[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Értem,mit mondasz.De mi van a gyakorlati példákkal?Merthogy ezek a dolgok már élesben bevetésre is kerültek,bizonyitottak-és terjednek.Ezek már nem kisérleti szinten vannak,hanem 30+ éve élesben is kipróbált és bevált eljárások.És a mi gondunk az,hogy most már nem csak a nagyok játékszere,hanem mindenkié,ki megveszi a technológiát a piacon.És pluszban még ott vannak a régi jó hagyományos eljárások.
Szerintem az alapvető eltérés nem is technológiai,hanem hadsereg szervezésbeli közöttünk.Én nem hiszem,hogy lesz olyan tartalékos erő,ami méretében és képzettségében igényelne nehéztüzérséget.Szerintem nem lesz olyan erő,és ennek hiányában olyan harcászati helyzet sem,amit Ilyásszal felvázoltok.
Na várj....
Azokat az eredményeket publikálják ahol az eszköz úgy muzsikált ahogyan kell...
A többi x 100 bevetés meg elfekszik a fiók alján, ahol eredményt nem tudott felmutatni az eszköz.
Majd ahogy gyűlt a tapasztalat, márcsak olyan helyre pakolták őket ahol hasznuk is volt....
És eljutunk a mindent látó radarokig, a minden tankot One-Hit-elő ATGM-ekig.


Tartalékos erőket, védelemben muszály valahogy támogatni. Ennek a legolcsóbb megoldása a vontatott tüzérség.
A mai elektronikai lehetőségeket figyelembe véve, egy tarcsis védvonal, megerősítve szerződéses tüzérekkel már egy komoly erőkoncentrációt igényel a lehetséges ellenerő részéről. Akkor is ha védelemben van.
Olyan nem lehet hogy a gyalogos, támogatás nélkül kolbászol...( Horrible dictu....Ilyen nem fordulhat elő.)
Mert hogy Tank nem lesz elég az biztos, de önjáró sem.
Muszály valahogy balanszolni az ellen tüzérségét. Vagy lehentelik a mieinket 30km-ről, úgy hogy ellenséget sem láttak.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 311
113
Értem,mit mondasz.De mi van a gyakorlati példákkal?Merthogy ezek a dolgok már élesben bevetésre is kerültek,bizonyitottak-és terjednek.Ezek már nem kisérleti szinten vannak,hanem 30+ éve élesben is kipróbált és bevált eljárások.És a mi gondunk az,hogy most már nem csak a nagyok játékszere,hanem mindenkié,ki megveszi a technológiát a piacon.És pluszban még ott vannak a régi jó hagyományos eljárások.
Szerintem az alapvető eltérés nem is technológiai,hanem hadsereg szervezésbeli közöttünk.Én nem hiszem,hogy lesz olyan tartalékos erő,ami méretében és képzettségében igényelne nehéztüzérséget.Szerintem nem lesz olyan erő,és ennek hiányában olyan harcászati helyzet sem,amit Ilyásszal felvázoltok.
6-8-cső kiszolggálásához holnapra belehetne hívni tartalékos állományt
ezen fellül
16-24 cső kiszolgálásához pár hetes visszaképzés után lenne ember...
és az esetlegesen visszarántottakról még szó sincs... mindig elfeledkeztek a kiáramlásról azok az emberek nem szüntek meg létezni hogy kiszállnak az aktív rendszerből
 
