[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 057
30 976
113
Ilyen részletességgel akkor fogjuk tudni, hogy mit vettünk, ha leszállítják őket és lesz fotó.
Szerintem a légtérellenőrzésre "fullosat" vettük minden kiegészítővel, de jövőre kiderül: először a légtérellenőrzők jönnek 2022-ben.
A kisebb tüzérségi feladatokra szánt verzió is elég fullos - nem "tescoznám le" a helyedben...

Egyébként nem véletlen 2027-ig el van húzva a leszállíásuk: 8-10 millió dolcsi darabja... :)
Eredeti nyilatkozat az volt,hogy mind fullos lesz.Hogy aztán konkrétan mire használják,az az adott harci helyzet függvénye,hisz fullosan alkalmas mindenre.Most két változatról beszéltek.
Ja,majd meglátjuk,mikor megjonnek.
Fullos és a tescós között még ott van a szürke 50 árnyalata.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
Magad is idezted, oda van irva, hogy WLR modban artillery lovedekeket is kovet, mindent tud, amit lehet, emellett MMR azaz pontosan hogy mindenfele modban is erzekel (signal, optikai, radios stb.)
Az alapot: légi felderítés S-sávban és WLR - mindegyik tudja. SIGINT meg C-sáv a tüzérségin fölösleges - lehet hogy azt megspóroljuk.
Ez a nagy "fullos":

Ez meg a kisebb, mobilabb:

Szóval méretben és extra-felszerelésben, kiegészítőkben lehet különbség. Fotók lesznek jövőre, akkor elválik...


Nem akkora tetel. Szerintem inkabb arrol van szo, hogy azt nezik, hogyan epul ki a teljes rendszer (SAMOC-NASAMS-radarok)...?
Lehet. A másik meg a gyártókapacitás: ezeket a radarokat manufakturális jelleggel "építik": talán néhány tízdarabot tudnak összerakni belőle egy évben - szerintem. Ha Nyírtelekre akarják hozni az összeszerelést, az is időbe telik - lassítja beszerzést...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 563
113
Nem is tudtam, hogy van ilyen téma.
Most hoztam létre. 1 hét alatt 340 hozzászólás született a témában, ez már megérdemelt egy saját topikot... Sok érdekes információ gyűlt össze, ezeket a "A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai" topikban biztos nem fogja senki sem megkeresni/megtalálni utólag. Másrészt ha újra előkerül a téma, akkor könnyebb erre a topikra hivatkozni, hogy itt már volt róla szó.
 
Last edited:
K

kamm

Guest
Az alapot: légi felderítés S-sávban és WLR - mindegyik tudja. SIGINT meg C-sáv a tüzérségin fölösleges - lehet hogy azt megspóroljuk.
Ez a nagy "fullos":

Ez meg a kisebb, mobilabb:

Szóval méretben és extra-felszerelésben, kiegészítőkben lehet különbség. Fotók lesznek jövőre, akkor elválik...

Elmondtak, hogy a "fullosat" es a mobilt is vettuk.

Lehet. A másik meg a gyártókapacitás: ezeket a radarokat manufakturális jelleggel "építik": talán néhány tízdarabot tudnak összerakni belőle egy évben - szerintem. Ha Nyírtelekre akarják hozni az összeszerelést, az is időbe telik - lassítja beszerzést...
Az a jovo zeneje es ketlem, inkabb a fejlesztest (sw) akarjak athozni (ami ertheto is, en sem biznek a zsidok vagy akarki mas sajat rendszerben teljesen.)

Nem is tudtam, hogy van ilyen téma.
En is most lepodtem meg - de aztan kiszurtam, hogy @Terminator krealta nemregen, nagyon helyesen. :D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 057
30 976
113
Ujrrabogarasztam az Elts radart.Tul regen neztem.Vagy fejlodott,vagy csak tobb lett az info,lenyegtelen.Elavultam.Qrvara nem kell melle masik nagyhatosugaru tuzbemero radar.Pontosabb es nagyobb teljesitmenyu,mint a par eve bogaraszasomnal talalt dedikalt tuzbemero radarok.
Francba,de gyorsan fejlodik az elektronika.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 720
5 774
113
Persze, hogy nem.
Egy kellően felkészült személyzetű tüzér alegységgel simán működhet akár a vontatott is. Főleg, ha a könnyebben csomagolható 105-ösre koncentrálnak.
Ha nem lehetséges a gyors pakolás, akkor a személyzet egy páncélozott járművel a löveg hátrahagyásával is operálhat. Egy fedezékben hagyott löveget szerintem csak egy teli, vagy igen közeli találat rongálhat komolyan meg. A személyzet az, akire nagyon kell figyelni!
Ha úgy állunk hozzá, hogy az "ágyúcső" is fogyóeszköz, akkor egy kellően olcsó típus is lehet igen hatékony.

