Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Árgépen, árukeresőn ilyen olcsón nincs, ott 99 Ft/db minimális rendelési mennyiség 50 db a legolcsóbb éppen... (gondolom ők is ennyiért hozzák be, amit írsz vagy olcsóbban a nagy tétel miatt)

Nagykerben 25-30 Ft/db környékén van megint az ára idehaza. Ehhez viszonyítsuk az árakat. ;)
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
https://index.hu/belfold/2020/09/29/gyanus_valoszinusitett_megerositett_koronavirus_eljarasrend/
"Hogy ne nézz teljesen hülyén, ha egy társaságban hozzá kellene szólnod. Hogy valaki fel merje tenni helyetted a legegyszerűbb kérdéseket. Hogy tudd, mi a téma. Ez itt a politikafóbok kiskátéja, az Index Szájbarágó. ..."

"...A háziorvos tényleg karanténba tehet?
Nem. A háziorvos dönthet úgy, hogy a gyanúsnak vagy valószínűsítettnek ítélt esetekben a pácienst hazaküldi. Ettől függetlenül kérhet tesztet is. Ezt a hazküldést úgy kell elképzelni, mint amikor bármilyen betegség miatt felkeressük a háziorvost, aki felír valamilyen gyógyszert és ágynyugalmat rendel el. A beteg észszerűen úgy dönt, hogy otthon marad. Most is ez a helyzet. A hatóság nem tartja szükségesnek ezt folyamatosan ellenőrizni...
...És ha fertőzött vagyok, hova kerülök?
Járványügyi elkülönítéssel haza. Nincs piros matrica. Ennek oka valószínűleg az, hogy az illető úgyis beteg, szóval nem nagyon akar menni sehova. Ha a tünetek súlyosbodnak, a beteg kórházba kerül. A kórházi ellátásra, elkülönítésre külön szabályok vonatkoznak..."
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Jó híreket közölt Müller Cecília: lassul a járvány terjedése

https://magyarnarancs.hu/katasztrof...ZlAlrUXV65WRj-TSCqzHl3EpA36mkozOt3W3SG5WShkdw

Na, Orbán és Varga elunta a járványt?

Nem hinném a jó híreket. Lementünk 7000 környékére a tesztekkel, és a mai adatoknál 12% -os a pozitív találatok száma. OV már rég elunta, ha hinni lehet a kb. 3-4 hetes pletykálnak akkor az OT ülésein nem hallgat Dr. Merkely Bélára és Dr. Jakab Ferencre, csak Varga pénzügyminiszterrel konzultál, mert nagyon úgy néz ki, hogy a gazdaság mindenek előtt. lett az egyetlen követendő út. Feszült lett a virológusukkal és járványügyesekkel a viszony, így sanszosan nem volt véletlen pár napja az a bizonyos nyilatkozat sem Jakabtól. Elengedtük..., 3-4 héten belül kiderül, hogy ez a magyar "Svéd-modell" mit fog hozni. Személy szerint nem vagyok optimista. Nem, nem lesz itt Lombardia 2.; de megfognak futni a halálozási számaink, ez biztosra vehető.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
Nagyon tanulságos interjú Viola Miklóssal, a Nyitra Megyei Önkormányzat Egészségügyi Bizottságának elnökével, gyakorló orvossal.
https://ma7.sk/aktualis/viola-miklos-fel-ev-multan-pontosabban-latom-a-virushelyzetet
..
"A higiéniai előírásokat betartva meg kell tanulnunk együtt élni a vírussal, illetve nem szabad, hogy úrrá legyen rajtunk a pánik."
viola-miklos-2.jpg

