Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Ezen felül a csecsemő nem immunhiányos, mert ugye az anyatejjel immunitást szerez már egy csomó betegség ellen. Feltéve persze, ha anyatejjel táplálják, és nem arra használja az anyuka a mellét, hogy mellbimbó-piercinget rakat bele.

Azt nem írtam, hogy a csecsemő lenne immunhiányos, az bármely életkorú egyén lehet. És nem véd minden ellen az anyatej, valahol pont rossz is (Pl.: HIV). De miért akarjátok itt ketten jobban tudni, mint a világ összes egészségügyi szakembere? nem érzitek hogy széllel szembe pisáltok?
 
S

Shektor11

Guest
Azt nem írtam, hogy a csecsemő lenne immunhiányos, az bármely életkorú egyén lehet. És nem véd minden ellen az anyatej, valahol pont rossz is (Pl.: HIV). De miért akarjátok itt ketten jobban tudni, mint a világ összes egészségügyi szakembere? nem érzitek hogy széllel szembe pisáltok?
Ne állítsd már be úgy, mintha a világ összes egészségügyi szakembere egyazon véleményen lenne. És nem lenne egyáltalán ellenvélemény.
 

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 295
10 524
113
Egyébként ma volt állítólag a járvány tetőzése Magyarországon. Én budapesti vagyok, de még olyan szinten sem ismerek senkit aki elkapta volna, hogy az ismerősöm ismerősének az ismerőse. Influenzában meg minden évben kb. 5000 ember hal meg Magyarországon. Szóval érted.

Én értem, de ennek inkább örülnöd kellene. Az influenzában 5000-en az igazán komoly influenza szezonokban halnak meg.
Mivel nem nagyon tudjuk összehasonlítani a magyar koronavírus helyzetet a korábbi évek influenza szezonjaival (mivel azoknál ugye nem voltak semmiféle korlátozások, se semmi), így azokkal az országokkal, de méginkább régiókkal (minthogy amikor az érintett régiókban elszabadult a járvány, utána a teljes országokban jöttek a korlátozások) kapcsolatosan lehet nézelődni, ahol úgy tudott terjedni a járvány legalább az elején, hogy nem voltak korlátozások.

De hogy mondjak egy gyors példát, amit így pár perc alatt kikerestem: Az Egyesült Államok teljes területén 2017-18-ban rekord hosszúságú, 23 hetes volt az influenza járvány, amiben 80.000 halott volt kb. Fél év alatt tehát úgy, hogy nem volt semmiféle korlátozás.
A koronavírus kapcsán most kb. két hónap alatt tartanak 69.000-nél úgy, hogy az egész ország le van zárva gyakorlatilag egy hónapja.
Szerinted mennyi halott lenne a lezárások nélkül fél év alatt, miközben kb. a második hónapban elfogynának a kórházi ágyak is?
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Ne állítsd már be úgy, mintha a világ összes egészségügyi szakembere egyazon véleményen lenne. És nem lenne egyáltalán ellenvélemény.

Ja biztos véletlenül ölnek bele ekkora erőforrásokat, és a tanulmányok meg kutatásokat is pusztán mókából írták. Te igazán sárga házba való vagy ha nem fogod fel. 99% tudja kurva nagy a baj, de úgy látszik a nagykörúton belül nem érvényesek a biológia és a fizika törvényei.
 
S

Shektor11

Guest
Én értem, de ennek inkább örülnöd kellene. Az influenzában 5000-en az igazán komoly influenza szezonokban halnak meg.
Mivel nem nagyon tudjuk összehasonlítani a magyar koronavírus helyzetet a korábbi évek influenza szezonjaival (mivel azoknál ugye nem voltak semmiféle korlátozások, se semmi), így azokkal az országokkal, de méginkább régiókkal (minthogy amikor az érintett régiókban elszabadult a járvány, utána a teljes országokban jöttek a korlátozások) kapcsolatosan lehet nézelődni, ahol úgy tudott terjedni a járvány legalább az elején, hogy nem voltak korlátozások.

De hogy mondjak egy gyors példát, amit így pár perc alatt kikerestem: Az Egyesült Államok teljes területén 2017-18-ban rekord hosszúságú, 23 hetes volt az influenza járvány, amiben 80.000 halott volt kb. Fél év alatt tehát úgy, hogy nem volt semmiféle korlátozás.
A koronavírus kapcsán most kb. két hónap alatt tartanak 69.000-nél úgy, hogy az egész ország le van zárva gyakorlatilag egy hónapja.
Szerinted mennyi halott lenne a lezárások nélkül fél év alatt, miközben kb. a második hónapban elfogynának a kórházi ágyak is?

Nem tudom. Az az igazság, hogy nagyon nehéz megállapítani, hogy mennyire hatékonyak ezek a korlátozások. Ebben a cikkben például azt állítja a svéd professzor, hogy Nagy-Britanniában az emberek fele már átesett rajta. https://delhir.info/2020/04/20/sved...ZBcB-WbT9n6UeIawhla9tCpkIKJNAqIq-6w2cgRuv4Sb4
Az eredeti beszélgetés: https://unherd.com/thepost/coming-up-epidemiologist-prof-johan-giesecke-shares-lessons-from-sweden/
A végső igazságot meg nem tudja senki. Mi csak a sötétben tapogatózunk. Abban azonban biztos vagyok, hogy ez a járvány messze nem olyan súlyos, mint ahogy a médiában ezt sugallják.
 
S

Shektor11

Guest
Amit nehezményezek még, az az ellenvélemények elhallgatása és lejáratása a médiában. Ez például mi?
https://kuruc.info/r/4/211887/
Ebből cikkből kiderül, hogy aki tüntet az rasszista és van benne érzelmi zsarolás is bőségesen.
 

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 295
10 524
113
Nem tudom. Az az igazság, hogy nagyon nehéz megállapítani, hogy mennyire hatékonyak ezek a korlátozások. Ebben a cikkben például azt állítja a svéd professzor, hogy Nagy-Britanniában az emberek fele már átesett rajta. https://delhir.info/2020/04/20/sved...ZBcB-WbT9n6UeIawhla9tCpkIKJNAqIq-6w2cgRuv4Sb4
Az eredeti beszélgetés: https://unherd.com/thepost/coming-up-epidemiologist-prof-johan-giesecke-shares-lessons-from-sweden/
A végső igazságot meg nem tudja senki. Mi csak a sötétben tapogatózunk. Abban azonban biztos vagyok, hogy ez a járvány messze nem olyan súlyos, mint ahogy a médiában ezt sugallják.

Nem tudod, illetve biztos vagy benne. És az, hogy ez a svéd professzor mit mond, az egy dolog. Vele meg szemben áll 10000 más professzor, akik meg mást mondanak. És itt látszik, hogy annak hiszel, aki a számodra szimpatikus dolgokat mondja, még akkor is, ha ezernyi ellenvélemény és tény áll vele szemben.
És amúgy igen, a járvány messze nem olyan súlyos, mint amilyen lehetne, ha nem csinálnák azt, amit. A svédek egyébként alapvetően viszonylag jól is kijöhetnek (értsd: csak 2-5-szörös lesz a halálozási ráta a normál influenzához képest egy szezonban) abból, hogy nem kötelező jelleggel és enyhébben korlátoznak, de ők azért a világ nagy részéhez képest speciális helyzetben vannak. Ugyanis baromi alacsony a népsűrűség az ország nagy részén, jellemzően kis családok, egyedülálló háztartások vannak, és azért nagyrészt maguktól is szabálykövetőek.

Sajnos a világ nagy része nem nagyon úszná meg ennyivel.
 

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 295
10 524
113
Amit nehezményezek még, az az ellenvélemények elhallgatása és lejáratása a médiában. Ez például mi?
https://kuruc.info/r/4/211887/
Ebből cikkből kiderül, hogy aki tüntet az rasszista és van benne érzelmi zsarolás is bőségesen.

Nem ebből az derül ki, hogy egy politikus ezt nyilatkozta:
"Whitmer szerint az intézkedései ellen és az állam gazdaságának újraindítása mellett tüntetők egy része az ország "legrosszabb rasszista hagyományait" idézte fel. A demokrata párti politikus azokra a demonstrálókra célzott, amelyek során fegyverekkel és konföderációs zászlókkal a kezükben törtek be a michigani kongresszus épületébe Lansingben. A konföderációs zászlók az amerikai polgárháborúban (1860-1861) a déli, úgynevezett konföderációs államokat jelképező lobogók. A CNN hírtelevíziónak nyilatkozó kormányzó leszögezte azonban, hogy ezek a demonstrálók nem a michiganiek többségét képviselik."

Egyrészt azért valljuk meg, a konföderációs zászlókkal rohangászóktól valóban nem áll távol a rasszizmus arrafelé, másrészt fegyverrel betörni a törvényhozás épületébe elég civilizálatlan dolog valóban (amolyan redneckes), harmadrészt ez csak egy politikus véleménye volt.
Még kevesebb, mint amiket Trump szokott nyilatkozni, pedig baromságokért nem megy a szomszédba.
 
S

Shektor11

Guest
Nem tudod, illetve biztos vagy benne. És az, hogy ez a svéd professzor mit mond, az egy dolog. Vele meg szemben áll 10000 más professzor, akik meg mást mondanak. És itt látszik, hogy annak hiszel, aki a számodra szimpatikus dolgokat mondja, még akkor is, ha ezernyi ellenvélemény és tény áll vele szemben.
És amúgy igen, a járvány messze nem olyan súlyos, mint amilyen lehetne, ha nem csinálnák azt, amit. A svédek egyébként alapvetően viszonylag jól is kijöhetnek (értsd: csak 2-5-szörös lesz a halálozási ráta a normál influenzához képest egy szezonban) abból, hogy nem kötelező jelleggel és enyhébben korlátoznak, de ők azért a világ nagy részéhez képest speciális helyzetben vannak. Ugyanis baromi alacsony a népsűrűség az ország nagy részén, jellemzően kis családok, egyedülálló háztartások vannak, és azért nagyrészt maguktól is szabálykövetőek.

Sajnos a világ nagy része nem nagyon úszná meg ennyivel.

Nos, a magyar és a világ nagy részének a járvány elleni küzdelme a WHO irányelveit követi. Én pedig abszolút nem tartom a WHO-t egy olyan szervezetnek, amiben bárkinek is hinnie vagy bíznia kellene. Az pedig, hogy mit mond a többség az nem érv, mert a többségnek nincs automatikusan igaza, csak azért mert többség.
Egy példával élve: a többség sikeresen elmegyógyintézetbe jutatta Semmelweis Ignácot, miközben végig neki volt igaza. És milyen jó, hogy ki állt az igazsága mellett.
 
  • Tetszik
Reactions: milagro

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 295
10 524
113
Nos, a magyar és a világ nagy részének a járvány elleni küzdelme a WHO irányelveit követi. Én pedig abszolút nem tartom a WHO-t egy olyan szervezetnek, amiben bárkinek is hinnie vagy bíznia kellene. Az pedig, hogy mit mond a többség az nem érv. A többségnek pedig nincs mindig igaza.

Még akkor sem, ha professzor? A te professzorod jobb professzor, mint az ő professzora, vagy a mi professzorunk? :)
Tehát, ha jól értem:
Azért vagy szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy ez egy komoly járvány, aminél arányosak a reakciók, mert:
1. Te nem ismersz senkit, akinek komoly tünetei voltak,
2. Van egy-két professzor a világon, aki azt mondja, hogy ez az egész felesleges felhajtás,
3. A WHO is ezt mondja, tehát hülyeség,
és ignorálod azokat a tízezrével megtalálható tapasztalatokat, véleményeket, tanulmányokat, amelyek ellentmondanak a fenti, betonbiztos alapokon nyugvó véleményednek.

Ezek után tényleg csak annyit lehet kérni tőled, hogy lehetőleg azért ne nagyon propagáld ezt a bizonytalanabb ismerőseidnek, mert a végén közvetetten gyilkossá válsz, még ha akaratlanul is, de könnyelműségből.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 139
113
Azt meg tudjátok nekem mondani, hogy azok, akik beoltatják magukat, miért félnek azoktól, akik nem?

Hiszen, ha beoltatták magukat, akkor ők már nem kaphatják meg a vírust, ugye??
Azért félnek, mert nem jelent 100%-os védettséget az oltás.
Viszont ha már elég a nyájimmunitás létrehozásához, akkor engedélyezni szokták. Ott van például az influenza oltás, amiről köztudomású, hogy közelébe sincs a max hatékonyságnak. Nem biztos, hogy megvédi az egyéneket, de a járvány terjedését le tudja lassítani annyira, hogy az gyorsan lecsengjen. Amilyen mutációs rátája van az új koronavírusnak, és amilyen gyorsan ki kell fejleszteni az oltóanyagot, az a legvalószínűbb, hogy az oltóanyag csak alacsonyabb védettséget fog nyújtani. Vagyis muszáj leszünk a lehető legtöbb embert beoltani, ha el akarjuk érni a nyájimmunitást.
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 139
113
2998 fertőzött (+56)
1005 kórházban (-3)
51 lélegeztetőgépen (-1)
2029 aktív eset (+47)
629 gyógyult (+4)
340 elhunyt (+5)
82010 mintavétel (+2459)
10786 hatósági házi karanténban (+32)
20200503koronavirus-magyarorszag-20200503.jpg
A mai adatoknál nem adja ki a matek, de ez ne zavarjon senkit. :)

3035 fertőzött (+37)
1027 kórházban (+22)
55 lélegeztetőgépen (+4)
2054 aktív eset (+26, de a honlapon 2055)
630 gyógyult (+1)
351 elhunyt (+11)
83958 mintavétel (+1948)
10459 hatósági házi karanténban (-327)
202005041.jpg

cvgvups4pxckvb1jwldb.png
 

ornagy

Well-Known Member
2014. október 24.
2 875
11 153
113
Egyébként ma volt állítólag a járvány tetőzése Magyarországon. Én budapesti vagyok, de még olyan szinten sem ismerek senkit aki elkapta volna, hogy az ismerősöm ismerősének az ismerőse. Influenzában meg minden évben kb. 5000 ember hal meg Magyarországon. Szóval érted.

Kedves okoskodo: valaszolsz mar vegre: Voltak hullatarolo hutokamionok New Yorkban?

Erdekes, hogy a neked nem megfelelo kerdeseket ignoralod es azonnal feldobsz valami mas eszement, ervek nelkuli dolgot... Akar nevet is valtoztathatnal, javaslom a Agent Provocateur.-t..
 
W

Wilson

Guest
Nem tudom. Az az igazság, hogy nagyon nehéz megállapítani, hogy mennyire hatékonyak ezek a korlátozások. Ebben a cikkben például azt állítja a svéd professzor, hogy Nagy-Britanniában az emberek fele már átesett rajta. https://delhir.info/2020/04/20/sved...ZBcB-WbT9n6UeIawhla9tCpkIKJNAqIq-6w2cgRuv4Sb4
Az eredeti beszélgetés: https://unherd.com/thepost/coming-up-epidemiologist-prof-johan-giesecke-shares-lessons-from-sweden/
A végső igazságot meg nem tudja senki. Mi csak a sötétben tapogatózunk. Abban azonban biztos vagyok, hogy ez a járvány messze nem olyan súlyos, mint ahogy a médiában ezt sugallják.

Ezzel a véleményeddel a Bergamóiak vagy a New Yorkiak nagyon nem értenének egyet,és az az igazság,hogy valószínűleg sokkal több halálos áldozata lett volna a járványnak idehaza is ha nincsen a korlátozó intézkedések.A "a járvány messze nem olyan súlyos, mint ahogy a médiában ezt sugallják" kijelentéssel az a probléma,hogy amíg az ember közvetlen környezetében nem kapja el valaki a vírust addig persze,hogy nem súlyos a helyzet.
 
  • Tetszik
Reactions: jimkirk

tiz

Well-Known Member
2016. július 21.
358
2 375
93
Én pedig abszolút nem tartom a WHO-t egy olyan szervezetnek, amiben bárkinek is hinnie vagy bíznia kellene

A WHO-t szerintem két szinten kell megítélni: szakmai és politikai.

Politikailag a béka feneke alatt vannak, ebből sajnos sok minden következik. Engem például rettenetesen zavart, hogy nem nyilvánították ezt a járványt lendületből világjárvánnyá.

Szakmailag viszont ők azok, akik folyamatosan dolgoznak járványok megállításán. Nekik van a legkomolyabb tudásuk e téren.

Talán valamikor márciusban vagy április legelején linkeltem egy WHO tanulmányt a vírus terjedéséről. Akkor május 23-a tették akkor a tetőzést világszinten.. Ez nem tűnik teljesen irreálisnak most sem.
 

ornagy

Well-Known Member
2014. október 24.
2 875
11 153
113
A gyorstesztekrol unblock pedig egy erdekes cikk:

Tanzániában pozitív lett egy papaja koronavírustesztje

A másik fontos hétvégi esemény, ami Magufulihoz kötődik, hogy annyira szkeptikus a különféle gyorstesztekkel szemben, hogy kitalálta, mindenféle nem emberi mintákat is leteszteltet, hogy ezt bebizonyítsa - írja a Reuters.

A kísérlet eredményeképpen a világon először Tanzániában pozitív koronavírustesztje lett egy papajának, egy kecskének és egy báránynak.

A teszteket úgy végezték el, hogy a biztonsági szolgálat emberei felcímkézték a nem emberi mintákat, kaptak szépen nevet, meg életkort, majd elküldték őket tesztelésre, mintha csak emberektől származó minták lennének.

Magufuli szerint ezzel bebizonyosodott, hogy a gyorstesztek teljesen alkalmatlanok arra, hogy kiszűrjék a koronavírusos megbetegedéseket.

A tanzániai elnök szokatlan megoldása egyébként nagyjából egybevág azzal, amit egyre több országban tudományos közösségek is megállapítottak, hogy az antitesteket (vagyis a korábbi megbetegedés jeleit) vizsgáló gyorstesztek szinte teljesen használhatatlanok.

https://index.hu/kulfold/2020/05/03/tanzania_papaja_kecske_barany_koronavirus_teszteles/

https://www.reuters.com/article/hea...oronavirus-kits-after-goat-test-idUSL8N2CL0DY
 
  • Tetszik
Reactions: milagro and Bleroka

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
Kis számolás:
Magyarországon kb. 350 ember hal meg naponta (ha 10.000.000 lakosság lecserélődik 80 év alatt).
Kb. ennyi ember halt meg 2 hónap alatt, ami statisztikailag "nem oszt, nem szoroz".
Ha "Olaszországnyi" halálozás lett volna 2 hónap alatt, akkor népesség-arányosan ez 55/nap lenne 5/naphoz képest. Még ez isd csak 15%-os növekedés lett volna a "normál" halálozáshoz képest.
Az összes betegszám 33 333 lenne 2 hónap alatt, ennél több ágyat szabadítottal fel... Ráadásul a betegek minimum fele otthon gyógyulna.

A legnagyobb baj az volt, hogy a járvány kezdetén "letolt gatyával" álltunk, se kesztyű, se maszk, se védőruha, se fertőtlenítő, se monitor/lélegeztetőgép, se elkülönítésre alkalmas SBO/kórházi hely.
A korszerűtlen és alulfelszerelt kórházak azóta sem újultak meg, de a hiányosságok egy része megoldódott, bár itt reggel épp kesztyűhiány van, mert elfogyott a hétvégén és még nem sikerült feltölteni...