[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 195
113
A Hirtenbergernek nincs megfelelő aknavetője a nehéz- és közepesdandár felszerelésére.
Van nekik egy öntöltő automata irányzású 120-as aknavetőjük. Az megfelelne erre.
Nem toronyban van mint a NEMO és kell egy nyílás, nyitható tető a Lynxre - de biztos nem kerülne 1.1mrd Ft/db-ba...

 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Van nekik egy öntöltő automata irányzású 120-as aknavetőjük. Az megfelelne erre.
A Hirtenberger automata aknaveteője semmilyen formában nem alkalmas a nehéz és közepes erők zászlóaljtüzérségének. Második világháborús konstrukció lenne a felülről nyitott önjáró aknavető egy XXI. századi nehézdandárban!

8cm-schwere-granatwefer.jpg

vs.
LYNX%20KF41-Mortar%20Camo.jpg
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Van nekik egy öntöltő automata irányzású 120-as aknavetőjük. Az megfelelne erre.
Nem toronyban van mint a NEMO és kell egy nyílás, nyitható tető a Lynxre - de biztos nem kerülne 1.1mrd Ft/db-ba...
A Hirtenbergernek mekkora kihívás lenne kifejleszteni egy hátulról tölthető, mondjuk a lengyel RAK -hoz hasonló tornyot?
uuu6qd648qqy.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 195
113
A Hirtenberger automata aknaveteője semmilyen formában nem alkalmas a nehéz és közepes erők zászlóaljtüzérségének. Második világháborús konstrukció lenne a felülről nyitott önjáró aknavető egy XXI. századi nehézdandárban!

8cm-schwere-granatwefer.jpg

vs.
LYNX%20KF41-Mortar%20Camo.jpg
Nekem is jobban tetszik a NEMO ausztrálok is ezt veszik majd, de nem tudjuk hogy lesz-e rá keret.
Mondjuk szeritem még évekig nem lesz akanvetős Lynxünk, mert az IFV variáns lesz domináns jó pár évig a gyártósoron...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 195
113
A Hirtenbergernek mekkora kihívás lenne kifejleszteni egy hátulról tölthető, mondjuk a lengyel RAK -hoz hasonló tornyot?
uuu6qd648qqy.jpg
Ez is lehet egy irány, de szerintem ez egy sok éves fejlesztés lenne, és nem biztos hogy olcsóbb mint NEMOt venni.
Az lenne jó ha árban jelentősen a NEMO alá tudnánk verni egy hasonló tornyos 120-assal.

Irányított (pl. hőképes vagy lézeres) páncéltörő 120mm-es gránát kifejlesztése is jó lenne - a Hirtenberger amúgy is lőszerben erős, ez a fő profilja és mi is ezért vettük meg elsősorban.
Top-attack irányított 120mm-es aknagránát igen csak hasznos lenne - pláne amíg 200ezer dolcsi egy Spike...
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 686
13 351
113
Tény hogy jobb az önjáró mint a vontatott. Csak hányszor annyiba is kerül?
Vontatott marad még jó sokáig...lásd senki nem vonta ki őket,hanem modernizálják.
Speciális terepen meg csak vontatott marad meg. Sivatag,hegység, tengerpart, dzsungel...hasonlíts össze egy vontatott csövet egy önjáróval súlyra ,D 30=3200kg, pzh 56 tonna.
Na ezért nem életképes mindenhol az önjáró.
D-30at szétszeded és viszed, na a pzh-t nem fogod.
US alkalmaz frontszakaszokon tüzér-támpontokat ( tüzértelep), ami rendelkezik légvédelemmel,és gyalogos védelemmel, körkörös tűztámogatást ad.
A telepek által lefedett zónák fedik egymást,így támogatni tudják egymást.
Ehhez elengedhetetlen a légimozgékonyságú tüzérség.
USA-Oo -nál látni hogy a helik repkednek a lövegekkel...együtt mozognak a frontal.
Franciáknál légimozgékony 120-as AV ütegek vannak.
( Annó még pont @ijasz -al beszélgettünk a tüzértelepek létjogosultságáról a modern harctéri körülmények között....)