  • Tetszik
Reactions: Lengyel_nem_medik

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 311
113
minél több aktív tüzér lessz az országba annál több tartalékos tüzér is lessz az országba... mégha adott esetben nem vállal tartalékosi szolgálatot akkor is... annyi hogy akkor nem lehet szintentartani így egy idő után megkockáztatja hogy könnyű lövész lessz. hamarosan vonulnak az öksz esek is azokból is 1-2 tucat biztos tüzér szakot fog választani pláne ha kicsit felkeltik az érdeklődésüket...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 311
113
de ha nem elvárás hogy a malacot pakolo illető is korábban tüzér legyen akkor a 16-24 cső 1 hónap alatt (a visszaképzősök nagyobb mértékben továbbnövelhető a csövek száma)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 545
113
A mai elektronikai lehetőségeket figyelembe véve, egy tarcsis védvonal, megerősítve szerződéses tüzérekkel már egy komoly erőkoncentrációt igényel a lehetséges ellenerő részéről.
Ez az a pont,amire azt mondom,hogy mostanában nem lesz.Nincs miböl és kiböl felállitani egy ilyen minőségű tartalékos sereget,ami feltőltené azt a védvonalat.Ami reális lehetőség területvédelmi erő,az meg szerintem nem tud mit kezdeni a nehéztüzérséggel.Szerintem nincs más lehetőség,mint a kicsinke manővererőinket a lehető legjobban felszerelni,és mobil harcászatot folytatni.
Szerintem.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 311
113
plussz ottvannak az állományon bellülüli (bocsánat a kifejezéssért himihumi helyen levők) pár éve még pakolta a malacot és talpalt ma 14. matróz egy AN naszádon pl... simán kerül vissza 14. matróznak meg megy valami tarcsis... ainek valószínűleg több köze lessz a hajózáshoz mint a TÜZÉRNEK mert az még tüzér. persze amég béke van had hajókázzon majd ha a késszenléti szint emelkedik néha néha tüzérkednie kell hogy ne érje sokként és szinten maradjon... ez igaz a VV raktáros sok éve lövészekre is pl. és a sok altiszt és tiszt akik viselik a vörös barettot tüzér jellvénnyel de mindenhol vannak csak az osztálynál nem. nem véletlen kaptak képzést...
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Ez az a pont,amire azt mondom,hogy mostanában nem lesz.Nincs miböl és kiböl felállitani egy ilyen minőségű tartalékos sereget,ami feltőltené azt a védvonalat.Ami reális lehetőség területvédelmi erő,az meg szerintem nem tud mit kezdeni a nehéztüzérséggel.Szerintem nincs más lehetőség,mint a kicsinke manővererőinket a lehető legjobban felszerelni,és mobil harcászatot folytatni.
Szerintem.
Mai állapotokat nézve tény amit írsz.
De ebben az irányban is megy a fejlesztés, növelni akarják a tartalékos létszámot.
Sajnos tratalékosok nélkül nem megoldható még minimális szintem sem a honvédelem.
Ahogy az ő létszmuk fejlődik, fejleszteni kell hozzájuk a tüzérséget is.
Sajnos ma nincs más opció, ennyire futná a büdzséből.
Rentábilis, fenntartható módon sem légierőt, sem harckocsi csapatokat, sem forgószárnyasokat, sem önjárókat elégséges mennyiségben nem fogunk tudni rendszeresíteni.
Ez van sajnos.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 545
113
Mai állapotokat nézve tény amit írsz.
De ebben az irányban is megy a fejlesztés, növelni akarják a tartalékos létszámot.
Sajnos tratalékosok nélkül nem megoldható még minimális szintem sem a honvédelem.
Ahogy az ő létszmuk fejlődik, fejleszteni kell hozzájuk a tüzérséget is.
Sajnos ma nincs más opció, ennyire futná a büdzséből.
Rentábilis, fenntartható módon sem légierőt, sem harckocsi csapatokat, sem forgószárnyasokat, sem önjárókat elégséges mennyiségben nem fogunk tudni rendszeresíteni.
Ez van sajnos.
Szerintem az arra alkalmas műveleti tartalékosokat simán felszivják háború esetén a manővererők.A területvédelmi tartalékosok meg alkalmatlanok nyilt konvencionális harcra.
Másik az,hogy ki ellen kellene egy ilyen gyaloghadsereg?A környező örszágok ugyanabban a cipőben járnak,mint mi.Oroszok ellen meg úgy sem tudunk elég nagy haderőt kiállitani-felesleges velük tömeghadseregben versenyre kelni.
Tömeg(ecské)ben csak területvédelmi jellegű erőt tudunk kiállitani.Nekik csak nyűg lenne a nehéztüzérség.Manővererőinknek meg muszáj minnél mobilabnak lennie,nekik meg önjáró kell.Némi légimozgatható vontatott kiegészitésre van csak szükségük.
És ami azt illeti,én továbbra is ugy látom,hogy a fejlődő technika is a tömeges vontatott tüzérség rendszeresitése ellen szól.Ahogy a hk-nál is az elektronikai fölény ma már meghatározó,úgy a tüzérségnél is az.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 416
113
Mai állapotokat nézve tény amit írsz.
De ebben az irányban is megy a fejlesztés, növelni akarják a tartalékos létszámot.
Sajnos tratalékosok nélkül nem megoldható még minimális szintem sem a honvédelem.
Ahogy az ő létszmuk fejlődik, fejleszteni kell hozzájuk a tüzérséget is.
Sajnos ma nincs más opció, ennyire futná a büdzséből.
Rentábilis, fenntartható módon sem légierőt, sem harckocsi csapatokat, sem forgószárnyasokat, sem önjárókat elégséges mennyiségben nem fogunk tudni rendszeresíteni.
Ez van sajnos.
105 mm vontatott. Olcsó rá a képzés. Olcsó a fenntartás. Bármikor mehetnek róla komolyabb űrméretre...
:cool:
 
