[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
Számomra felmerül a kérdés, hogy mekkora gányolás a T-72,T-90-re felrakni APS-t? Nem erre lettek tervezve. Persze biztos fellehet valahogy szögelni, de nem tudom, hogy fog az teljesíteni.
Szerintem mindegyikre fel lehet normálisan rakni egy APS-t ez csak pénz kérdése,de mivel a T-72 mellett a költséghatékonyság miatt döntöttek,ha úgy döntenek, hogy ellátják őket APS-l akkor azt a lehető legkisebb költséggel kell megtenniük, amúgy már tesztelés alatt áll a legújabb APS rendszer Oroszországban amellyel kapcsolatban azt állítják az orosz mérnökök,hogy megbízható védelmet ad a felülről támadó ATGM-k ellen is....
 
  • Tetszik
Reactions: bel and LMzek 2.0

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 947
30 803
113
Számomra felmerül a kérdés, hogy mekkora gányolás a T-72,T-90-re felrakni APS-t? Nem erre lettek tervezve. Persze biztos fellehet valahogy szögelni, de nem tudom, hogy fog az teljesíteni.
http://real.mtak.hu/83997/1/HT_2018_4_cikk_07_u.pdf
http://www.army-guide.com/eng/product3784.html
foto2_jpg_1396439648.jpg

De simán rá lehet kalapálni akár az Iron Fist is.Lényegében akármire lehet APSt rakni
Flyer_General_Dynamics_with_Iron_Fist_active_protection_system_at_AUSA_2017_925_001.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 947
30 803
113
A röhej különben az,hogy afgánban az oroszok(szovjetek) már kidolgozták a gerilla rajtaütésekre a harcászati választ.Gépesitett, század erejű vegyes harccsoportokat szerveztek,amik elég jól beváltak.Amcsik is ugyanezt a módszert használták mikor afgánban voltak,illetve Irakban is.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 622
3 880
113
Számomra felmerül a kérdés, hogy mekkora gányolás a T-72,T-90-re felrakni APS-t? Nem erre lettek tervezve. Persze biztos fellehet valahogy szögelni, de nem tudom, hogy fog az teljesíteni.
Szia,

De, a T-90 konkretan APS-sel volt tervezve, csak aztan nem volt penz a sorozatgyartasara.

Amugy meg a Leo-2 pont ugy nem APS-sel volt tervezve, mint a T-72, megis igencsak akarjuk ra. :)
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 571
16 133
113
Logisztika probléma,de nem megoldhatatlan probléma.Eredetileg a Lynx technológiai bázisának felhasználására gondoltam,és ez részben még mindig megvalósitható.
És a zsidó példával meg is válaszoltad a saját kérdésed.MÁR nincs szükségük rá.Mert MOST MÁR van elegendő Merkava.És ezt az állapotot el is érték 30 évvel a Merkava gyártásának elinditása után....De addig volt időszak,hogy 6 féle hk volt párhuzamosan rendszerben.
Ennek részben gyártáskapacitási,részben anyagi okai voltak.
Nálunk ugyan az a helyzet.Egyrészt nincs pénzünk elegendő újat venni,másrészt nincs gyártási kapacitás,hogy gyorsan kapjunk elegendő újat.
Az elegendő hk alatt pedig a két manőver dd-nak minimum 2 zl dd-onként értem.Ha meg tudjuk oldani,hogy a közvetlen gyalogsági kisérő/támogató szerepre modernizált 72eket állitsunk be záros időn belül,akkor máris csökkentjük a kronikus hk hiányt.Mert momentán az van.A nehéz IFV lynx igényli a hk támogatást,egyszerűen a súlya miatt.Egy nehéz gépesitett erő nem harcolhat könnyűpáncélos taktikával,mert nehéz hozzá.A nehézpc taktikához meg egyszerűen kell a hk.
Milyen jó, h a T-72 modernizáció hip-hop megvan...ja nem; előbb mazsolázni kell a 3-4 féle hk közül, h mihez éri meg nyúlni. Utána szétbontás, konzerválás, festés és mehet a korszerűsítése. Utána próba, belövés. Semmivel nem lenne hamarabb bevethető, mint az A7+ok. Vagy Lynx, vagy ha rendelnénk még plussz leokat.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 947
30 803
113
Milyen jó, h a T-72 modernizáció hip-hop megvan...ja nem; előbb mazsolázni kell a 3-4 féle hk közül, h mihez éri meg nyúlni. Utána szétbontás, konzerválás, festés és mehet a korszerűsítése. Utána próba, belövés. Semmivel nem lenne hamarabb bevethető, mint az A7+ok. Vagy Lynx, vagy ha rendelnénk még plussz leokat.
Kb fé-egyl év alatt megcsinálnák nekünk a zsidók.Új Leok mikor lesznek?Plusz példányok mikor jönnének-ha lenne rá pénzünk egyáltalán.....
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 908
13 866
113
Oké, akkor vegyünk egy másik aspektust; karbantartás. Egy harcjármű nem egy targonca, ami ha elromlik jön a szervíz és mehet tovább. Itt kell saját alkatrészraktár, karbantartó bázis. Ugye milyen jó ha párhuzamosan kétféle járgányt és szemléletet kell naprakészen vinni?! Amúgy honnan jön a semmilyen? Lehet még leo, meg lynx ágyúval. Nem győztél meg. Az izraeli példa ott sántít, h nekik minden jól jött egy időben, ami lőni tudott. Azóta -ki érti ezt- merkava van.

