[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 433
46 328
113
A csehek csak bérlik a gépeiket és a végén majd visszaadják. Azaz az ők költségeikben nem volt benne soha a gép ára. Akkor az, amit a csehek évente fizettek a svédeknek az tulajdonképpen a support költsége volt?
Dehogy! :cool:
Esetükben a csehek folyamatosan egy pénzügyi amortizációs költséget fizetnek a karbantartás költsége mellett.
Ha csak a karbantartási díjat fizetne valaki, akkor a közben a gépbe került repült órákat és ezzel a folyamatos élettartam fogyást ki fizetné ki?

Igazság szerint, valószínűleg azért ajánlották be utolsó próbálkozásként a cseheknek a gépeket ingyen, mert a bérleti díjban fizetett amortizációs összeg vagy már elérte a gép beszerzési árát, vagy ahhoz nagyon közel van.
Ezért van értelme majd mostanában elkezdeni a svédekkel további gépekre alkudozni.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 033
11 908
113
annyi az értelme, hogy ennyire van most pénz! ;)
két géppárral, vagyis +28,5%-kal nőtt gépállomány - azért az se rossz...
Ugyanezt a kapacitás-növekedést úgy is el tudtuk volna érni, ha dupla indítósíneket veszünk a légiharc-rakétákhoz.
Persze tudom, hogy a kreatív gondolkodás csak egy civil tamáskodás.
 
  • Vicces
Reactions: tindalos and Negan

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 763
35 955
113
Ugyanezt a kapacitás-növekedést úgy is el tudtuk volna érni, ha dupla indítósíneket veszünk a légiharc-rakétákhoz.
Persze tudom, hogy a kreatív gondolkodás csak egy civil tamáskodás.
Egyszer feltúrtam a netet, de csak Hornethez van dupla AMRAAM sín, ami nem is rakható fel másra. Legutóbb mondjuk Gripen E-n láttam dupla Meteor indítót...
Szóval nem olyan triviális az a rakéta duplázás, meg amúgy is több gép azért jobb, mint a több rakéta - a több rakéta többgépen meg a leginkább nyerő! ;)
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 033
11 908
113
Egyszer feltúrtam a netet, de csak Hornethez van dupla AMRAAM sín, ami nem is rakható fel másra. Legutóbb mondjuk Gripen E-n láttam dupla Meteor indítót...
Szóval nem olyan triviális az a rakéta duplázás, meg amúgy is több gép azért jobb, mint a több rakéta - a több rakéta többgépen meg a leginkább nyerő! ;)
Olyan fegyverhiány van, hogy szinte minden beszerzést meg lehet indokolni.
De ha figyelembe vesszük az alternatív költséget - hogy ez a pénzzel máshol nagyobb harcérték-növekedést lehet elérni - pl. rakétatözérség megteremtésével - akkor már más megítélés alá tartozik.
Ez így pazarlás, kirakatjellegű költekezés, amivel megint jót lehet villantani, de nem több.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 763
35 955
113
Olyan fegyverhiány van, hogy szinte minden beszerzést meg lehet indokolni.
De ha figyelembe vesszük az alternatív költséget - hogy ez a pénzzel máshol nagyobb harcérték-növekedést lehet elérni - pl. rakétatözérség megteremtésével - akkor már más megítélés alá tartozik.
Ez így pazarlás, kirakatjellegű költekezés, amivel megint jót lehet villantani, de nem több.
Ha tudnám, hogy lesz rakéttüzink belátható belül és ez abba került, hogy kevesebb Gripenünk van, hát nagyon is tapsolnék az ötletnek! ;)
Szerintem sok levegő-föld feladat kiváltható földről indított precízós csapásokkal. Elhárítani is nehezebb őket mint egy közeledő repülőgépet...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 433
46 328
113
Ha tudnám, hogy lesz rakéttüzink belátható belül és ez abba került, hogy kevesebb Gripenünk van, hát nagyon is tapsolnék az ötletnek! ;)
Szerintem sok levegő-föld feladat kiváltható földről indított precízós csapásokkal. Elhárítani is nehezebb őket mint egy közeledő repülőgépet...
Csak azt felejted el te is, meg itt még nagyon sokan, hogy a Gripen hozzá tud járulni a légifölény kivívásához is, nem csak a földi célok ellen lehet bevetni.
A rakétatüzérségről ez nem mondható el.
Szerintem az lenne az elsődleges, hogy villámsebességgel feltornásszuk a Gripen flottát minimum 2 századnyira, és megfelelő mennyiségű lőszert is kell hozzájuk venni. Emellett el lehet kezdeni a rakétatüzérség megrendelését is, de szerintem a prioritásnak sajnos még mindig a Gripennek kellene lennie.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 033
11 908
113
Csak azt felejted el te is, meg itt még nagyon sokan, hogy a Gripen hozzá tud járulni a légifölény kivívásához is, nem csak a földi célok ellen lehet bevetni.
A rakétatüzérségről ez nem mondható el.
Szerintem az lenne az elsődleges, hogy villámsebességgel feltornásszuk a Gripen flottát minimum 2 századnyira, és megfelelő mennyiségű lőszert is kell hozzájuk venni. Emellett el lehet kezdeni a rakétatüzérség megrendelését is, de szerintem a prioritásnak sajnos még mindig a Gripennek kellene lennie.
Hogy aztán egy ACATMS/Shumadija/akármi csapással pár perc alatt egy füstölgő romhalmazzá váljon a dicsőséges MH 59.
 
