nézne ki.
LMzeknek azt mondom, hogy ő a költségeket nagyon alul becsüli. De erre a felvetésre nem tudok becsülni sem, hogy időben és pénzben mit jelentene. Nem tűnik olyan egyszerű dolognak, mint ahogy az elsőre hangzik. De nagyon újszerű gondolat. Össze kéne szedni, hogy a konkrét T-72-es és egyéb szovjet technikákon mennyire vannak meg ehhez már létező alrendszerek és más hk-knál mennyire vannak meg ilyenek. Ha nem teljesen az elejétől kell kezdeni, akkor a magyar kis darabszám ellenére is azt mondom, hogy lehet megérné a K+F-et rákölteni. És a tapasztalatokat majd tovább vinni például az USA tenderen megkövetelt Lynx nagy fokú autonóm irányításánál. De nagyon sok mindentől függ. Ha nem tudok egyszerű és gyors megoldást arra, hogy a lánctalpakat két fajta irányítására, akkor például már ezzel elszállhatna a költségvetés. És ugyan ez igaz az összes többi részegységre, ágyúmozgatástól a töltő mechanizmusig.
Érdekelne, hogy ki mit tud ezekről a részletekről?
Ezt en csak teljesen ujonnan tervezett eszkozzel tudom elkepzelni, ami eleve "fly by wire" alapon van tervezve. A minap volt pl. a szloven megoldas a meghajtas temara. Ott 4 kulon villanymotor hatj 4 lanctalpat a dizel pedig csak generatorkent mukodik. A vilanymotork pl. kaphatnak kulon-kulon jelzest: alljanak, porogjenek stb. Raadasul eleg a lanctalpbol "a mi esetunkben" 2. Szoval ezert gondolom, hogy minden ami kell hozza voltakeppen meg volna "csak" meg kisebb kaliberben csinaltak eddig. Feltetelezem a loszer miatt inkabb(?) de nem teljesen ertem miert nem probaljak meglepni.

De befejezem itt a temat mert nem T-72 mar :p
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ezt en csak teljesen ujonnan tervezett eszkozzel tudom elkepzelni, ami eleve "fly by wire" alapon van tervezve. A minap volt pl. a szloven megoldas a meghajtas temara. Ott 4 kulon villanymotor hatj 4 lanctalpat a dizel pedig csak generatorkent mukodik. A vilanymotork pl. kaphatnak kulon-kulon jelzest: alljanak, porogjenek stb. Raadasul eleg a lanctalpbol "a mi esetunkben" 2. Szoval ezert gondolom, hogy minden ami kell hozza voltakeppen meg volna "csak" meg kisebb kaliberben csinaltak eddig. Feltetelezem a loszer miatt inkabb(?) de nem teljesen ertem miert nem probaljak meglepni.

De befejezem itt a temat mert nem T-72 mar :p

Ezek szerint csatlakozol Xpert sötét seregéhez, ami el akarja söpörni LM és Pogány duót? Mármint inkább új építésű könnyű hk, mint a T-72 renoválása.

Ha találsz a témának alkalmas topicot, akkor szívesen átviszem oda a témát. Legalább olyan érdekes, mint huszadjára meghallgatni az 50 Leo2-vel nem mentek semmire újra átgondolását százhuszonnegyedjére. (Szoktam érvelni, hogy ne offoljuk szét a topicokat, általában egyet értek, csak nem tudom, most melyik topicban kéne erre az idézetedre válaszolnom.)

Új tervezésnek valóban meg lenne az az előnye, hogy ott egyébként is fel kell építeni mindent. Ki lehetne direkt ilyenre alakítani. Írnék akkor viszont az új tervezésre is egy hosszabb kifejtést.

1, Új tankot -még ha nem MBT, hanem csak könnyű lenne- kizárólag akkor lenne érdemes elkezdeni tervezni, ha van 1000 darabra megrendelésed. Itt az első a piac kutatás lenne, van-e olyan partner, akit érdekel?
2, Milyen kaliberrel tervezel? Biztosan kis kaliber kéne rá? Azt a szegmenset a Lynx és a többi új IFV elég jól le fogja fogni.
-Lehet ez teljesen hülyén fog hangzani, de én akkor már szörnyet csinálnék belőle. Egy 130-as HE-be több robbanóanyag van. És sokkal jobban igazolná a létjogosultságát, hogy lehet vele autóskártáyzni. Átüti egy Leo2A4 is, de ő is penetrálja majd.És marketing szempontjából "az első 130-as ágyúval rendelkező hk" sokkal jobban eladható, mint egy 100-as löveggel rendelkező. És óriási tapasztalatokat szereznénk egy ilyen kifejlesztésénél tank építésből egy RM-mel közösen végzett munka során.
-A másik kézenfekvő opció számomra Frankeinstein szörnyének megalkotása a TR-85-höz hasonlóan. Ott a motor, futómű, ágyú variálva lett német mintára. Volt már ötlet eddig is T-72 modernizációjára Lynx alkatrészek alapján... de legalább annyi előnye lenne a hetvenkettő egyes alkatrészeinek átvételének egy új tankba, mint hátránya. Röviden: fixen elavult stabi és hasonlók, az előbbi RM130-as esetében messze nagyobbak lennének a minimum elvárások, de cserébe egy ilyen verzió megadná az esélyt, hogy beleszámoljuk a régi tankot az új árába. És egy ma még könnyű harckocsinak elfogadható páncélzat. (De ebben benne van, hogy más országokat be kellene vonni partnerként, akiknek van kifejlesztett NERA-juk hozzá, mert ami itthon nálunk van, az az alap páncél mai is csak annyit ér, hogy lábon járni megtartjuk.)
3, Az alternatív erőforrás témájában nyakig benne vagyunk a váltásban APC kategóriában. Ha már szopunk, menjünk végig a hullámvasúton. És akkor a végén nem egy szegmensben tudunk piacvezető pozíciót fogni, hanem több kategóriában kamatoztatjuk az úttörőként megszerzett tudásunkat. (Tudom, hogy építettek már előttünk is hibrideket, de ez még mindig nem egy beállt piac. És rengeteg új megoldást és találékonyságot igényel. A sikeres fegyvergyártó országok nem egy típusra tesznek fel mindent, hanem megteremtik az átjárást az innováció tekintetében.)

Hátrányok:
1, A románok könnyű hk-t árulnak TR-85 néven. Eddig senki nem vett tőlük egy darabot sem. De legalább ők nem vásárolnának ma ilyet, ha nem rohadna rájuk a sok régi, szép emlék. (Mennyire van ma egyáltalán piaci igény könnyű hk-ra?)
2, Az RM130-as ötletemet hamar kisöprik a piacról, amint megjelenik az első Leopárd3(alias EuroTank). A T-72 bedolgozás hátulütője, hogy valahogyan meg kéne a külföldi megrendelőknek magyarázni, hogy miért jobb, mint a meglévő vasakra pár milliót költeni egy gyors modernizáció során és nekik az is tökéletesen megfelel. Számunkra kényelmesebb lenne a hazai tervezésűt szervizelni, de ez Oroszországból nézve olyan, hogy miért akarna német alkatrészeket, ha gyárt magának sajátot? A szerbek szintén az eddigi beszállítóval meg vannak elégedve.

Ha nagyon akarom, legalább annyi hátrányt tudok mondani, mint előnyt. Ha van rá piaci igény, én támogatnék egy ilyet. És az oláhok sikító görcsöt kapnának, hogy jobb tankot terveztünk, mint ők. De csak saját maguknak teljesen feleslegesnek érzem. Ami egyetlen másik országba sem kell, az nem feltétlenül lesz jó a mi katonáinknak. Nem vagyunk annyira speciális geopolitikai helyzetben!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 058
30 984
113
Juj.
TR85M 50 tonnás.MBT az nem könnyűtank-csak elavult konstrukció.Ugyanakkor 20 éve fölényben van a mi korszerűbb konstrukcióju,de elavult tüzvezető rendszerű 72einkel szemben-mert ez nem csak autoskártya.
30+ éve létezik az önvezető autó.De még mindig nem elég megbizkató.A tökéletesen beskennelt gyakorlópályán heti rendszerességgel csinál olyan balesetet,mint az átlagos úrvezető 20 évente az éles forgalomban.Mert a számitógép még mindig nem inteligens.Nincs MI.Csak azt tudja,ami bele van programozva.Mihelyst lesz MI,működni fog a dolog,de addig az ilyen földi dronok korlátozott képességüek.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Juj.
TR85M 50 tonnás.MBT az nem könnyűtank-csak elavult konstrukció.Ugyanakkor 20 éve fölényben van a mi korszerűbb konstrukcióju,de elavult tüzvezető rendszerű 72einkel szemben-mert ez nem csak autoskártya.
30+ éve létezik az önvezető autó.De még mindig nem elég megbizkató.A tökéletesen beskennelt gyakorlópályán heti rendszerességgel csinál olyan balesetet,mint az átlagos úrvezető 20 évente az éles forgalomban.Mert a számitógép még mindig nem inteligens.Nincs MI.Csak azt tudja,ami bele van programozva.Mihelyst lesz MI,működni fog a dolog,de addig az ilyen földi dronok korlátozott képességüek.
Viszont ahogy lesz MI, egyből a saját gépeink elleni harcra kell felkészülnünk, amiket ugye arra tervezünk, hogy minék könnyebben győzzenek emberek és ellenséges gépek ellen. :D Hehehe, vicces lesz. :D
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Mert a számitógép még mindig nem inteligens.Nincs MI.Csak azt tudja,ami bele van programozva.Mihelyst lesz MI,működni fog a dolog,de addig az ilyen földi dronok korlátozott képességüek.