Az üteg vagy osztály 1-2 elkülönített lövege a többitől távol (többszáz méter), mely a vezérlöveghez hasonlóan belövéseket szimulál (valós lövések, de nem az üteg hatástűzelemeinek megállapítására szolgál, hanem figyelem elterelés). Szakasz szinten akár hatástűz is lehet az osztálytól elkülönítve. Ha bemérik és ellentüzet vezetnek rá, megállapítható az ellenséges üteg pozíciója. Ha nincs vizuális felderítés, nem lehet tudni, hogy csapda-e vagy sem. Persze álcázással ezt is tovább lehet bonyolítani . Ez ilyen véget nem érő egymás szívatása.

Olvasva ezeket, menthetetlenül kirajzolódnak egy unmanned SPH előnyei (kiegészülve unmanned radarhordozó platformokkal).
Főleg, hogy a hátországban, a fronttól hátrébb operáló tüzéregység esetén olyan szintű EW-vel sem kell számolni (mint mondjuk egy ellenséges területre berepülő UAV esetében).
Egy ilyen unmanned Archer vagy Atmos-hoz hasonló (8x8 teherauto alapon) megoldás is érdekes lehet, de én akkor már hernyótalpra raknám, hiszen ha nem kell, hogy páncélozott legyen (minek), az is lehet költséghatékony (meg könnyű) és akkor meg elmegy mindenhol.

Egy távirányítású kockacukor lehet hogy instabil lenne, ha ráhegesztenénk mondjuk egy 155-ös EVA-t. (Btw 105 a Bronco-n?) De értitek a koncepciót.
Én ebbe az irányba mennék.

(Csodálkoznék, ha nem lennének ilyen irányú fejlesztések az automata töltős K9A2/K9A3 háza táján kívül is. )
 
T

Törölt tag 467

Guest
Olvasva ezeket, menthetetlenül kirajzolódnak egy unmanned SPH előnyei (kiegészülve unmanned radarhordozó platformokkal).
Főleg, hogy a hátországban, a fronttól hátrébb operáló tüzéregység esetén olyan szintű EW-vel sem kell számolni (mint mondjuk egy ellenséges területre berepülő UAV esetében).
Egy ilyen unmanned Archer vagy Atmos-hoz hasonló (8x8 teherauto alapon) megoldás is érdekes lehet, de én akkor már hernyótalpra raknám, hiszen ha nem kell, hogy páncélozott legyen (minek), az is lehet költséghatékony (meg könnyű) és akkor meg elmegy mindenhol.

Egy távirányítású kockacukor lehet hogy instabil lenne, ha ráhegesztenénk mondjuk egy 155-ös EVA-t. (Btw 105 a Bronco-n?) De értitek a koncepciót.
Én ebbe az irányba mennék.

(Csodálkoznék, ha nem lennének ilyen irányú fejlesztések az automata töltős K9A2/K9A3 háza táján kívül is. )
En pont az EW miatt gondolom egyre nelkulozhetetlenebbnek az emberi kezeloket.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 057
30 976
113
Olvasva ezeket, menthetetlenül kirajzolódnak egy unmanned SPH előnyei (kiegészülve unmanned radarhordozó platformokkal).
Főleg, hogy a hátországban, a fronttól hátrébb operáló tüzéregység esetén olyan szintű EW-vel sem kell számolni (mint mondjuk egy ellenséges területre berepülő UAV esetében).
Egy ilyen unmanned Archer vagy Atmos-hoz hasonló (8x8 teherauto alapon) megoldás is érdekes lehet, de én akkor már hernyótalpra raknám, hiszen ha nem kell, hogy páncélozott legyen (minek), az is lehet költséghatékony (meg könnyű) és akkor meg elmegy mindenhol.

Egy távirányítású kockacukor lehet hogy instabil lenne, ha ráhegesztenénk mondjuk egy 155-ös EVA-t. (Btw 105 a Bronco-n?) De értitek a koncepciót.
Én ebbe az irányba mennék.