K

kamm

Guest
Mondom ezt úgy hogy az elmúlt 2 évben, valóban a mai technológiával elérhető maximális gyártásminőségű, legmodernebb eszközöket kezeltem.
Reszelni kell rajta? Igen. Ott voltak a mérnökök, jegyeztek mindent, csapatmunka volt? Igen.
Azt is hozzá kell tenni hogy a technológia fejlődésével fejlődik a harcászat is, mind a támadó, mind a védekező szekció.
Ha maga az elektronikai rendszer preciz es megbizhato, akkor ma mar kizarolag a szoftveren kell "reszelni", az viszont a gyakorlatilag minden modern platform altal ma mar alapbol tamogatott CD/CI integracio miatt teljesen trivialis, akar naponta ketszer is mehet ki 'updated' verzio, akar kozvetlenul field-deployable platforma ill appra is.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
K

kamm

Guest
105 mm vontatott. Olcsó rá a képzés. Olcsó a fenntartás. Bármikor mehetnek róla komolyabb űrméretre...
:cool:
Hat, en pont naluk megint csak valami olcso onjarora szavaznek (lehet akar ilyen kaliberu is, mindegy)...

Szerintem az arra alkalmas műveleti tartalékosokat simán felszivják háború esetén a manővererők.A területvédelmi tartalékosok meg alkalmatlanok nyilt konvencionális harcra.
Másik az,hogy ki ellen kellene egy ilyen gyaloghadsereg?A környező örszágok ugyanabban a cipőben járnak,mint mi.Oroszok ellen meg úgy sem tudunk elég nagy haderőt kiállitani-felesleges velük tömeghadseregben versenyre kelni.
Tömeg(ecské)ben csak területvédelmi jellegű erőt tudunk kiállitani.Nekik csak nyűg lenne a nehéztüzérség.Manővererőinknek meg muszáj minnél mobilabnak lennie,nekik meg önjáró kell.Némi légimozgatható vontatott kiegészitésre van csak szükségük.
És ami azt illeti,én továbbra is ugy látom,hogy a fejlődő technika is a tömeges vontatott tüzérség rendszeresitése ellen szól.Ahogy a hk-nál is az elektronikai fölény ma már meghatározó,úgy a tüzérségnél is az.

Bingo. Pont azert, mert a tartalekosokat egybol beemelnek az aktiv harcolo erok koze, kellene nekik is onjaro, meg ha esetleg egy joval olcsobb, kevesbe potens (pl nem pancelozott, 6x6-on avagy akar 4x4-en gurigazo, 105-120 mm) onjaro loveg - lasd pl ezeket:

4.25.17-AM-General-Camp-Atterbury-01-1.jpg



A fentiek mellett a lengyeleknel elvileg van 155-os is, szerintem ennek nincs ertelme, sokkal dragabb a loveg, mar kell hozza a legfejlettebb elektronika es networked BMS stb:
Kryl_155mm_Poland_most_modern_6x6_self-propelled_howitzers_analysis_925_001.jpg


Valami hasonlo, de olcsobb, kisebb stb kaliberrel...

