[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
És azok pozícióit honnan tudnánk? Egy kis pók megsúgja?
Ugy hivjak, hogy WLR mod az ELM-2084-MMR rendszeren es vettunk tobb, mint egy tucatot.

A Meteor MZ előnye kb. majdnem akkora előny, mint az első ARH rakéták előnye az SARH felett.
Ettől a Gripen többi hátrányba nem tűnik el.
A TIDLS elonye kb olyan, mint a radar nelkuli vs elso radaros gepek anno...
 

anti70

Active Member
2019. október 3.
112
139
43
Hat, ebben van igazsag, a roman Block 70 kiveve, mert az nem lesz, a szlovakoknal meg egy operettszazad lesz, mint most nalunk...
Nem tudni sokat, mit tud a Mk5 (AESA) radar a C/Dhez, de az egyertelmu, hogy nem lesz olyan, mint az uj Raven az E-ben, az EW sem lesz soha ugyanolyan, max kontenerrel.
Ha a TIDLS megveszik es mindenhol lesz es lesz melle AEW&C is, akkor megkockaztatom, hogy egy szinten 3 szazados, de Mk5 upgraden atesett C/D flotta kepes lenne egy Block70-re tuningolt 3 roman szazadot elkenni, de ez mar nagyon-nagyon pilota es kikepzesfuggo dolog lenne...

...mig E eseten ugyanez viszonylag egyertelmu EW es BVR foleny.


Az F-35 egy anyagi csod es semmit, ismetlem, semmit nem kapsz vissza belole, egyetlen fillert sem, de meg technologiat sem, sot, mindent csakis az amerikaiak csinalhatnak rajta (es latjuk, milyen "sikeres" mar idehaza is a logisztikaja.)
A capital expense (amit az elejen bele kell tenni) kapasbol cirka milliardos osszeg, hogy a teljesen mas, sokkal komplexebb infrat kiepitsd hozza, majd az operational expense (amibol uzemelteted) az min. 3-4x akar az uj Gripenenek is (mostaninak meg 5x legalabb.)
Gyakorlatilag egyetlen operettszazad lenne, ami a jelenleginel mondjuk 5-6x dragabban repulne, igy aztan meg inkabb semmire nem lenne jo.
A C-D nem tudja felvenni a versenyt a Viperrel,mert túl gyenge főleg fegyverzettel felszerelve ami jelentősen csökkenti a teljesítményét amivel amúgy is hátrányban van vele szemben.Az E már inkább potensebb a Viperrel szemben,főleg EPE hajtóművel (azzal lenne az igazi).
 
K

kamm

Guest
Ez tök jó, de akkor a többi fegyvernem mivel megy majd? Hittel?
Eddig is légierő nehéz volt a MH...
Most mar vegkepp nem ertem, mit nem ertesz. Meg1x: 4-5% a budgetnek, 2023-as budgettel szamolva, azaz utana csokken.

A Gripenből mióta kaptunk bármit is?
Egyre nagyobb hulyesegeket kerdezel... nem te irsz ide hobbibol cikkeket a temaban? :)
Illene ismerned a sztorit.

2002: https://www.napi.hu/belfold/elindult-a-gripen-ellentetelezes.106985.html

2005: https://www.napi.hu/magyar-vallalat...on-a-gripen-ellentetelezes-erteke.257488.html

2006: https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...orszagbol-70-on-a-gripen-ellentetelezes-66701

2008: https://www.origo.hu/itthon/20080815-gripen-saab-hamar-teljesult-az-ellentetelezes.html

2009: https://www.vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2009/06/lezarult-a-gripen-ellentetelezes


Az F-35 mocskolódásod meg régen túl van az irritálóan ostoba szinten
Tenyek, azokkal nehez vitazni, tudom, ilyenkor mindig a szokasos szemelyeskedes marad, ertem en...
 
M

molnibalage

Guest
Akkor szerinted mi lenne az ideális számunkra hosszútávon?
Betonfedezék, elég sokszor leírtam már. Ameddig nincs minden gép fedezékben, addig hóttfelesleges még venni.

Most mar vegkepp nem ertem, mit nem ertesz. Meg1x: 4-5% a budgetnek, 2023-as budgettel szamolva, azaz utana csokken.


Egyre nagyobb hulyesegeket kerdezel... nem te irsz ide hobbibol cikkeket a temaban? :)
Illene ismerned a sztorit.

2002: https://www.napi.hu/belfold/elindult-a-gripen-ellentetelezes.106985.html

2005: https://www.napi.hu/magyar-vallalat...on-a-gripen-ellentetelezes-erteke.257488.html

2006: https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...orszagbol-70-on-a-gripen-ellentetelezes-66701

2008: https://www.origo.hu/itthon/20080815-gripen-saab-hamar-teljesult-az-ellentetelezes.html

2009: https://www.vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2009/06/lezarult-a-gripen-ellentetelezes



Tenyek, azokkal nehez vitazni, tudom, ilyenkor mindig a szokasos szemelyeskedes marad, ertem en...

A gazdasági ellentételezés az nem a Gripen tech transzfer.
Te ezt írtad.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
K

kamm

Guest
A C-D nem tudja felvenni a versenyt a Viperrel,mert túl gyenge főleg fegyverzettel felszerelve ami jelentősen csökkenti a teljesítményét amivel amúgy is hátrányban van vele szemben.Az E már inkább potensebb a Viperrel szemben,főleg EPE hajtóművel (azzal lenne az igazi).
What.
A Gripen ma is kepes ugy megjelenni a Viper mogott es inditani ra, hogy az nem is tud rola, lasd TIDLS real-time peer-to-peer networked mode. A problema csak az, hogy nincs hozza meg igazan semmink (a peer-to-peer fighter TIDLS licenszelt elvileg az MS20 ota talan(?), de nem tudom, ilyesmi taktikat gyakorolnak-e egyaltalan.)
 

anti70

Active Member
2019. október 3.
112
139
43
Betonfedezék, elég sokszor leírtam már. Ameddig nincs minden gép fedezékben, addig hóttfelesleges még venni.



A gazdasági ellentételezés az nem a Gripen tech transzfer.
Te ezt írtad.
Ezt én is írtam többször és ez elemi kellene hogy legyen,de at jövőbeni típusra nem adtál választ,pedig kíváncsi lennék a véleményedre.
 
K

kamm

Guest
A Meteornak nem sok értelme lenne a PS-05/A Mk.4 - de ha lehet akkor inkább az Mk.5 - radar nélkül.
Az Mk4 az ugyanaz a radar, az Mk5 az AESA.
Mellesleg a Meteor sajat maga kb ugyanannyit tud, mint a jelenlegi Gripen radar, raadasul sajat guidance alapon megy, raadasul multi-shot, sot, meg akar cruise missilet is leszed, igy nem igazan ertem, mihez lenne muszaj az uj radar...
 
K

kamm

Guest
A gazdasági ellentételezés az nem a Gripen tech transzfer.
Te ezt írtad.
Arrol volt szo, mit kaptunk vissza a Gripenbol. Akkori aron 190 milliardot.
Tech transzfert nem volt mire meg kerni sem, mert kabe egy Ikaruszt nem sikerult legyartanunk a fogalmatlan posztkomcsi kormanyok alatt, nemhogy bonyolultabbat, Horn is legyalulta az egesz ipart, majd Gyurcsanyek lenullaztak a hadsereget.

Most is tudjuk, hogy kapnank, mar braziloknal ott van, a finneknel is fel van ajanlva, ma meg mar van is hozza hatterunk, hogy valami elektronikai-informatikai dologgal kezdve kesobb mast is gyarthassunk ill fejleszthessunk hozza.
Na, ilyesmirol ne is almodj az amerikai gepeknel, a business school MBAk elve szerint errol szo sem lehet.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

