Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 139
113
4731 fertőzött (+35)
61 kórházban (-12)
6 lélegeztetőgépen (0)
601 aktív eset (+6)
3525 gyógyult (+26)
605 elhunyt (+3)
362660 mintavétel (+1888)
7574 hatósági házi karanténban (+390)
3d498uff7zyvk04rt7ae.png
4746 fertőzött (+15)
62 kórházban (+1)
5 lélegeztetőgépen (-1)
614 aktív eset (+13)
3527 gyógyult (+2)
605 elhunyt (0)
363459 mintavétel (+799)
7492 hatósági házi karanténban (-82)
fhtbz7kg0ht47321qky2.png
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 593
113
Leonidas, neked csak gratulálni tudok a like-ért.
Én nem vagyok hipohonder, orvoshoz is csak akkor megyek, ha már elkerülhetetlen, vagy kötelező szűrő vizsgálatra. Szerencsére egyenlőre nincs allergiám, ellentétben jó pár ismerősömmel. Biztos, hogy sok a közhely, de az interneten és a való világban sok olyan dolog van, amitől az ember nem igazán tud pozitív lenni. Én a tapasztalataimat próbáltam megosztani, amiket a nálam jártasabbak mondtak. Nem vagyok szakértő, sem hívő, csak egy ember, aki próbál eligazodni az egyre bonyolultabb világban. Azt viszont tudom, hogy sok minden nincs rendben. Pl. az amerikai gyors éttermes kajáktól, aki gyakran fogyasztja, nagy valószínűséggel valamilyen allergia ki fog alakulni. Tudom, mert a fiam 2 félében, az ismerőseim közül többen dolgoztak benne. Össze is jött néhányuknál az allergia. Nem véletlen, hogy szakemberek javasolják, hogy figyeljünk oda az E... anyagokat tartalmazó élelmiszerekre. Szerintem majdnem mindenkinek vannak az élelmiszeriparban dolgozó ismerősei. Azok is tudnak mesélni a tapasztalataikról.
Én legalább tudok főzni, a faszkalap Heim is legjobban tenné, ha megtanulna.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Leonidas, neked csak gratulálni tudok a like-ért.
Én nem vagyok hipohonder, orvoshoz is csak akkor megyek, ha már elkerülhetetlen, vagy kötelező szűrő vizsgálatra. Szerencsére egyenlőre nincs allergiám, ellentétben jó pár ismerősömmel. Biztos, hogy sok a közhely, de az interneten és a való világban sok olyan dolog van, amitől az ember nem igazán tud pozitív lenni. Én a tapasztalataimat próbáltam megosztani, amiket a nálam jártasabbak mondtak. Nem vagyok szakértő, sem hívő, csak egy ember, aki próbál eligazodni az egyre bonyolultabb világban. Azt viszont tudom, hogy sok minden nincs rendben. Pl. az amerikai gyors éttermes kajáktól, aki gyakran fogyasztja, nagy valószínűséggel valamilyen allergia ki fog alakulni. Tudom, mert a fiam 2 félében, az ismerőseim közül többen dolgoztak benne. Össze is jött néhányuknál az allergia. Nem véletlen, hogy szakemberek javasolják, hogy figyeljünk oda az E... anyagokat tartalmazó élelmiszerekre. Szerintem majdnem mindenkinek vannak az élelmiszeriparban dolgozó ismerősei. Azok is tudnak mesélni a tapasztalataikról.
Én legalább tudok főzni, a faszkalap Heim is legjobban tenné, ha megtanulna.