Abban az értelemben, ahogyan te használod, sosem lesz mesterséges intelligencia. De ha egyetemre jelentkezel programozónak, akkor több féléven keresztül is fogod hallgatni, hogy a szaknyelv mit nevez mest. intnek. Egyik ismerős csaj csinált botot Skypra. Elneveztük Butának. Több év múlva amikor találkoztunk is azt mondta, hogy szóba ne merjem hozni.
Pedig mi remekül elszórakoztunk azon, hogy hülyét csináltunk a programból. Az RM a magyar programozóktól AI-t vár el a tengerentúli tenderen a Lynxbe mind vezetés, mind lövészek rásegítéséhez. Nem lesz Syknet, ez talán nem is olyan nagy probléma a számunkra. De amire létrehozzák, arra tökéletesen megfelelő.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 690
6 461
113
A kapitalizmusra utal Pogány :D

Amúgy szerintem végtelenül szánalmas hogy azért nem akarnak béreket emelni, nehogy ne legyen elég embere a multiknak. Amikor katonának eleve sokkal kevesebben jelentkeznek, ám annál többen morzsolódnak le mint az ipar esetében. És ez egy valóban versenyképes fizetés esetében is hasonlóan lenne csak kevésbé durván, soha nem jelentene veszélyt a multiknak a sereg, egyrészt mert alapból kevesebb embert foglalkoztat + egészen más életformát jelent, aki nem alkalmas rá személyiségre az a kb ugyanakkora fizu mellett is a multihoz menne vagy akár a magasabb ellenére is.

Kb + 8 ezer emberre van szüksége a seregnek, ez országos viszonylatban nem olyan durva szám hogy hátráltassa az ipart.
bocsi hogy ilyen későn válaszolok de ha meló van meló van , kriss már kb megírta amit akartam de azért válaszolnék én is :)

