[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 643
113
elférne belőle két osztály, mert gyorsan lehet telepíteni helikopterrel, a különlegeseknek is jó lehetne. Én egy roham tüzér osztályt is el tudnék képzelni helikopter alapon, olyan vontató járművekkel amit a helik is elbírnának. Ha jól olvastam egy 2,5 t vontató kell minimum hozzájuk. De van M777 A2 az usa nak letárolva , olcsón , segély programban nyugodtan jöhetnének. Azért nem kell új gyártású kurva drágán, a tűzvezetőjét meg a hirtenberg biztosan tudja alakítani.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 081
113
En csak egy kiképző század kereteben tudnék elképzelni vontatott lövegeket, mondjuk FH70-et olcsón, ingyér.
Tartalekba, illetve tartalekosoknak.
Amúgy 24-48 HX3-löveg kell nekünk. Egy Vezérkar-közvetlen tüzérezred kellene, abba lehetnének HX3-asok, PULS, vagy esetleg Gidrán Ragnarök. 3 zászlóalj :hadonaszos:
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Remelem nem... az HX3 SPH az elsoszamu jeloltunk, remelem, mar megrendeltek minimum 50-60 darabot.
A kettő nem üti egymást. De szerintem ezt kb oda-vissza végig beszéltük a vontatott vs önjáró topikban. Én tarcsisoknál is el tudnám képzelni az M777-et. A tüzérségre nagyon rá kéne feküdni..


Phillips O’Brien, a skóciai St. Andrews-i Egyetem stratégiai tanulmányok professzora úgy véli: a Himars és más nyugati rakétarendszerek valószínűleg fontosabbak voltak az orosz logisztikai és irányítóközpontok megsemmisítésében. De
amikor az orosz katonák felvonultak a terepen, akkor az ukrán hadrendbe állított M777 lövegek döntő szerepet kaptak.
Vannak azért gyengeségei is az M777-esnek, ellentétben az Ukrajnában szintén használt német Panzerhaubitze 2000 és a francia Caesar önjáró lövegekkel, ugyanis az M777-est vontatni kell. És az ukrán katonai hírszerzés egyik tisztje szerint alacsonyabb a tűzgyorsasága, mint a többi európai lövegé. Ám ezt eddig felülírta a pontossága és az egyszerű használata. És egyértelműen fölényben van az ukrán hadrendbe állított szovjet tüzérségi eszközökkel szemben. Az is fontos, hogy lövedékek jóval szélesebb skáláját használhatják”
 
K

kamm

Guest
A kettő nem üti egymást. De szerintem ezt kb oda-vissza végig beszéltük a vontatott vs önjáró topikban. Én tarcsisoknál is el tudnám képzelni az M777-et. A tüzérségre nagyon rá kéne feküdni..
Nincs ember semmire. Amire erdemes kolteni, az egyedul a HX3 SPH.



Phillips O’Brien, a skóciai St. Andrews-i Egyetem stratégiai tanulmányok professzora úgy véli: a Himars és más nyugati rakétarendszerek valószínűleg fontosabbak voltak az orosz logisztikai és irányítóközpontok megsemmisítésében. De
amikor az orosz katonák felvonultak a terepen, akkor az ukrán hadrendbe állított M777 lövegek döntő szerepet kaptak.
Vannak azért gyengeségei is az M777-esnek, ellentétben az Ukrajnában szintén használt német Panzerhaubitze 2000 és a francia Caesar önjáró lövegekkel, ugyanis az M777-est vontatni kell. És az ukrán katonai hírszerzés egyik tisztje szerint alacsonyabb a tűzgyorsasága, mint a többi európai lövegé. Ám ezt eddig felülírta a pontossága és az egyszerű használata. És egyértelműen fölényben van az ukrán hadrendbe állított szovjet tüzérségi eszközökkel szemben. Az is fontos, hogy lövedékek jóval szélesebb skáláját használhatják”
Nem Ukrajnanak vennenk, hanem Magyarorszagra, teljesen mas teszta.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 686
32 338
113
Nincs ember semmire. Amire erdemes kolteni, az egyedul a HX3 SPH.



Nem Ukrajnanak vennenk, hanem Magyarorszagra, teljesen mas teszta.
hogy ne lenne ember van 12.000 karabélyosunk amiből 2.000 őrszolgálatos 2.000 adminisztrátor 2.000 logisztika és 2.000 egyéb harc kiszolgáló.
tehát 4.000 ember jelenleg csak és kizárólag karabélyosnak szánt ember van. ebből azért képezni lehetne jónéhány tüzért pláne hogy jelentős számuk korábban már kapott tüzér szakkiképzést...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
Én a RM kerekes lövegét jövő időbe teszem. Van jó néhány más - már harcban próbált - és megfelelő löveg a piacon, szlovák, cseh, francia. Előbbi V4 (ha még létezik ilyen). A francia drága, és sajnos felszámoltuk a gépjárműgyártást, tehát ez sem roboghat Rábán, mint a cseheknél Tátrán. Ott a szerbek gyártása is, bár szerintem nagyobb mennyiséget nem tudnak határidőre gyártani, Ők sincsenek az új változatokból ellátva, de lehetne együttműködés. Nem kéne ATMOS Izraelből, közelebb is van a három ország, harci-technikai képességek közel azonossak, gyorsabb a szupport,..
Pontosítanék.
A szlovák meg a cseh, az egy és ugyan az, és szlovák. Mármint a löveg lelke. Maga cső, és a töltőrendszer. Hogy most Tatra-ra rakják, vagy hogy építenek-e köré tornyot, ez azt hiszem részletkérdés. Az Excalibur szépen fel is tudja cicomázni, meg sci kabint építeni neki, de a lényeget a szlovákok csinálják.
A probléma azzal van, hogy a Kontrukta szerintem most eléggé el van látva megrendléssel, ugyanis az ukránoknak folyamatosan viszik ki a Dana-kat, Zuzanakat és elvileg a szlovákok is rendeltek már Zuzana 2-t. A Caesar szerintem is túl drága a képességeihez.
Az ATMOS meglepő módon nem egy löveg, hanem egy löveg család. Ami tulajdonképpen akár még vontatott is lehet, de az önjárósítását szinte mindenre megoldották.
páncélozott MAN 8x8-ra is:
DSC02889-1024x682.jpg
Az ATMOS-ban valószínűleg az ár, ami elég meggyőző lehet.
Tatra 6x6 alapra építve Thaiföldnek 4,3M USD/db áron szállították.
A Fülöp-szigetekre meg még olcsóbban 3,9M USD/db áron.
Ezek viszonylag friss árak!
Ezek persze alig automatizáltak, de gyakorlatilag a Caesar szintjét elérik. Az automatizálás szintjeiben lehetnek különbségek. Van olyan, amelyik full auto itt is.

Technikailag nekem még mindig az EVA jelentené az optimálisat. Az mondjuk 6M körül lenne, de az akkor is, amellett, hogy egy nagyon bevállt mechanika, azért még full auto is (most már állítólag 24-es tárral), de szükség esetén kézzel is meg lehet tölteni. És a nyitott szerkezete miatt akár elég jó sebességgel is.
Én az ATMOS-t, mint opciót amiatt mondtam, mert én is elég messzinek érzem még a HX3 alapú löveget. Annak is van már - nem egy - referenciája, és az Izraeliek is berendeltek belőle maguknak. Ráadásul elég kellemes árúnak is tűnik. Ha meg komplett rendszerként megvesszük az Elbittől a PULS-szal együtt, akkor ott lehet mindenféle ellentételezésért jelentkezni.
Ezen felül érdekes lesz az is, hogy bármivel is egészítjük ki a PZH-inkat, valamilyen szintű kompatibilitásnak meg kell legyen.
Az a minimum, hogy ne hisztizzen egyik löveg gyártója sem, ha közös, valamilyen standard lőszer kerül beléjük.
Ezen felül az is döntő lehet, hogy milyen tűzvezető rendszer van mögöttük, és hogy ezen rendszer hogyan lesz összehozható a saját C2 rendszerünkkel.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
"Nem szerveznék tüntit" ha ez lenne végül nálunk, bár azért HX3 jövőbe mutatóbb megoldásnak tűnik: kevesebb emberrel is el működik és emberből pont eléggé hiány van MH.
Az ATMOS zsákos lőportöltethasznál és nem azt a modulárisat, amit az RM gyártni fog Várpalotán...
Mondjuk az izraelieknek is van moduláris kivető töltete, kérdés mennyire működne az ATMOS a várpalotai lőszerekkel...