Most ne csinálj már belőle tragédiát ! Még nem hoztam ásót... :rolleyes: Most van olyan amiben nem értünk teljesen egyet, de azért nem kell mindjárt megsértődni. Félig igazat adok neked, félig meg nem. Ami a főzést illeti meg Heim esetében nem ismerem el. Egy férfi az megtanul főzni is ha kell. Egyébként van sok anyag amit száműzni kell még az élelmiszeriparból. A másik baj, hogy agyon vegyszereznek mindent, és ezek maradékai ottmaradnak az élelmiszerekben.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
A koronavírus terjedését az influenzáétól eltérően a egyáltalán nem befolyásolja az évszakok váltakozása, állapították meg az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO szakértői. „A járványvédelmi intézkedések hiányában a vírusok nagyon gyakran szezonális jelleget mutatnak. Legalábbis az influenza esetén ezt látjuk. Ez a vírus azonban eddig nem mutatott szezonális jelleget” – mondta hétfőn Mike Ryan, a WHO vészhelyzeti igazgatója. Hozzátette, hogy ami viszont világosan látszik, az az, hogy ha lazulnak a védvonalak, a vírus azonnal visszatér.
WHO: NEM BEFOLYÁSOLJA A KORONAVÍRUS TERJEDÉSÉT AZ ÉVSZAKOK VÁLTAKOZÁSA
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 593
113
Most ne csinálj már belőle tragédiát ! Még nem hoztam ásót... :rolleyes: Most van olyan amiben nem értünk teljesen egyet, de azért nem kell mindjárt megsértődni. Félig igazat adok neked, félig meg nem. Ami a főzést illeti meg Heim esetében nem ismerem el. Egy férfi az megtanul főzni is ha kell. Egyébként van sok anyag amit száműzni kell még az élelmiszeriparból. A másik baj, hogy agyon vegyszereznek mindent, és ezek maradékai ottmaradnak az élelmiszerekben.
Nem veled van bajom, szerintem ezt Te tudod is. Nem kell mindenben egyetértenünk, ez természetes, csak meglepődtem, hogy amit és ahogyan írt Heim azt like-tad. Azért annak örülök, hogy nálad nem ment az ignore.
A főzést csak poénnak szántam.
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Nem veled van bajom, szerintem ezt Te tudod is. Nem kell mindenben egyetértenünk, ez természetes, csak meglepődtem, hogy amit és ahogyan írt Heim azt like-tad. Azért annak örülök, hogy nálad nem ment az ignore.
A főzést csak poénnak szántam.
Nem is fog menni ignore, :) Amúgy másnak se ment január óta nálam. A főzés meg egy komoly dolog néha. :p:D Amúgy direkt távol tartottam magam eddig a nézeteltérésetektől. Ezután is ez lesz. Nem akarok beleszólni semmit.
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
https://rusvesna.su/news/1597135298

Putyin bejelentette, hogy Oroszországban regisztrálták a világ első koronavírus elleni oltását.
Az egyik lányát is már beoltották vele. Az elnök szerint az első injekció után a hőmérséklete az első napon 38 fokra emelkedett, a második után szintén kissé megemelkedett, egyéb kellemetlen tünetek nem voltak, a későbbi tesztek magas antitest termelést mutattak.
Putyin hangsúlyozta, hogy a koronavírus elleni oltást Oroszországban kizárólag önkéntes alapon fogják beoltani.
Először az egészségügyi dolgozókat fogják beoltani. Szeptember kezdik.
A vakcina 2021. január 1-én kerül a polgári forgalomba.

 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
https://magyarnemzet.hu/kulfold/put...o-orosz-covid-19-vakcina-bejegyzeset-8503056/
"Vlagyimir Putyin elnök kedden bejelentette a Covid–19 elleni első orosz vakcina hivatalos bejegyzését.
Bejegyzésre került a világ első, Covid–19 elleni vakcinája, ezt Vlagyimir Putyin elnök személyesen jelentette be. Az elmúlt hetekben több hír is született arról, hogy az orosz fejlesztések a célegyenesbe értek. Tömeggyártásról egyelőre nincs hír.
Putyin az orosz kormány tagjaival folytatott videókonferencián hangsúlyozta, hogy a világon először jegyeztek be oltóanyagot a koronavírus ellen. Az orosz államfő szerint a vakcina hatékony és tartós immunitást alakít ki a szervezetben. Közölte, hogy egyik lánya is megkapta az oltást. – Meg kell kezdenünk a vakcina tömeggyártását, hogy mindenki, aki csak akarja, igénybe vehesse tudósaink vívmányát – fogalmazott az orosz elnök..."


