A fejlett RBS-98 rövid hatótávolságú SAM (Svédország-FG. 2017).
A svéd RBS-98 rövid hatótávolságú rakétakilövő rendszer a BV-410 (BvS10 MkIIB) könnyű páncélozott csuklós lánctalpas szállítójárművön alapul. Fegyverzet - AIM-2000 "Iris-T" (IRIS-T - Infra-Red Imaging System-Tail/thrust vector controlled) rövid hatótávolságú infravörös levegő-levegő rakéta , Giraffe AMB svéd "SAAB" cég által gyártott radar.
RBS-98
A német tervezők eredetileg a Mercedes-Benz Unimog alvázát javasolták MANPADS-hordozónak, de ez Svédország számára nem volt életképes megoldás.
A címlapokra került első RBS-98-as 33392-es számú RBS után most a 33395-ös és a 33399-es számú járművek képei jelentek meg.
Marketing stratégiájában a Diehl korábban csak az Unimog 5000 4×4 összkerékhajtású Unimogot kínálta az IRIS-T/IRIS-T-SLS (Surface Launched Short Range) SAM bevezető platformjaként. Bár a rendszer természeténél fogva "agnosztikus", és különböző járművekhez és meglévő hordozórakétákhoz igazítható.
A 2018 áprilisi ILA Berlin (Innovation and Leadership in Aerospace) kiállításon a Diehl Defense először kínálta fel a BAE Systems Hågglunds Bv410 csuklós lánctalpas hordozó járműveken elhelyezett IRIS-T rakétákból álló új, rövid hatótávolságú rendszer megoldását a mozgó szárazföldi erők védelmére.
A vállalat korábban a svéd hadsereg sürgős kérésére rövid időn belül fejlesztett ki egy ilyen konfigurációt.
Ez a megoldás a légvédelmi rendszerek hiányának gyors megoldásaként felkeltheti a potenciális vásárlók figyelmét.
Az új SHORAD (Short Range Air Defense) 360º-ban képes tüzelni több mint 25 km-es maximális hatótávolságig és 6000 méteres magasságig, védve a szárazföldi erőket és eszközöket a lehetséges légi fenyegetések széles skálájától, beleértve a levegő-föld fegyverek, cirkálórakéták és radarelhárító rakéták, valamint az alacsonyan repülő UAV-k és helikopterek ellen.
Egy Saab Giraffe 1X multifunkciós háromtengelyes, fejlett gallium-nitrid (GaN) technológián alapuló radarral van felszerelve . A személyzet három főből áll, beleértve a parancsnokot, a járművezetőt és a kezelőt.
A rakétákat egyelőre csak álló helyzetben lehet kilőni, miután a "kilövőállás" elfoglalta az indítási pozíciót.
Ugyanakkor folyamatban van a fejlesztői munka a mozgó tüzelési képesség elérésére.
A 2017 márciusában Londonban megrendezett IQPC integrált lég- és rakétavédelmi konferencián a vállalat elmondta, hogy a vonatkozó rendszerfrissítés átfogó koncepcióját véglegesítették, és a Diehl Defense reméli, hogy hamarosan megkezdődhetnek a tesztek annak kipróbálására.
Valójában korábban már beszámoltak arról, hogy ez a lehetőség 2020 után válhat elérhetővé, de eddig nem történt egyértelmű áttörés.
andrej-kraft