Én ezt tenném meg Itthon, "csak" Grad(BM-21 tovább-)fejlesztett rakéta-tüzérséggel, mert:
  1. még könnyebb ,
  2. még olcsóbb,
  3. még kevesebb ember kell hozzá,
  4. még jobb a tűzgyorsasága,
  5. a hazai inteligens-/drón-lőszer fejlesztése és gyártása is megfizethető(kategória lenne számunkra,
  6. 2-3-szoros a lehetséges tűztámogatás (100+ km !!! ).

Próbáltam már vázolni én is ezt a problémát.
A védekező félnek mindenhol ugyan azt az erőt kell tudnia felmutatni, a támadó fél viszont a felderítésére támaszkodva bárhol kepezhet súlypontot.
Magyarán ha mi egy frontszakaszt egy századdal biztosítunk, annyi elég az ellenséges erőnek is, a többit viheti máshová.
Ha meglesz a nehéz DD-unk, frankó lesz. B@szó lesz, de csak mint egy normális férfi,egy helyen tud b@szni.
És mivel laposak vagyunk, egy hadászati lavór alján ücsörögve, még nagyon a természet sem segít. Nincsenek járhatatlan területek a határainkon.
Fordítva, ha a seregeink végrehajtanak egy áttörést, és beszakítják a vonalat, mennyi egység van készenlétben a megnövekedett frontkilóméterek megszállására? Ott megfelelő,elégséges erőt milyen egységek tudnak felmutatni?
Mennyi egység van a megszállt területek biztosítására,evidens, a front kilómétereken kívül?
Stratégiai célpontok védelme, mint pl:
-Vasúti csomópontok, átrakodók, pályaudvaron.
-Lakosság ellátásához nélkülözhetetlen infrastruktúrát védelme?
-Ipar és energetikai biztonság? Erőművek, Üzemanyag tároló,finomítók védelme.
Stb...
Bizony ilyen helyekre sem ártana némi katona, meg páncélzat....evidens ,váltásban, mert max 21 nap amit frontban tölthet egy katona a NATO szabályok szerint.
Vannak itt azért kérdőjelek...
Régebben az általam minimumnak kalkulált 200-250 db HK, úgy hogy abból max 100 aktív,itt kíverte a biztosítékot, hogy az sok ,meg ezek leók.
Ok, f@asza...de 44 leo az max 44 helyen tud ott lenni, ha mind működik.
És ha nem vesztünk egyet sem. Háborúban meg technikát rendelni 3-4éves szállítási idővel gáz.
Az irány jó, cuccok jók, csak most még combosítani kell a mennyiségen.

Teljesen egyetértek!
Mi lesz így a hazai mainstream "...mindenből e legjobbat, legújabbat""... pénzügyileg teljesíthetetlen ábrándjával és annak itteni hivatalos és félhivatalos támogatóival? :oops: :oops: :oops:

...mert ahogy korábban többen jeleztük, ez az általad is említett, a valós/eredményes, hosszútávú, jó megoldás a magyar haderő újjáépítésére!

Ez nekünk legjobb!!!



Eszemben sincs a PZH-t erőltetni azt pedig szeretném már a gondolatcsírájában elpusztítani, hogy magyar tüzérség sivatagba vagy dzsungelbe menjen...
Nekem a teherautós megoldások azok amik ár/érték kettősét hozzák.

Huj-jujj, komolyra fordult, @krisss "kiejtette a tollán", hogy "Ár/Érték arány"...
...komoly változás "szelét" érzem??? ...remélem van még rá elég pénz!!!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 975
113
Én ezt tenném meg Itthon, "csak" Grad(BM-21 tovább-)fejlesztett rakéta-tüzérséggel, mert:
  1. még könnyebb ,
  2. még olcsóbb,
  3. még kevesebb ember kell hozzá,
  4. még jobb a tűzgyorsasága,
  5. a hazai inteligens-/drón-lőszer fejlesztése és gyártása is megfizethető(kategória lenne számunkra,
  6. 2-3-szoros a lehetséges tűztámogatás (100+ km !!! ).



Teljesen egyetértek!
Mi lesz így a hazai mainstream "...mindenből e legjobbat, legújabbat""... pénzügyileg teljesíthetetlen ábrándjával és annak itteni hivatalos és félhivatalos támogatóival? :oops: :oops: :oops:

...mert ahogy korábban többen jeleztük, ez az általad is említett, a valós/eredményes, hosszútávú, jó megoldás a magyar haderő újjáépítésére!

Ez nekünk legjobb!!!





Huj-jujj, komolyra fordult, @krisss "kiejtette a tollán", hogy "Ár/Érték arány"...
...komoly változás "szelét" érzem??? ...remélem van még rá elég pénz!!!
A te elgondolásod nálam sosem ütötte meg az értéket szóval ne aggódj. Csak annyi, hogy szerintem a kerekes tüzérségnek van leginkább értelme. Az meg hogy nem aranyárban mérik az csak segít. Illetve én sosem vetettem el vehemensen a használt technika vásárlását sem. Én mindig azt mondom neked is, hogy szép dolog amit írsz általában a műszaki elképzelések terén csak éppen legtöbbször nem létezi de leginkább nem annyiért amennyit te megálmodsz neki és főleg nem annyi idő alatt amennyit te szoktál emlegetni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 195
113
Feltételezem, hogy a gyártó eladná nekünk a gyártási licencet, az RM pedig rá tudná gyógyítani a Lynxre.
Szerintem licencet nem adja csak a késztornyokat leszállítja, ahol a RM által gyártott tető lemezre ráépítik az előzes specifikációk szerint....
Jó cucc ez a NEMO de eddig kb 40-50-et adtak el belőle - ilyen áron nem csoda.
Szóval nekünk is kb 24 db. kellene - erre nem éri meg licencet megvenni...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Szerintem licencet nem adja csak a késztornyokat leszállítja, ahol a RM által gyártott tető lemezre ráépítik az előzes specifikációk szerint....
Jó cucc ez a NEMO de eddig kb 40-50-et adtak el belőle - ilyen áron nem csoda.
Szóval nekünk is kb 24 db. kellene - erre nem éri meg licencet megvenni...
Milyen áron?

Amúgy a magyar haderő szükséglegete jelenleg korszerű, védett önjáró aknavetőből:

3x8 azaz 24 darab lánctalpas alvázon biztosan
3x8 azaz 24 darab 8x8-as alvázon feltehetően
azaz 48db NEMO toronyról beszélünk két részletben. Először a Lynxekre, aztán az új 8x8-ra.

Mindenki másnak mehet a Hirtenberger SRAMS Gidrán alvázon.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 195
113
Milyen áron?

Amúgy a magyar haderő szükséglegete jelenleg korszerű, védett önjáró aknavetőből:

3x8 azaz 24 darab lánctalpas alvázon biztosan
3x8 azaz 24 darab 8x8-as alvázon feltehetően
azaz 48db NEMO toronyról beszélünk két részletben. Először a Lynxekre, aztán az új 8x8-ra.

Mindenki másnak mehet a Hirtenberger SRAMS Gidrán alvázon.
Mint már mondtam: én sem sértődnék meg ha NEMO-nk lenne... :)
Első körben a Lynxre kell aknavető, ezért írtam 24-et. A 8x8-ról annyi nincs semmi infó, hogy arra kár lenne még tervezni...

A NEMO nagy előnye közvetlen lövegszerű tüzelés képessége, ami kiválthatja azt amiért esetleg érdemes lenne egy 105-120mm-es löveges verziót építeni. Igazi 2 az egyben megoldás!
Harckocsik ellen nem jó, de bunkerek, épületek géppuska és atgm fészkek ellen közvetlen irányzással nagyon hatásos lehet.
Ha valami airburst és okos lőszert szerzünk hozzá az még jobb!
A hirtenbergernek az okos akna gránátok fejlesztésébe kellene belehúzni...
 

Agresszív Sügér

Well-Known Member
2020. december 8.
421
2 140
93
Szerintem licencet nem adja csak a késztornyokat leszállítja, ahol a RM által gyártott tető lemezre ráépítik az előzes specifikációk szerint....
Jó cucc ez a NEMO de eddig kb 40-50-et adtak el belőle - ilyen áron nem csoda.
Szóval nekünk is kb 24 db. kellene - erre nem éri meg licencet megvenni...
Én nem a NEMO-ra gondoltam, hanem a gyártásban már nem levő AMOS-ra (ha már amúgy sem akarják gyártani, a licenszeléssel viszontlátnának belőle még némi pénzt).