Most ép úgy nincs kb. semmink, mint Izraelnek, mikor 6 féle harckocsija volt +néhány spec altípussal.
Ugyanúgy nincs pénzünk a szükséges mennyiségre(Leo-ból), mint a svédeknek/finneknek, amikor hadrendbe állítottak --együtt összesen-- kb. 1.000 db SzU technikát: MT-LB, BMP, ...

Majd mi is raktárazzuk --ahogy ők is-- ha lesz pénzünk a 150 "éles" Leo-ra és a kb. +100 darabos tartalék állományra! Az ilyen 44/218/24 varázs-számos nanohaderővel még a tíz évvel ezelőtti csillám-pónis-jövős NATO-ba is megmosolyogtak!




Milyen jó, h a T-72 modernizáció hip-hop megvan...ja nem; előbb mazsolázni kell a 3-4 féle hk közül, h mihez éri meg nyúlni. Utána szétbontás, konzerválás, festés és mehet a korszerűsítése. Utána próba, belövés. Semmivel nem lenne hamarabb bevethető, mint az A7+ok. Vagy Lynx, vagy ha rendelnénk még plussz leokat.


A "szívem-csücske" politikai felső-vezetés mi a faxot csinált 10+ évig???

A V4-en belül, Bulgáriával, Szerbiával ---isztánnal el lehetett volna cserélni egységes állományt kialakítva, esetleg fizetve keveset, "fél-gombokért".

Ezeket a felelősöket is fejlövéssel jutalmaznám!!! Ez a terület (és medve) nem játék!!!
...ja, DE, Magyarországon ezt is lehet! ...nemzeti elkötelezettséggel! Hmmmm...






Kb fé-egyl év alatt megcsinálnák nekünk a zsidók.Új Leok mikor lesznek?Plusz példányok mikor jönnének-ha lenne rá pénzünk egyáltalán.....

Ha nem lennének olyan megalkuvó rakás sz@rok, amilyenek, akkor itthon is meg tudnák csinálni "nem-CURRUS"-osan, nem el"Gyurcsányozva".

Jaaaa, dolgozni kéne, felelősség lenne,...
"Nagyon laza a gyeplő !"


.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 571
16 133
113
Most ép úgy nincs kb. semmink, mint Izraelnek, mikor 6 féle harckocsija volt +néhány spec altípussal.
Ugyanúgy nincs pénzünk a szükséges mennyiségre(Leo-ból), mint a svédeknek/finneknek, amikor hadrendbe állítottak --együtt összesen-- kb. 1.000 db SzU technikát: MT-LB, BMP, ...

Majd mi is raktárazzuk --ahogy ők is-- ha lesz pénzünk a 150 "éles" Leo-ra és a kb. +100 darabos tartalék állományra! Az ilyen 44/218/24 varázs-számos nanohaderővel még a tíz évvel ezelőtti csillám-pónis-jövős NATO-ba is megmosolyogtak!







A "szívem-csücske" politikai felső-vezetés mi a faxot csinált 10+ évig???

A V4-en belül, Bulgáriával, Szerbiával ---isztánnal el lehetett volna cserélni egységes állományt kialakítva, esetleg fizetve keveset, "fél-gombokért".

Ezeket a felelősöket is fejlövéssel jutalmaznám!!! Ez a terület (és medve) nem játék!!!
...ja, DE, Magyarországon ezt is lehet! ...nemzeti elkötelezettséggel! Hmmmm...








Ha nem lennének olyan megalkuvó rakás sz@rok, amilyenek, akkor itthon is meg tudnák csinálni "nem-CURRUS"-osan, nem el"Gyurcsányozva".

Jaaaa, dolgozni kéne, felelősség lenne,...
"Nagyon laza a gyeplő !"


.
Az megvan, h a tönkrebombázott irak csípőből dobta vissza az adományozott technikát? Milyen állapotban lehettek, akkor!
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 908
13 866
113
Az megvan, h a tönkrebombázott irak csípőből dobta vissza az adományozott technikát? Milyen állapotban lehettek, akkor!