M

molnibalage

Guest
Csak azt felejted el te is, meg itt még nagyon sokan, hogy a Gripen hozzá tud járulni a légifölény kivívásához is, nem csak a földi célok ellen lehet bevetni.
A rakétatüzérségről ez nem mondható el.
Szerintem az lenne az elsődleges, hogy villámsebességgel feltornásszuk a Gripen flottát minimum 2 századnyira, és megfelelő mennyiségű lőszert is kell hozzájuk venni. Emellett el lehet kezdeni a rakétatüzérség megrendelését is, de szerintem a prioritásnak sajnos még mindig a Gripennek kellene lennie.
Szerintem meg egy darab vadászgépet nem szabad venni, ameddig nincs betonfedezék minden gépnek ÉS annak, ami esetleg jönne.
Ha meg több lenne, mint gép, akkor lehet tippelgetni melyikben van egyáltalán gép.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 763
35 955
113
Csak azt felejted el te is, meg itt még nagyon sokan, hogy a Gripen hozzá tud járulni a légifölény kivívásához is, nem csak a földi célok ellen lehet bevetni.
A rakétatüzérségről ez nem mondható el.
Szerintem az lenne az elsődleges, hogy villámsebességgel feltornásszuk a Gripen flottát minimum 2 századnyira, és megfelelő mennyiségű lőszert is kell hozzájuk venni. Emellett el lehet kezdeni a rakétatüzérség megrendelését is, de szerintem a prioritásnak sajnos még mindig a Gripennek kellene lennie.
Légi fölényhez SEAD képesség is kellene, Gripennel ez nem tudom mennyire menne. Hiába lövöldözzük le az ellenség repülőit, ha ők is meg tudják tenni velünk ugyanezt földről...

Meg is lehet fordítani a dolgot, sőt kisebb országoknak ez jobb stratégia: könnyebben tudunk erős földi légvédelemmel ellehetetleníteni az ellenség légitevékenységét, mint egy nagyobb és drágán fenntartható légirővel kivivíni a légi fölényt.
Ahhoz nagyon sok repülőgép (bőven 2 század fölött szerintem) kellene és nagyon jól képzett személyzet, aki SEAD-ban is jártas. Ezt hasonló méretű országok közül talán csak az izraeliek tudják...

Ezért mondom, hogy "maradjunk a földön" - szó szerint és átvitt értelemben is - és inkább kisebb légierővel erős földi légvédelemmel valalmit erős tüzérséggel operáljunk.
Persze tök jó lenne a két század, de légifölényhez legfeljebb lokálisan lehet elég és az ellenséges földi légvédelem simán el tudja lehetetleníteni a Gripenjeink légi tevékenységét elég nagy területen.
Pl. mit tudnánk lépni ha egy Patriot vagy hasonló képességű rendszert tesz le egy ellenséges erő az országhatár mentén?
Nem sokat: megpróbálhatjuk bemérni, felderíteni aztán legfeljebb Gripenről csak SDB-nk lesz ellene, ha addig nem viszik arrébb...Még a legjobb esély ha gyorsan megrakétázzuk PULS-sal (ha az lesz) és reméljük azt nem szedi le ha elég sokat küldünk rá.
Szóval a mi méreteinkben, lehetőségeinkben gondolkodva nem látom sok hasznát "nagy" légi erőnek. A 14 gép nagyon kevés, a 18 kevés, de 24-26-nál több nem hiszem hogy szükséges, sőt...

A forrás kevés így inkább a földi légvédelmet tolnám meg: lehet hogy nem mi leszünk így az "ég bajnokai", de ez ellenfél sem tud az lenni így aztán cseszheti a nagyobb drágább légi erejét! Anti-Access/Area Denial stratégia...(nyilván ez hasonló műszaki szintű ellenfél ellen meg, a B-21-est nem hiszem, hogy leszedjük a NASAMS-szel...)

Az ellenséget meg földi tüzérség és drónok fogják levegőből támadni amiket kivédeni is nehezebb.
Ez is egy stratégia és egy kis országnak regionális szintű konfliktusban ez bőven elég is. Szerintem...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 763
35 955
113
Szerintem meg egy darab vadászgépet nem szabad venni, ameddig nincs betonfedezék minden gépnek ÉS annak, ami esetleg jönne.
Ha meg több lenne, mint gép, akkor lehet tippelgetni melyikben van egyáltalán gép.
Nem hiszem hogy tudnánk olyan sokat építeni, hogy ne érjen meg mindegyik egy SRBM-et vagy CM-et - akár többet is.
Keleti és déli támadás esetén Kecskemét felejtős: Pápa lenne az egyetlen viszonylag biztonságos reptér. Minden más túl közel lenne...Szolnokról nem is beszélve!

A jugó GDP százalékban mérhető része rá lett költve, de azért ez elég impresszív bázis lett egy hegy gyomárban:


Két komplett MiG-21 század elfért benne...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 433
46 328
113
Hogy aztán egy ACATMS/Shumadija/akármi csapással pár perc alatt egy füstölgő romhalmazzá váljon a dicsőséges MH 59.
És nyilván ha veszel rakétatüzérséget minden helyett is, akkor azok meg is védik a légierő gépeit. Pihaaa:)
Szerintem meg egy darab vadászgépet nem szabad venni, ameddig nincs betonfedezék minden gépnek ÉS annak, ami esetleg jönne.
Ha meg több lenne, mint gép, akkor lehet tippelgetni melyikben van egyáltalán gép.
Azon elgondolkodtál már, hogy miért létezik még mindig Ukrán légierő - még ha csak töredék létszámban is?
Miközben Oroszország folyamatosan tömeges rakéta és robotrepülős támadásokkal leradírozta az összes számításba jöhető célpontot. Gondolom, nem hiszed azt, hogy pont a katonai reptereket kímélik meg, amikor már 1-1 közepes méretű trafóállomás is elsődleges célpontként szerepel!?! :rolleyes:
 
M

molnibalage

Guest
És nyilván ha veszel rakétatüzérséget minden helyett is, akkor azok meg is védik a légierő gépeit. Pihaaa:)

Azon elgondolkodtál már, hogy miért létezik még mindig Ukrán légierő - még ha csak töredék létszámban is?
Miközben Oroszország folyamatosan tömeges rakéta és robotrepülős támadásokkal leradírozta az összes számításba jöhető célpontot. Gondolom, nem hiszed azt, hogy pont a katonai reptereket kímélik meg, amikor már 1-1 közepes méretű trafóállomás is elsődleges célpontként szerepel!?! :rolleyes:
Az ukrán légi komponens méreténél fogva elve nagyobb, van miből veszteni és volt sok helyre települni.
Itthon meg van Ferihegy, Pápa, Debrecen és Kecsó. A többi csak betoncsík. Meg talán Sármellék?

Kiskunlacháza...
Szét van rohadva, Gripen üzemeltetésre alkalmatlan.
 
M

molnibalage

Guest
Karban van tartva, állandóan üzemelő reptér.
A betonfedezékek egy részét állandóan használják.
Erről már volt szó...

  1. A folyamatosan használt és törődés alatt levő kecsói beton sem volt elég jó a Gripennek.
  2. Mire?
Engedjük már el ezt a faszságot.

Valahol itt volt róla szó.
 
  • Tetszik
Reactions: endre