https://magyarnemzet.hu/kulfold/a-fulop-szigetek-biztosan-kap-az-uj-orosz-vakcinabol-8503245/
"Duterte elnök lenne az orosz vakcina kísérleti egere, ezzel a címmel közölte a Fülöp-szigeteki vezető bejelentését a DW.com. A gyógykészítmény előállításában Moszkva segítségét ajánlotta fel a járvánnyal sújtott dél-kelet-ázsiai országnak, Duterte pedig az elsőnek jelentkezett „emberkísérletre”.
Fülöp-szigetek lehet az első ország, amely kap az Oroszországban kifejlesztett koronavírus-elleni vakcinából. A dél-kelet-ázsiai országot vezető Rodrigo Duterte elnök elmondta, ha a gyógykészítmény megérkezett, elsőként fogja nyilvánosan beadatni magának. – Kísérletezzenek rajtam, ez teljesen rendben van. Ha nekem hatásos, mindenki máson is az lesz – fogalmazott Duterte. Kedden a manilai elnöki hivatal bejelentette, országuk kész együttműködni a vakcina kísérletezésében. – A Fülöp-szigetek készen áll arra, hogy Oroszországgal együttműködjön a klinikai vizsgálatok, az oltóanyag-ellátás és termelés területén, valamint az illetékes Fülöp-szigeteki és orosz ügynökségek által megvalósíthatónak tartott egyéb területeken a globális egészségügyi veszélyhelyzet kezelése érdekében – fogalmazott nyilatkozatában Manila..."
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
https://magyarnemzet.hu/kulfold/put...o-orosz-covid-19-vakcina-bejegyzeset-8503056/
"Vlagyimir Putyin elnök kedden bejelentette a Covid–19 elleni első orosz vakcina hivatalos bejegyzését.
Bejegyzésre került a világ első, Covid–19 elleni vakcinája, ezt Vlagyimir Putyin elnök személyesen jelentette be. Az elmúlt hetekben több hír is született arról, hogy az orosz fejlesztések a célegyenesbe értek. Tömeggyártásról egyelőre nincs hír.
Putyin az orosz kormány tagjaival folytatott videókonferencián hangsúlyozta, hogy a világon először jegyeztek be oltóanyagot a koronavírus ellen. Az orosz államfő szerint a vakcina hatékony és tartós immunitást alakít ki a szervezetben. Közölte, hogy egyik lánya is megkapta az oltást. – Meg kell kezdenünk a vakcina tömeggyártását, hogy mindenki, aki csak akarja, igénybe vehesse tudósaink vívmányát – fogalmazott az orosz elnök..."


https://magyarnemzet.hu/kulfold/a-fulop-szigetek-biztosan-kap-az-uj-orosz-vakcinabol-8503245/
"Duterte elnök lenne az orosz vakcina kísérleti egere, ezzel a címmel közölte a Fülöp-szigeteki vezető bejelentését a DW.com. A gyógykészítmény előállításában Moszkva segítségét ajánlotta fel a járvánnyal sújtott dél-kelet-ázsiai országnak, Duterte pedig az elsőnek jelentkezett „emberkísérletre”.
Fülöp-szigetek lehet az első ország, amely kap az Oroszországban kifejlesztett koronavírus-elleni vakcinából. A dél-kelet-ázsiai országot vezető Rodrigo Duterte elnök elmondta, ha a gyógykészítmény megérkezett, elsőként fogja nyilvánosan beadatni magának. – Kísérletezzenek rajtam, ez teljesen rendben van. Ha nekem hatásos, mindenki máson is az lesz – fogalmazott Duterte. Kedden a manilai elnöki hivatal bejelentette, országuk kész együttműködni a vakcina kísérletezésében. – A Fülöp-szigetek készen áll arra, hogy Oroszországgal együttműködjön a klinikai vizsgálatok, az oltóanyag-ellátás és termelés területén, valamint az illetékes Fülöp-szigeteki és orosz ügynökségek által megvalósíthatónak tartott egyéb területeken a globális egészségügyi veszélyhelyzet kezelése érdekében – fogalmazott nyilatkozatában Manila..."

A Deutsche Welle krokomach által említett két cikke
2020. augusztus 11. Deutsche Welle
Russia registers world's first coronavirus vaccine, Putin announces
Philippines' Duterte volunteers to be Putin's Russian coronavirus vaccine guinea pig

36458388_303.jpg

 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 917
13 018
113
Könnyen lehet, hogy a „második hullám” elején vagyunk, most már kezdhetünk aggódni – mondta Nepusz Tamás bioinformatikus a Népszavának.
A szakember elmondta:
- ha a tendencia folytatódik, akkor heteken belül kialakulhat olyan állapot, mint márciusban volt, amikor a kormány kihirdette az országos veszélyhelyzetet,
- a vírus nem egy-egy gócpontban – kórházban vagy idősotthonban –, hanem egyszerre több megyében jelentkezik,
- a hivatalos adatok alapján végez számításokat, ezekre támaszkodva nem lehet felelősséggel beszélni arról, mennyire nehezek az előttünk álló hónapok,
- szerinte méltányolható, hogy nem hozzák nyilvánosságra, pontosan hol üti fel a fejét a vírus, az aktív fertőzöttek megyénkénti bontását azonban napi gyakorisággal illene közölni,
- a járvány terjedését nagyban befolyásolhatja, hogy a kormány milyen korlátozó intézkedésekről dönt, bezárkózás valószínűleg nem lesz, fontos kérdés viszont, hogy a szokásos menetrend szerint indul-e a tanév,
- a második hullám más lesz, mint az első: megjósolhatatlan, hogy a koronavírus, az influenza, valamint más, náthaszerű tüneteket produkáló fertőzések milyen hatással lesznek egymásra,
- a vírus ellen mi magunk tehetjük legtöbbet, a lakosság fegyelmezettsége alighanem a legfontosabb.
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...iusihoz-hasonlo-allapot-magyarorszagra-444454


Az elmúlt napokban diagnosztizált új fertőzések arra figyelmeztetnek, hogy a megelőzés legfontosabb módja most az, hogy akinek tünetei vannak, az ne menjen közösségbe – adott ki figyelmeztetést a Koronavírus Sajtóközpont.
Az utóbbi időben előfordult új fertőzések többsége arra vezethető vissza, hogy többen, akik ugyan észlelték magukon a tüneteket, nem vették elég komolyan, és ennek ellenére elmentek kisebb-nagyobb családi, baráti összejövetelekre, ahol másokat is megfertőztek.
A kockázatos külföldi utazások kerülése, valamint a üzletekben és tömegközlekedésen előírt maszkhasználat és távolságtartás mellett tehát az egyik leghatékonyabb védekezési forma az, ha továbbra is éberek és fegyelmezettek vagyunk, és komolyan vesszük a koronavírusra utaló jeleket
függetlenül attól, hogy jártunk-e külföldön. Ha ezt betartjuk, akkor el tudjuk kerülni a fertőzés továbbterjedését és emiatt további korlátozó intézkedések bevezetését – figyelmeztetnek.
Fontos tehát továbbra is odafigyelni a koronavírus tüneteire, amelyek közül a legismertebbek a láz, a fáradtság és a száraz köhögés. Egyes betegeknél jelentkezhet izomfájdalom, orrdugulás, orrfolyás, torokfájás, hasmenés, légszomj. Emellett az új koronavírus fertőzés egyik jellegzetes tünete az íz- és a szaglásérzékelés zavara, vagy elvesztése, amely sokszor az egyetlen tünet.
Ha valaki a felsorolt tüneteket észleli magán, kérik, hogy maradjon otthon, ne menjen közösségbe. Háziorvosát ne személyesen keresse fel, hanem telefonon hívja fel. Ha a háziorvos telefonos kikérdezése alapján felmerül a koronavírus fertőzés gyanúja, de a tünetek alapján a beteg nem igényel kórházi kezelést, akkor otthoni karanténba kerül. Ha a tünetek súlyosak (pl. nehézlégzés, tüdőgyulladás), akkor a háziorvos intézkedik a beteg kórházi elhelyezéséről.
A magyar emberek együttműködésének köszönhetően a védekezés első szakaszában jól működött ez az éberség, a fegyelem és a másokért érzett felelősség, és ha ezt továbbra is betartjuk, akkor elkerülhető, hogy újabb az életünket megnehezítő korlátozásokra kerüljön sor – fogalmaz a Koronavírus Sajtóközpont közleménye.
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...z-elmult-napok-legnagyobb-tanulsagarol-444476
 
  • Tetszik
Reactions: zztop and LMzek 2.0

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 917
13 018
113
Putyin nyert???
Kétszer kell beadni az oltást?

Azok a fránya üzleti érdekek. Már megy az orosz oltás fikázása a WHO részéről. Na nem azt állítják, hogy veszélyes lenne, vagy túl sok lenne a mellékhatása, vagy hogy hatástalan lenne, hanem hogy "nem a nemzetközi irányelveknek megfelelően mentek végig a fejlesztés minden fázisán", ezért "aggályos" az orosz oltás. Tehát adminisztratív kifogásuk van. És nyilván a WHO aggályát az a BBC közvetítette, amely kicsit sem érdekelt (lásd oxfordi oltás, amiből 300 milliót előre megrendeltek).
Szerintem könnyen eldönthető lesz a kérdés. Ha Oroszországban elkezdenek tömegesen oltani és a mellékhatások se lesznek komolyak és hatásosnak is bizonyul, akkor az "aggályok" zárójelbe tehetők. Ha pedig gond van vele, vagy hatástalan, az pár millió átoltott után biztosan kiderül.
De ezzel együtt nyugaton valószínűleg akkor sem fognak az orosz oltásból rendelni, ha jónak bizonyul. Részben politikai alapon, részben pedig az üzleti érdek miatt. Mi viszont figyelő listára tehetnénk, mint Magyaroroszágon potenciálisan alakalmazandót, mert úgy tűnik, hogy először ez lesz igazán nagyszámú emberen tesztelve. És végső soron csak ez számít. Sok ember beoltásának gyakorlati tapasztalatai.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 917
13 018
113
Ez mindenképpen megnyugtató idáig, hogy ott önkéntes alapú lesz.

Számomra az a megnyugtató/bíztató, hogy az egyik lányát beoltatta és enyhe hőemelkedésen kívül más oltási tünete nem volt, miközben termeli az antitesteket. De várjuk ki, hogy nagyszámú embernél mi lesz az eredmény! Ha január 1-től forgalmazzák, akkor kora tavaszra már lesz elég tapasztalat.
 
S

Shektor11

Guest
Számomra az a megnyugtató/bíztató, hogy az egyik lányát beoltatta és enyhe hőemelkedésen kívül más oltási tünete nem volt, miközben termeli az antitesteket. De várjuk ki, hogy nagyszámú embernél mi lesz az eredmény! Ha január 1-től forgalmazzák, akkor kora tavaszra már lesz elég tapasztalat.

Vagy beoltatta, vagy nem. Ilyen esetben menetrendszerűen "beoltatja" magát az összes politikus. Erősen kétlem, hogy a lányát használná kísérleti alanynak. Emlékezzünk csak a H1N1 járványra. Ott is nagy médianyilvánosság előtt "oltatta" magát az összes. Hogy ténylegesen mivel oltják be őket, azt persze senki sem tudhatja. Gyakorlatilag ez semmi más, mint egy nyilvános promóció. Politikusok "oltatják" be magukat kamerák előtt, hogy megpróbáljanak bizalmat ébreszteni a lakosságban. Itthon is ez lesz hamarosan. Amint kész lesz a vakcina, a csapból is ez fog folyni majd.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Könnyen lehet, hogy a járvány második hullámának elején vagyunk – mondja Nepusz Tamás bioinformatikus. Közben egyre több 40 éven aluli fertőződik meg, arányuk elérte a 44 százalékot. Vége a viszonylagos nyugalomnak, a járványügyi adatok alapján a koronavírus újra terjedésnek indult Magyarországon. Ha a tendencia folytatódik, akkor heteken belül kialakulhat olyan állapot, mint márciusban volt, amikor a kormány kihirdette az országos veszélyhelyzetet – mondta Nepusz Tamás bioinformatikus a Népszavának. – Könnyen lehet, hogy valóban a sokat emlegetett „második hullám” elején vagyunk. Most már kezdhetünk aggódni – tette hozzá a bioinformatikus. Véleményével nincs egyedül, Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora hétfőn a Facebook-on úgy fogalmazott: "Elérkeztünk az új típusú koronavírus második hullámának küszöbére." A lapunk hétfői számában nyilatkozó Kemenesi Gábor virológushoz hasonlóan Nepusz Tamás is arra hívta fel a figyelmet, hogy a vírus nem egy-egy gócpontban – kórházban vagy idősotthonban –, hanem egyszerre több megyében jelentkezik. A bioinformatikus a hivatalos adatok alapján végez számításokat, ezek alapján azonban nem lehet felelősséggel beszélni arról, mennyire nehéz hónapok előtt állunk. Ehhez jó lenne tudni például azt is, hogy az új fertőzések pontosan hol, milyen közösségekben vagy intézményekben történnek. Nepusz Tamás méltányolhatónak tartja, hogy az ilyen típusú adatokat nem hozzák nyilvánosságra, az viszont elvárható lenne, hogy napi rendszerességgel közzétegyék, melyik megyében hány aktív fertőzött található.
„Most már kezdhetünk aggódni” - a második hullám merőben más lesz, mint az első