Ugyanarról beszélünk: "Nincs macska --gazdája a szak-területnek--, cincognak az egerek!" : ...felelőtlenül, de durván "égetik" a Z2026-milliárdokat!!!

:mad:
:mad: :mad: :mad: :mad:


.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 571
16 133
113
Kb fé-egyl év alatt megcsinálnák nekünk a zsidók.Új Leok mikor lesznek?Plusz példányok mikor jönnének-ha lenne rá pénzünk egyáltalán.....
Nézd, ott a szerb modernizáció és láttam az elbit szórólapot is. Nézd meg a szerb m84ast. Minden nagyon szupi, papíron. Aztán nézed a videókat, látod a löveget (ugyanaz, ráadásul nem nyulnak a stabhoz sem), a teknőt borító era-t (sok helyre nem jut), ugyanúgy szűk beltér, klíma semmi. Átütőképességről meg annyit, h tán új lőszerrel (izraeli?) 100 méteren tud 550-et. Háát? Persze, h pénzért megcsinálnak bármit, még ha hülyeség is. Nem azt mondom, h most azonnal olvasszuk be (ráér az orosz béke után), de semmi keresnivalója a modern csatatereken.
 
  • Tetszik
Reactions: Zaphod Beeblebrox

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 908
13 866
113
Nézd, ott a szerb modernizáció és láttam az elbit szórólapot is. Nézd meg a szerb m84ast. Minden nagyon szupi, papíron. Aztán nézed a videókat, látod a löveget (ugyanaz, ráadásul nem nyulnak a stabhoz sem), a teknőt borító era-t (sok helyre nem jut), ugyanúgy szűk beltér, klíma semmi. Átütőképességről meg annyit, h tán új lőszerrel (izraeli?) 100 méteren tud 550-et. Háát? Persze, h pénzért megcsinálnak bármit, még ha hülyeség is. Nem azt mondom, h most azonnal olvasszuk be (ráér az orosz béke után), de semmi keresnivalója a modern csatatereken.


Lesz jó-párezer Spike, nem kell az ágyút túlértékelni/sokat költeni rá: elektromosra "átfordítani" a torony-forgató-/-stabilizáló rendszert, a belső robbanástól torony-dobálás egyik fő oka a nem-a-lőszertároló-karusszelben lévő könnyen/végzetesen robbanó lőszer és a kiömlő/gyulladó/robbanást indító torony-hidraulika folyadéka. Kb. ez az ellenszer ellene.
+ 4-5 tonna NERA/BDD, ERA-val.
...és: a mostani ukrán és a korábbi /Karabach-i háború is jól megmutatta, hogy a már nem a harckocsi ágyú a "mindent-visz" fegyver a szárazföldi erőknél, hanem a mindenhova eljuttatható információ!!!

Abban a saját fejlesztésű jó lesz --remélem--...


.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Látom,nem értetted meg a dolgot.
Ki beszélt itt Kaposvár120-rol?(mellesleg a Centurio120 L45 lövege minden rendszeresitett 120milis NATO lőszert ki tud lőni).
Kerekes járművekről általánosságban irtam.
Khm.....Angolai háború,Csád,Mali,lényegében az összes latin amerikai gerillaháború,Libia,mindenhol a kerekes járgányok vitték a primet.Francik sem habókbol lettek hk kivételével full kerekesek.
Én azért vitába szállnék itt veled. Szerintem meg éppen hogy nem a kerekes, hanem a láncos járművekre kellene fektetni a hangsúlyt. Sokkal szűkebb a hadműveleti zóna mint az általad felsorolt afrikai országokban.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 947
30 803
113
Nézd, ott a szerb modernizáció és láttam az elbit szórólapot is. Nézd meg a szerb m84ast. Minden nagyon szupi, papíron. Aztán nézed a videókat, látod a löveget (ugyanaz, ráadásul nem nyulnak a stabhoz sem), a teknőt borító era-t (sok helyre nem jut), ugyanúgy szűk beltér, klíma semmi. Átütőképességről meg annyit, h tán új lőszerrel (izraeli?) 100 méteren tud 550-et. Háát? Persze, h pénzért megcsinálnak bármit, még ha hülyeség is. Nem azt mondom, h most azonnal olvasszuk be (ráér az orosz béke után), de semmi keresnivalója a modern csatatereken.
Gyalogsági támogató szerepkör.Hagyományosan erre a szerepre vonják vissza a már nem élvonalbeli hk-kat.Pz III utolsó gyártott változata is erre volt kondicionálva,példul.
Nem,egy modernizált T72 nem fog reggelire megenni egy Abrams/T90/Merkava hk-t,legalábbis szemböl.Oldalrol már igen.Ja,hogy ehez harcászati alkalmazási fölénybe kell kerülni?Igen.Erre való a minnél jobb kiképzés.A minnél jobb harcrendszerek.
De a gyalogsági támogató szerepkör nem is a nagy páncéloscsaták megvivásárol szol elsősorban.Bár azt is lehet.Mert a pc csata mocskosmód nem annyibol áll,hogy szembe rohannak egymással a tankok.
De egy olyan,gá másodfegyverzettel ellátott modernizált 72,mit felvázoltam,a mostani ukrajnai harcokban jobban alkalmazható lenne,mint egy Leo2A7+.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Látom,nem értetted meg a dolgot.
Ki beszélt itt Kaposvár120-rol?(mellesleg a Centurio120 L45 lövege minden rendszeresitett 120milis NATO lőszert ki tud lőni).
Kerekes járművekről általánosságban irtam.
Khm.....Angolai háború,Csád,Mali,lényegében az összes latin amerikai gerillaháború,Libia,mindenhol a kerekes járgányok vitték a primet.Francik sem habókbol lettek hk kivételével full kerekesek.