(Csodálkoznék, ha nem lennének ilyen irányú fejlesztések az automata töltős K9A2/K9A3 háza táján kívül is. )
EWtol mindenhol tartani kell.Frontvonal mogott 10-20 km-re a foldi zavarok is siman elerik.Plusz a tuzbemeres csak a tuzersegi parbajhoz kell.De azcsak egy feladat.A tobbi feladathoz is kellenek a celkordinatak,ami johet csapatoktol,megfigyelotol,dronrol,foldi celt felderito radartol.Hirhalo zavartalansaga elsorendu kerdes.Naja,mi nem az?Plusz zavarni kell az ellen mindenfele zavarhato cuccat.Legjobb bemerni,es szetloni.Mielott forditva tortenik.Megaztan,milyen frontvonal?1-2 dd nem tud megkerulhetetlen frontvonalat alkotni.Talalkozo harc viszonyai varhatoak leginkabb,szilard frontvonalak nelkul.Eppen ezert is kell a pancelvedelem.Csapatfelderitokkel,portyazo szabadcsapattal barmikor osszefuthat a harcaszati melysegben levo tuzerseg is.Szerintem meg a hadtap vonat teherautoit is el kell latni valamennyi pancelzattal.Tuzersegi parbaj alatt is varhato,hogy azert kapnak a jobol az eszkozok.Pancelzat nelkul par repesz vegzetes lehet.
Etdekes lehet az Elta uj Sigma cucca is.
Szerintem a mi kornyekunkon a tuzerseg a csatadonto fegyvernem.A leheto legjobbat kene osszerakni.Mashol sporoljunk.Szemrebbenes nelkul elcserelnem a Cicakat tescogazdasagos cuccokrs,ha cserebe megkapom a kornyikk legjobb tuzerseget.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Olvasva ezeket, menthetetlenül kirajzolódnak egy unmanned SPH előnyei (kiegészülve unmanned radarhordozó platformokkal).
Főleg, hogy a hátországban, a fronttól hátrébb operáló tüzéregység esetén olyan szintű EW-vel sem kell számolni (mint mondjuk egy ellenséges területre berepülő UAV esetében).
Egy ilyen unmanned Archer vagy Atmos-hoz hasonló (8x8 teherauto alapon) megoldás is érdekes lehet, de én akkor már hernyótalpra raknám, hiszen ha nem kell, hogy páncélozott legyen (minek), az is lehet költséghatékony (meg könnyű) és akkor meg elmegy mindenhol.

Egy távirányítású kockacukor lehet hogy instabil lenne, ha ráhegesztenénk mondjuk egy 155-ös EVA-t. (Btw 105 a Bronco-n?) De értitek a koncepciót.
Én ebbe az irányba mennék.

(Csodálkoznék, ha nem lennének ilyen irányú fejlesztések az automata töltős K9A2/K9A3 háza táján kívül is. )
Ez csak mellékes szál, meg személyes is, de végtelenül értelmetlennek találom az embermentes háborúzást. Nagyon mellékessé teszi a haderő emberi vonásait. Ha valaki elkezdi, mindenhol etalon lesz, mert nem érint emberi veszteséget a folyamat. Egyszóval mindegy lesz ebből a szempontból mindenkinek. Tökre nem érdekel senkit, ahogy a hazai robotok a külföldi ugyanolyan márkájú robotokkal szétlővik egymást nagyon precízen.

De mégis el kell szenvednie mindenkinek a gazdasági vonzatait az aktuális góré robothadsereg gyűjteményének újabb darabjaihoz. Nem fog többet jelenteni logikai szinten, mint az én 40k gyűjteményem. Csak ez nagyságrendekkel drágább, egyedül nem képes a gyűjtőszenvedélyt kielégíteni senki, mindannyiunk gyűjti majd neki, nulla beleszólással.

Nem lesz hősiesség. Nem lesz siker, nem lesz sikertelenség. Csak rövid széljegyzet. Robotjaink elrontották az ellenséges robotokat így az ellenség kénytelen átadni nekünk földjei felét. Az ellenség robotjai elrontották a mi robotjainkat így kénytelenek vagyunk átadni a földjeink felét.