A probléma a következő:

-egyre romló demográfiai mutatók
-egyre kevesebb ember, aki katonaként akar szolgálni (ha mégis, a civil szféra fizetéseit látva 5-10 év után lelécel és ezzel bukta a HM a tudását és a kiképzésére fordított összeget)
-ha a megmaradt (kiképzett) ember mennyiséggel ki akarsz állítani megfelelő mennyiséggű önjáró zászlóálj tüzérséget, arra a legegyszerűbb mód, ha növeled a 120-as csövek mennyiségét a jármű tornyában.

Ergo nekünk a (fentieket figyelembe véve) az AMOS licensz lenne a nyerő.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 195
113
Én nem a NEMO-ra gondoltam, hanem a gyártásban már nem levő AMOS-ra (ha már amúgy sem akarják gyártani, a licenszeléssel viszontlátnának belőle még némi pénzt).

A probléma a következő:

-egyre romló demográfiai mutatók
-egyre kevesebb ember, aki katonaként akar szolgálni (ha mégis, a civil szféra fizetéseit látva 5-10 év után lelécel és ezzel bukta a HM a tudását és a kiképzésére fordított összeget)
-ha a megmaradt (kiképzett) ember mennyiséggel ki akarsz állítani megfelelő mennyiséggű önjáró zászlóálj tüzérséget, arra a legegyszerűbb mód, ha növeled a 120-as csövek mennyiségét a jármű tornyában.

Ergo nekünk a (fentieket figyelembe véve) az AMOS licensz lenne a nyerő.
A kettő kb. ugyanaz: a NEMO az az egycsövű AMOS - minimális az eltérés...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Inkább csak 5 km lesz az, szélességben.

Kötve hiszem, hogy egy Románia elleni háború esetén az első napokban ki tudnánk állítani 5 km-erenként egy dandárt. Majdnem 100 dandár az azért sorozással is izmos lenne.

Jól értem, hogy 80 km-ként akarsz 1 db löveget telepíteni és prec. lövedékekkel osztályokat levadászni?

Szerintem félre érted.
Azt mondtad, hogy ha Tata harcol Debrecenbe, akkor nekem sorkatonaként nem lesz támogatásom, ha az ellen behoz velem szemben pár szovjet időkből itt maradt csövest. Az én számításom szerint egyetlen tüzérosztály 2-3-szor lefedi a teljes magyar-román határszakaszt ebből a feladatkörből.

Te javasoltad, hogy inkább vegyünk használt 100 db vontatottat, mert nem lesz pénzünk úgy sem vásárolni HX3-on futó RM155-ös ágyút. Nekem ez sehogy sem jön ki. Ez a helyzet csak úgy állhat elő, ha nincs manőver erőnk a Köröstől délre. Ráadásul ha a vásárolt vontatottaknak nincs meg a lehetséges lőtávolsága vagy nem alkalmasak GPS vezérelt kilövésére, akkor nekem sorkatonaként továbbra is nagyon izzasztó a helyzetem, hogy kétszer több lövészt kellene tartanom úgy, hogy 8-szor több ágyú lő rám, mint mi az ellenre.
10 db RM155-es elegendő, hogy a teljes román szakaszon ha valahol megszólal egy vontatott, akkor válasz tüzet adjon három gránát becsapódásával. És lehet beszélni arról, hogy hány perc múlva érkezik meg a válasz, de abban szerintem egyet értünk, hogy percek kérdése.

A kérdésem, hogy ha a románok ellen készülünk, akkor miért nem vásárolunk 80 db RM155-ösöt és miért 100 db vontatottat javasolsz ellensúlyozni 800 db ellenoldali vontatottat?

-Mennyibe kerül 80 önjáró RM155? Ha 8 millával számolunk, Caesarból kiindulva ez nem egy elrugaszkodott érték szerintem, akkor 640 millió dollár. Remélem érted a problémámat. 200+ Lynxet veszünk 2 milliárd -RM prezi szerint ma már 3 milliárd- összértékben különböző verzióban. Sokan szükségesnek látnak egy új légi századot, ezt nem ússzuk meg 1 milliárd alatt. Leopárd2 hk-kat kell fizetnünk, ami a front egy kis részén lesz aktív. Ez a 80 teherautós nagyságrendileg aszem az a pénz, amit Kriss a gatyájára kér.
Jó lenne, ha nem csak én mondanék számokat. Mennyibe kerülne szerinted az általad javasolt 100 db használt vontatott? És miért nem lenne közel fél milliárd a teljes front tüzérségi támogatására, hogy ha valahol megszólal egy román vontatott, akkor 8*10-es rendszerre számoltam költségeket, pontosan 24 gránát robban a környékén? Ha ez fél milliárd és azt mondod, az általad javasolt az egy nullával kevesebb, akkor mi 50millió körüli értékben tudunk venni és utána letárolni amerikai 155-öst?

Abban egyetértek veled, hogy van egy csomó feladatotok még, amihez jól jönne a mennyiség. Katlan felszámolásánál a kutya nem bánt. Metropolisok ostrománál meg elengedhetetlen, Aleppón kívül Rakka és Moszul példája is jól mutatja. De nem vagyok meggyőzve arról a példádról, hogy nekünk nem lesz pénzünk teherautós RM155-ösökkel lefogni még a legnagyobb határszakaszainkat is tüzérségi ellencsapásra.

Miért nem lesz, ha ennek jóval többszörösét költjük egyetlen nehéz dandárra?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Kötve hiszem, hogy egy Románia elleni háború esetén az első napokban ki tudnánk állítani 5 km-erenként egy dandárt. Majdnem 100 dandár az azért sorozással is izmos lenne.

Félreértetted. Te nem tudsz védeni semmit, ha 50 km szélességű sávot akarsz egy dandárra bízni.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 697
113
Mi volt az a technológiai fordulat, ami ennyivel megdobta a vontatottnál is az új gyártásúak árát? Ezt már másként megkérdeztem az előző readomban is, csak átugrottad. Ezek szerint nem az a különbség fő forrása, hogy önjáró vagy vontatott, hanem mások által levedlett vagy új gyártású.



Igen, az tényleg jogos, hogy ha a manővererők leválasztanak egy katlant, ott már nem lesz veszélyben az ellencsapástól.



Egy olyan méretű határszakaszról beszélünk, 7 szomszédos ország 7 lehetséges ellenségből 2 rendelkezik ekkora vagy ennél hosszabb határszakasszal. A felénél ha egy dandárra 50 km-et számolunk, akkor azok ellen elég a 3 dd-s elképzelés. (Megjegyzem, hogy a két ekkora határszakasszal rendelkező közül a másiknak állítólag van 25 tüzérségi eszköze. Szóval ő is gondban lenne, ha a teljes frontszakaszt ennyivel le akarná fedni.)

Felállítok egy fiktív védelmet Mordor ellen és kíváncsi vagyok, hogy te profi tüzérként hogyan állítanád fel az ellenség eszközeit.

Mivel a D-20-nak 15 km-es a max lőtávolsága, az én célom az, hogy egy RM ágyúval és GPS vezérelt lőszerekkel countereljem ezeket 50 km-es maximális hatótávolsággal. A buta lőszer persze mehet a lövészek támogatására, de én kiemelt célpontnak tekintem a másik oldal ilyen eszközeit, ezért szívesen nyúlok drágább megoldásokhoz ellenük.
450 km-es határszakaszra kell vásárolnom felszerelést és én a frontot 15 km-re akarom megközelíteni. (Ha egy vontatottat nem lőnek ki ennél csak kisebb távolságban elhelyezve, akkor az én teherautósra szereltemet sem fogják.)

Remélem jól számoltam. Ez esetben 80 km-es front szakaszra tud az RM155-ös ágyú ilyen mélységben (15+15 km) válaszcsapást adni. A 450 km elosztva 80-nal... Nekem az jön ki, hogy a jövőre érkező PZH2000 mennyiség is ha a háború első napjaiban elvonnám Tatától és széttelepíteném, akkor kellő számú GPS vezérelte munícióval simán többszörösen lefogná a második legnagyobb határszakaszunkat. Mondom másként. Tatára tervezett dd-ből csak a csövesek egy részét kellene elvonnom vagy ha már úgy is újabb eszközök beszerzésén gondolkodom, akkor egy önálló tüzér ezred kapacitásának egy töredéke kellene erre a célra, hogy az ellenség állítólag meglévő 800 önjáró+vontatott eszközét felszámoljam. (Halkan megjegyzem, hogy rakéta póthajtású eszközről még nem is beszéltem, hiszen annak a röpideje a nagy távolság miatt már tényleg felveti a kérdést, hogy egy D-20-at össze tudnak-e csomagolni és elhúzni a helyszínről, ha erre akarok alapozni.)



