[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
"A t-90a flottából hoznak fel 350db a t-90ms szintre."

Mivel a T-90 mar rendszeresitve van, bar nem tul sok, pl. a korabbi modellekhez kepest, mig az Armata meg nem. Logikus lepes.

Az Armata egyertelmuen tovabblepes, ami ki fogja provokalni a nyugati MBT-k tovabbfejleszteset is, viszont egyben jol mutatja az orosz doktrina valtozasat is.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 821
65 360
113
Amúgy a meglévő állomány kb 3 féle gyártmányú harckocsiból amikben van egy rakat alkatrész ami nem kompatibilis a többivel. Egyszerűbb lenne kukázni és venni a lengyelektől letároltakat (helyben fel lehet újítani twardyra ) plusz még hozzá ez. military-today.com/artillery/diana.htm

A Lengyel 72-es elég vékonydongájú , ha jól emlékszem homogén páncélt kaptak csak, szóval én vigyáznék a lengyel letárolt tankokkal. A Twardi az M1-en alapul, de hogy vajon mit rejt a páncél azt sajnos nem tudom mert kompozit van megadva az ok, meg M1 tehát vastagabb bőrön kéne alapulni csak hát a lengyel 72-es ugye meg vékonybőrű. Passz . A legjobb döntés az lett volna ha időben lépünk hogy a szlovákokkal és a francikkal összeállva megcsináljuk a T21 modernizációt, ami leginkább kb egy Leclerc torony 72-es alvázon plusz reaktív lapok még. Az egy mai szinten is top hk szint lenne.
rutOUVG.png
t_72_t21_by_stealthflanker_by_tk3d-d8pi3sx.jpg


Most már mindegy. Még talán ha van 20 db M1 (csak a mennyiségi eredeti db szám miatt) hk itthon meg pár M ami tuti lengyel meg cseh gyártmány. Esetleg még előfordulhat a 80 körüli beszerzésből 1-2 ős Szu meg lengyel darab T-72 még az optikai távmérős, legalábbis Nyírtelken vagy hol egy hangárban láttam egy ilyen példányt mikor a Hídfős riport balhé volt.
Akadhat még M2 változat a Belorusz importból, és remélem ezek vannak többségben, ezek is több félék pontosan 5. Ezek toronypáncélja vastagabb és más formájú mint a lengyel - cseh gyártmányoké és van még ha jól emlékszem plusz ólomszövet és és egy részük 1A40-1lézertávmérős. 4-5 féle torony vagy van ködgránát vető elöl vagy nincs nehéz elsőre kitalálni melyik ez és melyik a lengyel - cseh M1, talán a sárvédő és a futógörgő ami segíthet. Remélem volt annyi ész fenn hogy ezekből van itthon a többség. Ja és még valami, volt 4 AV-nk , mert ezeket már sajnos eladtuk.
GAE4E_02.jpg


Igazából lehetne új 72-es vonalat venni mert a jelenlegi létszám kevés és mindet újítani modernizálni kéne ami nem kevés pénz. A szerbeknél ott az M2001 ami egy jó upgrade, mivel oroszt nem vehetünk kikerülhetjük vele az embargót és kapunk egy T-90-et gyakorlatilag némi apróbb eltérésekkel. Közben az itthoni maradékot is felhúzhatnánk erre a szintre esetleg itthon modernizálva az üzlet részeként a Currusnál vagy valahol.

Személyzet: 3 (parancsnok, a vezető és a kezelő-tüzér)
Combat súlya: 45 tonna
Hossza fegyver: 9,53 m
Hull hossza: 6,86 m
Szélesség: 3,78 m
Magasság: 2,23 m
Motor: V-46-TC-46 vagy B-TK1
A motor teljesítménye: 1000 l. o. (B-46-TC) vagy 1200 liter. o. (B-46-TK1)
Fajlagos teljesítmény: 16,3 kW / t (V-46-TK), vagy 19,6 kWh / t (V-46-TK1)
Maximális sebesség: 65 km / h (V-46-TK), vagy 72 km / h (V-46-TK1)
Combat sugara 500-650 km (autópálya)
Teljesítmény / súly: ~ 22,72 liter. o. / t
Különleges felületi nyomás: 0,88 kg / cm²
Fegyverzet:
Cannon: 125 mm 2A46 M
Légvédelmi géppuska: 12,7 mm Zastava M87
Csatolt géppuska: 7,62 mm Zastava M86
lőszerek:
36 kört (22 rakodóautomatikát) kaliber 125 mm.
5-6 páncéltörő rakéták 9M119M Reflex .
300 fordulóban 12,7 mm.
1750 7,62 mm-es lövedékek.
Armor egyenértékű homogén páncél 700-730 mm-re a BOPS és 1100-1300 mm kumulatív lőszer (szemben az M-84 450 mm-re BOPS, 600 mm-es kumulatív lőszer és a T-90 :. 850-880 mm-re a BOPS és 1100-1300 mm kumulatív lőszert.).

Modernizáció benne telepítése reaktív páncél " Kontakt-5 ", és a komplex optikai-elektronikai elnyomása " Shtora-1 ", amelyek Oroszországban vásárolt. Új motor, továbbá a tartály telepítése KIH , CUW (komplex irányított fegyverek). Tank jellemzők általában megfelel a T-90S és exportra kínált a Kuvait és más országokban. Modernizáció végezte Јugoimport-SDPR együttműködve Uralvagonzavod és NII Stali . Az új tank képes tüzet páncéltörő rakéták, lézer-irányítású át a fegyvert hordó, amely pontos lövés célokat-ig, 6 km. A tartály piercing lövedékek egy core nehézfémek, valamint rakéták több robbanófejjel, melynek fő célkitűzése elleni küzdelem modern tankok védett kompozit páncél. Szerbiában a tervek köthetik korszerűsítése összes létező M-84-M-84AS szinten. A tartály párhuzamot mutat a T-72M1M - korszerűsítése T-72 2005, tartott Oroszországban.

De hogy mit kapnánk érte nyugatról... júúj... :D
Kérdés persze megkapnánk e a Shtorát meg a Kontakt -5-öt.

m84ab1-48.jpg
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
szerintem az elosztogatásnál nem bizti, hogy figyeltek arra, melyik altípus megy és melyik marad, mondjuk szvsz már a beszerzésnél figyelni kellett volna rá
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 821
65 360
113
Na megvan az említett kép Nyírtelekről. Az ott egy ős-ős T-72 Ural még optikai távmérővel és mellette a komája is az. Még 1978-ban érkeztek. Egyébként ahogy nézegettem a tatai hk fotókat és úgy összességében az utóbbi 1-2 év képeit a 72-ről úgy látom zöme a Belorusz import és pár Cseh-Lengyel M1+ a minimum 2 AV.
10496992_679050142182376_4405251854728461013_o.jpg
9725.jpg
 
M

molnibalage

Guest
A kérdést akkor rosszul tettem fel. A T-90 alap páncéltata mindenféle ERA nélkül akkor totál más, mint egy T-72M-é? A lengyel Twardy az hogyan viszonyul ehhez?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 315
76 930
113
A T-90 kb annyira T-72 továbbfejlesztés mint amennyire az MBT-70-nek a Leopard 2 vagy az Abrams.A T-90 teljesen más tornyot páncélzatot löveget és elektronikát kapott,gyakorlatilag semmi köze a T-72-höz.A kérdésre válaszolva igen teljesen más a páncél.A lengyel Twardyk T-72M1 modernizációk tehát már nem homogén páncélzatúak.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 821
65 360
113
A nem Szu-ban gyártottak mindig gyengébb páncéllal készültek tudtommal. A Twardy páncélja még talán olyan vastag sincs mint a Yugó M-84-é, illetve az abból feldoppingolt M2001-é. Persze mindkettő reaktív nélküli testre gondoltam.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 315
76 930
113
A lengyel M1 változatnak(ebből van a Twardy) elég jó pancélja volt a licencek közt.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 821
65 360
113
Én ellenkezőjét hallottam, nem adták el nekik a páncél licencét ezért homogén acélból készült. De lehet az még korábbi változat volt. Viszont a beloruszoktól jöttek is vastagabb bőrűek.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 020
113
A nem Szu-ban gyártottak mindig gyengébb páncéllal készültek tudtommal. A Twardy páncélja még talán olyan vastag sincs mint a Yugó M-84-é, illetve az abból feldoppingolt M2001-é. Persze mindkettő reaktív nélküli testre gondoltam.

A bolgárok is erőssebb páncélzattal gyártották.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
A T-90 kb annyira T-72 továbbfejlesztés mint amennyire az MBT-70-nek a Leopard 2 vagy az Abrams.

Nana, azért nem épp. Páncéltest, motor, meghajtás maradt a T-72-től. Fegyverzet és az automata töltő szintén. A homlokpáncél változott és talán a tűzvezérlő rendszer meg rádiók. Ilyesmi.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
A kérdést akkor rosszul tettem fel. A T-90 alap páncéltata mindenféle ERA nélkül akkor totál más, mint egy T-72M-é? A lengyel Twardy az hogyan viszonyul ehhez?

Nehéz megmondani mert titkos az összetételük. T-72 páncélzatról van kép felbontott állapotban, amiből látszik, hogyan helyezkedtek el a kerámialapok.
images

images

images


T-90-ről viszont nincs, csak lecsupaszított állapotban ERA lapok nélkül. Így csak a vastagságát lehet megsaccolni. Az látszik, hogy vastagabb és szögletesebb mint a T-72-nek
kolpak.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 315
76 930
113
Kapott egy új tornyot meg egy új löveget azért ez óriási különbség...Mindemellett persze új elektronika és a hajtómű is változott nem 100%-ig azonos a T-72-vel a hajtáslánc.A teknő páncélzata is új természetesen.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
521
1 013
93
Őszintén,miért erőltetitek,ezt a 72-es vonalat,hosszútávon nem megoldás lehet,hogy olcsóbb rövid távon,de hosszún biztos,hogy nem ráadásul a létszám elenyésző.Ha valaki olvasgatja a külföldi fórumokat híreket láthatja,hogy pl. Israel elad tankokat I.II.III.IV.-est is négyesből használtat és újat is 4.5 milláért adnak egy IV.-est szerintem ár-érték arányban a legjobb nyugati tank.I.II.-es felejtős,de a IV.-es nagyon jó,ezt mind tudjuk.Mivel IFV terén is szarul állunk a Namer ami Merkava alapú a legújabb változata IV-esre épül és 30mm torony is lesz rajta ATGM-el 60t a masina ettől védettem nemigen van és 3 milla egy új!Egy hátrányuk van a vizen átkelés,azt nem tudják csak Leo és a K2,de az más árkategória.Illetve a spanyolok is ,most adják el az A4-eseket,de talán arra ráugrik a Rheinmetall elővásárlási joguk van.Én félretenném az előnézeteket és komolyan foglalkoznék a témával a kormány helyében.Bármilyen gazdasági(hadi jellegű) szóba lyöhetne lásd Balatonfűzfő.Egyszerűen csak az oroszok tdnának olcsóbb megoldást,de azt nem favorizálhatjuk.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 329
54 890
113
Mackensen

<i>"Nana, azért nem épp. Páncéltest, motor, meghajtás maradt a T-72-től. Fegyverzet és az automata töltő szintén. A homlokpáncél változott és talán a tűzvezérlő rendszer meg rádiók. Ilyesmi."</i>

Ez nem igaz. Az eredeti elképzelés az volt, hogy egy T-72 modernizációt csinálnak a T-80-s sikeresebb elemeit felhasználva.
Ehhez képest új a test páncélzata, új a motor, új a komplett torony.
Igaza van dudinak, a T-72 és a T-90 annyira rokonok, mint az MBT-70 és a Leopárd 2.

A T-90 egyébként a páncélzat és az elektronika terén fejlődött a legnagyobbat.
Jobb acélt használtak, a harckocsi körkörösen 30 mm-s gépágyú rezisztens lett (a motortér szerintem nem) , a tető páncélzatot is jelentősen megerősítették az A-10-hez hasonló gépek miatt, így elvileg gépágyúval nem lehet felülről kilőni. Jobb minőségű és több kerámiát használnak, alumínium hab energia elnyelő részeket is beépítettek, és kapott a harckocsi repeszfogó bélést is.
A harckocsi toronyformája szerintem a legmodernebbek között van ballisztikai szempontból.
Egy T-90A-t nem igen lehet összemérni egy T-72M-el harcérték tekintetében, szerintem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 329
54 890
113
subsonic

Ha már nyugati tankok akkor én is a Merkava IV+Namer sorozatot látnám itthon szívesen. Tettem is be erről egy PDF-et a magyar haderős topikba, mit hogyan lehetne.
A Lepárd 2A4-el én nem foglalkoznék. Lehet bennük vagy 10-15 év még aztán az is kuka.
A T-72 modernizáció azért merült fel, mert olcsó átmeneti megoldás lenne. Maximum 1 millió $ körül lenne/darab és 10-15 évre megoldaná az MBT-s gondjainkat addig amíg nem szerzünk be újat/jobbat. Ráadásul nagyon olcsó a T-72 fenntartása.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
"A T-90 kb annyira T-72 továbbfejlesztés mint amennyire az MBT-70-nek a Leopard 2 vagy az Abrams."

Erős csúsztatást érzek....

Mondjuk egy Leo 2 A3->A6 nyi a difi (új torony/új löveg), esetleg M1 és M1A1 (szegényített urán torony/új löveg) közt.
Egy MBT70->Leo2/Abrams között durva difik vannak.

T90nek egyszerűen szar az alapja. és persze lehet a szarral gyurmázni, de attól még az marad.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 329
54 890
113
Fade

<i>"T90nek egyszerűen szar az alapja. és persze lehet a szarral gyurmázni, de attól még az marad."</i>

Miért is?
A T-72/T-64 a saját korában jobb harckocsi volt, mint a nyugati MBT-k. 1970-1985-ig az oroszok előrébb jártak ezen a téren , mint a nyugatiak.
1985 környékén álltak hadrendbe a mai modern nyugati MBT-k nagy számban. Ekkor átmenetileg ők álltak jobban, majd a 90's években az oroszok behozták a hátrányukat, egalizáltak.
Véleményem szerint egy T-90A van olyan jó MBT, mint egy Leopárd 2A4.
A T-90MS a tűzerőt leszámítva pedig hasonló harcértékű lehet, mint egy Leopárd 2A6.
Most szerintem az Armatával az oroszoknál van az előny megint.