És eközben a teljes lakosság nem tesz semmit, hiszen depressziós, elnyomott döntési jogú, agressziójú, tenni képtelen, legyőzött lelkű rabokká teszik a robothadsereg 'védő' karjai alatt. Mivel robotkatona a cél, robotrendőr is a cél. Mivel a vezetők az elmúl évtizedekben-évszázadban lényegileg inkább a saját népeik igába hajtásával küszködnek, amiben a rendfenntartó biorobotok bár gusztustalanul helyt álltak de lassan azok is besokallnak, a katona biorobotoknak meg vannak csúnya fenntartásaik ezen felül is, nem hagyják ki a lépést.

Így ezen a folyamaton keresztül a militáns autonomizált robot uralkodó karként fog közénk nyúlni amíg irányítás alatt áll. A hangulatelemző kepességével akkor is megelőzi a bajt, ha csak azt látta egy kamera valamelyik sarkon ami bejelzett neki, hogy átfutott az arcodon egy régi rossz emlék. Jön az arckifejezésbűn, aktív gondolatbűn.

Majd amikor ebben a csodában ahol a vezetőid tárgyakkal verettek, ha az első leleményes meszerséges iq-ra bízzák fáradalmaik csúcsaként az egészet, mind baromira tudjuk mi jön. Persze ilyen nem történhet. Sajnos nem láthattuk előre.

Emberek, meg kell védenünk a rendszerünket(a legjobbat amit eddig ember kitalált) amiben a most mindannyiunkra támadó robotokkal verettünk titeket, mert egy gonosz robotintelligencia minket az eliteteket is veret velük. Ez mindannyiunk közös érdeke....

Tudom elrugaszkodtam, de a vége ennek a folyamatnak egy rettenetes helyzet, bármi is a vége. Mi vagyunk a lények akik megéljük a valóságot és a probléma onnan generálódik, hogy elmebeteg módon felettünk álló erők felszabadítására lettünk képesek és a hősiesség ritka dolog lett, hiszen a kutya nem akar úgy megdögleni olyan feleslegesen ostobán valami ostoba politikusok közti orgazda vita miatt, mint amilyen ostoba tömeghalált ki tudunk az eszközeinkkel mi is osztani.

Emberileg nincs értelme lényegében semmilyen szempontból. Ugyanúgy tolvaj orgazdák vitái miatt lesz 'közös ügyünk', akik a folyamat kezdetéig minden szervükkel az ebbe való beleszólástól tántorítottak el. Ugyanúgy hirtelen mindannyiunk felelősségvállalására lesz szüksége a tekintélyeknek. Csak gépesítve pusztán abban, hogy csináljunk számot amiből jáekkatonát gyűjthetnek a privát szonten gyártó cégektől(te nem vehetsz olyan targyat, nagyon veszélyes), hogy aláredelhessenek ezeknek a tárgyaknak, hogy immáron érzelemmentesen csinálj még számot, hogy egy teljesen nélküled lefolytatott összezördülésükben szétrobotozhassák egymás robotjait, hogy a vesztes fél érzelemkomutatásbűnöktől mentes társadalma átadhasson a te ugyanilyen társadalmadnak(vagy fordítva), erőforrást aminek a megtörténtéhez nincs, nem volt és nem is lesz közötök. Sakkozhatnának is egyet ezen a szinten és mindenki masnak ugyanannyira értelmetlen lenne emiatt mashová csatolódni, mintha egy mezőn nagyon erős és drága robotok összezúzzák egymást. Nincs a lényegi értelmében különbség.

Majd a 'győzedelmes' oldalon ki kapja a megszokott ezüstös aranyos gyémantos plecsniket? A vezenylő emberek, a drónok, vagy a szoftver? A veterán targyakat az emberi lényeknek maguk felett álló tekintélynek kell majd tartani, ahogy a fegyveres szervek jelenleg a kutyáikkal szemben várják ezt el EMBEREKTŐL?

Egyesével nézve jó ötletnek tűnhet. Legyen robottűzérség, robottank, fegyveres robottkutya, robotember és robotrepülő és robotminden és a zavarásvédelem miatt legyen autonóm, hoszen annyi ember életét védjük meg társadalom, láthatjátok.

Csak hát ugye ezt már most egyetlen hatalmas mesterséges ideghálózattá kötjük össze és örömködünk az MI bevezetésén a hadviselésbe. Újabb lépés önnön magunk ellen. Minden létező vonatkozasban. Kiszorítjuk magunkat az élet és történések folyamának a döntésképes posztjairól és ha megtettük, az orgazdáink a következő generációknak már iskolában fogják oktatni, hogy sose nem is vót döntési, beleszólási joguk ebbe, a robotrendőr önmagatól védi és ha a főnök elveszti a drága sakkpartiját, akkor holnaptól a romániai rejnmetáll-nike-ubisoft robot fog védeni önmagadtól.

Nekem nem tetszik az irány, mert ugyan tudok élvetegen tobzódni az élvezetében a precíz gyilkológépezet gondolatának, de ha ezt az egy élveteg gondolatmenetet kikapcsolom, csak a szokasos gátlastalan szarkupacot találom. :(
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 057
30 976
113
Nem környékfüggő. Szinte mindenhol ez van. Még a vietnámi dzsungelban sem véletlenül kínlódták fel a hegyre a vietek a tüzérséget. Pedig ott aztán lehetne gondolni, hogy nem annyira döntő.
Egy ostromhoz kinlodtak fel.De kulonben mindenhol fontos a tuzerseg,csak nalunk,hol kicsi,gyenge,SEAD kepesseggel alig rendelkezo legierok es viszonylag eros legvedelmek vannak,kulonosen fontos.
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 288
113
Olvasva ezeket, menthetetlenül kirajzolódnak egy unmanned SPH előnyei (kiegészülve unmanned radarhordozó platformokkal).
Főleg, hogy a hátországban, a fronttól hátrébb operáló tüzéregység esetén olyan szintű EW-vel sem kell számolni (mint mondjuk egy ellenséges területre berepülő UAV esetében).
Egy ilyen unmanned Archer vagy Atmos-hoz hasonló (8x8 teherauto alapon) megoldás is érdekes lehet, de én akkor már hernyótalpra raknám, hiszen ha nem kell, hogy páncélozott legyen (minek), az is lehet költséghatékony (meg könnyű) és akkor meg elmegy mindenhol.

Egy távirányítású kockacukor lehet hogy instabil lenne, ha ráhegesztenénk mondjuk egy 155-ös EVA-t. (Btw 105 a Bronco-n?) De értitek a koncepciót.
Én ebbe az irányba mennék.

(Csodálkoznék, ha nem lennének ilyen irányú fejlesztések az automata töltős K9A2/K9A3 háza táján kívül is. )
Ha lesz is ilyen - autonom - valaha, akkor sem az elkövetkező 50-80 évben.
A nagy kaliberű lövegek esetén az a probléma, hogy a nagy ágyú nagy erőket generál. A nagy erők elviselésére önjáró módon nagy mechanizációra is van szükség.
Ez még páncélozás nélkül is viszonylag nagy járművet eredményez.
Bár robotizáció terén zajlanak fejlesztések már Patria 8x8 méretű járművekkel is, de azt gondolom, hogy nem biztos, hogy jó ötlet egy olyan sűrűn lakott területre ekkora hodályokat beengedni. Mert még nem igazán tart ott a UGV technológia, hogy - offroad - ne okozzanak nagyobb kárt, mint az ellenség tüzérsége.
Az meg szerintem nem opció, hogy 8x8-as kerekes járművek az aszfaltúthoz kötve bohóckodjanak.
A láncos megoldások működhetnek, azonban ott is a "kulturált" közlekedés nem biztos, hogy megugorható dolog.
De alapvetően én nem látom értelmét annak, hogy az EVA szintjénél jobban automatizáljanak valamit.
Automatizált a navigáció, a töltés a kommunikáció, a tűzvezetés, még talán a tűz kiváltás is az lehet, de ha ennél tovább megyünk, akkor már irgalmatlanul megdrágul az egész zenés-táncos produkció.
Arról nem is beszélve, hogy az EVA jellegű automatizált járműveknél, bár lehetne kettő, vagy urambocsá' 1 kezelővel (sofőr) üzemeltetni, mégsem mennek ennél lejjebb.
Egyrészt a jármű minimális logisztikájához is egy minimális ember mennyiségre (3-5, még ha a logisztikai alegységektől intenzívebb támogatást is kap) van szükség, másrészt a tüzérségnek nem csak taktikai, de stratégiai jelentősége is van.
A cél emiatt az, hogy az esetleges meghibásodásokat viszonylag gyorsan tudják orvosolni, szükség esetén manuálisan, hagyományosan is tudjanak vele tüzelni.
A malac viszont nagyon nehéz.
Van egy minimális személyzeti igénye egy ilyen manuális tüzelésnek.
Tehát egy gépágyús, vagy egy harckocsiágyús UGV sokkal hamarabb be fognak vezetni, mint egy full autonóm ágyút.