Emellett ugye ott a csillio D-30-ra epulo hekkelt megoldas, de azokra en egy kanyit nem koltenek mar.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 545
113
Pont azert, mert a tartalekosokat egybol beemelnek az aktiv harcolo erok koze, kellene nekik is onjaro, meg ha esetleg egy joval olcsobb, kevesbe potens (pl nem pancelozott, 6x6-on avagy akar 4x4-en gurigazo, 105-120 mm) onjaro loveg - lasd pl ezeket:
Nem igy értettem.Nem mint tartalékos szervezetű egység,hanem a kiképzett embert szivná fel háború esetén a manővererő.
Ha volna D30 megfelelő mennyiségben raktárkészletekkel,érdemes volna vele foglalkozni.Jugók gyártották liszenszbe,nekik van,meg löszergyártó kapacitás is hozzá.Nekik kézenfekvő pimpelni.De nekünk nincs,beszerezni meg nem érdemes.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Ha maga az elektronikai rendszer preciz es megbizhato, akkor ma mar kizarolag a szoftveren kell "reszelni", az viszont a gyakorlatilag minden modern platform altal ma mar alapbol tamogatott CD/CI integracio miatt teljesen trivialis, akar naponta ketszer is mehet ki 'updated' verzio, akar kozvetlenul field-deployable platforma ill appra is.
Hiába van egy stabil szoftver rendszer, ha a hardver nem képes feldolgozható adatszolgáltatásra.
Ebben az esetben nem feltétlenül csak a környezeti tényezők játszanak szerepet...
Egyszerű példa:
Max magasságra kitolt póznán, a 25km-es optika, az APU üzem melett sem tud értelmezhető adatot adni a vibráció miatt. Be kell iktatni egy giroszkópot. Több energia= nagyobb APU, és indul a mókuskerék...
Reszelni kell mindent...Nincs ezzel baj, csak nem kell ultimate weapon-nak gondolni eszközöket , mert nem azok.
Full csúcs kategóriás Vectronix egység eldobálta a jelet a pára miatt, viszont az 50 éves,mechanikus PAB2, vagy a MOTAS kifogástalanul működött.
Helyén kell kezelni ezeket az eszközöket. Modernek, hatásosak, de még van mit rajtuk faragni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 545
113
Hiába van egy stabil szoftver rendszer, ha a hardver nem képes feldolgozható adatszolgáltatásra.
Ebben az esetben nem feltétlenül csak a környezeti tényezők játszanak szerepet...
Egyszerű példa:
Max magasságra kitolt póznán, a 25km-es optika, az APU üzem melett sem tud értelmezhető adatot adni a vibráció miatt. Be kell iktatni egy giroszkópot. Több energia= nagyobb APU, és indul a mókuskerék...
Reszelni kell mindent...Nincs ezzel baj, csak nem kell ultimate weapon-nak gondolni eszközöket , mert nem azok.
Full csúcs kategóriás Vectronix egység eldobálta a jelet a pára miatt, viszont az 50 éves,mechanikus PAB2, vagy a MOTAS kifogástalanul működött.
Helyén kell kezelni ezeket az eszközöket. Modernek, hatásosak, de még van mit rajtuk faragni.
Csakhogy megnövekedett az információ bemeneti pontok száma.Az integrált BMS rendszerben meg egy hibás,kieső elem feladatát valós időben átveheti egy másik.Felderitő,előretolt figyelő,hangbamérő,dedikált és multifunkci radarok,IR bemérők és leképezők,dronokra telepitett műszerek alkotnak egy integrált és redundáns rendszert.A taclink rendszer ezt már lehetővé teszi.Ma még teljes kiépitettségben nincs elterjedve.De terjed,és holnap már nekünk is számolni kell vele,saját kis pocsolyánkban is.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
K

kamm

Guest
Can tech reshape the Pentagon? from The Economist: https://www.economist.com/business/2022/08/08/can-tech-reshape-the-pentagon
Csakhogy megnövekedett az információ bemeneti pontok száma.Az integrált BMS rendszerben meg egy hibás,kieső elem feladatát valós időben átveheti egy másik.Felderitő,előretolt figyelő,hangbamérő,dedikált és multifunkci radarok,IR bemérők és leképezők,dronokra telepitett műszerek alkotnak egy integrált és redundáns rendszert.A taclink rendszer ezt már lehetővé teszi.Ma még teljes kiépitettségben nincs elterjedve.De terjed,és holnap már nekünk is számolni kell vele,saját kis pocsolyánkban is.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Csakhogy megnövekedett az információ bemeneti pontok száma.Az integrált BMS rendszerben meg egy hibás,kieső elem feladatát valós időben átveheti egy másik.Felderitő,előretolt figyelő,hangbamérő,dedikált és multifunkci radarok,IR bemérők és leképezők,dronokra telepitett műszerek alkotnak egy integrált és redundáns rendszert.A taclink rendszer ezt már lehetővé teszi.Ma még teljes kiépitettségben nincs elterjedve.De terjed,és holnap már nekünk is számolni kell vele,saját kis pocsolyánkban is.
Egy BMS rendszer gyakorlaitlag használhatatlan egy Kongsberg, vagy Harrys rendszert üzemeltető szövetséges részére.
Aztán van még a Thomson, és egy féltucat más rendszer.
A BMS használhatatlan a germán elektronikai hálón kívül.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya