[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 912
13 873
113

... ... ... Miért van még mindig létjogosultsága a T-72 modernizálásnak??? ... ... ...



Egy gyors összevetésből levezetve:
A T-72 harckocsi modernizáló csomagja Leopard 2A7Hu szintűre 3,5-4,5 millió Euró-ból jött ki.

A Leopard 2A7Hu-nak 15(+) millió Euro az ára!!!
Egyedül az ágyúnál van jelentős harckocsi-leküzdési-előnye a Leo-nak --a T-72-ős osztott löszerek miatt--, de MA/MOST már nem az ágyú az a "mindent visz" fegyver HK ellen, hanem az ATGM és felderítés/drón +ATGM kombináció!!!

A Lynx 12(+) millió Euro összeg, hasonlóan Leopard 2A7Hu szintrűre építve, ...



Összegezve statisztikailag: A Leo szintű védelem, szenzoros készlet/éjjellátás/kommunikáció elemei ára összesen kb. 3,5-4,5 millió Euró (+kb. 1 millió az ágyú, ha kell).

Vagyis a váz/"teknő", amire épül minden:
  1. Leopard 2A7Hu esetében közelítőleg; 10 millió Euró,
  2. Lynx esetében; 6 millió Euró,
  3. T-72 esetében; 0,25 millió Euró (eredeti motor, modernizálva, +automata váltó) !!!
Emiatt a brutális különbség miatt a T-72 alkalmas arra, hogy a minőség mellett a szükséges mennyiséget is létrehozzuk --közelítőleg harmad áron, mintha a Leo-val próbálnánk meg-- és így:
  1. az első harmad-árból meg lehet teremteni a biztonsághoz szükséges mennyiséget: a kb. 150-es harckocsi-állományt(ebből kb. 50 darab lehet a jelenlegi T-72-es állományból),
  2. a második harmadból maradt pénz a többi fegyvernem részére --drónokra, légvédelemre, rakéta-tüzérségre, Gripen-re--,
  3. az T-72 hazai modernizálásra elköltött egy-harmad összeg jelentős része itthon maradhat az itthon elvégzett munka ellenértékeként, nem pedig a mostani "pánik-vásárlásos" extra-profit vándorol a külföldi gyártókhoz,
  4. a harmadik harmad pedig maradhat a hazai civil szférában, hazai biztonságot, hazai tudást, hazai jó életkörülményeket teremtve, fenntartva,
  5. nem lesznek Euro-milliárdok "átszivattyúzva" látszat-eredmények és további alárendeltség miatt a nyugati gazdaságba, az Ő jólétük érdekében!!!


Ezek az egyszerű érvek szólnak reálisan, és megfizethetően létrehozható "Kárpát-medence meghatározó hadereje" mellett!!!


Az ellenvéleményeknél kérnék számokat, költségvetést, felhozni végre!
A tizen-egynéhány-szoros áron létrehozható --"alig-jobb, de legalább kevés és belerokkanunk"-- gerjesztett illúziókat el kellene engedni a határon kopogó JELEN és VALÓSÁG miatt!
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 828
113
Valaki írja már le nekem ennek a másodvonalas akárminek a koncepcióját. Mi alapján elég másodvonalba az elavultabb technika?
A világ egyik legerősebb katonai hatalma (vagy legalábbis eddig ezt gondoltuk róla) is T-72 mindenféle barkács verziójával harcol. Mondjuk meg is van az eredménye. De ők elsővonalas hk-nak használják. Az én értelmezésemben a másodvonalas modernizált T-72 gyalogsági tűztámogató szerepkörben harcol. Egyfajta lánctalpas Centauro II. A modernizációs igény nem hazai sajátosság. Ha olvasod a lengyel oldalakat ott durván követelik a hozzászólók az azonnali teljes körű modernizációt. Pedig ott van bőven tank, nem úgy mint nálunk.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 240
76 803
113
A világ egyik legerősebb katonai hatalma (vagy legalábbis eddig ezt gondoltuk róla) is T-72 mindenféle barkács verziójával harcol. Mondjuk meg is van az eredménye. De ők elsővonalas hk-nak használják. Az én értelmezésemben a másodvonalas modernizált T-72 gyalogsági tűztámogató szerepkörben harcol. Egyfajta lánctalpas Centauro II. A modernizációs igény nem hazai sajátosság. Ha olvasod a lengyel oldalakat ott durván követelik a hozzászólók az azonnali teljes körű modernizációt. Pedig ott van bőven tank, nem úgy mint nálunk.
Ott van tank bőven! itt nincs. De 72M1-et modernizálni mindenmogy hülyeség. A B modernizaciót is làtjuk, hogy milyen jól muzsikál...
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 896
8 165
113
A területvédelmi egységek, meg az önkéntes tartalékos rendszer kvázi már müködik egy ideje. Mi nem az USA vagyunk, hogy a NG egységek közül is a legmodernebb cuccokat is megkapja több egység. A mostani tartalékosok is AK-val, meg ingyér kapott brit ruhákkal, néhány Landroverrel, és levetett technikákkal mozognak.. Akkor mi az értetlenség, hogy a T-72, BTR-80 stb. ez ilyen alacsonyabb harcértékű egységek tüztámogató meg szállító járművei lesznek (szvsz, ha lesz elég Spike ATGM-ünk akkor mehet a Metyisz-M is oda..
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 814
113
Ok ezt értem. Mindent lecserélünk is, a futómű marad. 44-ről 50 tonna súlynál szerinted a torziós rugó, lengéscsillapítás élettartama mennyit esik? 30.%-al még óvatosak vagyunk, üzembiztonság még rosszabb, hevedertagok is jobban kopnak. Elfogadom, h jó harckocsi volt, de ha már ennyit muszáj cserélni, akkor az már olyan, mint a kínai Tiphon-T-55...újnak új, de rossz is. Te melyikbe ülnél éles helyzetben?
M60 modernizálásakor kapott új motort,kiegészitő páncélzatot,120milis löveget-és megérte a zsidóknak....Ja,meg megerősitett/új felfüggesztést is.
Mert a hadrendbe kell x mennyiségű hk.Mert egy jol modernizált hk képes ellátni a feladatát,mig a nemlétező hk meg nem.
A Hart utánérzés 90es évekbeli magyar vegyes-gépesitett dd 2 zl hk-t tartalmazott,nekünk most a komplett seregre van megrendelve 1 zl.Én személy szerint szivesebben indulnék harcba egy olyan harccsoporttal,amiben van egy jol modernizált T72 hk,mint olyanban,amiben semmilyen hk nincs..
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 896
8 165
113
A Lnyx 120 soha nem lesz harckocsi. A büdős életben nem lesz megfelelő védettsége (az aktív Sky Shield vagy mükszik, vagy nem), kíváncsi lennék az orosz/ukrán aktív rendszerek, hogy működnek a háborúban. Békeidőben minden rendszer majd tökéletes (90%-ig), de a fránya 10%- gyorsan nagyobbra növekszik háború idején. A Lynx páncéltestének magassága, és mérete miatt ua. vastag páncélzatot nem hordozhat, mint egy MBT. Egyetlen GYHJ sincs úgy páncélozva mint egy MBT. Más 3-4 ember és más 10-12 ember védemére, tömegere azonos minőségben azonos védelmet biztosítani. Lehetetlen. Ezért nincs értelme a Lynx 120-nak. Ráadásul tömege miatt ismét ott az a fránya mozgékonyság (tudom lánctalp talajnyomás stb.). Nos az én fixa ideálom, a 6x6 vagy 8x8 centauró, vagy AMX-10RC és hasonló nagy tűzerejű gyorsan mozgó eszközök, amelyre rakhatunk aktív védelmet, de tömege alacsonyabb, és sebessége úton meghaladja az MBT, és sík terepen is simán lehet mozoghat (lásd pld. francia Mali bevetések).
 