Ellenben, annak van most itt az ideje, hogy a felderítést erősítik. Egyrészt, valós idejű műholdas felderítéssel, valamint kisebb méretű - szigorúan - felderítő drónokkal lehet jelentősen növelni az első tűzcsapás eredményét.
Digitalizált felderítéssel és tűzvezetéssel lehet komoly sikereket elérni.
Védelembe beásott, és jól felderített (belőtt?) hadszíntérrel, a vontatott tüzérséggel is igen komolyan veszélyeztetni lehet egy ellenséges előrenyomulást.
Egy ilyen környezetben támadó félnek tényleg csak önjáró tüzérségi eszközökkel (meg NLOS rakétákkal) lehet esélye, amennyiben rendes légvédelem van a beásott védekező fél oldalán.
Értem ezalatt a drónokra felkészített, és CRAM képességekkel ellátott légvédelmet. És ezért is nagyon fontos, hogy minimum a saját csapataink felett miénk legyen a légifölény.
És itt jön a képbe a nagyobb számú harci gép, mert nem csak addig kellenek, amíg ledarálják egymást az ellenség hagyományos légierejével.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 288
113
Nagyon mellékessé teszi a haderő emberi vonásait. Ha valaki elkezdi, mindenhol etalon lesz, mert nem érint emberi veszteséget a folyamat.
Már hogyne lenne.
Előbb utóbb az egyik fél "robotjai elfogynak".
DE most konkrétan arról beszélsz, hogy mennyire hasznos lenne, ha a japán hadsereg a mai napig kizárólag kardos szamurájokból állna.
Lelkesítő lenne, de egyben nagyon egyoldalú harc is, ha modern környezetbe alkalmaznák.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Már hogyne lenne.
Előbb utóbb az egyik fél "robotjai elfogynak".
DE most konkrétan arról beszélsz, hogy mennyire hasznos lenne, ha a japán hadsereg a mai napig kizárólag kardos szamurájokból állna.
Lelkesítő lenne, de egyben nagyon egyoldalú harc is, ha modern környezetbe alkalmaznák.
Jól látod. A robotok elfogytak. Hé emberek, szétlőtték a robotjainkat a robotok, most aztán nagy bajban vagyunk, oda van minden. :D Szürreális.

Nem, nem szamuráj szintre mennék(szívesen igen, de azt nem fogadná el senki, hogy nem játszhatja el, hogy ő emberebb), csak nem emelném ki az emberi lényt a saját életéből, átadva robotoknak a felettük való döntést.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 057
30 976
113
Ha lesz is ilyen - autonom - valaha, akkor sem az elkövetkező 50-80 évben.
A nagy kaliberű lövegek esetén az a probléma, hogy a nagy ágyú nagy erőket generál. A nagy erők elviselésére önjáró módon nagy mechanizációra is van szükség.
Ez még páncélozás nélkül is viszonylag nagy járművet eredményez.
Bár robotizáció terén zajlanak fejlesztések már Patria 8x8 méretű járművekkel is, de azt gondolom, hogy nem biztos, hogy jó ötlet egy olyan sűrűn lakott területre ekkora hodályokat beengedni. Mert még nem igazán tart ott a UGV technológia, hogy - offroad - ne okozzanak nagyobb kárt, mint az ellenség tüzérsége.
Az meg szerintem nem opció, hogy 8x8-as kerekes járművek az aszfaltúthoz kötve bohóckodjanak.
A láncos megoldások működhetnek, azonban ott is a "kulturált" közlekedés nem biztos, hogy megugorható dolog.
De alapvetően én nem látom értelmét annak, hogy az EVA szintjénél jobban automatizáljanak valamit.
Automatizált a navigáció, a töltés a kommunikáció, a tűzvezetés, még talán a tűz kiváltás is az lehet, de ha ennél tovább megyünk, akkor már irgalmatlanul megdrágul az egész zenés-táncos produkció.
Arról nem is beszélve, hogy az EVA jellegű automatizált járműveknél, bár lehetne kettő, vagy urambocsá' 1 kezelővel (sofőr) üzemeltetni, mégsem mennek ennél lejjebb.
Egyrészt a jármű minimális logisztikájához is egy minimális ember mennyiségre (3-5, még ha a logisztikai alegységektől intenzívebb támogatást is kap) van szükség, másrészt a tüzérségnek nem csak taktikai, de stratégiai jelentősége is van.
A cél emiatt az, hogy az esetleges meghibásodásokat viszonylag gyorsan tudják orvosolni, szükség esetén manuálisan, hagyományosan is tudjanak vele tüzelni.
A malac viszont nagyon nehéz.
Van egy minimális személyzeti igénye egy ilyen manuális tüzelésnek.
Tehát egy gépágyús, vagy egy harckocsiágyús UGV sokkal hamarabb be fognak vezetni, mint egy full autonóm ágyút.