 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 830
4 749
113
Az ATMOS-ban valószínűleg az ár, ami elég meggyőző lehet.
Tatra 6x6 alapra építve Thaiföldnek 4,3M USD/db áron szállították.
A Fülöp-szigetekre meg még olcsóbban 3,9M USD/db áron.
Ezek viszonylag friss árak!
Ezek persze alig automatizáltak, de gyakorlatilag a Caesar szintjét elérik. Az automatizálás szintjeiben lehetnek különbségek. Van olyan, amelyik full auto itt is.

Technikailag nekem még mindig az EVA jelentené az optimálisat. Az mondjuk 6M körül lenne, de az akkor is, amellett, hogy egy nagyon bevállt mechanika, azért még full auto is (most már állítólag 24-es tárral), de szükség esetén kézzel is meg lehet tölteni. És a nyitott szerkezete miatt akár elég jó sebességgel is.
Én az ATMOS-t, mint opciót amiatt mondtam, mert én is elég messzinek érzem még a HX3 alapú löveget. Annak is van már - nem egy - referenciája, és az Izraeliek is berendeltek belőle maguknak. Ráadásul elég kellemes árúnak is tűnik. Ha meg komplett rendszerként megvesszük az Elbittől a PULS-szal együtt, akkor ott lehet mindenféle ellentételezésért jelentkezni.
Ezen felül érdekes lesz az is, hogy bármivel is egészítjük ki a PZH-inkat, valamilyen szintű kompatibilitásnak meg kell legyen.
Az a minimum, hogy ne hisztizzen egyik löveg gyártója sem, ha közös, valamilyen standard lőszer kerül beléjük.
Ezen felül az is döntő lehet, hogy milyen tűzvezető rendszer van mögöttük, és hogy ezen rendszer hogyan lesz összehozható a saját C2 rendszerünkkel.
Nem szabad szlovák terméket venni. Messze van még a 2 nép nagy összeborulása. Pontosan ezért nem vettek tőlünk a szlovákok sem Lynx-et. Egyébként az általad favorizált EVA-ról, ami egy kisipari termék (volt itt korábban kép a gyártócsarnokról ami akár a 60-es években is készülhetett volna) sokat elárul, hogy még a nagy testvérük, a csehek sem ezt vették hanem inkább Caesart.
Az ATMOS bevált termék, 3.9 millió dodo/db ára teljesen elfogadható, abszolút jó választás lenne ha normális határidőn belül (nem 6 év alatt) szállítják a löveget. Amúgy meg teljesen mindegy mert biztos, hogy a RM HX3 lesz. :)Kérdés mikor.......
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
Nem szabad szlovák terméket venni. Messze van még a 2 nép nagy összeborulása. Pontosan ezért nem vettek tőlünk a szlovákok sem Lynx-et. Egyébként az általad favorizált EVA-ról, ami egy kisipari termék (volt itt korábban kép a gyártócsarnokról ami akár a 60-es években is készülhetett volna) sokat elárul, hogy még a nagy testvérük, a csehek sem ezt vették hanem inkább Caesart.
Az ATMOS bevált termék, 3.9 millió dodo/db ára teljesen elfogadható, abszolút jó választás lenne ha normális határidőn belül (nem 6 év alatt) szállítják a löveget. Amúgy meg teljesen mindegy mert biztos, hogy a RM HX3 lesz. :)Kérdés mikor.......
Abba most ne menjünk bele, hogy miért nem azt vették a csehek, mert már vagy 4x leírtam. De nehogy már a csarnok modernsége alapján válasszunk löveget!
Szerintem egy 2 éves átfutást mindkét típussal tartani lehetne egy osztály megrendelése viszonylatában.
Attól tartok, hogy a HX3 esetében ez inkább 4-5 éves időtávra fog nőni.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
De nehogy már a csarnok modernsége alapján válasszunk löveget!
Ennél egy picit több érv is szól azért az mellet, hogy miért ne cseh-szlovák Évike legyen,...
Attól tartok, hogy a HX3 esetében ez inkább 4-5 éves időtávra fog nőni.
Ha valaha is szempont volt/lesz a járműpark valamilyen szintű egységesitése, azért a HX3 család nem egy roszz választás lenne a megfelelő erőforrásokkal, a hazai RM ipari hálló egyenesen kivánja ezt a szálat is...Az viszont biztos, hogy az ezirányú fejlesztés/beszerzés megint éveket venne igénybe mire bármi is az alakulatokhoz kerülne.
Nem igazán örülnék a Zsuzsika meg Évike lövegeknek mert sufnitunning hegesztéseknek tartom, a hazai (mármint a cseh és szlovák) hadiipari szereplők "etetésére" szolgáltak a projektek.
 

