Na mielőtt a szokásos stílusodban neki kezdenél mint Kína felkent védelmezője azt javaslom olvasd el ezt....
Megmondják, hogy mit mondhatsz
A világon a legsúlyosabb és legszofisztikáltabb internetes cenzúrát Kína alkalmazza. A saját elmondása szerint azért, hogy így megvédje a nem kívánatos hatásoktól a népet, illetve biztosítsa a társadalmi stabilitást. A kínai államtól független vélemények szerint viszont inkább arról van szó, hogy az államhatalom egyszerűen meg akarja szabni a lakosságnak, mit láthat és miről beszélhet. Ennek elérésre több mint 60 fajta internetes korlátozást léptettek életbe, amelyet az állami kézben lévő internetszolgáltatók, kapcsolódó telekommunikációs vállalatok és szervezetek kötelezően be is vezettek.
A kínai állam nem pusztán azt csinálja, hogy elérhetetlenné teszi a számára nem kívánatos weblapokat, hanem egyenesen az állampolgárok internetes kapcsolatát ejti rabul, és így folyamatosan ellenőriz mindenkit. Amikor az érdekei úgy kívánják, gond nélkül megszabja, hogy az emberek mire kereshetnek rá az interneten, vagy mit írhatnak le az üzeneteikben.
Ennyire sokoldalú a kínai internetes cenzúra. Forrás: Freedom House
Technikailag mindez úgy történik, hogy a nem kívánatos oldalak IP-címét blokkolják, vagy pedig a tartománynévrendszert (DNS-t) hekkelik meg. Ez utóbbi esetben ha valaki megpróbál elérni egy oldalt a neve alapján, akkor szándékosan rossz IP-címet kap a DNS-szervertől, hogy ne találja meg.
De még ennél is messzebb mennek a kínaiak azzal, hogy az emberek adatforgalmát is vizsgálják, amely apró csomagokban közlekedik az optikai kábelek és routerek sokaságán keresztül. Ez az úgynevezett DPI módszer (deep packet inspection), amely lehetővé teszi, hogy a nem titkosított üzenetekben észrevett kulcsszavak alapján egy-egy kapcsolat blokkolásra vagy átirányításra kerüljön. Sőt, mindemellett még listázhatják is az embereket az üzeneteik alapján. Ijesztően hangzik, és igazából az is. De itt azért meg kell jegyeznünk, hogy ezt a módszert az Egyesült Államokban is előszeretettel használják (például az NSA), csak az ő esetükben a megfigyelés nem a politikai elnyomást szolgálja, hanem a biztonsági kockázatot jelentő emberek kiszűrését.
Kritizálod a cenzúrámat? Kicenzúrázlak!
Amikor Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke 2018-ban úgy döntött, hogy a hatalmát inkább ne korlátozzák az újraválasztások maximális számával, akkor speciális intézkedések léptek életbe a kínai interneten. Az elnöki ciklusok számát pont azért szokás korlátozni a demokráciákban, hogy valaki még csak véletlenül se csavarhassa úgy a szálakat, hogy örökké elnök legyen. A téma nyilván érzékeny, ezért az internetrendőrség olyan kulcsszavakat iktatott ki, mint az "élethosszú" vagy a "szégyentelen" kínai változatai. Ezzel egész egyszerűen ellehetetlenítették, hogy a népszerű internetes fórumokon az emberek kifejezzék a nemtetszésüket.
Az eseményeket kritizáló külföldi hangokat szintén teljesen elhallgattatták. Például, amikor a híres angol humorista, John Oliver szólt be keményen a Kínában történtekért, egyszerűen tiltólistára tették a nevét. Volt-nincs John Oliver.
Az internetes cenzúra egyébként ma még közel sem tökéletes, az extrém eseteket - például a lényegében intranetet használó Észak-Koreát - leszámítva sokszor ki lehet kerülni a tiltásokat. Még ezt az úgynevezett "nagy tűzfalat" is Kínában. A dologhoz arra van szükség, hogy az országon kívülre nyúljunk, mondjuk egy titkosított VPN-kapcsolaton keresztül (virtual private network), és akkor mintha más országban lennénk, szabadon láthatjuk a tiltott tartalmakat. Ezeket a titkosított csatornákat bár olvasni valószínűleg nem képes az internetes rendőrség, de azonosítani és korlátozni sajnos már igen. A kreatív kínaiak ezért sokszor megpróbálják olyan portokon futtatni a dolgot, ahol az nem tűnik fel a nagy testvérnek. Tulajdonképpen egy folyamatos technológiai harc megy a háttérben, aminek a tétje sokszor óriási. Aki a kínai rendszer szerint illegális tevékenységet csinál az interneten, könnyen börtönbe kerülhet, ha megtalálják.
Az internetről sokan gondolják, hogy az emberi szabadság egyik csodálatos, támogató eszköze. Csakhogy a valóság az, hogy az internetet rabul lehet ejteni, és az elnyomás, a cenzúra, illetve a folyamatos megfigyelés leggonoszabb eszközévé tenni. A világ országainak kevesebb mint negyedében szabad...
www.google.com
A tényeket pedig te sem tudod megcáfolni, ami pedig a következő ha valaki olyan bejegyzést tesz közzé ami nem tetszik a kínai államhatalomnak a bejegyzést nagyon gyorsan eltűntetik és az illetőt pedig retorzió éri, csak néhány példa így járt az a kínai orvos aki először beszélt a covid járványról vagy a már általam korábban említett kínai teniszezőnő is, és azt az "apróságot" nem is és említettem, hogy mivel a kínai állam már részlegesen üzembe helyezte a társadalmi kreditrendszert amelyben az állam pontozza az állampolgárait és ennek keretében figyeli az online tevékenységeiket is így nem kell nagy fantázia hozzá, hogy minden egyes az államnak nem tetsző online tevékenység mínusz pontokkal fog járni az illető számára....
"Már részlegesen üzembe helyezte a Kínai Kommunista Párt az úgynevezett társadalmi kreditrendszert, melynek elsődleges feladata, hogy megfigyelje és értékelje Kína lakosságának viselkedését, majd az elért pontok alapján juttassa hozzá vagy tiltsa el az állampolgárokat bizonyos szolgáltatásoktól. A rendszer működése több szempontból is a Sesame Credit hitelminősítő rendszerre épül, viszont nem csupán a fogyasztó vásárlási szokásait és bevételeit értékeli az adósminősítéshez, hanem hétköznapi viselkedési formákat és politikai lojalitást is vizsgál.
Tehát ha például egy kínai állampolgár fair üzleti megállapodásokat köt, megfelelően fizeti a hiteleit, adományoz és a Kínai Kommunista Pártot méltatja az interneten, jó értékeléshez jut, ha viszont szabálysértéseket követ el, sok alkoholt fogyaszt, nem fizeti a hiteleit és kritizálja a KKP-t, rossz értékelést kap. Az értékelés alapján például kedvezményesen lehet Kínán belül utazni, bevásárolni, hitelhez jutni, illetve magasabb színvonalú oktatáshoz is hozzáférhetünk, ha viszont rossz az értékelésünk, eltilthatnak például a repüléstől, állami munkahelyektől és a minőségi iskoláktól is.
A legalacsonyabb kreditszint 600, a legmagasabb 1300, bármikor lehet az értékelésen rontani és javítani is. A megfigyelés elsősorban a kínai állampolgárok online tevékenységének ellenőrzésével folyik, de logolják a költéseket is a mobilfizetési rendszereken keresztül, illetve bevetik az arcfelismerő rendszerrel működő térfigyelő kamerákat is, melyek széles körben üzemelnek a Kíni Népköztársaságon belül."
Elnyomó. Disztópikus. Orwelli. Nagyjából ezekkel a jelzőkkel szokták illetni a Kínai Népköztársaság állami megfigyelő- és értékelő rendszerét, a társadalmi kreditrendszert. Miközben a Kínai Kommunista Párt embereket tilt el a tömegközlekedéstől, oktatástól, hitelfelvételtől alacsony...
www.google.com
Ami pedig a kínai járványkezelést illeti feljebb elmondtam, hogy a kínaiak hatékonyabb karantént intézkedéseket,tudnak végrehajtani, mint a nyugati demokráciákban de ezzel a járvány terjedését nem tudják megállítani csak lassítani, és mivel a kínai valós adatokhoz a közvélemény nem tud hozzáférni így valós képet nem lehet kapni, arról, hogy pontosan mi a helyzet a covid járvány tekintetében Kínában
Ami biztosnak látszik, hogy a Kínaiak a fejükre is állhatnak de az omikron verzió náluk is rohamosan terjed....