Azt én is látni vélem, hogy egy háborúban 25 db RM155-ös szinte semmire nem elég a gyalogság harcának támogatására. Nyilván kell ennél sokkal több aknavetőből és más eszközökből, amik tűzerőt adnak buta skulóval is. Csak látnám, hogy a használtan vásárolt eszközök tömegét nem lehet szétlőni az első napokban!

De basszus, nem.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Kötve hiszem, hogy egy Románia elleni háború esetén az első napokban ki tudnánk állítani 5 km-erenként egy dandárt. Majdnem 100 dandár az azért sorozással is izmos lenne.



Szerintem félre érted.
Azt mondtad, hogy ha Tata harcol Debrecenbe, akkor nekem sorkatonaként nem lesz támogatásom, ha az ellen behoz velem szemben pár szovjet időkből itt maradt csövest. Az én számításom szerint egyetlen tüzérosztály 2-3-szor lefedi a teljes magyar-román határszakaszt ebből a feladatkörből.

Te javasoltad, hogy inkább vegyünk használt 100 db vontatottat, mert nem lesz pénzünk úgy sem vásárolni HX3-on futó RM155-ös ágyút. Nekem ez sehogy sem jön ki. Ez a helyzet csak úgy állhat elő, ha nincs manőver erőnk a Köröstől délre. Ráadásul ha a vásárolt vontatottaknak nincs meg a lehetséges lőtávolsága vagy nem alkalmasak GPS vezérelt kilövésére, akkor nekem sorkatonaként továbbra is nagyon izzasztó a helyzetem, hogy kétszer több lövészt kellene tartanom úgy, hogy 8-szor több ágyú lő rám, mint mi az ellenre.
10 db RM155-es elegendő, hogy a teljes román szakaszon ha valahol megszólal egy vontatott, akkor válasz tüzet adjon három gránát becsapódásával. És lehet beszélni arról, hogy hány perc múlva érkezik meg a válasz, de abban szerintem egyet értünk, hogy percek kérdése.

A kérdésem, hogy ha a románok ellen készülünk, akkor miért nem vásárolunk 80 db RM155-ösöt és miért 100 db vontatottat javasolsz ellensúlyozni 800 db ellenoldali vontatottat?

-Mennyibe kerül 80 önjáró RM155? Ha 8 millával számolunk, Caesarból kiindulva ez nem egy elrugaszkodott érték szerintem, akkor 640 millió dollár. Remélem érted a problémámat. 200+ Lynxet veszünk 2 milliárd -RM prezi szerint ma már 3 milliárd- összértékben különböző verzióban. Sokan szükségesnek látnak egy új légi századot, ezt nem ússzuk meg 1 milliárd alatt. Leopárd2 hk-kat kell fizetnünk, ami a front egy kis részén lesz aktív. Ez a 80 teherautós nagyságrendileg aszem az a pénz, amit Kriss a gatyájára kér.
Jó lenne, ha nem csak én mondanék számokat. Mennyibe kerülne szerinted az általad javasolt 100 db használt vontatott? És miért nem lenne közel fél milliárd a teljes front tüzérségi támogatására, hogy ha valahol megszólal egy román vontatott, akkor 8*10-es rendszerre számoltam költségeket, pontosan 24 gránát robban a környékén? Ha ez fél milliárd és azt mondod, az általad javasolt az egy nullával kevesebb, akkor mi 50millió körüli értékben tudunk venni és utána letárolni amerikai 155-öst?

Abban egyetértek veled, hogy van egy csomó feladatotok még, amihez jól jönne a mennyiség. Katlan felszámolásánál a kutya nem bánt. Metropolisok ostrománál meg elengedhetetlen, Aleppón kívül Rakka és Moszul példája is jól mutatja. De nem vagyok meggyőzve arról a példádról, hogy nekünk nem lesz pénzünk teherautós RM155-ösökkel lefogni még a legnagyobb határszakaszainkat is tüzérségi ellencsapásra.

Miért nem lesz, ha ennek jóval többszörösét költjük egyetlen nehéz dandárra?
Húúh, nagyon nem értetted meg, amit írtam, csak részekre figyeltél. Ráadásul nagyon nem érted a harcászat alapjait. 24 db Pzh háromszor fedi le a román határt???