Ellenben, annak van most itt az ideje, hogy a felderítést erősítik. Egyrészt, valós idejű műholdas felderítéssel, valamint kisebb méretű - szigorúan - felderítő drónokkal lehet jelentősen növelni az első tűzcsapás eredményét.
Digitalizált felderítéssel és tűzvezetéssel lehet komoly sikereket elérni.
Védelembe beásott, és jól felderített (belőtt?) hadszíntérrel, a vontatott tüzérséggel is igen komolyan veszélyeztetni lehet egy ellenséges előrenyomulást.
Egy ilyen környezetben támadó félnek tényleg csak önjáró tüzérségi eszközökkel (meg NLOS rakétákkal) lehet esélye, amennyiben rendes légvédelem van a beásott védekező fél oldalán.
Értem ezalatt a drónokra felkészített, és CRAM képességekkel ellátott légvédelmet. És ezért is nagyon fontos, hogy minimum a saját csapataink felett miénk legyen a légifölény.
És itt jön a képbe a nagyobb számú harci gép, mert nem csak addig kellenek, amíg ledarálják egymást az ellenség hagyományos légierejével.
Tuzbemero az elso granatnal bemeri,es a sorozatvetok beteritik.Meg rosszabb a helyzet,mint eddig papoltam.Fejlodik az a nyamvat elektronika,hogy mar kovetni is alig tudom.Semmi keresnivaloja modern ellenfellel szemben a vontatottnak korszeru harcban.Azoknak is van helyuk,misszioban,aszinetrikus viszonyok kozot.Modern ellenfellel szemben is elo lehet hozni oket-DE csak skkor,ha mar a tuzersegi parharcot megnyertuk.Ha mar az ellen modern valaszcsapas kepessege le lett amortizalva,akkor elo lehet venni a vontatottakat.Akar meg D20 is eloveheto,akkor mar.De addig nem.
Jobb szeretem az elo magyar katonat,mint a hosi hslottat-Patton utan szabadon
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 288
113
Tuzbemero az elso granatnal bemeri,es a sorozatvetok beteritik.Meg rosszabb a helyzet,mint eddig papoltam.
Múltkor már elismerted, @ijasz beidézett beszámolójára, hogy mégsem lehet azonnal már az első gránát repülése közben a tüzérséget pontosan lokalizálni.
Erre most is tolod a marhaságot. o_O
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 057
30 976
113
Múltkor már elismerted, @ijasz beidézett beszámolójára, hogy mégsem lehet azonnal már az első gránát repülése közben a tüzérséget pontosan lokalizálni.
Erre most is tolod a marhaságot. o_O
Nemeppen.Mar akkor mondtam,hogy a korszeru tuzbemerok az elso granatbol vissza tudjak metszeni a loveget,mar a roppalya felenel.Es kozbe fejlodtek azok a vackok.2084 200 granatot tud nyomon kovetni,bemerni.Komplett szettelepitett tuzerosztalyt bemeri,lovegenkent 150mmeterpontossaggal,egyszuszra........Egy Zoopark nem ennyire jo,de egy uteget az is behatarol.AN TPQ 53 meg az utegen belul a lovegeket is.
Amig az ellennek van ilyen kepessege,vontatottakat tartalekban kel tartani.Ha mar ezt a kepesseget megszuntettuk,elore lehet vonni oket,es akkor,de csak akkor,akar tartalekos tuzerek is szep nyugodtan szetagyuzhatjak az ellent.De addig nem.Fogy a magyar amugy is,ne jaruljunk meg hozza