Baxee

Active Member
2018. január 8.
64
172
33
Szerintem az “50% “” kijelentés egy második századot jelent ugyanis a Horn kormány még eredetileg 2 századra irta ki a tendert, majd az Orbány kormány csökkentette le egy századra. Ugyanakkor azt gondolom hogy a plussz egy század így akkor további C/D beszerzést jelent és nem új E/F gépeket. Mivel a környező országok is 4gen. gépeket vesznek így természetesen modernizációval a C/D egyelöre elég lehet a magyar légtér védelmére egy Nasams védernyő alatt még akkor is ha a rafale vagy a f16 block 70 erősebb is a gripennél. Támadó szerep körben viszont akár a gripen E/F is kevés lenne a modernizált környékbeli légvédelmekkel szemben vagy legalábbis erősen kockázatos, ezeknek a “biztonságos” feltöréséhez már 5gen. kell. Ha “olcsón” akarjuk megúszni a második századot (hogy maradjon pénz gatyára) akkor lehet elég lenne 10 C/D beszerzése (max modernizáció) és így 2x 12 gépes század felállítása. Na majd meglátjuk hátha hamarosan okosabbak leszünk.
 
  • Tetszik
Reactions: Shadow and Negan

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 750
35 932
113
Támadó szerep körben viszont akár a gripen E/F is kevés lenne a modernizált környékbeli légvédelmekkel szemben vagy legalábbis erősen kockázatos, ezeknek a “biztonságos” feltöréséhez már 5gen. kell.
A Gripen E/F gépek a világ egyik legjobb, ha nem a legjobb EW rendszere - ráadásul beépítve, integrálva nem konténerben.
Lehet, hogy látják, hogy "valami jön", de eredményesen tűzet vezetni rá és el is találni az már más tészta - ott azért izzadnának rendesen...
 
  • Tetszik
Reactions: Tumpek

Baxee

Active Member
2018. január 8.
64
172
33
Itt egy jó videó a Gripen E/F elektronikai hadviselési rendszeréről

90-es években mikor kiírták a tendert Gripen poszter volt a falamon a koleszban a szoba társamnak szemben F16 lógott.:) Szeretem a Gripent és hiszem hogy akkor ez jó választás volt. Most is szeretem és tetszik az E/F de viszont már nem vagyok meggyőződve és nem hiszem hogy “mindent” visz! Az EW egy nagyon fontos elem de csak egy a sok közül és nagyon sok kritérium alapján választja mindenki hogy mit rendszeresít, a politika is egy ebben. Ha viszont a Gripen E/F ennyire jó miért nem ezt választottak a bolgárok, horvátok, svájc stb.? Nem hiszem hogy csak a politikai döntés a válasz erre, hanem a sok kritérium pontozásánál ahol az EW és a politika is egy sor és még sok egyébb más tulajdonság, ezeknél az országoknál teljes pontszámban vesztett. Jó gép a Gripen a régi is és az új de ezek szerint mindenki úgy gondolja hogy a Rafale és F16 (plussz saját légvédelmük) is elegendő hogy ellensúlyozza. Végül is ez a lényeg mindenki, mi is úgy építünk haderőt hogy ha a légierő vagy szárazföld picit gyengébb vagy erősebb is de összességében kiegyensúlyozza az erőviszonyokat. Örülni fogok az E/F -nek is de ha csak egy további C/D század lesz (minden gép modernizálva + fegyverzet) akkor sem fog lógni a szám !
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Ez szerintem félreértés. A svédek állami szinten beszálltak a Tempestbe.
A Flygsystem 2020 megoldásai be lesznek építve a Tempestbe. Annak meg végképp semmi értelme, hogy a svédek 2 külön típust fejlesszenek.
Ez igaz, de most olyan szaga van, hogy a különutas politika ide is begyűrűzhet.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 252
113
Ez igaz, de most olyan szaga van, hogy a különutas politika ide is begyűrűzhet.
Tulajdonképpen minden tag a Tempestben különutas valamilyen szinten.
Az angolok most léptek ki az EU-ból. A svédek ugye semlegesek. Az olaszoknak nagyon nem fűlött a foguk beszállni a FCAS programba.
Az biztos, hogyha beszállunk mi is, akkor azért az elég komoly diplomáciai üzenet is lesz egyben.
Gyakorlatilag az európai elithez csatlakozunk elsőként volt VSZ országként.
A csehek, szlovákok, szlovénok, újjal fognak mutogatni. Így:

5l6536.jpg