..
"Összegzésképpen a kezdeti hónapokra visszatekintve el kell ismernem, hogy magam is a külföldi média hatása alatt voltam, és ezek az információk nem mindig voltak a legpontosabbak. El kellett telnie némi időnek, hogy magunk is elkezdjünk foglalkozni a statisztikai adatok értékelésével, és ekkor láttuk, hogy például az olaszországi adatok sem indokolják azt a hisztériakeltésnek is nevezhető hozzáállást, ahogy erről tájékoztattak."
..
"A vírus és a vírus okozta kór bizonyított tény. Semmilyen okát nem látom annak, hogy ennek a két állításnak a valóságát megkérdőjelezzük. Amiről én beszélek, az a vírushoz és a járványhoz való viszonyulásunk. Pontosabban látjuk, hogy olyan virulencia, azaz romboló hatás a fertőzött népességen belül nincs, mint amire a kezdeti híradások alapján számíthattunk. A kezdeti időszakban én magam is arra számítottam, hogy a lakosság 40-50%-a megfertőződhet, sőt tüneteket is produkálhat, mi több, arról is szó volt, hogy a lakosság egyharmadánál súlyos tünetek lépnek majd fel. Most látjuk, hogy ez nincs így."
 

hlln

Well-Known Member
2019. május 17.
310
1 001
93
Nem hinném a jó híreket. Lementünk 7000 környékére a tesztekkel, és a mai adatoknál 12% -os a pozitív találatok száma. OV már rég elunta, ha hinni lehet a kb. 3-4 hetes pletykálnak akkor az OT ülésein nem hallgat Dr. Merkely Bélára és Dr. Jakab Ferencre, csak Varga pénzügyminiszterrel konzultál, mert nagyon úgy néz ki, hogy a gazdaság mindenek előtt. lett az egyetlen követendő út. Feszült lett a virológusukkal és járványügyesekkel a viszony, így sanszosan nem volt véletlen pár napja az a bizonyos nyilatkozat sem Jakabtól. Elengedtük..., 3-4 héten belül kiderül, hogy ez a magyar "Svéd-modell" mit fog hozni. Személy szerint nem vagyok optimista. Nem, nem lesz itt Lombardia 2.; de megfognak futni a halálozási számaink, ez biztosra vehető.

A kérdés, hogy mennyire fog megszaladni. Ha meghal tavaszig 3-6 ezer, jellemzően (de nem feltétlenül csak ilyen) idős, beteg ember a covid szövődmények miatt akkor igazából mi történt? Kegyetlenül hangzik, de egy cirka 9-10 milliós populáción ez egy "karcolás se". Közben a legutolsó, göthös öregember élete is számít. De azért tömeges elszegényedés, valódi államcsőd réme meg szerintem legalább annyira súlyos forgatókönyv mint a fenti eseménysor. Mondom ez úgy, hogy engem érdemben az sem érintene ha tavaszig karantén van. Fiatalok vagyok, nincs családom, tartalékok szerencsére bőven vannak, kimarad pár hónap meló...de azért nem én vagyok a nagy átlag.

Szerintem az lassan mindenkinek világos, hogy totális karantén, hónapokig tartókijárási tilalom nélkül ez a vírus nem fojtható - el vakcina nélkül. Ez meg még egyszer nem fér bele. Marad ez az értelmezhetetlen védekezés, hogy mindenhol a fertőzöttek huszadát-tizedét-ötödét megcsípik, a többiek meg szabadon kószálnak - tehát ez teljesen reménytelen bújócska (boltban legyen rajtad maszk - étteremben, kocsmában nem kell).
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 175
4 982
113
A jelenlegi helyzetben a tavaszinál magasabbak a napi fertőzöttségi adatok, mostanra mégis kedvező trendet mutatnak.
Míg az év 34–35. hetében (augusztus 14–30.) megtriplázódott a napi esetszám, a 36–37. héten (augusztus 31.–szeptember 13.) másfélszeresére, a 38. héten (szeptember 14–20.) mintegy harmadával, míg a 39. héten (szeptember 21–27.) már csak 2 százalékkal emelkedtek az esetszámok. Ez egyértelműen azt bizonyítja, hogy lassulni látszik a járvány terjedése”
– magyarázta a szakember, aki arra is kitért, hogy ezzel jelentősen csökkent a járvány úgynevezett reprodukciós rátája.

Míg augusztus közepén egy ember jellemzően két-három másiknak adta át a fertőzést, most egy fertőzött jellemzően egy másiknak adja tovább a vírust, vagyis nem fokozódik, hanem csökken a fertőződés aránya. Bízunk benne, hogy ez így is marad”
– szögezte le a tiszti főorvos,

Ez egybevàg a számokkal:


Illetve:


 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 460
17 781
113
A kérdés, hogy mennyire fog megszaladni. Ha meghal tavaszig 3-6 ezer, jellemzően (de nem feltétlenül csak ilyen) idős, beteg ember a covid szövődmények miatt akkor igazából mi történt? Kegyetlenül hangzik, de egy cirka 9-10 milliós populáción ez egy "karcolás se". Közben a legutolsó, göthös öregember élete is számít. De azért tömeges elszegényedés, valódi államcsőd réme meg szerintem legalább annyira súlyos forgatókönyv mint a fenti eseménysor. Mondom ez úgy, hogy engem érdemben az sem érintene ha tavaszig karantén van. Fiatalok vagyok, nincs családom, tartalékok szerencsére bőven vannak, kimarad pár hónap meló...de azért nem én vagyok a nagy átlag.

Szerintem az lassan mindenkinek világos, hogy totális karantén, hónapokig tartókijárási tilalom nélkül ez a vírus nem fojtható - el vakcina nélkül. Ez meg még egyszer nem fér bele. Marad ez az értelmezhetetlen védekezés, hogy mindenhol a fertőzöttek huszadát-tizedét-ötödét megcsípik, a többiek meg szabadon kószálnak - tehát ez teljesen reménytelen bújócska (boltban legyen rajtad maszk - étteremben, kocsmában nem kell).
Szerintem ez nem ennyire egyszerű. Igen, 3-4 ezer ember halála nem üti meg az országot. Azonban morális, politikai jelentősége annál nagyobb. Gondolj bele, hogy ebben az esetben mekkora támadási felületet ad a kormány az ellenzéknek és a külföldnek egyaránt. A másik része pedig az, hogy egy kormány nem hagyhatja cserben az állampolgárjait függetlenül attól, hogy azok mennyi idősek. Ha ezt megteszik akkor hivatkozási alapjuk sem lehet (morális értelemben) sok olyan dologra amit eddig mondtak, szóval bizonyos mértékig hitelüket is vesztik (ami megint csak a kormány bukását eredményezheti). Persze igen ott van az is, hogy egy tavaszi jellegű karantén az ország vesztét okozhatja. Szóval ez nem egy egyszerű helyzet.
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas and zztop

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 091
113
Nincs morál.
Bele lehet nyomni az egészségügybe (munkaegészségügyet is beleértve) végtelen pénzt, és lehet növelni a várható élettartamot 5-10 évvel.
De már évtizedek óta csak annyit nyomnak bele, hogy össze ne omoljon és maradjon itt annyi személyzet, hogy valamennyire működjön. Ez vajon évente mennyi plusz halálozással jár COVID nélkül? És nem csak a Fidesz, az összes kormány, már az "átkos" vége felé a kommunisták is így jártak el.
3-4k halott meg 10 napi halálozás kb., még statisztikailag sem szignifikáns, mert 10% ingadozás lehet bőven.
Ugyanígy vagy rosszabbul járt a honvédség is, az oktatásról meg ne is beszéljünk.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Nagyon tanulságos interjú Viola Miklóssal, a Nyitra Megyei Önkormányzat Egészségügyi Bizottságának elnökével, gyakorló orvossal.
https://ma7.sk/aktualis/viola-miklos-fel-ev-multan-pontosabban-latom-a-virushelyzetet
..
"A higiéniai előírásokat betartva meg kell tanulnunk együtt élni a vírussal, illetve nem szabad, hogy úrrá legyen rajtunk a pánik."
viola-miklos-2.jpg

..
"Összegzésképpen a kezdeti hónapokra visszatekintve el kell ismernem, hogy magam is a külföldi média hatása alatt voltam, és ezek az információk nem mindig voltak a legpontosabbak. El kellett telnie némi időnek, hogy magunk is elkezdjünk foglalkozni a statisztikai adatok értékelésével, és ekkor láttuk, hogy például az olaszországi adatok sem indokolják azt a hisztériakeltésnek is nevezhető hozzáállást, ahogy erről tájékoztattak."
..
"A vírus és a vírus okozta kór bizonyított tény. Semmilyen okát nem látom annak, hogy ennek a két állításnak a valóságát megkérdőjelezzük. Amiről én beszélek, az a vírushoz és a járványhoz való viszonyulásunk. Pontosabban látjuk, hogy olyan virulencia, azaz romboló hatás a fertőzött népességen belül nincs, mint amire a kezdeti híradások alapján számíthattunk. A kezdeti időszakban én magam is arra számítottam, hogy a lakosság 40-50%-a megfertőződhet, sőt tüneteket is produkálhat, mi több, arról is szó volt, hogy a lakosság egyharmadánál súlyos tünetek lépnek majd fel. Most látjuk, hogy ez nincs így."


h-terr-l-besz-lek.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos and Tiria

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Szerintem ez nem ennyire egyszerű. Igen, 3-4 ezer ember halála nem üti meg az országot. Azonban morális, politikai jelentősége annál nagyobb. Gondolj bele, hogy ebben az esetben mekkora támadási felületet ad a kormány az ellenzéknek és a külföldnek egyaránt. A másik része pedig az, hogy egy kormány nem hagyhatja cserben az állampolgárjait függetlenül attól, hogy azok mennyi idősek. Ha ezt megteszik akkor hivatkozási alapjuk sem lehet (morális értelemben) sok olyan dologra amit eddig mondtak, szóval bizonyos mértékig hitelüket is vesztik (ami megint csak a kormány bukását eredményezheti). Persze igen ott van az is, hogy egy tavaszi jellegű karantén az ország vesztét okozhatja. Szóval ez nem egy egyszerű helyzet.


Mit áldoz be miért ? Ez a nagy kérdés !
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Csehországban várhatóan hétfőn szükségállapotot hirdetnek, hogy erősítsék a koronavírus-járvány elleni központi intézkedéseket - jelentette be az egészségügyi miniszter kedden Prágában, sajtótájékoztatón az MTI tudósítása szerint.
Szükségállapotot hirdetnek, a középiskolák is távoktatásra állnak át Csehországban

Nehéz pillanat a világ számára, hogy immár több mint egymillió ember halt meg a koronavírus okozta Covid-19 nevű betegség következtében, de vannak reménysugarak, amelyek bátorítanak bennünket a jelenben és a közeljövőben – vélekedett kedden az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
A WHO szerint ez a járvány eddigi legfőbb tanulsága

Beláthatatlan következményei lehetnek, ha a koronavírus és az influenza együttesen fertőz, egy esetlegesen legyengült szervezetben – mondta Jakab Ferenc virológus az ATV Híradónak.
Jakab Ferenc: Beláthatatlan következményei lehetnek, ha a koronavírus és az influenza együtt fertőz

Négy újabb országot jelölt vörös színnel a koronavírus-térképén az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC), írja a CNN. A most vörös listára tett országok esetében az elmúlt két hétben a 100 ezer főre vetített új fertőzöttek száma meghaladta a 120-at. Kedden Hollandia, Izland és Dánia mellett Magyarország is vörösre színeződött a térképen.
Koronavírus: vörös listára tette az EU Magyarországot
 

hlln

Well-Known Member
2019. május 17.
310
1 001
93
Szerintem ez nem ennyire egyszerű. Igen, 3-4 ezer ember halála nem üti meg az országot. Azonban morális, politikai jelentősége annál nagyobb. Gondolj bele, hogy ebben az esetben mekkora támadási felületet ad a kormány az ellenzéknek és a külföldnek egyaránt. A másik része pedig az, hogy egy kormány nem hagyhatja cserben az állampolgárjait függetlenül attól, hogy azok mennyi idősek. Ha ezt megteszik akkor hivatkozási alapjuk sem lehet (morális értelemben) sok olyan dologra amit eddig mondtak, szóval bizonyos mértékig hitelüket is vesztik (ami megint csak a kormány bukását eredményezheti). Persze igen ott van az is, hogy egy tavaszi jellegű karantén az ország vesztét okozhatja. Szóval ez nem egy egyszerű helyzet.

Milyen politikai vagy morális jelentősége van? Két éve valami 5000 plusz halálozási többlet ment bele a január-február-márciusba, te is, én is kb most is csak megvonjuk a vállunkat a hír hallatán. Azt ne mondd, hogy bármit őszintén érzel ezen szám tudatában. Ráadásul lesz egy kontextusa ennek a számnak, mindenhol kb ennyien fognak, ha nem többen áldozatul esni a járványnak tavaszig

Egyébként valami 4000 fő "pluszban" vagyunk tavalyhoz képest az összesített halottak számában. Simán lehet, hogy 2020-ban végül kevesebb haláleset lesz Magyarországon mint 2019-ben a nagy COVID járvány évében.

Szerintem Orbán úgy gondolkodik, hogy

Még egy több hónapos karantén tényleg megfekteti a gazdaságot évekre, és így a kormánya biztos bukik - teljesen függetlenül attól, hogy most ő így mondjuk megment 3000 embert és nem 4700 hanem 1700 halottja lesz a járványnak, ez szó szerint senkit nem fog érdekelni egy súlyos válság és elszegényedés közepén. Ráadásul kb fogalmunk sem lesz arról, hogy valójában mennyi embert mentettünk így meg - valamennyit, mindenki majd a politikai szimpátiája alapján hümmögve beböfög majd egy "szerintem számot".

Ellenben ha egyben tartja a gazdaságot, nem hasal el az ország és a gazdaság és 2021 közepére-végére a nagy EU-s mentőcsomagok és pénzesők is felpörgetik a gazdaságot, akkor szó szerint a lőtéri kutyát nem fogja érdekelni utólag, hogy 2900 helyett 4300/5079 halottja volt a járványnak. Ennyi halott szó szerint olyan kevés, hogy az emberek 90-95 százalékának nem lesz még csak érintett ismerőse sem.

Ennyi áldozattal (mondjuk 4000-5000 fő) amúgy teljesen "rendben leszünk", a legtöbb helyen sokkal rosszabbak lesznek az arányok.

Orbán pragmatikus.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113

Néha már nem tudom mit gondoljak! :)

Érdemi cáfolatot kérnék, ha lehet!
..
Ha Te nem látod, hogy valamilyen teljes körű "stresszteszt", vagy egyfajta felkészülés folyik egy globális eseményre az nem gond!
Csak ne gondoljad, hogy egyedül neked lehet igazad, mert Te semmi mást nem látsz meg csak a koronavírust!
..
Vedd végig szépen januártól az eseményeket, állami vezetők reakcióit, kezdve az egy hét alatt felhúzott kórházaktól, katonai operatív törzseken, vérköpetes rémvideókon át, egészen addig az aszimmetrikus intézkedés-csokorig, ami jelenleg zajlik a világban! Gondolkozz logikusan. A világ összes titkosszolgálata, elhárítása beleállt ebbe jóformán. Kontrollországnak meghagyták ugyan eddig Svédországot, ahol szintén nem szabadult el a pokol.
..
Mindezt annak árán is megtették, hogy sikerült ezzel a világgazdaságot is kétvállra fektetni! Kockáztatva nagyon sok-sok mindent, instabilitást, csődhullámot, esetleges háborúkat stb. Ha szerinted mindezt egy nem túl virulens új vírus miatt tették meg kizárólag, amely egészséges ép emberre nem veszélyes, akkor nem tudok neked belátást adni! Ezt ugyanis ötévente el lehetett volna játszani eddig is amikor erősebb influenza szezon volt! @zeal által linkelt tanulmány!!! +
https://koronavirus.gov.hu/elhunytak
..
Ez egy mesterségesnek tűnő vírus (ellentétben a nem módosított influenzával száraz nyári időben is jól elvan pl.), aminek az elszabadításával valami célja van a világ valódi irányítóinak. Szépen ki fog derülni lassan, hogy mi. Szerintem...
..
A tutit nem tudom én se, de ha már "laposföldezel", akkor bedobom azt, hogy globális felkészítés = globális esemény
Ízlés szerint helyettesítsél be nagy háborút, új világrendet, csippelést, eltitkolt de reálisan várható aszteroida becsapódást, földönkívüli kapcsolatfelvételt, vagy az Annunakik visszatérését stb.
:)
+
(A laposföld kapcsán meg tudd, hogy a hologram is egyszerre 2D és 3D. Nézőpont, szemszög és "belefeledkezés kérdése" csak! :D)