[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Nagyjából egyetértünk a bonyolult technikai eszközök kiszolgálását és annak nehézségeit illetően. Sok előnye van és szükséges is, így kiváló, hogy a Pzh-t rendeltük meg. De így önmagában ez a 24 db arra elég, hogy a nehéz dd. általános tűzigényét fedezze. Ez kizárólag egy nemzetközi (NATO) kötelék részeként lehet elég. Ha megerősítésre lenne szüksége, már más országtól kell kérni. Egy ország önálló védelméhez lófing ez a mennyiség. Az ukrán háború tapasztalata, hogy brutál mennyiségű cső kell (több százas mennyiség). Ezt senki nem fogja kizárólag önjárókkal fedezni. Még a leggazdagabb USA sem. Láthatod, hogy az dönti el a csata kimenetelét, hogy ki tud nagyobb tűzerőfölényt biztosítani. @Filter -rel ezt szajkózzuk évek óta.
Folyamatosan a modern hadviselésről írsz, de azt elfelejted, hogy a drónok is a része már. Annak pedig az önjáró zsírosabb célpont lesz, de a diverzánsaidnak is. Képzeld el, hogy mekkorát fog szólni egy feltankolt önjáró, ha azt találja telibe egy pct. rakéta vagy gránát. Fűszál sem marad a közelben. A vontatottnál a lőszer távolabb van a lövegtől, így az ilyen találatok ellen nagyobb az esélye. Az ellenséges tüzérség ellen pedig az önjáró a védettebb.
A legtöbb szakmai képviselő véleménye, hogy mindegyikre szükség van. A szakemberek meg majd eldöntik, hogy hol, melyiket kell alkalmazni.
Éppenséggel magam is azt szajkózom,hogy térségünkben a tüzérség a csatadöntő fegyvernem.
Felejtsétek már el a tüzértelepeket korszerűen felszerelt ellenféllel szemben.91ben szarrá lötték az iraki G5/GNC45 tüzértelepeket (amikhez fogható ágyúik az amcsiknak nem is voltak),egy részüket a légi felderités felfedte,majd lebombázták őket.Más részüket meg a tűzmegnyitáskor bemérték,és MLRS ellenütegek szétkapták.2003-as háborúban már az ellentűz megnyitás szintideje az iraki löveg első lövésétől számitott 1-2perc volt......
Bemért vontatott löveget beteritik kazettás gránáttal/fejrészű rakétával,vagy a jó öreg shrapnel gránáttal-és nem marad kezelő,ki kezelje a löveget.A mozgó önjárót nehezebb felderiteni,mint a vontatottat.A gyakorlati tapasztalat az,hogy a vontatott tüzérség korszerű harcban igen esendő.A vietnámi tüzbázis rendszer továbbvihető-Afganisztánban.COINt müveletekben,ahol az ellennek nincs modern tüzérsége,vagy semilyen tüzérsége nincs.RSzR különben ebből irta a szakdolgozatát.
https://nkerepo.uni-nke.hu/xmlui/bitstream/handle/123456789/12181/ertekezes.pdf?sequence=1
Dronok felderithetik és megtámadhatják a vontatott tüzérséget is-amit semmiféle páncélvédelem nem véd.Mozgékonysága meg kisebb,mint akármelyik önjáróé.Egy potyázó dzsihádmobilos/diverzáns alegység meg az önjárót nem tudja szétlőni kilóméter távbol gp/ngp-val,a vontatottat sem-de a legénységet igen.Meg se kell közelitse kézi hsn vető távra őket.Ha meg egy portyázó hk szakasz üt rajta a vontatott tüzérségen,nem is kell pct gránátot kilőnije.Párhuzamositott gp,meg sima repeszgránát is elég.Ha meg van rendszerbe kartácsgránát......Plusz az önjárót fel lehet szerelni,és fel is kel, soft/hard APS védelemmel.Vontatottat már nehézkes igy kistafirungozni.
Most különben alighanem egy indiai messzehordó tarackágyú a legmodernebb vontatot-persze a zsidók tervezték nekik....
Viszont igen.Egy mai önjáró löveget is el kell látni olyan távirányitott fegyverállással,amivel képes mind önvédelemre,mind önlégvédelemre,minimum dronokkal szemben.És szüksége van a tüzérségnek is biztositó erőre,saját légvédelmi biztositásra is.
Egyre drágább a hadviselés modern módon.Ezért is terjednek az aszimmetrikus módszerek,meg a hibrid módszerek.
Mert hiába lesz minden magyar bakán gatya @krisss legnagyobb örömére, és red-dot /AR lap @dudi -éknak központi raktárból, ha a románok az 1963-as gyártású szutykos GRAD-jukkal/ D-ikkel,stb, a betöltött 1987-es rakétákkal-buta gránátokkal, amiknek a 30%-a nem fog felrobbani, pástétomot csinálnak belőlük. Úgy hogy szerencsétleneknek esélyük sem lesz visszalőni, vagy visszalövetni mivel.
Hehehe....Lapozz vissza,mikor erről agyalgok,és oláh HIMARS frászt okoztam vele.
Továbbra is tartom, minden zászlóaljhoz egy üteg 120-as AV-t, és egy üteg tüzérséget. Mindegy milyen. De legyen.
És minden lövész szádhoz egy 3 csöves 80-as AV üteget, nem a szutykos AV-nek titulált 60mm-es gránátvetőt, aminek semmiféle rombolási képessége nincs. ( Egy csöves tábori erőditményt,10-es rönkfa, geotextil, 15cm föld combót nem tud beütni...80-82-es meg csuklás nélkül beviszi... Lesz@rom a repeszfelhőt.....Aknát lövetek, nem gránátot.)
Rubin hadrendben,majd a már fenetudja milyen nevű (több is volt,egyre csökkenő dd számmal) 90es évek beli hadrendekben kb ez szerepelt.Zl tüzérség 2B11 Sany aknavetők (ugyanis a DiGép azt is gyártotta a ruszkinak-jó eséllyel magyar gyártású av-kel lövöldözik mindkét fél Ukrajnában...),majd 8 csöves 2S1 üteg lett (mivel az volt,Sanybol nem szereztek be 1db-ot sem...).Század tüzérségnek meg 4 cső Vasziljok-tervezve,mert abbol se történt beszerzés.Igy maradt a 3 cső 82 milis ősöreg av.......
Szerintem 60milis jármű szinten kellene,szégyentelenűl lemásolva a zsidókat.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
Alapból faszság volt a katonákat ebbe bevonni! Max pár hónapig ideiglenes jelleggel.
Nem volt hozzá elég rendőr, tényleg nagy falat a határ, folyamatosan évek óta jönnek mint a sáskák. Hol több, hol kevesebb, de mindig adnak elfoglaltságot. Be meg szerintem sem szabad engedni mindenféle harmadik világbeli kannibált, papírok nélkül. Szükséges rossz.
Túl jól megy a gazdaság ezért nincs rendőr? :D
Máskor meg azon örömködnek ha jól megy! Gáz ez a kormányzat, de ez egy másik téma...
Igen, eddig jól ment a gazdaság, ami mind a HM nek, mind a BM nek okozott gondot hogy legyen elég ember, mert mindenki azt szajkózta nálunk is, hogy 2x annyit fog keresni a Lidl-ben pénztárosként, ha leszerel, és igaza volt. Majd most ha hard landing lesz, akinek van állami munkahelye, az csábítóbb lesz a semminél. Nem örömködök rajta, csak tényeket mondok.