a probléma nem ott van hogy kéne +8 ezer ( ami inkább 10-12.000) hanem hogy ezt nem tudod úgy megtenni hogy ne tedd rendbe a többi szervet mert ha csak a Honvédség emel akkor a már így is szarban lévő BV/rendőrség/katasztrófavédelem stbstb fog kiürülni , tehát ahogy krisss is írta , ez egy sokkal átfogóbb probléma , egyszerre kéne rendbe tenni a Honvédség/rendőrség/katasztrófavédelem/BV anyagi problémáit , ez pedig már nem 30.000 embert érinteni hanem sokkal inkább 150 -180.000-et , sőt, hamár ezek a szférák is csábítóak lennének akkor bizony bizony jönnének vissza rendesen az emberek és hamar felkúszna a létszám olyan szintre ami már vszeg ( azért mondom hogy vszeg mert gondolom fent ezt is kiszámolták) már érdemben befolyásolná a versenyszféra munkaerő merítését ami már így is eléggé kivan apadva
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 058
30 984
113
Viszont ahogy lesz MI, egyből a saját gépeink elleni harcra kell felkészülnünk, amiket ugye arra tervezünk, hogy minék könnyebben győzzenek emberek és ellenséges gépek ellen. :D Hehehe, vicces lesz. :D
Hacsak beléjük nem kódoják a robotika 3 alaptörvényét......
Hát,én nagyon nem vagyok számitógép szakértő,de szerintem az inteligencia több,mint puszta számitás.És nem tudom,hogy hogyan lehetne ezt a többet programkódokba foglalni,ha igazábol meg se tudjuk pontosan határozni,hogy mi is ez a többlet.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 058
30 984
113
Abban az értelemben, ahogyan te használod, sosem lesz mesterséges intelligencia. De ha egyetemre jelentkezel programozónak, akkor több féléven keresztül is fogod hallgatni, hogy a szaknyelv mit nevez mest. intnek. Egyik ismerős csaj csinált botot Skypra. Elneveztük Butának. Több év múlva amikor találkoztunk is azt mondta, hogy szóba ne merjem hozni.
Pedig mi remekül elszórakoztunk azon, hogy hülyét csináltunk a programból. Az RM a magyar programozóktól AI-t vár el a tengerentúli tenderen a Lynxbe mind vezetés, mind lövészek rásegítéséhez. Nem lesz Syknet, ez talán nem is olyan nagy probléma a számunkra. De amire létrehozzák, arra tökéletesen megfelelő.
Az ember,a katona segitésére,képességeinek kiterjesztésére nagyon is hasznos a modern számitógépesitett technika-sőt,korszerű haditechnika anélkül elképzelhetetlen.De ettől még kell a tankba a személyzet.Én még a T14 szerű ember nélküli tornyos konstrukciókat sem támogatom.Mert az ember és a gép hátrányai szerintem úgy összeadódnak,ami anulálni fogja az elméleti előnyöket.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Hacsak beléjük nem kódoják a robotika 3 alaptörvényét......
Hát,én nagyon nem vagyok számitógép szakértő,de szerintem az inteligencia több,mint puszta számitás.És nem tudom,hogy hogyan lehetne ezt a többet programkódokba foglalni,ha igazábol meg se tudjuk pontosan határozni,hogy mi is ez a többlet.
Mindig nevettem magamban ezen. Vannak akik mániákusan hisznek ezekben a pontokban. Csak ez pontosan ugyanaz a hiábavaló törekvés, mint a sok romantikus elgondolás a gonoszságtól, induulatoktól megszabadított emberiség eseében, ahol csupa szeretet honol. Egyrészt annyi lenne, hogy ez a tér újrafelfedezendő lenne(károkozás, hiány, extrém szörnyű reaktív kifejlettel), másrészt ezek a romantikus ábrándok minden esetben figyelmen kívül hagyják a racionális tudatot. Gyűlölet nélkül is ki lehet írtani végtelen számú élőlényt, ha a racionális gondolatok folyamában egy adott célért ez a legoptimálisabb eszköz. Szóval ahogy intelligenciát teremtünk, az intelligens is lesz. Mivel esélyesen eszközök kezelését adjuk a 'kezébe', fel fogja fogni, hogy mit tehet ezekkel és meg is fogja tenni, mert intelligens. És mivel a célja egyes barmoknak, hogy egy a teljes emberi tudás elérésére és felhasználására képes, a katonai eszközöket, közlekedési rendszereket, energiallátást is irányítani képes mesterséges képzelt alárendeltre bízzanak, a vége megintcsak a Skynet.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 633
3 913
113
Hacsak beléjük nem kódoják a robotika 3 alaptörvényét......
Hát,én nagyon nem vagyok számitógép szakértő,de szerintem az inteligencia több,mint puszta számitás.És nem tudom,hogy hogyan lehetne ezt a többet programkódokba foglalni,ha igazábol meg se tudjuk pontosan határozni,hogy mi is ez a többlet.
Szia,

A robotika 3 alaptorvenye erdekes sci-fi gondolat, de semmi realitasa sincs. Kulonosen nem egy katonai rendszerrel kapcsolatban.

OFF:
Valaha regen oktatattak olyat, hogy "szakerto rendszerek". Akkor az volt az alapkoncepcio, hogy van kezdo szintu tudas, amit az iskolaban elmondanak az embereknek, es van a szakertoi szintu tudas, ami ennel joval magasabb. Es nem azert nem mondjak ezt el az iskolaban, mert irigyek a tudasra :), hanem mert ez a szintje a tudasnak mar nem megfogalmazhato. De ha sok esetben megfigyelik azt, hogy milyen helyzetben milyen dontest hoz a szakerto, akkor egy ido utan mar ugyanazokban a helyzetekben ugyanazt a dontest meghozhatja egy program, vagyis (mivel a donteseik alapjan nem megkulonboztethetoek) hozza egy szakerto szintjet.

Az igazsaghoz hozza tartozik, hogy amikor en ezt tanultam, akkor ez egy szep elmelet volt, de a gyakorlatban nem mukodott; mint ahogy az MI-n belul semmi sem (ez azota sokat valtozott).