Szíriában a városban is a láncos technikát vitték, ahová csak tudták. A kilőtt hk-król raktak fel videókat, nem a kere... Bocsi, a kerekes az első IDE-t nem haladja túl!

Líbiában nem a 8*8 volt, amiben a hadsereget számolták, hanem a terepjárók. Az nem ugyan az! Én momentán nem sok BTR-t láttam ott a videókon a harctéren futkosni. Csak hogy az egyik példádat is cáfoljam.

Ukrajna dettó, nem a kerekesek mennek az élvonalban.

Soroljam még?

Bocsi, de ez olyan, hogy ki lehet csemegézni minden háborúból azt, ami nekem tetszik. @Pogány borzasztóan utálni fog, amiért felhozom, de ismerjük az amerikai hadvezetést, amelyik levonta a Balkán-háborúkból azt a következtetést, hogy a Strykeré a jövő. És erre építették az új Armyt. Szerbia vezetése meg levonta azt a következtetést, hogy a láncos technika dominál a talajon. És amikor a Zrínyi elején áttekintette bárki a szomszédos országok felszereltségét, szembe ötlő volt náluk ennek a túlsúlya.

Szerintem meg mind a kerekesnek, mind a láncosnak meg van a maga lehetősége. És ha arra használják, amire való, akkor jól is működik. Van oka, amiért nem veszett ki egyik sem. De ebben nem azt kell látni, hogy a kerekes óccó!
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and tonyo

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 947
30 803
113
Én azért vitába szállnék itt veled. Szerintem meg éppen hogy nem a kerekes, hanem a láncos járművekre kellene fektetni a hangsúlyt. Sokkal szűkebb a hadműveleti zóna mint az általad felsorolt afrikai országokban.
Izrael hagyományosan láncos technikára alapoz elsősorban (kiegészitő jelleggel mindig is használt kerekes PSZJ-ket),de most a lövészjárműveik zöme kerekes lesz (Eitan).
Szerintem nem vagy-vagy,hanem és a helyes válasz.Nehéz csatadöntő erőknek láncosnak kell lennijük.De a haderő nagyobbik felének viszont kerekesnek (mintának a búr mobil hcsop-okat tekintem).Különben láthatóan van is egy ilyen törekvés a Z plánban.
Valójában a hadműveleti tér nem olyan kicsi.A Kárpát Medence cirka 300k négyzetkilóméter.Mordori határunk 300km.A hadműveleti térben a csapatsűrűség kicsi.Egy dd 10-15km frontszakaszon képes harcolni-300km potenciális fronton 2 dd lényegében elveszik.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 947
30 803
113
Balkán-háborúkból azt a következtetést, hogy a Strykeré a jövő
Nem.Stryker dd-ok csak gyorsreagálású erők.
Líbiában nem a 8*8 volt, amiben a hadsereget számolták, hanem a terepjárók
Meg ami volt-köztük kerekes PSZH-k.
Szerbia vezetése meg levonta azt a következtetést, hogy a láncos technika dominál a talajon
Minden új fejlesztésű járművűk kerekes.....
Szerintem meg mind a kerekesnek, mind a láncosnak meg van a maga lehetősége
Igen.
De ebben nem azt kell látni, hogy a kerekes óccó!
Ez sokkal komplexebb kérdés,mint ahogy tekintesz rá.
Ha tetszik,ha nem,az,hogy mennyi pénzt tudunk a hadseregre forditani,az ugyanúgy része a helyi körülményeknek,mint a katonaföldrajzi jellemzők.Hiába akarsz felállitani egy hk hadtestet,ha nincs rá pénzed.És ha nincs rá pénzed,hogy felállits egy pc hadtestet,akkor nem harcolhatsz úgy,mintha lenne.