Neked is csak annyit tudok mondani, hogy lehet kritizálni sok mindenért ezt a kormányzatot joggal, csak tőlük jobb alternatíva nem létezik.
Szerintem is kellene még tüzérség - az egy-egy dandárokhoz beosztott önjáró osztály mellé kellene még egy önálló tüzérezred L/60-es HX3 lövegekkel, rakéta sorozatvetőkkel meg 1-2 vontatott osztállyal (pl. M777). Ezzel már elégedett lennék... :)
Ezzel én is. Meg kell oldani hogy legyen. A tüzérség újjáélesztése szerintem most mindennél fontosabb.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
Kb nulla követelményészintel.

Ezeknek az embereknek lehet nagyrésze kihullott vagy a rendőrség vagy a honvédség rostályán.

Azt meg még nem tudják a munka mennyire trè.
Figyelj, jó fizetés, kevés baszogatás, és lássuk be az M777-est kezelő személyzet nagy része is betanított munka. Nem kell minden ágyú mind a 6 emberének röppályát számolni tudni, van ott olyan is aki tölt, meg letalpal, teherautót vezet...

Mindent meg lehet magyarázni, de szerintem jobb szemlélet a "hogyan lehet megcsinálni valamit" annál, mint a "hogyan nem lehet". Akarni kell, és menni fog. Jah, pénzt is kell mögé rakni, igen. Meg kevesebb baszogatást!

