[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Nem ignorálom.Sőt,válaszolok is rá.Köd akadályozza az optikai figyelést?Van hagbemérés és radar.Gyalog hordozhatóan,vagy dronra telepitve
CH-4-UAV.jpg

És ez kinai.
EQ7GSW4XYAI5npp.jpg

Török toronyterv,AESA radarral.Hangbemér rendszer lassan már szériatartozék egy igazán modern járgányon.A repülő lövedéket meg muszáj a tereptárgyak feletti pályára állitani (tözbemérő radar nem a tüzérségi eszközt méri be,hanem a lövedéket,és annak pályájábol számolja vissza a tűzeszköz helyét) REH módszerekkel ugyan azt is lehet álcázni/zavarni-de ez egy korszerű,lpi technológiás radar esetén nem is olyan egyszerű.SAAB,Elta,LM,Thales új multifunkci radarjai mind azok.(a REH rendkivűl fontos)
És nekünk itt Európa segglukán arra kell számitanunk,hogy az ellennek lesznek ilyen korszerű eszközei is.Lehet,hogy a sereg egésze nem lesz hűdemodern,de lesz olyan modern része,ami miatt kénytelenek vagyunk a modern eszközök elleni harcra felkészülni.Szerbek régi D30 tarackot ráépitik páncélozott teherautóra
SOKO_122mm_-_Partner_2019_-_2.jpg

Mert háborús tapasztalatuk az,hogy jobb lesz ez igy.Sziriában is i
4zmd62c4uwz21.jpg

Namondjuk az a tüzvezetési pontosság területlefogásra volt csak elég-de arra elég volt,És annyi is elég volt,hogy a ködbe se lehesen rajtuk ütni.)
fara800_d_850.jpg
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
@Filter @ijasz
Milyen lőtávon lenne már szükséges irányított lövedék a kellő pontosság érdekében?
RM L/60-as löveggel már 80 km-en túlra is lőnek, a RM-Denel meg 150 km-es hatótávolságú lőszert fejleszt. Gondolom itt már kell valami vezérlés vagy egy kisebb szél is mellé viheti a lövedéket...
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
@Filter @ijasz
Milyen lőtávon lenne már szükséges irányított lövedék a kellő pontosság érdekében?
RM L/60-as löveggel már 80 km-en túlra is lőnek, a RM-Denel meg 150 km-es hatótávolságú lőszert fejleszt. Gondolom itt már kell valami vezérlés vagy egy kisebb szél is mellé viheti a lövedéket...
Én azt mondanám, hogy 30 km felett már igen nagy lenne L/60-nál is, de még a Pzh-nál sem ismerem a lőtáblázati értékeket.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Én azt mondanám, hogy 30 km felett már igen nagy lenne L/60-nál is, de még a Pzh-nál sem ismerem a lőtáblázati értékeket.
Keresgéelem,de az itennek se találom......A legújabb nem irányitott lőszerekre nagy távon a lőtáv 0,4-5%-át irják CEP-nek,ha jol emlékszem.Vagyis hacsak nem egy város terrorbombázása a cél,nincs mese,irányitott lőszer kel extrém nagy távra.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
@Filter @ijasz
Milyen lőtávon lenne már szükséges irányított lövedék a kellő pontosság érdekében?
RM L/60-as löveggel már 80 km-en túlra is lőnek, a RM-Denel meg 150 km-es hatótávolságú lőszert fejleszt. Gondolom itt már kell valami vezérlés vagy egy kisebb szél is mellé viheti a lövedéket...
Szerintem kicsit túlzottan csak a lőtávra figyeltek.80km-re nem sűrűn fognak azok az ágyúk olyan nagyon sokat lövöldözni.Két okbol sem.Egyrészt fel is kell tudni deriteni a célt,amire lőni kéne.Másrészt,mert az azon a távon kellő irányitott löszer marha drága-nem lesz olyan sok belőle.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
Szerintem kicsit túlzottan csak a lőtávra figyeltek.80km-re nem sűrűn fognak azok az ágyúk olyan nagyon sokat lövöldözni.Két okbol sem.Egyrészt fel is kell tudni deriteni a célt,amire lőni kéne.Másrészt,mert az azon a távon kellő irányitott löszer marha drága-nem lesz olyan sok belőle.
Kérdés, hogy mi az olcsóbb irányított rakéta (pl. M31, EXTRA vagy Accular) vagy az irányított lövedék. Mondjuk utóbbi nincs is az RM kínálatában tudomásom szerint. Van a Vulcano meg a k. drága Excalibur...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Kérdés, hogy mi az olcsóbb irányított rakéta (pl. M31, EXTRA vagy Accular) vagy az irányított lövedék. Mondjuk utóbbi nincs is az RM kínálatában tudomásom szerint. Van a Vulcano meg a k. drága Excalibur...
Nemtudom.De ha valami megfelel a NATO szabványnak,akkor csak szándék kérdése a rendszeresitése.G6-52höz még az orosz Krasnopol is illesztve lett (155milis exportváltozat).És a vágtázva fejlődő elektronika segit....
189973-7226d3d1e6135f8e605b23f4999e5211.jpg