Agresszív Sügér

Well-Known Member
2020. december 8.
421
2 140
93
Ennél egy picit több érv is szól azért az mellet, hogy miért ne cseh-szlovák Évike legyen,...

Ha valaha is szempont volt/lesz a járműpark valamilyen szintű egységesitése, azért a HX3 család nem egy roszz választás lenne a megfelelő erőforrásokkal, a hazai RM ipari hálló egyenesen kivánja ezt a szálat is...Az viszont biztos, hogy az ezirányú fejlesztés/beszerzés megint éveket venne igénybe mire bármi is az alakulatokhoz kerülne.
Nem igazán örülnék a Zsuzsika meg Évike lövegeknek mert sufnitunning hegesztéseknek tartom, a hazai (mármint a cseh és szlovák) hadiipari szereplők "etetésére" szolgáltak a projektek.
A sufnituning feeling hagyján, de a jelenlegi politikai kapcsolatokra tekintettel, ettől a két országtól mindenféle katonai eszköz beszerzése ellenjavalt. Már más topikban is írtam, hogy számunkra csak két út maradt, 3rd party országoktól (elsősorbanTörökország és Izrael) történő beszerzés vagy full scale RM függés helyi gyártással (HX3/155, KF-51 Panther2, Lynx bázisú önjáró 120-as mortar-az ST engineering-el közösen kifejlesztett félautomata verzió, HERO loitering munition stb.). Dél-Koreát csak azért nem írtam (mert bár gyk A-tól Z-ig fel tudták volna szerelmi a MH-et nehéz technikával), de a nagy piackutatás közben a lengyelek lenyúlták az üzletet.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 679
2 214
113
A sufnituning feeling hagyján, de a jelenlegi politikai kapcsolatokra tekintettel, ettől a két országtól mindenféle katonai eszköz beszerzése ellenjavalt. Már más topikban is írtam, hogy számunkra csak két út maradt, 3rd party országoktól (elsősorbanTörökország és Izrael) történő beszerzés vagy full scale RM függés helyi gyártással (HX3/155, KF-51 Panther2, Lynx bázisú önjáró 120-as mortar-az ST engineering-el közösen kifejlesztett félautomata verzió, HERO loitering munition stb.). Dél-Koreát csak azért nem írtam (mert bár gyk A-tól Z-ig fel tudták volna szerelmi a MH-et nehéz technikával), de a nagy piackutatás közben a lengyelek lenyúlták az üzletet.
Szerintem , ez egy részrehajlás nélküli pontos




összefoglaló!
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
A Hx3 löveg (és a KF-51 Pálduc) a taltalék plojektek közé lett sololva álllítólag, amennyiben a Hiúz és a kelekes APC mégsem lenne expoltképes, akkol lesz gyáltókapacitásuk. Tehát belátható időn belül nem lesznek.
Addig is kellene valami.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
A Hx3 löveg (és a KF-51 Pálduc) a taltalék plojektek közé lett sololva álllítólag, amennyiben a Hiúz és a kelekes APC mégsem lenne expoltképes, akkol lesz gyáltókapacitásuk. Tehát belátható időn belül nem lesznek.
Addig is kellene valami.
Oké, de kellenek még lövegek - az biztos. Szóval ha nem HX3 akkor mi?
Így tényleg lehet valami az izraeli vonalban: ATMOS kipróbált eszköz, ami várhatóan olcsóbban és gyorsabban beszerezhető.
Talán-talán még az Archer...
 
  • Tetszik
Reactions: hunemperor