Remélem olvassa valami döntéshozó, szívesen és ingyen adom a jótanácsaimat, benne van 17 év tapasztalata :p !
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Neked is csak annyit tudok mondani, hogy lehet kritizálni sok mindenért ezt a kormányzatot joggal, csak tőlük jobb alternatíva nem létezik.
OFF
Ez elég szomorú. Tényleg k. gyenge a felhozatal, de azért mindent el is követnek, hogy véletlenül se tudjon szárba szökni egy jobb altrnaítva. Mindenkire rászállnak és kicsinálják, aki politikával próbálkozik... Ezt nem is ragozom tovább - mindenki ismeri a szemétségeiket, aki nem fanatikus fidesz-hívő.
ON
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Figyelj, jó fizetés, kevés baszogatás, és lássuk be az M777-est kezelő személyzet nagy része is betanított munka. Nem kell minden ágyú mind a 6 emberének röppályát számolni tudni, van ott olyan is aki tölt, meg letalpal, teherautót vezet...

Mindent meg lehet magyarázni, de szerintem jobb szemlélet a "hogyan lehet megcsinálni valamit" annál, mint a "hogyan nem lehet". Akarni kell, és menni fog. Jah, pénzt is kell mögé rakni, igen. Meg kevesebb baszogatást!

Remélem olvassa valami döntéshozó, szívesen és ingyen adom a jótanácsaimat, benne van 17 év tapasztalata :p !

Mire gondolsz baszogatas gyanánt?
 
  • Vicces
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
OFF
Ez elég szomorú. Tényleg k. gyenge a felhozatal, de azért mindent el is követnek, hogy véletlenül se tudjon szárba szökni egy jobb altrnaítva. Mindenkire rászállnak és kicsinálják, aki politikával próbálkozik... Ezt nem is ragozom tovább - mindenki ismeri a szemétségeiket, aki nem fanatikus fidesz-hívő.
ON
Nyilván nem támogatják a saját ellenzékük kialakulását, megerősödését.

Még mindig azt mondom, ez főleg az ellenzék szégyene! Sehol, és senki nem fog másképp viselkedni hatalmi pozícióból.

Lesz jobb tőlük, én megszavazom azonnal, ennyire vagyok hívő...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
Mire gondolsz baszogatas gyanánt?
Ne már?!

Én ilyet nem is írtam, nem tudom miről beszélsz :p!
Figyu, nem vagyok én a magam ellensége, mindig minden a napirendi pontok szerint történik, minden szép és jó!

Figyelj, viccet félretéve, TE állítólag voltál katona, gondolom soha nem zavart semmi, NA ilyesmikre gondoltam...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 840
113
No, lehet hogy le van egyszerűsítve, de tényleg most lett 7000 határvadász összeszedve, nem jobb fizu mellett és SZERINTEM szarabb munkakörbe! A katonák akikkel én beszéltem és beszélek(márpedig sok ilyen van, folyamatosan) mind a határt szidják folyamatosan, azt utálják általánosan a legtöbben!

Ha 600 ember nem jön össze, valamit rosszul csináltok! Főleg hogy ha realista vagyok, most fog beleállni a gazdaság kb. ősszel a földbe, lesz annyi ember a munkaerőpiacon, hogy még válogathattok is! Pintér a saját arrogáns de őszinte stílusában megmondta amúgy pár hónapja, azért van létszámhiány pl. a rendőrségnél is, mert túl jól megy a gazdaság! Akkor mondtam hogy olyan igazi "Pintéres", de attól még igazat beszélt...

Figyeljétek ki... Szóval szerintem csak nézzük nyugodtan hogy mit lehet megvenni jó árban, 155-ösöket, meg hozzá muníciót, a többit meg megoldja az élet. Ukrajna a legnagyobb tanulság, tüzérségből SOSEM elég, és itt, ezen az égövön, domborzat és növényzet mellett, mindenkinek akinek nem az USA légiereje áll a hangárban, az leginkább a tüzérségtől függ.

A csataterek királynője.

PONT.
Azok a határvadászok olyanok is döntően.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Elmennél dolgozni egy olyan munkahelyre ahonnan nem mehetsz el ha elakarsz menni?
én nem, de nem is én vagyok a célközönség. :)
Én már Admirális Generális vagyok Wadiyaban - az ország teljes költségvetése a zsebpénzem. :D

Igazából arra vonatkozott, hogy tapasztaltok-e bármi pozitív fejleményt amióta bejelentették a magasabb fizút?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
én nem, de nem is én vagyok a célközönség. :)
Én már Admirális Generális vagyok Wadiyaban - az ország teljes költségvetése a zsebpénzem. :D

Igazából arra vonatkozott, hogy tapasztaltok-e bármi pozitív fejleményt amióta bejelentették a magasabb fizút?
Nem megy ilyen gyorsan, idő kell hozzá hogy híre menjen. Meg ismétlem magam, az igazi változást akkor fogja megérezni minden egyenruhás szerv, mikor a KKV-k elkezdik majd elküldözgetni az embereket...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Nem megy ilyen gyorsan, idő kell hozzá hogy híre menjen. Meg ismétlem magam, az igazi változást akkor fogja megérezni minden egyenruhás szerv, mikor a KKV-k elkezdik majd elküldözgetni az embereket...
csak lehet, hogy ezek az emberek külföld felé veszik az irányt, mint 2008-as válság után és egy részük talán sosem tér haza...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
Azok a határvadászok olyanok is döntően.
Nem megbántva senkit, nem ez a célom: lássuk be, nekem 2SZ1 -en vannak emlékeim, ott a hatos ütegben 1 ütegparancsnok meg 1 pkh volt aki komolyabban számolt, volt magasabb szintű tudása. A PK és PKH járműven túl volt a másik 4 parancsnoka hivatásos tiszthelyettes, a gépjárművezető és a töltő soros. Kb. betanított munka szint.

Marhára meg lennék lepve, ha a vontatott technikánál mindenkinek sokkal magasabb szintű tudás lenne az alap, mint ami nekem rémlik a régmúltból. Szóval le lehet sajnálni a határvadászokat, szerintem talpalni, tölteni, teherautót elvezetni még mindig nem kellenek hadmérnökök. Mondjuk ki, szerződéses állomány, betanított munkakör. Gyakoroltatni kell, és jól fogja csinálni az az ember is, aki határvadász alapanyag.

Javíts ki nyugodtan ha tévedek...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
csak lehet, hogy ezek az emberek külföld felé veszik az irányt, mint 2008-as válság után és egy részük talán sosem tér haza...
Az van, hogy ott még nagyobb szar van a palacsintában.

Totál más lesz most a gyerek fekvése mint 2008-ban volt. Sok sikert mindenkinek a külföldhöz!
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Ne már?!

Én ilyet nem is írtam, nem tudom miről beszélsz :p!
Figyu, nem vagyok én a magam ellensége, mindig minden a napirendi pontok szerint történik, minden szép és jó!

Figyelj, viccet félretéve, TE állítólag voltál katona, gondolom soha nem zavart semmi, NA ilyesmikre gondoltam...

Sokminden zavart, csak nem mindig ugyanazt gondoltam baszogatásnak mint mások.

Szóval egy normálisan megtartott tesit sokan baszogatásnak tartottak. Èn nem.


Baszogatas minden munkahelyen van.
Legyen az nemzetközi multi(ott sokkal több èrtelmetlen baszogatást kaptam mint a seregben), vagy kis közepes vállalkozó.

Szóval ezért kérdeztem most mit tartok annak.

Fegyver karbantartás heti háromszor?
Telephely ugyanígy?
Rendszeresített öltözet kötelezően, miközben az elöljáró nem abban van?
Ketten is alakzatban közlekedjetek?
 
  • Tetszik
Reactions: Lengyel_nem_medik

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
Sok ismerősöm él kint - messze nincs akkor a szar, mint ahogy nálunk a M1 híradóban lefestik! :D
Még. Nekem is él kint ismerősöm, nem vidámak a legtöbben.

Nézd, ki fog derülni. Szerintem ahogy baszódik el a gazdasági környezet, annál több új felszerelő lesz mindenhol, főleg ha még bérfejlesztés is lesz párhuzamosan.

Egyszerűen törvényszerű, ezt lehet tagadni, csak nem érdemes.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Sok ismerősöm él kint - messze nincs akkor a szar, mint ahogy nálunk a M1 híradóban lefestik! :D
Hollandiában vagyok.Kollega reggel óta várja Folkestonban,hogy rá tudjon menni a tujára...(csalagutba).Annyia az éhező angol,hogy 30km-es sort alkotnak,mert mennének-nyaralni.....Annyi hazug baromságot hord össze otthon a néphülyitő propi,hogy az eszméletlen.