W

Wilson

Guest
A Lnyx 120 soha nem lesz harckocsi. A büdős életben nem lesz megfelelő védettsége (az aktív Sky Shield vagy mükszik, vagy nem), kíváncsi lennék az orosz/ukrán aktív rendszerek, hogy működnek a háborúban. Békeidőben minden rendszer majd tökéletes (90%-ig), de a fránya 10%- gyorsan nagyobbra növekszik háború idején. A Lynx páncéltestének magassága, és mérete miatt ua. vastag páncélzatot nem hordozhat, mint egy MBT. Egyetlen GYHJ sincs úgy páncélozva mint egy MBT. Más 3-4 ember és más 10-12 ember védemére, tömegere azonos minőségben azonos védelmet biztosítani. Lehetetlen. Ezért nincs értelme a Lynx 120-nak. Ráadásul tömege miatt ismét ott az a fránya mozgékonyság (tudom lánctalp talajnyomás stb.). Nos az én fixa ideálom, a 6x6 vagy 8x8 centauró, vagy AMX-10RC és hasonló nagy tűzerejű gyorsan mozgó eszközök, amelyre rakhatunk aktív védelmet, de tömege alacsonyabb, és sebessége úton meghaladja az MBT, és sík terepen is simán lehet mozoghat (lásd pld. francia Mali bevetések).
Nincsenek APS-l felszerelt orosz tankok az ukrajnai invázióban legalábbis eddig nem vetettek be ilyen harckocsit/harckocsikat....
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 859
113
Itt a cseh Excalibur Army felújítása, a T-72 Scarab. Ez mennyibe kerülhet?
Inkább olyas valakivel kellene felújítani akinek már van harci tapasztalata. És ez egyedül Izrael. Igaz az se nagy szám lenne de legalább tartalmaza némi tapasztalati gyűjteményt.
Az a baj KKE felújítási modernizációs programokkal hogy alig vagy nincs bennük valós tapasztalatokon alapuló modernizáció. Csak minden cégnek a "labor körülményekre" alapuló modernizációja. A szerbeké is szerintem.
Az oroszok is le fogják vonni a fájó következtetéseket a ukrán háború után. Tehát vagy kukázni fogják a T72B3 at vagy "tartalékba" rakják vagy új technikákat fognak alkalmazni a harcmezőn és nem fogják kitenni pl céltáblának őket egy elbaszott taktikával. Szerintem a T-90 modernebb változatait fogják erőltetni. Viszont ahhoz meg büdzsé kellene.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ha olvasod a lengyel oldalakat ott durván követelik a hozzászólók az azonnali teljes körű modernizációt. Pedig ott van bőven tank, nem úgy mint nálunk.

Igen, de a lengyelek a Leopárd2A4-et követelik modernizálni PL szintre. És ez nagy különbség. A T-72-eseket mind a két változatban kukázni követelik. Tavaly a több száz Abramset nem plusz dandároknak rendelték meg, hanem lényegében a Hetvenkettők helyébe. (Más kérdés, hogy ezt úgy oldották meg, hogy Leok helyére rakják, a cicákat meg hátra küldik a szovjet vasak leváltására.)
Nem, lengyel oldalakon nem látsz te sehol olyat, hogy APS-t követelnének az épp kidobó félben lévő vasakra.

Mi nem az USA vagyunk, hogy a NG egységek közül is a legmodernebb cuccokat is megkapja több egység. A mostani tartalékosok is AK-val

Egészen pontosan ez így van, de mégsem. Te is tudod, hogy a tartalékosoknak új, az AK-nál jobb fegyverük lesz. Ami épp fejlesztés alatt áll. Ők is át lesznek fegyverezve, rossz példa.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 896
8 165
113
Nincsenek APS-l felszerelt orosz tankok az ukrajnai invázióban legalábbis eddig nem vetettek be ilyen harckocsit/harckocsikat....
Oroszból nincs Stora?? Ukrán??? Barsz/Aréna vagy Drozd-2 sem?? - nem vagyok hk-s szakértő, a oryxspioenkop.com oldalon én sem láttam egy MBT-n sem..
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 896
8 165
113
Inkább olyas valakivel kellene felújítani akinek már van harci tapasztalata. És ez egyedül Izrael. Igaz az se nagy szám lenne de legalább tartalmaza némi tapasztalati gyűjteményt.
Az a baj KKE felújítási modernizációs programokkal hogy alig vagy nincs bennük valós tapasztalatokon alapuló modernizáció. Csak minden cégnek a "labor körülményekre" alapuló modernizációja. A szerbeké is szerintem.
Az oroszok is le fogják vonni a fájó következtetéseket a ukrán háború után. Tehát vagy kukázni fogják a T72B3 at vagy "tartalékba" rakják vagy új technikákat fognak alkalmazni a harcmezőn és nem fogják kitenni pl céltáblának őket egy elbaszott taktikával. Szerintem a T-90 modernebb változatait fogják erőltetni. Viszont ahhoz meg büdzsé kellene.
A csehek még maguk sem akarnak további modernizált T-72-öt, a jelenlegi M4CZ-ken felül. A lengyelek a régebbi T-72-ön kívül a Twardy-k egy részét is nyugdíjjazni akarták az amcsi tankok beszerzése után. Most a háború lehet, hogy felülírja a tetveket ésa Twardy-k maradnak.
 
W

Wilson

Guest
Oroszból nincs Stora?? Ukrán??? Barsz/Aréna vagy Drozd-2 sem?? - nem vagyok hk-s szakértő, a oryxspioenkop.com oldalon én sem láttam egy MBT-n sem..
Van APS-k természetesen de azokat még nem rakták fel az orosz szárazföldi haderő hk-ra...Szerintem ez a háború nagy lökést fog adni ennek a folyamatnak.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 200
67 063
113
A Lnyx 120 soha nem lesz harckocsi. A büdős életben nem lesz megfelelő védettsége (az aktív Sky Shield vagy mükszik, vagy nem), kíváncsi lennék az orosz/ukrán aktív rendszerek, hogy működnek a háborúban. Békeidőben minden rendszer majd tökéletes (90%-ig), de a fránya 10%- gyorsan nagyobbra növekszik háború idején. A Lynx páncéltestének magassága, és mérete miatt ua. vastag páncélzatot nem hordozhat, mint egy MBT. Egyetlen GYHJ sincs úgy páncélozva mint egy MBT. Más 3-4 ember és más 10-12 ember védemére, tömegere azonos minőségben azonos védelmet biztosítani. Lehetetlen. Ezért nincs értelme a Lynx 120-nak. Ráadásul tömege miatt ismét ott az a fránya mozgékonyság (tudom lánctalp talajnyomás stb.). Nos az én fixa ideálom, a 6x6 vagy 8x8 centauró, vagy AMX-10RC és hasonló nagy tűzerejű gyorsan mozgó eszközök, amelyre rakhatunk aktív védelmet, de tömege alacsonyabb, és sebessége úton meghaladja az MBT, és sík terepen is simán lehet mozoghat (lásd pld. francia Mali bevetések).
Mert beteg vagy. Mármint mivel alkalmasabb egy kerekes eszköz ugyanarra célra mint egy láncos? Mennyivel jobban lehet APS-t tenni rá, mert az kerekes? :D Ennek kereke van emberek, mehet rá az APS, lánccal nem fogja tudni, mer' izé...

Elég bizarr volt ez a hozzászólásod na. :D

Kerékkel bírja a rendszer a Strykeshieldet, mert Leopardra, vagy Lynxre nem lehet tenni, mert azokon már vót, de a kerekesre, úúú, kerekes.

Kerekessel menjél terepre mindenhol, ahol láncos megy, kerekesre költsed, mert a kerekes az olyan kurva jól néz ki, úúúú. Kerekesssssss.

Mit ér a gyorsan menése ha nem az útról kell lőnie? Mennyivel bonyolítanád az ellátási láncot, ha nem meglévőre szerelnéd a tornyot, amit lényegében bármire amúgy, mint az ilyenek esetében(Hitfact MK i, MK II, Cockerill 105-120) bármire rárakhatod?

Magyarország nem Mali és nem Dél-Afrika.