Okostelo mellé okosora,régi gránát orrába meg okosgyújtó....
Plusz kazettás löszerrel ellensúlyozható a CEP,sőt,kihasználható.Kombinálva okosgyújtóval meg......Csúny világot lehet rendezni a gaz ellennek.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
Nemtudom.De ha valami megfelel a NATO szabványnak,akkor csak szándék kérdése a rendszeresitése.G6-52höz még az orosz Krasnopol is illesztve lett (155milis exportváltozat).És a vágtázva fejlődő elektronika segit....
189973-7226d3d1e6135f8e605b23f4999e5211.jpg

Okostelo mellé okosora,régi gránát orrába meg okosgyújtó....
Plusz kazettás löszerrel ellensúlyozható a CEP,sőt,kihasználható.Kombinálva okosgyújtóval meg......Csúny világot lehet rendezni a gaz ellennek.
Közben eszembe jutott az amcsi PGK GPS-es "vezérlő gyújtó", amit PZH-val és német lőszerrel is teszteltek. Hollandok rendszeresítették is - asszem pont a PZH-khoz. Jó tudni, hogy a Denelnek is van, így RM lévén hozzánk is jöhet egy ilyen megoldás.

3,500 M1156 PGK-t vettek 2018-ban a hollandok US$70 millió dolcsiért, vagyis 20ezer USD/darab áron - lényegesen kedvezőbb, mint az Excalibur 100,000 dollár fölötti ára...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Közben eszembe jutott az amcsi PGK GPS-es "vezérlő gyújtó", amit PZH-val és német lőszerrel is teszteltek. Hollandok rendszeresítették is - asszem pont a PZH-khoz. Jó tudni, hogy a Denelnek is van, így RM lévén hozzánk is jöhet egy ilyen megoldás.

3,500 M1156 PGK-t vettek 2018-ban a hollandok US$70 millió dolcsiért, vagyis 20ezer USD/darab áron - lényegesen kedvezőbb, mint az Excalibur 100,000 dollár fölötti ára...
Meg a zsidóknak is van (spec most csak véletlenül let dél afrikai linkelve,azt dopta fel legelőre a gép).
Kedvezőbb,rugalmasabb,de a mozgásra gyakorolt hatása is kisebb,mint egy dedikált irányitott lövedéké.Ez tényleg csak a nagy lőtávon megnövekedett CEP hatásának ellensúlyozására jó.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
Tudom, én írtam ezt a szócikket! :D

Ez viszont mozgó célokra jó elsősorban, mert hő kell neki a célbefogáshoz (pl. járó motor, nap által felforrósított páncél) pl. egy lőszer lerakatot vagy ellenséges vezetési pontot nem biztos, hogy eltalálnál vele.
Persze ez is kell az arzenálunkba - talán Várpalotán is tudjuk majd gyártani licenc alapján.

Amúgy Ukrajnába is már került pár Smart155 bevetésre...

 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Szittya

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Eszembe jutott egy jó párhuzam az elektronikai fejlődés hatására.73 után a zsidók a tapasztalatok alapján megcsinálták a Merkavát.Orrmotoros lett,hogy növeljék a személyzet túlélőképességét.De nem csak azért.Tapasztalat volt az is,hogy a harcérintkezés felvétele után a személyzet nem nagyon foglalkozott távméréssel-céltávcsővel becsültek,és lőttek ahogy tudtak.Egyszerűen addig lőttek,mig ki nem lőtték a célt,pergőtűzzel.Az nyerte az összecsapást,akinek késöbb fogyott el a lőszere.És igen fontos volt a gyors lőszerfeltőltés.Merkava a hátsó ajtón át gyorsabban újratárazható,és a hátsó térbe több lőszert lehetett pakolni.105ös ágyús változat max kapacitása 85db gránát-duplája egy T gépnek.82re a lézer távmérővel,a számitógépesitett tűzvezető rendszerrel ez megváltozott.Jelentősen megnőtt a harc lehetséges dinamikája,ugyanakkora erő a jobb tűzvezetésnek köszönhetően jóval több célt tud megsemmisiteni a hatékonyabb és gyorsabb tűzvezetés miatt.Szerintem ez az elektronikai fejlődés ugyanúgy hat a tüzérségre is,mint a hk-ra hatott.De mindkét iránybol.Amennyire segiti,éppenannyira növeli is a veszélyeztetettségét.És ehez alkalmazkodni kell.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Eszembe jutott egy jó párhuzam az elektronikai fejlődés hatására.73 után a zsidók a tapasztalatok alapján megcsinálták a Merkavát.Orrmotoros lett,hogy növeljék a személyzet túlélőképességét.De nem csak azért.Tapasztalat volt az is,hogy a harcérintkezés felvétele után a személyzet nem nagyon foglalkozott távméréssel-céltávcsővel becsültek,és lőttek ahogy tudtak.Egyszerűen addig lőttek,mig ki nem lőtték a célt,pergőtűzzel.Az nyerte az összecsapást,akinek késöbb fogyott el a lőszere.És igen fontos volt a gyors lőszerfeltőltés.Merkava a hátsó ajtón át gyorsabban újratárazható,és a hátsó térbe több lőszert lehetett pakolni.105ös ágyús változat max kapacitása 85db gránát-duplája egy T gépnek.82re a lézer távmérővel,a számitógépesitett tűzvezető rendszerrel ez megváltozott.Jelentősen megnőtt a harc lehetséges dinamikája,ugyanakkora erő a jobb tűzvezetésnek köszönhetően jóval több célt tud megsemmisiteni a hatékonyabb és gyorsabb tűzvezetés miatt.Szerintem ez az elektronikai fejlődés ugyanúgy hat a tüzérségre is,mint a hk-ra hatott.De mindkét iránybol.Amennyire segiti,éppenannyira növeli is a veszélyeztetettségét.És ehez alkalmazkodni kell.
Azt kell megérteni hogy ezen eszközök gyári adatai, labor körülmények között értendőek, ahogyan minden más gyári adat is.
Elvitathatatlan a tecnikai fejlődés,az irányok is lassan kirajzolódnak.
De rengeteg handicap-el küzdenek még a mai modern elektronikai eszközök is.
Mondom ezt úgy hogy az elmúlt 2 évben, valóban a mai technológiával elérhető maximális gyártásminőségű, legmodernebb eszközöket kezeltem.
Reszelni kell rajta? Igen. Ott voltak a mérnökök, jegyeztek mindent, csapatmunka volt? Igen.
Azt is hozzá kell tenni hogy a technológia fejlődésével fejlődik a harcászat is, mind a támadó, mind a védekező szekció.
Ergó az hogy én nem rendelkezem egy adott eszköztípussal, amilyennel egy lehetséges ellenfél rendelkezik, akkor az eszköz semlegesítésébe feccölöm amit lehet.
A HH-s f@szméregetés ma már nem megy. Neked ilyened van? OK. Én ezzel kukázom....
Ez a mai helyes megközelítés.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Azt kell megérteni hogy ezen eszközök gyári adatai, labor körülmények között értendőek, ahogyan minden más gyári adat is.
Elvitathatatlan a tecnikai fejlődés,az irányok is lassan kirajzolódnak.
De rengeteg handicap-el küzdenek még a mai modern elektronikai eszközök is.
Mondom ezt úgy hogy az elmúlt 2 évben, valóban a mai technológiával elérhető maximális gyártásminőségű, legmodernebb eszközöket kezeltem.
Reszelni kell rajta? Igen. Ott voltak a mérnökök, jegyeztek mindent, csapatmunka volt? Igen.
Azt is hozzá kell tenni hogy a technológia fejlődésével fejlődik a harcászat is, mind a támadó, mind a védekező szekció.
Ergó az hogy én nem rendelkezem egy adott eszköztípussal, amilyennel egy lehetséges ellenfél rendelkezik, akkor az eszköz semlegesítésébe feccölöm amit lehet.
A HH-s f@szméregetés ma már nem megy. Neked ilyened van? OK. Én ezzel kukázom....
Ez a mai helyes megközelítés.
Értem,mit mondasz.De mi van a gyakorlati példákkal?Merthogy ezek a dolgok már élesben bevetésre is kerültek,bizonyitottak-és terjednek.Ezek már nem kisérleti szinten vannak,hanem 30+ éve élesben is kipróbált és bevált eljárások.És a mi gondunk az,hogy most már nem csak a nagyok játékszere,hanem mindenkié,ki megveszi a technológiát a piacon.És pluszban még ott vannak a régi jó hagyományos eljárások.
Szerintem az alapvető eltérés nem is technológiai,hanem hadsereg szervezésbeli közöttünk.Én nem hiszem,hogy lesz olyan tartalékos erő,ami méretében és képzettségében igényelne nehéztüzérséget.Szerintem nem lesz olyan erő,és ennek hiányában olyan harcászati helyzet sem,amit Ilyásszal felvázoltok.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses